Fasule për diabetin

Jeta moderne, e ngopur me mbingarkesa, shndërrime mjedisore të natyrës, gjë që çon në një çrregullim të trupit të njeriut. Ka sëmundje që ndryshojnë stilin e jetës së tij. Njëri prej tyre është diabeti.

Completelyshtë plotësisht e vështirë për tu kuruar, por është e mundur që të rregullohen dhe kontrollohen. Terapia e drogës është parimi udhëheqës i procesit kryesor. Por dieta dhe përdorimi i përvojës në trajtimin e përbërësve natyrorë mund të bëhen shoqërues. Të udhëhequr nga baza e tyre, është e mundur të ruani nivelin e ekuilibrit të glukozës në trup dhe ta pastroni atë.

Fasule dhe vetitë e saj

Shtë një nga produktet kryesore në recetat e mjekësisë tradicionale. Ekzistojnë lloje të ndryshme të saj. Fibra është përparësia kryesore e produktit. Ndihmon lëvizshmërinë e zorrëve dhe largimin e toksinave. Fruktoza dhe saharoza do të plotësojnë ekuilibrin e energjisë. Hekuri, zinku, bakri dhe një listë e madhe e elementëve gjurmë janë të gjithë përbërësit e fasules të nevojshme për të ruajtur një standard normal të jetesës. Të përpunuara në procesin e tretjes, fasulet prodhojnë një përbërës të barabartë me insulinën.

Një nivel i lartë i proteinave dietike me origjinë bimore dhe aminoacide rigjeneron procesin e rimëkëmbjes së qelizave dhe formimin e kolagjenit, përbërësin kryesor të ligamenteve të muskujve, kockave, nyjeve dhe lëkurës. Ushqimi i fasules ndihmon në përmirësimin e funksionimit të muskujve të zemrës. Duke analizuar vetitë e tij të dobishme, shkencëtarët rekomandojnë të hani fasule në çfarëdo forme në rast të diabetit.

Një gamë e gjerë e vitaminave, të tilla si PP, elementët gjurmë të grupit B nga magnezi, natriumi, hekuri, zinku dhe bakri janë pozitive për procesin metabolik.

Fasulet e vargut janë veçanërisht të dobishme për komponimet e tyre të zinkut dhe bakrit, duke ndikuar në stimulimin e prodhimit të insulinës nga pankreasi, duke rritur sintezën e tij.

Kombinohet me tërshëra. Për ta bërë këtë, tërshëra të njomur janë zier me 4 gota ujë dhe 2 lugë fasule jeshile. Supë e lëngshme e lëngshme e gatshme ftohet dhe pihet gjysmë gote para ngrënies. Tërshëra ndihmon në pastrimin e mëlçisë; copat e fasules ndihmojnë në stabilizimin e nivelit të perceptimit të insulinës nga qelizat.

Lexoni artikullin:  Ulja e sheqerit me mjete popullore për diabetin

Receta 1

Ne ju rekomandojmë të përgatisni një zierje të gjetheve të thata të fasules në një vëllim prej dy gotash dhe ta merrni atë ditën tjetër, kur të injektohet në një termos. Për përgatitjen e tij, përdorni 4 lugë të përbërësit kryesor.

Receta 2

Derdhni dhjetë gota fasule të bardha me një gotë ujë të valë dhe lëreni brenda natës në një enë të mbyllur. Në mëngjes, pini infuzion të lëngshëm të marrë në stomak bosh.

Receta 3

Një gamë e gjerë enësh mund të përgatitet nga fasulet. Rregullat themelore për këtë produkt janë njomja e detyrueshme për 2 ose më shumë orë. Hiqni ujin dhe mbushni të freskëta. Në procesin e gatimit, përsërisni edhe një herë zëvendësimin. Fasulet e gatshme për t’u ngrënë i shtohen sallatave, supave dhe enëve të mishit të zier.

Receta 4

Fasulet e gjelbra pastrohen nga kthetrat. Për të përgatitur supën, përdorni kombinimin e mëposhtëm të bimëve:

 • Gjethet e boronicës – 20 gr.
 • Rruza – 15 gr.
 • Kuajsh me kali – 15 gr.
 • Rrënjët e aralisë së Menschurian – 10 gr.
 • Kamomili jo i hidhur – 10 gr.
 • Hypericum perforatum – 10 gr.

Koleksioni kombinohet dhe përdoret në pjesë. Breshtë pjekur në një termos me një litër ujë të valë, këmbëngul dhe filtrohet. Duhet të pini 50 gram para ngrënies për 2 javë 3 herë në ditë. Midis procedurave, duhet të bëni pushime prej 90 ditësh. Përbërja ndihmon në pastrimin e mëlçisë dhe normalizimin e metabolizmit të karbohidrateve.

Receta 5

Një zierje e gjetheve të fasules përgatitet duke përdorur procesin e zierjes së saj, duke këmbëngulur për 2 orë. Merrni 75 gram 30 minuta para një vakt. Koleksioni përbëhet nga përbërësit e mëposhtëm:

 • Sasia e fasules – 25 gr.
 • Officinalis dhi – 25 gr.
 • Peppermint – 25 gr.
 • Boronica – 25 gr.

Receta 6

 • Fasule fasule 50 gr.
 • Boronica (gjethe) – 50 gr.

Kombinoni përbërësit në një përzierje të vetme. Prej saj përdorni 2 lugë për zierje me 2 gota ujë. Koha e gatimit 10 minuta dhe 45 minuta për infuzion. Merrni 1/3 filxhan para ngrënies për 20 minuta.

Lexoni artikullin:  Sheqer i dëmshëm për trupin e njeriut, pasojat, shkalla ditore dhe si të zvogëlohet konsumi

Video: Në lidhje me përfitimet e fasule

Receta 7

Për gatim, kërkohet një koleksion prej 3 lugë. Përbërja e tij është si më poshtë:

 • Shesa nga fasulet jeshile – 35 gr.
 • Gjethet e boronicës – 35 gr.
 • Rrënjë rrënjësore – 10 gr.
 • Farërat e lirit të zakonshëm – 10 gr.
 • Rrënjët e barut – 10 gr.

Metoda e gatimit ndahet në hapat e mëposhtëm:

 • Derdhni ujë dhe insistoni 30 minuta.
 • Gatuani për nja 30 minuta.
 • Këmbëngulni 45 minuta.
 • Filter.

Kursi i marrjes së 2 javëve është 1/3 filxhan para ngrënies për gjysmë ore.

Përdorimi i fasules në çdo formë do të sjellë dobi të shëndetit dhe do të ndihmojë në pastrimin dhe rivendosjen e trupit në rast të diabetit.

Diabetus Shqipëri