Farë është diabeti

Diabeti mellitus (DM) është një grup i çrregullimeve metabolike të metabolizmit të karbohidrateve, të cilat shkaktohen nga rezistenca e insulinës ose mungesa e insulinës (absolute ose relative), duke çuar në hiperglicemi kronike.

Historia e diabetit fillon në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit. Tashmë në atë kohë, mjekët mund ta njihnin, por si ta trajtojnë nuk dihej. U dyshuan të gjitha shkaqet e mundshme të diabetit, por nuk u dha asnjë emër për këtë sëmundje. Në periudhën nga 30 deri në 90 vjet të epokës sonë, pas vëzhgimeve të shumta, u zbulua se sëmundja shoqërohet me një prodhim të bollshëm të urinës. Kështu, quhet kolektivisht diabeti. Dhe vetëm në 1771, shkencëtarët zbuluan se urina e një pacienti me diabet ka një aromë të ëmbël. Kjo plotësoi emrin e sëmundjes me parashtesën "sheqer".

Insulinë dhe sheqerin e lartë në gjak

Insulina është një hormon peptid i prodhuar nga qelizat beta të pankreasit. Konsiderohet si hormoni kryesor anabolik në trup. Insulina është e përfshirë në metabolizmin e pothuajse të gjitha indeve, por në veçanti promovon thithjen dhe përdorimin e karbohidrateve (veçanërisht glukozës). Nëse pankreasi prodhon pak insulinë ose qelizat e trupit humbasin ndjeshmërinë ndaj tij, atëherë kjo çon në një rritje të qëndrueshme të sheqerit në gjak.

Në metabolizmin, glukoza është shumë e rëndësishme për furnizimin e indeve të trupit me energji, si dhe për frymëmarrjen në nivelin qelizor. Sidoqoftë, një ngritje ose ulje afatgjatë e përmbajtjes së tij në gjak sjell pasoja serioze që kërcënojnë jetën dhe shëndetin e njeriut. Prandaj, mjekët njohin rëndësinë e testimit për sheqerin.

Klasifikimi

Ekzistojnë disa lloje të kësaj sëmundje, por diabeti tip 1 dhe tipi 2 janë më të zakonshmet. Në fund të vitit 2016, numri i përgjithshëm i pacientëve me diabet në Rusi arriti në 4,348 milion njerëz (2,97% të popullsisë së Federatës Ruse), nga të cilët 92% (4 milion) me T2DM, 6% (255 mijë) me T1DM dhe 2 % (75 mijë) lloje të tjera të diabetit.

Llojet e diabetit:

 • Diabeti tip 1. Sëmundja karakterizohet nga një mungesë e plotë e prodhimit të insulinës, për shkak të vdekjes së qelizave beta të pankreasit. Ky është diabeti i varur nga insulina.
 • Diabeti tip 2. Pankreasi prodhon një sasi të mjaftueshme të insulinës, megjithatë, struktura e qelizës nuk lejon që glukoza të kalojë nga gjaku brenda. Ky është diabeti që nuk varet nga insulina.
 • Gestational. Shpesh në gratë shtatzëna ka një tepricë të sheqerit në gjak. Placenta ushqen fetusin gjatë zhvillimit të tij në barkun e nënës. Hormonet që kalojnë nëpër placentë e ndihmojnë këtë. Sidoqoftë, ato ndërhyjnë në kalimin e insulinës, duke ulur produktivitetin e tij. Diabeti gestacional fillon kur trupi i një gruaje shtatëzënë nuk është në gjendje të zhvillojë dhe përpunojë të gjithë insulinën që është e nevojshme për zhvillimin e fetusit.
 • Diabeti mellitus simptomatik (ose sekondar) ndodh në 15% të rasteve te pacientët me pankreatitit akut.
 • Diabeti mellitus, i shkaktuar nga kequshqyerja, gjegjësisht, proteina e ulët dhe yndyra e ngopur, ndodh kryesisht tek njerëzit në moshë të re, nga 20 deri në 35 vjeç.
Lexoni artikullin:  Parandalimi i diabetit tek fëmijët

Ekziston edhe një gjë e tillë si prediabeti. Karakterizohet nga një nivel i sheqerit në gjak mbi normalen, por jo aq i lartë sa të quhet diabeti. Prania e prediabetes rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2.

Shkaqet e diabetit

Përkundër faktit se të gjitha llojet e diabetit shoqërohen me sheqer të lartë në gjak, ato kanë shkaqe të ndryshme të zhvillimit.

Diabeti tip 1

Diabeti i tipit 1 është një sëmundje autoimune (e lidhur me një mosfunksionim në sistemin imunitar). Sistemi imunitar sulmon dhe shkatërron qelizat pankreatike që prodhojnë insulinë. Ende nuk dihet se çfarë e shkakton këtë sulm. Sëmundja zakonisht zhvillohet në fëmijë dhe adoleshentë, por mund të ndodhë edhe tek një i rritur.

