Diabeti tek të moshuarit – është e rëndësishme që të gjithë ta njohin

Diabeti mellitus (DM) është një ndryshim patologjik në sistemin endokrin, në të cilin ka një shkelje të prodhimit të insulinës ose një ulje të ndjeshmërisë së receptorëve qelizorë ndaj tij, gjë që si rezultat çon në një rritje të sheqerit në gjak. Ky është një armik i rrezikshëm, duke mos kursyer as brezin e ri dhe as më të vjetër.

Sipas OBSH-së, diabeti tek të moshuarit diagnostikohet pothuajse në çdo rast të dytë të trajtimit. Kjo është arsyeja pse çështja e parandalimit të shfaqjes së saj mbetet më e rëndësishmja në kohën tonë.

Shfaqja e diabetit

Llojet I dhe II të diabetit: cilat janë ndryshimet

Diabeti mellitus i tipit I i referohet një sëmundje organike specifike autoimune në të cilën shkatërrimi i qelizave β-prodhuese të insulinës në pankreas ndodh me shfaqjen e një mangësie të plotë të insulinës.

Për njerëzit që vuajnë nga ky problem, injeksionet e përditshme të insulinës janë thelbësore për të parandaluar zhvillimin e një gjendje hipo- ose hiperglikemike. Fillimi i këtij diabeti është zakonisht akut.

Diabeti i tipit II është më i zakonshmi. Shkalla e incidencës është 5% e numrit të përgjithshëm të njerëzve nga të gjitha vendet e zhvilluara.

Në këtë rast, insulina prodhohet në mënyrë të pavarur, por ndjeshmëria e qelizave ndaj tyre zvogëlohet, që do të thotë se nuk ka asnjë reagim me të në nivelin qelizor. Shenja kryesore është një rritje e glukozës në gjak dhe metabolizmit të dëmtuar të karbohidrateve.

Isfarë është diabeti?

Në moshën e vjetër, njerëzit janë më të prirur për zhvillimin e diabetit tip XNUMX. Pas daljes në pension, shumë e ndryshojnë dietën e tyre për keq.

Ushqimet e mbingarkuara me karbohidrate komplekse çojnë në peshë të tepërt. Disa studiues janë të prirur të besojnë se pensionistët e trashë kanë më shumë të ngjarë të kenë 2 lloje të sëmundjes, ndërsa njerëzit me fizikë asthenic ose normosthenic kanë 1 lloj sëmundjeje.

Rritja e numrit të pacientëve fillon pas kthesës së 50 viteve për shkak të një rënie të pakthyeshme të tolerancës së glukozës. Do 10 vjet, një seri ndryshimesh në metabolizmin e karbohidrateve ndodhin në formën e një rritje të sheqerit në gjak gjatë një gjendje të uritur me 0,055 mmol / L, dhe 2 orë pas gëlltitjes nga 0,5 mmol / L.

Kështu, mund të konkludojmë se në pleqëri është më së shpeshti 2 lloji i diabetit mellitus që mbizotëron, prandaj është mirë që të përqendrohemi në këtë çështje.

Diabeti në pleqëri

Etiologjia e shfaqjes së diabetit tip 2 në pleqëri

Rreziku i diabetit tip II përcaktohet kryesisht jo vetëm nga kategoria e moshës, por edhe nga një sërë faktorësh të tjerë. Kjo përfshin një dietë të ekuilibruar, praninë e fitnesit fizik, praninë e sëmundjeve kronike, etj.

Duke folur më saktësisht për faktorët etiologjikë, mund të dallohen këto:

 1. Predispozita gjenetike. Nëse të paktën një i afërm që vuan nga diabeti është i pranishëm në familje, rreziku i shfaqjes në një moshë të re ose tashmë të moshuar rritet dy herë.
 2. Trashje. Kjo është arsyeja e dytë më e popullarizuar për zhvillimin e sëmundjes në një person të moshuar, sepse metabolizmi i lipideve të dëmtuar pa mëshirë çon në këtë patologji. Kjo shpesh shoqërohet me një mënyrë jetese të ulur dhe ushqim të dobët.
 3. Stimulues stresues. Shumë gjyshe dhe gjyshër kanë hipertension, dhe me eksitim të çdo intensiteti, ndodh një rritje e presionit të gjakut, gjë që çon në një rritje të lëshimit të kortizolit ose hormonit të stresit. Rezultati i stresit të vazhdueshëm mund të jetë shfaqja e rezistencës ndaj insulinës.
 4. Marrja e disa ilaçeve të përshkruara. Shumë njerëz në moshë të vjetër kanë tashmë një "bandë" të tërë të sëmundjeve kronike, nga të cilat është thjesht e nevojshme të merren ilaçe. Ilaçet më të rrezikshme për të provokuar një rritje të sheqerit janë:
 • steroid;
 • diuretikë tiazid;
 • ilaçe psikotrope;
 • bllokues beta.
Lexoni artikullin:  Wort e Shën Gjonit në trajtimin e diabetit

Ndonjëherë shkaku i diabetit transferohet më parë sëmundje infektive virale ose patologji në pankreas (pankreatiti, neoplazma të ngjashme me tumorin, etj.).

