Diabeti tip 1 çfarë është ajo, simptomat, ndryshimi nga lloji 2, trajtimi

Sot në alter-zdrav.ru do të flasim për diabetin tip 1 të varur nga insulina, tiparet e tij, shenjat dhe simptomat e para, komplikimet, trajtimi.

Farë është diabeti tip 1

Diabeti mellitus i tipit 1 (dikur diabeti i varur nga insulina ose i mituri) zakonisht ndodh para moshës 35 vjeç (kulmi i sëmundjes shfaqet në adoleshencë), por mund të shfaqet edhe në pleqëri.

Ky lloj diabeti është një gjendje e hiperglicemisë kronike, kur nivelet e ngritura të sheqerit në gjak janë shkaktuar nga pamjaftueshmëria e qelizave prodhuese të insulinës të beta-β-qelizave të pankreasit (qelizat Langerhans).

Ky është një proces autoimun – do të thotë që vetë sistemi imunitar sulmon dhe shkatërron qelizat e trupit. Në këtë rast, ato janë qeliza prodhuese të insulinës, dhe mungesa e insulinës bën që glukoza të mbetet në rrjedhën e gjakut. Nivelet e qëndrueshme, afatgjata të larta të glukozës në gjak shkatërrojnë gradualisht enët e gjakut, veshkat, shikimin dhe zemrën.

Prandaj, që nga fillimi i zbulimit të kësaj sëmundje endokrine, është e nevojshme të administrohet insulinë (tipi 1 quhet diabeti i varur nga insulina).

Formshtë e njohur edhe forma idiopatike e diabetit tip 1 – në këtë rast, qelizat gjithashtu shkatërrohen, por mekanizmi i dëmtimit të tyre nuk është i qartë.

Diabeti mellitus i tipit 1 – epidemiologji

Vlerësohet se diabeti tip 1 ndodh në afro 10 përqind të të gjithë diabetikëve.

Numri i pacientëve me këtë lloj diabeti është vazhdimisht në rritje, për shembull, në Poloni, diabeti tip 1 diagnostikohet në 150-200 mijë njerëz (përfshirë pothuajse 20 fëmijë dhe adoleshentë). Shtë interesante që shkalla e incidencës është më e lartë në Evropën Veriore (vendet skandinave) dhe Evropën Lindore (vendet baltike) sesa në jug të kontinentit.

Incidenca më e lartë e diabetit tip 1 midis fëmijëve dhe adoleshentëve është vërejtur në Finlandë, dhe nivelet më të ulëta janë vërejtur në vendet aziatike.

Shenjat e diabetit tip 1

Të gjitha simptomat e vëzhguara të diabetit janë rezultat i një rritje të nivelit të glukozës në gjak dhe urinës. Shumë prej tyre janë të zakonshëm për lloje të ndryshme të diabetit. Dallimet mund të gjenden në ashpërsinë dhe kohën e simptomave.

Për dallim nga diabeti tip 2, i cili zhvillohet edhe gjatë shumë viteve dhe shfaqet në një formë më të butë, diabeti tip 1 zhvillohet shumë shpejt – brenda disa ditësh, deri në maksimum 2 javë.

Simptomat klinike, si rregull, janë shumë karakteristike për fëmijët dhe adoleshentët, në të cilat, megjithëse ky nuk është një rregull i detyrueshëm, proceset e shkatërrimit të qelizave beta të ishujve pankreatik ndodhin shpejt.

Zakonisht simptomat janë shumë të qarta, dhe ato mund të vërehen tashmë gjatë intervistës me pacientin. Simptomat akute të diabetit janë një indikacion absolut për shtrimin në spital, pasi ato janë të rrezikshme në pasojat e tyre – trajtimi i papërshtatshëm dhe i pamjaftueshëm i shpejtë mund të çojë në vdekje.

Simptomat kryesore të diabetit tip 1

Dallojmë katër simptoma kryesore të diabetit tip 1, të cilat tek një pacient me një diagnozë të re janë të dukshme dhe shfaqen njëkohësisht.

Lexoni artikullin:  Ilaçet popullore për uljen e sheqerit në gjak

Këto janë: urinim i shpeshtë – poluria, rritje e etjes – polidipsia, humbje e papritur e peshës, lodhje kronike.

