Diabeti – Simptomat, efektet e rrezikshme dhe trajtimi

Diabeti mellitus – simptomat kryesore dhe pasojat shëndetësore. Cili është ndryshimi midis diabetit tip XNUMX dhe tipit XNUMX? Një strategji ushqyese për diabetikët.

Isfarë është diabeti?

Diabeti është një sëmundje kronike që shoqërohet me metabolizëm të dëmtuar të sheqerit, glukozës dhe insulinës në trup. Si rezultat i diabetit, funksionimi i të gjithë sistemit hormonal është ndërprerë, duke shkaktuar ndryshime serioze në metabolizmin e njeriut – veçanërisht në lidhje me reagimin e trupit ndaj ushqimeve të pasura me karbohidrate dhe duke rritur ndjeshëm nivelin e glukozës në gjak.

Ekzistojnë dy lloje të diabetit – lloji i parë dhe i dytë. Diabeti i tipit 1 karakterizohet nga mungesa e insulinës në gjak (në këtë rast, trupi humbet aftësinë e tij për të përdorur glukozë dhe niveli i sheqerit në gjak rritet), ndërsa diabeti i tipit 2 shoqërohet me paaftësinë fizike të trupit për të përdorur insulinë (megjithëse prodhimi i tij mund të jetë mjaft normal).

Shumica e rasteve të diabetit tip 1 shoqërohen me sëmundje gjenetike, ndërsa diabeti tip 2 zakonisht shkaktohet nga kequshqyerja. Përveç kësaj, sëmundja më shpesh procedon në sfondin e rezistencës ndaj insulinës – një rënie në ndjeshmërinë e indeve të trupit ndaj veprimit të insulinës hormonale.

Diabeti tip XNUMX dhe tipi XNUMX

Diabeti i tipit 5 besohet të jetë një sëmundje autoimune ose gjenetike, ndërsa diabeti i tipit 10 është pasojë e kequshqyerjes dhe një stili jetese të ulur. Diabeti i tipit I përbën XNUMX-XNUMX% të të gjitha rasteve të diabetit, shpesh zhvillohet në fëmijëri ose adoleshencë. Ky lloj diabeti karakterizohet nga një shfaqje jashtëzakonisht e shpejtë dhe përparimi i simptomave.

Një shkak kryesor i diabetit të tipit II është një dietë e lartë me karbohidrate me një indeks të lartë glicemik – të ashtuquajturat "karbohidrate të shpejta". Si rezultat i një niveli të ngritur në mënyrë kronike të glukozës, trupi humbet aftësinë e tij për të përdorur energjinë e tij për nevoja metabolike – ndërsa nivelet e larta të sheqerit në gjak dëmtojnë drejtpërdrejt si organet e trupit ashtu edhe trurin.

Lexoni artikullin:  Diabeti tip 1

Cili është rreziku i diabetit?

Nivelet e larta të glukozës në gjak provokojnë një humbje të mprehtë të ujit dhe kripërave – kjo është arsyeja pse etja e vazhdueshme është simptoma kryesore e diabetit. Si rezultat i dehidrimit, zhvillohet një mungesë e rrezikshme e natriumit, kalciumit, kaliumit, magnezit dhe mikromineraleve të tjera, gjë që ndikon negativisht si në punën e muskujve skeletorë, ashtu edhe në muskujt e sistemit kardiovaskular.

Përveç kësaj, kur ka shumë glukozë në trup, ajo fillon të prishë funksionimin e proteinave më vitale, duke çuar në ndryshime patologjike në pothuajse të gjitha organet e trupit – nga rritja e brishtësisë dhe bllokimit të enëve të gjakut, kufizimi i lëvizshmërisë së përbashkët, dëmtimi i retinës dhe përfundimi me një ndryshim në psikikë dhe zhvillimi i depresionit.

Simptomat e diabetit

Simptomat e dy llojeve të diabetit janë kryesisht të ngjashme – etja, goja e thatë, urinimi i rritur, lodhja e shtuar, marramendja, shërimi i dobët i plagëve dhe në disa raste, një erë e fortë e acetonit nga lëkura dhe goja. Sidoqoftë, në rastin e diabetit tip 1, një person zakonisht fillon të humbasë peshë në mënyrë dramatike, ndërsa diabeti tip 2 zakonisht është i lidhur ngushtë me të qenit mbipeshë dhe i trashë.