Predispozicioni i të moshuarve ndaj diabetit

Vëmendje: hiperglicemia tek njerëzit e përfshirë në aktivitetin intelektual zbulohet shumë më shpesh sesa kur punohet me një paragjykim fizik.

Si të dyshoni për një sëmundje në kohë: simptoma

Vështirësia në diagnostikimin me kohë të diabetit tip II shprehet në rrjedhën e saj pothuajse asimptomatike.

Karakteristikat e figurës klinike janë:

 1. Nuk ka simptoma të qarta. Simptomat shpesh maskohen si sëmundje të tjera.
 2. Nëse te të rinjtë, diabeti manifestohet nga djersitja, etja dhe takikardia, një i moshuar do të pësojë dobësi, konfuzion, marramendje.
 3. Për shkak të funksionimit të dobësuar të sistemeve kundër-rregulluese, gjendja hipoglikemike zgjat më gjatë.

Simptomat e zakonshme të diabetit

Në shumicën e situatave, shenjat e diabetit ngatërrohen me ndryshimet në lidhje me moshën dhe merren për pleqëri të zakonshme. As vetë pacienti dhe të afërmit e tij nuk mund ta marrin me mend ta kontrollojnë dhe zbulojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe të identifikojnë me kohë patologjinë.

Disa simptoma mund të jenë të dobishme në këtë çështje, të cilat duhet të merren parasysh me kujdes:

 • lodhje, skandal, depresion, dobësim i aftësive mendore;
 • probleme me presionin e gjakut (në raste të shpeshta të hipertensionit);
 • marramendje dhe ligështim kur ngrihen papritmas nga shtrati;
 • shikimi i dëmtuar;
 • ënjtje e ekstremiteteve të poshtme;
 • lëkura e thatë, duke rezultuar në kruajtje;
 • shërimi i gjatë i plagës;
 • konvulsione.

Shenja më e rëndësishme e diabetit është një ndjenjë e etjes ekstreme për shkak të nevojës që veshkat të nxjerrin glukozë të tepërt me urinë. Tek njerëzit e moshuar, qendra e trurit që kontrollon ekuilibrin e ujit shpesh funksionon me anomali.

Si rezultat i kësaj, pensionisti humb etjen e tij, madje edhe në situata të dehidrimit të rëndë. Një person i sëmurë fillon të mësohet të thajë gojën. Shumë shpesh, pacientët hyjnë në një institucion mjekësor në fazën e fundit të dehidrimit, kur zhvillohet delirium, ngacmueshmëri, konfuzion, pas së cilës mund të bjerë në gjendje kome.

Dobësi në të moshuarit me diabet

Diagnostifikimi i vazhdueshëm

Siç kemi thënë tashmë, masat diagnostikuese janë të ndërlikuara nga një pamje klinike e fshirë dhe qasja e parakohshme te mjeku. Më shpesh, diabeti në një person të moshuar zbulohet rastësisht, për shembull, kur ekzaminon sëmundje të tjera.

Në rast dyshimi për këtë lloj patologjie, rekomandohet të vizitoni një endokrinolog, ku do të propozohet të kryhet një seri testimesh:

Lloji i analizësFeatures
Glukoza e gjakutAjo kryhet në mëngjes me stomak bosh. Normalisht, këta tregues janë në intervalin 3,3-5,5 mmol / L. Pas 50 vjetësh, ato mund të rriten pak.
Testi i tolerancës së glukozësKryhet kur diabeti dyshohet për shkak të rritjes së rezultateve të testit të sheqerit. Në stomak bosh propozohet të pini 75 g glukozë, dhe pas 2 orësh, përsëri merret gjaku. Normalisht, konsiderohen numrat prej 7,7-7,8 mmol / l, në rast të incidencës do të jenë më shumë se 11 mmol / l
Vlerësimi i hemoglobinës së glikuarNjë diagnozë e tillë ju lejon të dini ashpërsinë e zhvillimit të patologjisë. Kjo përcaktohet nga raporti i glukozës dhe hekurit
Urinaliza për keton dhe glukozëZbulimi i trupave të glukozës ose ketonit në urinë tregon praninë e diabetit

Vëmendje: një nga tiparet e zbulimit të diabetit është diagnoza e saktë. Në njerëzit e moshuar, në stomak bosh, në shumë raste, hiperglicemia mungon, dhe pas ngrënies rritet ndjeshëm. Prandaj, studimi bëhet më së miri jo vetëm në stomak bosh, por edhe pas ngrënies (një tregues i glikemisë postprandiale).

