Fotografia e ulcerave trofike të diabetit mellitus

E RËNDËSISHME! Për të shënuar një artikull, shtypni: CTRL + D

Ju mund të bëni një DOKTOR një pyetje dhe të merrni një përgjigje FALAS duke plotësuar një formular të veçantë në sitin tonë në këtë link >>>

Ekspert i diabetit

Karakteristikat e trajtimit të ulcerave trofike të këmbëve në diabet

Një ulçër trofik është një lezion i lëkurës dhe indeve më të thella, i manifestuar në formën e një plage jo shëruese. Në sfondin e manifestimit të një formacioni të tillë, rrjedhja e gjakut në një zonë të caktuar është ndërprerë.

Më shpesh, formacione të tilla në diabetikët ndodhin në këmbë, në veçanti: shin, thembra, gishtërinjtë. Një shkelje e tillë shpesh nënkupton manifestimin e një prej listave të ndërlikimeve më komplekse – një këmbë diabetike, e cila nga ana e saj shpesh vepron si shkaku kryesor i gangrenës.

Trajtimi i një ulçere trofike në diabet mellitus është një proces mjaft i komplikuar dhe i gjatë. Kjo për faktin se rigjenerimi në pacientë të tillë zhvillohet më ngadalë. Terapia pa dështim kërkon një kombinim të disa teknikave.

Si është trajtimi i ulcerave trofike në këmbë.

Si po shkon terapia?

Në mënyrë që trajtimi i ulcerave trofike (foto) të japë rezultate pozitive, duhet të respektohen rregulla të caktuara:

 • përpunimi i rregullt i zonave të dëmtuara të lëkurës duke përdorur antiseptikë të autorizuar;
 • kufizimin e ngarkesës në gjymtyrën e dëmtuar;
 • lufta kundër baktereve që provokojnë humbje;
 • eleminimi i edemës lokale;
 • trajtimi i patologjive që mund të manifestohen kundër diabetit.

E rëndësishme! Këto rregulla do të ndihmojnë për të arritur rezultatet e dëshiruara në trajtimin e ulcerave neuropatike.

Defektet ishemike kërkojnë revaskularizim që synon të rivendosë rrjedhën e gjakut në zonën e dëmtuar. Kjo është për shkak të faktit se një ulçerë trofik ishemik manifestohet pikërisht për shkak të mbylljes së pjesshme ose të plotë të lumenit të anijeve.

Cili është rreziku i një humbjeje të tillë.

Nëse lezioni vazhdon ngjitur me procesin purulent, depërtimi kirurgjikal dhe detoksifikimi i trupit të pacientit kryhen domosdoshmërisht. Nëse ndërhyrja vonohet, rreziku i zhvillimit të komplikimeve të sepsës rritet.

Terapia lokale

Karakteristikat e trajtimit dhe parimet themelore diskutohen në tabelë:

Ndër metodat e mundshme të pastrimit janë këto:

 • metoda harduerike;
 • metoda kimike;
 • avion pulsues i ujit nën presion;
 • prerje me një bisturi;
 • pastrim mekanik.

Mënyra më e zakonshme është heqja e zonave të nekrozës me gërshërë dhe një kokës. Një metodë e ngjashme nuk zbatohet nëse pjesa e poshtme e plagës bie në sipërfaqen artikulare.

Për të trajtuar zonën e prekur, është e ndaluar të përdoret:

 • zgjidhje permanganat kaliumi;
 • jeshile dhe zarzavate diamanti;
 • zgjidhje alkooli.
 • në gjendje të mbajë një mjedis të lagësht;
 • hydrophilicity;
 • cilësitë e mbrojtjes;
 • breathability.

Extremelyshtë jashtëzakonisht e padëshirueshme të përdorni një prerje garzë për aplikimin e një fashë, ajo mund të thahet në zonat e prekura.

Trajtimi i ulcerave në diabet mellitus përfshin përdorimin e teknikave lokale dhe të përgjithshme të ekspozimit. Udhëzimet për shërim të shpejtë duhet të ndiqen.

Ekzaminimi i një pacienti me ulçerë peptike.

E rëndësishme! Një ulçerë ekzaminohet domosdoshmërisht duke përdorur një sondë butoni. Një defekt i vogël sipërfaqësor i theksuar mund të ketë një kanal të thellë.