Shkaku më domethënës është një sëmundje në moshë të re – rubeola e fruthit, hepatiti, mishi i dhenve, shytat dhe të tjerët. Për më tepër, një predispozitë trashëgimore ndaj diabetit luan një rol të rëndësishëm.

Pavarësisht nga arsyeja, rezultati është një – trupi nuk është në gjendje të përpunojë glukozën në mënyrë të plotë. Në formën e tij të pastër dhe në vëllime të konsiderueshme qarkullon në një rreth të qarkullimit të gjakut, duke shkaktuar dëme në të gjithë trupin.

Diabeti tip 2

Diabeti tip 2 është forma më e zakonshme e diabetit për shkak të një kombinimi të faktorëve që rrisin sheqerin në gjak. Bazohet në rezistencën ndaj insulinës, një gjendje në të cilën veprimi i insulinës është i shqetësuar, veçanërisht në muskujt, indet dhjamore dhe qelizat e mëlçisë. Për të kompensuar këtë defekt, prodhohet më shumë insulinë në trup. Me kalimin e kohës, pankreasi nuk mund të sekretojë insulinë të mjaftueshme për të ruajtur nivelin normal të sheqerit në gjak.

Shkaqet kryesore të diabetit tip 2 janë trashëgimia, pasiviteti dhe, si rezultat, mbipesha. Një kombinim i faktorëve që çojnë në këtë sëmundje mund të përfshijnë gjithashtu:

 • Nivele më të larta të glukagonit sesa është e nevojshme. Kjo shkakton lëshimin e glukozës së tepërt nga mëlçia në gjak.
 • Prishja e shpejtë e insulinës në mëlçi.
 • Sëmundje autoimune. Riprodhimi i qelizave vrasëse, puna e të cilave ka për qëllim shkatërrimin e receptorëve të insulinës.
 • Me administrimin sistematik të shtojcave dietike me selen, ekziston edhe mundësia e formimit të diabetit tip 2.
 • Efektet toksike të alkoolit në pankreas.

Симптомы

Diabeti i tipit 1 dhe ai tip 2 janë pak të ngjashëm, por ka ende disa dallime në simptoma.

Lexoni artikullin:  Speciet e kolesterolit në gjak, cila është norma, e ngritur, si të ulet diabeti i gjakut

Simptomat e diabetit tip 1

Zhvillimi i diabetit mellitus i varur nga insulina, vie shumë shpejt, ndonjëherë papritmas.

 • Simptomatologjia më domethënëse shoqërohet me poliuri. Fëmijët dhe adoleshentët urinojnë më shpesh, pasi presioni osmotik ndodh për shkak të rritjes së glukozës në gjak.
 • Ata vërejnë një ndjenjë të etjes, pasi shumë ujë del me urinë.
 • Një ndjenjë e vazhdueshme e urisë – për shkak të metabolizmit të dëmtuar.
 • Humbja e peshës me oreks të shtuar.
 • Dehidratimi i lëkurës.
 • Dobësi muskulore.
 • Era e acetonit në urinë.
 • Inflamacioni i mukozës dhe kruajtja në zonën gjenitale.
 • Dhimbje koke të shpeshta.
 • Sëmundjet kërpudhore të lëkurës.
 • Rënia e shikimit.
 • Nuhatja e gjymtyrëve.
 • Në fëmijët – prapambetje e rritjes.

Simptomat e diabetit tip 2

Isshtë më e zakonshme, megjithatë, është më e vështirë të diagnostikohet, sepse karakterizohet nga një shprehje e dobësuar e simptomave:

 • Etja, një ndjenjë e gojës së thatë. Pacienti pi deri në pesë litra ujë në ditë.
 • Kruarja e mukozës gjenitale, shërimi i zgjatur i plagëve dhe madje edhe prerjet e vogla.
 • Urinim i shpeshtë.
 • Ndjenja e lodhjes së vazhdueshme, përgjumje.
 • Dobësi, nervozizëm.
 • Shtimi i peshës, mbipesha në bark dhe ijet.
 • Shpimi i gishtave të këmbëve, mpirje e duarve, ngërçe në këmbë.
 • Dhimbje në gjymtyrë.
 • Tek burrat, fuqia zvogëlohet.
 • Shpesh, presioni i gjakut rritet.
 • Errësimi dhe ngurtësimi i lëkurës shpesh ndodhin në zona të caktuara të trupit, veçanërisht në zonën e kanateve të lëkurës.

Meqenëse të gjitha këto simptoma janë mjaft të ngadalta, diagnoza e pacientëve të tillë shpesh bëhet krejt rastësisht, kur kalon një test urina.

Komplikime

Sheqeri i lartë në gjak dëmton organet dhe indet në të gjithë trupin. Sa më i lartë sheqeri në gjak dhe sa më gjatë të jetoni me të, aq më i lartë është rreziku i komplikimeve. Këtu janë disa shifra: nga 50 deri në 70% të të gjitha amputimeve në botë janë shkaktuar nga komplikimet e diabetit, diabetikët kanë 4-6 herë më shumë të ngjarë të vuajnë nga kanceri.