Cilat janë pasojat e diabetit tek të moshuarit dhe të moshuarit

Diabeti mellitus është një nga shkaqet e rritjes së vdekshmërisë tek të moshuarit, dhe më shpesh sesa jo vetë sëmundja provokon, por komplikime. Më shpesh bëhet fjalë për një sulm në zemër dhe goditje në tru.

Lexoni artikullin:  Devijimet e simptomave të normalizuara të glukozës në gjak

Disordersshtë çrregullime vaskulare që zhvillohen më qartë:

 1. Mikroangiopati. Enët e gjakut të ekstremiteteve të poshtme, veshkat janë të prekur, vizioni fillon të bie.
 2. Macroangiopathy. Etiologjia kryesore është ateroskleroza. Në të njëjtën kohë, zhvillimi progresiv i ishemisë, vërehen lezione vaskulare të trurit, tendenca për sulm në zemër dhe goditje rritet.
 3. Polineuropatinë. Sistemi nervor fillon të vuajë, dhe kjo shprehet në parestezi, ulje të ndjeshmërisë dhe reflekseve, dhimbje në gjymtyrë.
 4. Këmba diabetike. Lëkura e thatë në këmbë dhe shfaqja e mikrokrasave çon në shfaqjen e plagëve të gjata shëruese. Nëse nuk e ndiqni këtë moment, zhvillimi i gangrenës është i mundur dhe, si rezultat, amputimi i këmbës.

Përqindja e përafërt e komplikimeve të mundshme shprehet në figurat e mëposhtme:

 • Sëmundja koronare e zemrës ose ndryshe sëmundja koronare e zemrës – 30%;
 • dëmtimi i neuropatisë dhe sistemit nervor qendror – 15%;
 • çrregullime vaskulare në këmbë – 30%
 • lezione vaskulare të syve – 20%;
 • proteinuria – 5-10%;
 • dështimi i veshkave në fazën kronike të kursit – 1%.

Vëmendje: më e rrezikshmja për diabetin nuk është sulmi në zemër në vetvete, por mungesa e mundësisë së infuzioneve intravenoze të glukozës për të mbështetur punën e zemrës. Prandaj, terapia dhe rikuperimi janë më të vështirat, dhe nganjëherë fatale.

Metodat e trajtimit

Trajtimi i diabetit në pleqëri është i ndërlikuar nga prania e sëmundjeve kronike shoqëruese, mësimi i ulët i pacientëve, faktorët shoqërorë (varfëria, pafuqia, vetmia), çmenduria e moshës, etj.

E gjithë kjo paraqet një detyrë mjaft të vështirë për mjekun, kështu që disa të dhëna janë specifikuar përpara terapisë:

 • mundësia e përshkrimit të ilaçeve dhe ndërveprimi i tyre me njëri-tjetrin;
 • sa është jetëgjatësia;
 • nëse komplikimet kardiovaskulare janë të pranishme;
 • tendenca për shfaqjen e hipoglikemisë;
 • a ka ndonjë ndërlikim.

Bazuar në rezultatet e marra, një numër i masave terapeutike përshkruhen individualisht duke marrë parasysh secilin rast specifik.

Terapia e ilaçeve

Drogat më të përdorura janë:

 1. Metformin. Ky është ilaçi numër 1 në trajtimin e diabetit tip II. Përdoreni atë në mungesë të dëmtimit të veshkave dhe patologjive të tjera në të cilat ka uri oksigjeni të strukturave renale dhe qelizave. Ul mirë sheqerin në gjak dhe ka një efekt të dobishëm për pacientin.
 2. Imitues. Këto janë injeksione nënlëkurore që provokojnë humbje peshe.
 3. Tiazolidinedionet. Këto ilaçe rrisin ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës.
 4. Askorboza. Ky është një ilaç që ul përpunimin e karbohidrateve komplekse, duke rezultuar në një lëshim më të ulët të sheqerit në gjak.
Lexoni artikullin:  Kush diagnostikohet; katarakt diabetik Metodat e trajtimit dhe parandalimit të patologjisë

Përveç kësaj, mund të përshkruhet terapi zëvendësuese e insulinës që përmirëson ndjeshëm mirëqenien e një personi të moshuar.