Si ilaçe me një efekt antimikrobik, ia vlen të përdorni:

Mund të përdoren ointments me bazë yndyre dhe uji.

Eleminimi i infeksionit

Në disa raste, aktiviteti i zgjidhjeve antiseptike për të shkatërruar patogjenët nuk është i mjaftueshëm. Në raste të tilla, është e nevojshme të përdoren substanca më aktive – antibiotikë të destinuar për ekspozimin lokal.

Lista e indikacioneve për emërimin e formulimeve të tilla përfshijnë:

 • nekroza ishemike e indeve;
 • madhësia e konsiderueshme e zonës së prekur;
 • procesi i rigjenerimit është jashtëzakonisht i ngadaltë.

Vlen të kushtohet vëmendje për faktin se komponentët antibakterialë janë një nga metodat më efektive për të luftuar patogjenët e infeksionit të plagës.

Lista e provokatorëve të procesit patologjik përfshin:

Warning! Shtë e mundur që të zgjidhni substancën aktive aktive për të luftuar procesin e baktereve pas transplantimit të përmbajtjes së plagës, për të përcaktuar ndjeshmërinë individuale ndaj patogjenit.

Injeksioni intravenoz shpesh tregohet.

Lista e grupeve më të zakonshme të antibiotikëve të përdorur për të luftuar infeksionin me ulcerat trofike përfshin:

Mjeti optimal do të jetë në gjendje të zgjedhë një mjek.

Në raste të ndërlikuara, të shoqëruara me dehje akute, administrimi oral i fondeve nuk është i mjaftueshëm. Trajtimi konsiston në administrimin intravenoz të komponentëve antibakterialë në një mjedis spitalor.

Sigurohet kullimi i detyrueshëm i zgavrës së plagës, kryhet detoksifikimi. Një rezultat pozitiv në terapi mund të arrihet vetëm me kompensim të mirë të diabetit. Kursi i terapisë me antibiotikë është rreth 30 ditë.

kompensim

Ulçera trofike mund të trajtohet vetëm pasi të keni arritur një kompensim të qëndrueshëm për diabetin. Shtë e pamundur të marrësh një rezultat pozitiv pa ndjekur këtë rekomandim. Korrigjimi kryhet nga endokrinologu, qëllimi kryesor është ruajtja e sheqerit në gjak në treguesit e jo më shumë se 6 mmol / l.

E rëndësishme! Në shtëpi, pacienti duhet të monitorojë shenjat me një glukometër. Në diabetin tip 1, shenja duhet të regjistrohet çdo 3-4 orë, me diabet tip 2, treguesit regjistrohen 1-2 herë në ditë.

Për të arritur një kompensim të lartë, përdoret insulinë e shkurtër. Dozat e zgjatura administrohen 1-2 herë në ditë për të arritur nivele normale.

Restaurimi i rrjedhës së gjakut

Ekziston një numër i mjaftueshëm i metodave të parimit mjekësor dhe kirurgjik të veprimit, gjë që lejon krijimin e procesit të furnizimit me gjak në zonën e prekur.

Terapia e drogës përfshin përdorimin e:

Angioplastika e tullumbaceve përdoret shpesh për të rivendosur rrjedhën e gjakut. Teknika përfshin zgjerimin e anijes për të siguruar rrjedhjen normale të gjakut. Për të siguruar një efekt të qëndrueshëm të ndërhyrjes kirurgjikale, një stent është instaluar në anije, e cila mban arteriet dhe parandalon ngushtimin e përsëritur.

Lexoni artikullin:  Vitaminat për diabetin

Warning! Qepja siguron një rezultat më të gjatë. Kostoja e operacionit është mjaft e lartë.

Videoja në këtë artikull do t'i prezantojë lexuesit me teknikat optimale, kirurgjikale për rivendosjen e rrjedhës së gjakut në zonat e prekura.

Si ta lehtësosh dhimbjen

Eleminimi i dhimbjes është një nga fazat më të rëndësishme në procesin e trajtimit. Për të zvogëluar dhimbjen, një diabetik mund të përdorë:

Pacienti duhet të marrë parasysh që përdorimi i zgjatur i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide është i ndaluar për shkak të rreziqeve të mëdha të zhvillimit të gjakderdhjes gastrointestinale.

E rëndësishme! Baralgin dhe Tempalgin janë qetësues të fuqishëm kundër qetësuesve, por përdorimi i tyre nuk rekomandohet për diabetikët. Ekziston një rrezik i lartë i agranulocitozës.