Më vete, vërejmë se secila prej simptomave të diabetit mund të shkaktohet nga shkaqe dhe sëmundje krejtësisht të ndryshme. Kjo është arsyeja pse është e pamundur të diagnostikoni diabetin tuaj dhe në shtëpi. E vetmja mënyrë e saktë për t'iu përgjigjur pyetjes nëse keni diabet është përmes një testi të plotë laboratorik të gjakut në një qendër mjekësore.

Trajtimet e diabetit

Nga pikëpamja e shkencës moderne, diabeti i tipit I është një sëmundje e pashërueshme – gjatë diagnostikimit të tij, një person do të ketë nevojë për injeksione të rregullta të insulinës dhe monitorim të ngushtë të dietës së tij gjatë gjithë jetës. Diabeti mellitus i tipit II, veçanërisht në rastin e zhvillimit për shkak të një jetese të ulur dhe kequshqyerjes, mund të shërohet praktikisht.

Në fazat e hershme të diabetit tip XNUMX, mjekët përshkruajnë kryesisht një dietë rregulluese, stërvitje të rregullt, yoga dhe meditim, si një mënyrë për t'u marrë me stresin (dhe kortizolin e lartë), ndërsa metodat mjekësore dhe përdorimi i ilaçeve për uljen e sheqerit përdoren vetëm në raste kritike.

Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak në gratë shtatzëna

Ushqimi i Diabeteve

Strategjia ushqyese për diabet varet kryesisht nga situata specifike dhe sesi saktësisht personi i përgjigjet glukozës. Këshillat më poshtë janë vetëm një përgjithësim dhe nuk kanë për qëllim të zëvendësojnë këshillat e ofruesit të kujdesit shëndetësor. Mos harroni se diabeti është një gjendje jashtëzakonisht e rëndë që mund të çojë në vdekje nëse nuk keni strategjinë e duhur të trajtimit.

Rregulli themelor dietik për diabetikët është të përpiqeni të mbani një nivel të qëndrueshëm të sheqerit në gjak – rekomandohet një dietë me karburant të ulët, refuzimi i karbohidrateve të shpejta, konsumimi i sasive të mëdha të fibrave në formën e perimeve dhe drithërave, si dhe ushqimet e rregullta çdo disa orë, gjë që lejon trupin të tretet dhe përthithet. energjia gradualisht, jo në pjesë të mëdha.

A mund të kenë diabetikët mjaltë?

Shtë e rëndësishme të kuptohet që përgjigjja përfundimtare për pyetjen nëse një produkt ushqimor i veçantë është i pranueshëm për diabetikët apo jo, është ekskluzivisht sasia dhe koha e përdorimit të këtij produkti. Për shembull, një lugë çaji mjaltë pas stërvitjes fizike nuk ka të ngjarë të dëmtojë – në krahasim me petullat e zhytura në mjaltë, të bëra me miell të bardhë, të ngrënë në mbrëmje para TV.

Dieta për diabet duhet të bazohet në një strategji gjithëpërfshirëse, dhe jo vetëm në përjashtimin e ushqimeve "të dëmshme" nga dieta dhe kalimin në ato "të shëndetshme". Roli luhet gjithashtu nga fakti se në pjesën dërrmuese të rasteve, zhvillimi i diabetit shoqërohet me zakone të kequshqyerjes që janë zhvilluar gjatë dekadave – dhe për të kuruar një person do të duhet të rishikojë plotësisht stilin e jetës së tij.

Diabeti mellitus është një sëmundje e lidhur me pamundësinë e trupit për të prodhuar ose përdorur insulinë për të normalizuar nivelin e glukozës në gjak. Në pjesën dërrmuese të rasteve, zhvillimi i diabetit tip XNUMX shoqërohet me një mënyrë jetese të ulur dhe konsumimin e tepërt të karbohidrateve me një indeks të lartë glicemik – dhe trajtimi konsiston në korrigjimin e këtyre zakoneve.

Diabetus Shqipëri