Urinimi i shpeshtë – poluria

Kur glukoza e gjakut është e ngritur, trupi ynë përpiqet ta ulë atë. Glukoza e tepërt lidh molekulat e ujit, duke vepruar si diuretik. Veshkat po përpiqen të filtrojnë glukozën e tepërt, ajo ekskretohet së bashku me një sasi të madhe uji të shoqëruar me të. Kjo mund të çojë në dehidrim dhe, në raste ekstreme, në dështimin e veshkave.

Një i rritur i shëndetshëm lëshon rreth 1-2 litra urinë brenda 24 orëve. Ne flasim për poliuri, kur sekretojmë 3 ose më shumë litra urinë në ditë. Simptomat e polururisë përfshijnë: përdorimin e shpeshtë të tualetit, shkimin e shpeshtë në tualet gjatë natës (më shumë se një herë) – nocturia, mosmbajtje e papritur (enuresë) tek fëmijët, e cila nuk u shfaq më parë.

Etja e rritur – polidipsia

Ndërsa veshkat tona sekretojnë glukozë të tepërt së bashku me molekulat e ujit të lidhur, trupi ynë është i dehidratuar. Si rezultat, ai përpiqet të kapë dhe forcon etjen. Pacientët me diabet tip 1 mund të pinë deri në 6 litra ujë në ditë!

Simptomat që fillojnë të shqetësojnë përfshijnë etjen e vazhdueshme pa arsye dhe etjen e vazhdueshme pavarësisht se pini shumë ujë.

Humbje e papritur e peshës

Humbja e peshës në diabetin tip 1 është për shkak të mungesës së insulinës në trup. Mungesa e saj bën që qelizat të kenë mungesë të energjisë kryesore të tyre – glukozës. Për të fituar energji, trupi fillon të djegë yndyrën që përmbahet në indin dhjamor dhe proteina të përmbajtura në muskuj. Me këtë mekanizëm, njerëzit me diabet të tipit 1 në zhvillim humbasin peshën e tyre, veçanërisht masën e muskujve.

Mund të flasim për humbje të papritur të peshës kur nuk është rezultat i dietës, ilaçeve ose veprimeve të tjera – zakonisht po flasim për humbjen e 5% ose më shumë të peshës trupore – duke llogaritur nga pesha fillestare.

Lodhje kronike

Njerëzit me diabet tip 1 kanë lodhje kronike sepse u mungon insulina. Mungesa e insulinës nuk lejon furnizimin e qelizave me energji në formën e glukozës – prandaj, pacientët ndiejnë përgjumje dhe lodhje, ka probleme me përqendrimin.

Simptoma të tjera të diabetit tip 1

Përveç katër simptomave kryesore të diabetit tip 1: urinim i shpeshtë, etje e rritur, humbje e papritur e peshës dhe lodhje kronike, mund të vërejmë edhe një numër simptomash të tjera te pacientët e diagnostikuar me diabet.

Më të zakonshmet janë dehidratimi, dëmtimi i shikimit, ngërçet e muskujve dhe aritmitë kardiake.

dehidratim

Dehidratimi është veçanërisht i dukshëm në mukozën e gojës dhe fytit. Mukozat janë të kuqërremta dhe mbulohen me pllaka fibrine.

Karakteristikat e dehidrimit mund të shihen në lëkurë – është e thatë, e ashpër dhe jo shumë elastike, dhe mukozat e gojës dhe organeve gjenitale janë të mbuluara me gjak dhe mbulohen me një shtresë të bardhë.

Shpesh, inflamacioni i organit gjenital të jashtëm mund të zbulohet. Nivele të larta të glukozës në urinë kontribuojnë në infeksione të traktit gjenital dhe dobësojnë aftësinë e trupit për t'i luftuar ato.

Në raste ekstreme, dehidratimi madje mund të çojë në dështim të veshkave.