Mbështetje e drogës

Pajtueshmëria dietike

Ushqimi i ekuilibruar, i duhur është një pjesë thelbësore e trajtimit të diabetit. Ju nuk mund të merrni pilula dhe t'i kafshoni ato menjëherë me një tortë.

Rekomandohen personat e moshuar me diabet:

 • monitoroni treguesit e peshës, parandaloni obezitetin e mëtutjeshëm dhe humbni kg të tepërt (500 g në javë konsiderohet normë);
 • zvogëloni marrjen e kripës;
 • hani ushqime deti, sepse ato rrisin prodhimin e insulinës;
 • refuzoni ushqime të yndyrshme, të ëmbla, të tymosura dhe pikante.

Shtë më mirë të drejtoheni tek dieta ekzistuese nr.9, e krijuar posaçërisht për diabetikët.

Ushqimi i ushqimit

Ushtrimi terapeutik

Në pleqëri nuk është e nevojshme të nguteni lart nga dyshemeja dhe të bëni pengesa komplekse akrobatike. Për të normalizuar shëndetin, mjafton të filloni me shëtitje gjysmë ore dhe të rritni gradualisht intensitetin e klasave.

Gjithmonë duhet të mbahet mend se ngjarje të tilla kryhen vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku, duke marrë parasysh sëmundjet kronike ekzistuese. Terapia fizike rrit ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës, normalizon presionin e gjakut dhe parandalon zhvillimin e arteriosklerozës.

Klasat nuk rekomandohen për:

 • ketoacidosis;
 • dekompensimi fazor i diabetit;
 • insuficienca renale kronike;
 • dëmtimi vaskular i syve;
 • angina pectoris.

Metodat e trajtimit do të përshkruhen direkt nga mjeku, kështu që ne do të kufizohemi vetëm në disa rekomandime:

 1. Sigurohuni që të ndiqni regjimin e vendosur të trajtimit. Nëse keni probleme me kujtesën, mbani një regjistrim se ku do të festoni çdo ilaç. Ju gjithashtu mund të vendosni një alarm për kohën e mjekimit tjetër.
 2. Filloni terapinë fizike. Për të filluar, ngarkesa duhet të jetë minimale, dhe pastaj për arsye shëndetësore dhe këshillat e një specialisti.
 3. Kufizoni konsumimin e ushqimeve me karburant të lartë për të ulur sheqerin në gjak. Shtë më mirë të përmbaheni në një dietë të vendosur të ekuilibruar.
 4. Nëse keni zakone të këqija, sigurohuni t'i hiqni dorë.
 5. Merrni një glukometër me të cilin mund të monitoroni vetë nivelin e sheqerit tuaj.

Terapia alternative është gjithashtu e mundur, por duhet të këshilloheni me një specialist paraprakisht për këtë.

Ushtrime fizioterapie

Parandalimi i diabetit

Ju nuk mund të parandaloni saktësisht shfaqjen e diabetit, por mund të përpiqeni ta parandaloni atë, veçanërisht nëse ekziston një predispozitë për shfaqjen e saj.

Për këtë qëllim, është e nevojshme të vëzhgoni një numër rregullash shumë të thjeshta:

 1. Monitoroni ekuilibrin ushqyes. Shmangni oversaturation me karbohidratet komplekse mbi baza të vazhdueshme. Nëse shfaqet pesha e tepërt, menjëherë filloni një luftë me të.
 2. Mundohuni të shmangni kontaktin me bartësit e viruseve, sepse infeksionet virale janë një nga shkaqet nxitëse të diabetit.
 3. Të futësh në sport ka një efekt pozitiv në të gjithë trupin.
 4. Të heqësh dorë nga zakonet e këqija tani, kështu do të zgjasësh jetën për disa vjet.

Masat parandaluese

Shpesh, të moshuarit vuajnë nga vetmia, janë në izolim shoqëror, në varfëri dhe pafuqi. E gjithë kjo provokon devijime psiko-emocionale.

Sidomos, kursi i diabetit mund të përkeqësohet nga kujtesa e dëmtuar, gjë që e bën të vështirë marrjen e ilaçeve në kohën e duhur. Në këtë rast, detyra kryesore nuk është kompensimi i diabetit mellitus, por organizimi i kujdesit të duhur dhe kujdesit të përgjithshëm mjekësor.

Diabetus Shqipëri