Komplikime të mundshme me të dy llojet e diabetit:

 • Ngushtimi i lumenit të enëve të gjakut, duke përfshirë arteriet e mëdha.
 • Sëmundje kardiovaskulare – sëmundje koronare e zemrës, sulm në zemër, trombozë.
 • Neuropatia – ulja e pragut të dhimbjes, dhimbja në këmbë dhe krahë.
 • Qërimi i qelizave të shtresës sipërfaqësore të lëkurës si rezultat i dehidrimit të lëkurës.
 • Ulur shikimin deri në verbëri.
 • Nefropatia – funksioni i dëmtuar i veshkave.
 • Këmba diabetike – plagë festering me nekrozë të indeve të buta.
 • Lezione kërpudhore të phalanx gozhdë.
 • Sëmundja vaskulare e ekstremiteteve të poshtme.
 • Coma.

Kjo është vetëm një pjesë e vogël e atyre sëmundjeve të rrezikshme që mund të rezultojnë në një diagnozë të vonuar ose mungesë të tij (ose terapi të pahijshme). Për parandalimin e një sëmundjeje të re kundër diabetit mellitus, është e nevojshme që vazhdimisht të merren ilaçet e përshkruara dhe të monitorohet sheqeri në gjak.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i ulët i gjakut shkakton, pasoja

diagnostikimin

Metodat e mëposhtme përdoren për të diagnostikuar diabetin:

 • Kontrolloni përbërjen e gjakut për glukozën. Nëse niveli i glukozës në gjak është 7 mmol / L dhe më i lartë (para mëngjesit) ose 11 mmol / L dhe më i lartë (në çdo kohë) – kjo tregon diabetin.
 • Test për tolerancën (tolerancën) ndaj glukozës. Para vaktit të mëngjesit, ata pinë 75 g glukozë të holluar në 300 ml ujë, pas së cilës kryhet një studim laboratorik.
 • Kontrolloni urinën për praninë e glukozës dhe trupave të ketonit.
 • Sasia e hemoglobinës së glikuar përcaktohet; në pacientët me diabet mellitus, numri i HbA1C është rritur ndjeshëm (6,5 ose më shumë). Sipas nivelit të tij, mund të përcaktoni se çfarë treguesi të glukozës ka pasur një person për 3 muajt e fundit. Kjo analizë është e përshtatshme në atë që ju mund të dhuroni gjak në çdo kohë, jo vetëm në stomak bosh, pa agjërim paraprak. Nëse diabeti nuk diagnostikohet, dhe analiza e HbA1C dha numra të shtuar, ky është një rast për t’i nënshtruar një ekzaminimi shtesë.
 • Prania e insulinës përcaktohet në gjak, gjë që bën të mundur vlerësimin e funksionimit të pankreasit. Proteina C-peptid – një shenjë e sekretimit të insulinës, bën të mundur identifikimin e shkallës së performancës së pankreasit. Në diabetin tip 1, normat janë ulur ndjeshëm. Në diabetin tip 2, sasia e proteinave është normale ose pak e mbivlerësuar. Kur diabeti mellitus zbulohet për çdo lloj personi të sëmurë, ato regjistrohen tek një specialist në komunitet.

Trajtim

Shumë njerëz pyesin nëse kjo sëmundje duhet të trajtohet, sepse diabeti është i pashërueshëm. Po, shkencëtarët nuk kanë shpikur ende ilaçe që mund të kurojnë plotësisht një person. Por duhet të kuptohet se detyra kryesore në trajtim është mbajtja e niveleve të sheqerit brenda kufijve normal. Dhe ka ilaçe që nuk lejojnë që diabeti të kalojë në një formë më të rëndë.

Zhvillimi i dietës

Përjashtoni sheqerin dhe produktet që përmbajnë sheqer, alkoolin e çdo lloji nga ushqimi. Hani ushqime të vogla, pesë herë në ditë. Vakti i fundit jo më vonë se 19 orë. Vëmendje e veçantë i kushtohet produkteve që përmbajnë karbohidrate. Ata shikojnë me kujdes paketimin e produktit të blerë – sa më pak karbohidrate, aq më mirë.

Nutricionistët hartuan një tabelë që tregon peshën e produkteve ushqimore dhe përmbajtjen në këto produkte të të ashtuquajturave njësi të bukës XE. Ky koncept është i kushtëzuar, i prezantuar për të lehtësuar llogaritjen e karbohidrateve në ushqime. Një XE është e barabartë me afërsisht 12 gram karbohidrate, të cilat rrisin sheqerin në gjak me 2,8 mmol / litër. Përdorimi i kësaj sasie sheqeri kërkon dy njësi insulinë. Norma ditore për pacientët me diabet është 18-27 XE. Ato shpërndahen në mënyrë të barabartë mbi pesë vakte.

Diabetus Shqipëri