Distrregullime vizuale

Sheqeri shumë i lartë në gjak shkakton ënjtje të thjerrëzave të syrit, dhe kjo shkakton shikim të paqartë. Kjo simptomë mund të prekë njërin sy dhe të dy. Një simptomë specifike për diabetin është një humbje e mprehtësisë vizuale – pacienti e sheh sikur përmes mjegullës.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut tek gratë është norma sipas moshës

Dhimbje muskulore

Kërcitjet muskulore shkaktohen nga mungesa e kaliumit në qelizat e trupit. Në kushte normale, kaliumi transportohet në qelizë së bashku me glukozën, dhe glukozës i duhet insulinë për të hyrë në qelizë. Nëse trupit i mungon insulina si rezultat i shkatërrimit të qelizave beta, transporti i këtyre substancave në qelizat ndalet. Kjo çon në një mungesë të glukozës dhe kaliumit në qeliza. Si rezultat i këtij çrregullimi, i gjithë kaliumi është në gjak – kjo gjendje quhet hiperkalemi.

Kaliumi mbetet jashtë qelizave – në gjak, dhe sekretimi i tij përmes veshkave është gjithashtu i zvogëluar. Hiperkalemia (nivele të ngritura të kaliumit në gjak) çon në një shkelje të ritmit të zemrës, e cila mund të çojë në arrest të papritur kardiak.

Në disa pacientë me diabet tip 1 me një kurs atipik, simptoma e parë është hiperglicemia e butë, e cila mund të përparojë shpejt në hiperglicemi të moderuar ose të rëndë. Në raste të tjera, simptoma e parë është ketoacidoza, një ndërlikim akut i diabetit që mund të çojë në një gjendje kome diabetike dhe madje edhe në vdekje. Komplikimet zakonisht ndodhin papritmas, dhe intensiteti i tyre vërehet për një kohë të shkurtër.

Nga simptomat jo specifike, mund të vërehen edhe më poshtë:

  1. nervozizëm, shpërthime agresiviteti;
  2. dhimbje barku, nauze dhe të vjella, këto simptoma mund të imitojnë pankreatitin akut ose apendiksitin akut. Prandaj, mjeku duhet të jetë vigjilent kur ekzaminon pacientin dhe interpreton rezultatet e testeve laboratorike.
  3. fryma e keqe (kujton aceton, mollë të thartë). Qelizat e trupit si rezultat i mungesës së insulinës nuk mund të marrin energji nga metabolizmi i glukozës. Ata përdorin yndyrna dhe proteina për të gjeneruar energjinë e nevojshme. Produktet e djegies së dhjamit janë organe ketoni. Trupi, duke dashur të heqë qafe komponimet e tepërta të ketonit, e shtyn atë në urinë ose në formën e acetonit me ajër të nxjerrë – pra, aromën e ëmbël dhe frutave nga goja.
  4. Këto simptoma shpesh shoqërohen me infeksione të kërpudhave (veçanërisht mykozë orale dhe mykozë gjenitale) për shkak të dehidrimit dhe mungesës së vitaminës.
  5. Frymëmarrja e përshpejtuar dhe hiperventilimi. Trupat ketone të formuar në procesin e prodhimit të energjisë nga qelizat acidifikojnë trupin. Këto komponime janë acide dhe në plazmë pësojnë ndarje të plotë, duke gjeneruar një numër të madh të joneve të hidrogjenit H +, të cilët janë përgjegjës për uljen e pH në trup, domethënë acidifikimin e tij.

Një rritje e përqendrimit të joneve të hidrogjenit shkakton një mekanizëm kompensues të frymëmarrjes në formën e hiperventilimit, i cili ngre pH e gjakut. Ndërsa trupi përpiqet të dëbojë sa më shumë aceton (komponimet ketone), frymëmarrja e pacientit thellohet qartë dhe përshpejtohet. Ai ka emrin e tij të veçantë – fryma e Kussmauer.

Si të parandaloni simptomat akute të diabetit tip 1

Aspekti më i rëndësishëm në parandalimin e simptomave akute të diabetit tip 1 është diagnoza e hershme e tyre dhe trajtimi i menjëhershëm.

Për pacientët të cilët tashmë janë diagnostikuar me diabet tip 1, është e rëndësishme që të kryhet një trajtim optimal, i cili përfshin vetë-monitorimin, futjen e dozave të përshtatshme të insulinës dhe edukimin sistematik të pacientëve dhe familjeve të tyre.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut (4)

Trajtimi i diabetit mellitus tip 1

Fusha e mjekësisë që trajton diabetin dhe komplikimet e tij është diabeti.

Në trajtimin e diabetit tip 1, terapia me insulinë ose administrimi i rregullt i insulinës dhe analogeve të tij luan një rol kryesor. Ekzistojnë lloje të ndryshme të përgatitjeve të insulinës (insulinë me veprim të shkurtër, analoge me insulinë me veprim të mesëm, me veprim të gjatë dhe me veprim të shpejtë) dhe metodat për administrimin e insulinës janë: shiringat, stilolapsi ose pompa (sistemi i pompës).

Terapia e rekomanduar:

  1. matjet e shpeshta të sheqerit në gjak me një glukometër (kështu, pacienti ndryshon dozën e insulinës në varësi të nivelit të glukozës),
  2. dieta diabetike (ndryshimi i zakoneve të të ngrënit, bërja e një diete me një dietolog),
  3. edukimi i pacientit (dhe të afërmve të tij),
  4. aktiviteti fizik (i përshtatur me gjendjen e pacientit).

Komplikimet e diabetit tip 1

Komplikimet e diabetit tip 1 ndahen në akute (p.sh., ketoacidoza, hipoglicemia, koma) dhe kronike (p.sh., nefropatia, retinopatia, neuropatia, këmbët diabetike).

Komplikimet që zhvillohen me shpejtësi të diabetit tip 1 kërkojnë vëmendje të menjëhershme mjekësore.

Simptomat akute të diabetit tip 1 lindin si rezultat i një mangësie të thellë të glukozës – substanca kryesore e energjisë – në qelizat e trupit të njeriut. Për të fituar energji, trupi fillon të djegë dhjamin, duke rezultuar në të ashtuquajturat trupa ketone. Ky proces fillon kur niveli i glukozës në gjak tejkalon 250 mg / dl.

ketoacidosis

Simptomat që vijnë nga ketoacidoza shpesh gjenden te diabeti i patrajtuar tip 1 – vlerësohet se 10 deri në 20% të personave me diabet të sapo diagnostikuar tip 1. Pavarësisht se frekuenca e këtij komplikacioni në këtë grup rritet, vetëm 1/3 e rasteve kërkojnë shtrimin në spital.

Ketoacidoza gjithashtu mund të zhvillohet te njerëzit me një sëmundje të diagnostikuar tashmë. Puberteti, stresi dhe ethet kontribuojnë në zhvillimin e saj të papritur, pasi në këto situata niveli i glukozës në gjak rritet dhe nevoja për qelizat e trupit në të rritet.

Prandaj, pacientët duhet të jenë vigjilentë dhe të rrisin dozën e insulinës në mënyrë që të sigurohet niveli i saktë i glukozës në gjak dhe të parandalohet ketoacidoza.

Vdekshmëria e popullatës së rritur si rezultat i ketoacidozës është më pak se 1%, rritet pak (nën 5%) në grupin e pacientëve të moshuar me patologji shoqëruese të rrezikshme për jetën, si dhe në grupin pediatrik.

Koma diabetike

Koma diabetike është rezultat i çrregullimeve të thella metabolike që vijnë nga mungesa e insulinës. Këto çrregullime shoqërohen me acidozë dhe ketone të tepërta në trup. Thellimi i acidozës dhe akumulimi i trupave të ketonit dëmtojnë elementët e sistemit nervor dhe e çojnë trupin në gjendje kome.

Rreziku i komplikimeve në masë të madhe varet nga kontrolli metabolik i diabetit dhe zbatimi i rekomandimeve individuale për trajtimin e tij. Kështu, pacientët me diabet tip 1 mund të bëjnë një jetë gati normale – metodat moderne të trajtimit të diabetit kanë për qëllim arritjen e këtij statusi.

Mos i injoroni simptomat, veçanërisht ato që janë më të zakonshmet për diabetin tip 1. Nëse ju ose të afërmit tuaj vëreni ndonjë prej tyre, duhet të kontrolloni sheqerin në gjak dhe të konsultoheni me mjekun tuaj për diagnostikimin e mëtutjeshëm.

Diabetus Shqipëri