Terapia alternative nuk rekomandohet për trajtimin e ulcerave trofike në diabet.

Mjetet juridike popullore për ulcerat trofike të këmbëve shpesh përdoren nga pacientët, por veprime të tilla shpesh janë të rrezikshme dhe shkaktojnë zhvillimin e komplikimeve të padëshiruara. Për të arritur rezultate pozitive në terapi, pacienti duhet t'i përmbahet rekomandimeve të mjekut.

Pyetje për mjekun

Nikolaeva Svetlana Petrovna, 52 vjeç, Rostov-on-Don.

Mbasdite Me diabet tip 1, unë zhvillova një ulçerë trofike në këmbët e mia. Jam mbipeshë dhe nuk është thjesht e papërshtatshme për mua që të kujdesem për të vetë, por edhe e pamundur. A mund të më ndihmojë vajza? Ka qelb në plagë, kam frikë se është ngjitëse.

Mirëmëngjes, Svetlana Petrovna. Ulçera trofike që u shfaq gjatë diabetit nuk është e rrezikshme për të tjerët, prandaj kushdo mund t'ju ndihmojë në kujdesin tuaj. Sidoqoftë, unë dua t'ju rekomandoj të kontaktoni një specialist, edukimi duhet të hetohet, dhe rekomandohet bakteriotoza. Pus është një shenjë rënduese.

Dobrikova Natalya Nikolaevna, 54 vjeç, Tver

Mbasdite Unë u diagnostikova me diabet 15 vjet më parë, që nga atëherë nuk kam arritur të arrij tregues të mirë të sheqerit. Në matjen e mëngjesit në stomak bosh, treguesi është 8,0 mmol / l, pasi të hahet rritet edhe më shumë. Ndihem mirë në të njëjtën kohë, nuk ka nauze, oreksi im është i mirë.

Pas ngrënies, treguesi ngrihet në 10,0 mmol / L. Më parë, ky problem nuk më shqetësoi, por kam dyshime se një ulçerë trofike formohet në gishtin e madh të këmbës sime të djathtë, ende nuk kam vizituar një mjek. Më tregoni, a ka ndonjë shans në tregues të tillë të kuroni ulcera ose një rezultat në formën e një këmbe diabetike, gangrenë me amputim pasues po më presin?

Mirëmëngjes, Natalya Nikolaevna. Leximi juaj në mëngjes i 8,0 mmol / L nuk është një shkak i rëndësishëm për panik. Sigurisht, ia vlen të kërkoni metoda për ta zvogëluar atë.

A keni provuar të kërkoni një regjim të ndryshëm të insulinës? A është e mundur të arrihet dinamikë kur kaloni në insulinë të shkurtër dhe disa doza të zgjatura në ditë?

Jo, rezultati negativ që përshkruani nuk është i vetmi i mundshëm. Në varësi të rekomandimeve të përshkruara nga mjeku, të heqësh qafe lezionin është i mundur pavarësisht diabetit. Kontaktoni kirurgun tuaj me dyshimet tuaja, ai do t'ju ndihmojë të përcaktoni metodat e mundshme të trajtimit.

Trajtimi i ulcerave trofike të këmbëve në diabet

Ulçera trofike është një shkelje e integritetit të lëkurës dhe indeve të thella të buta, që vijnë nga një shkelje e rrjedhës së gjakut në zona të caktuara. Në 83% të rasteve, lezione të tilla formohen në thembra dhe këmbë, dhe gjithashtu mund të ndikojnë në këmbët e poshtme.

Karakterizim

Ekspertët thonë se kjo sëmundje është karakteristike për pacientët që vuajnë nga diabeti mellitus, dhe shpesh manifestohet si një ndërlikim i sëmundjes. Fotografitë e ulcerave trofike në këmbë në diabet mellitus konfirmojnë se lezioni është mjaft i rrezikshëm dhe kërkon ndërhyrje të menjëhershme profesionale. Për të hequr qafe plagë të tilla, kërkohet terapi komplekse afatgjatë.

Mjekët paralajmërojnë se nëse e injoroni defektin dhe e lini të shkulet, do të shfaqen komplikime serioze, dhe mënyra e vetme për të dalë nga situata do të jetë amputimi i këmbës.

Diabeti mellitus është një sëmundje e shoqëruar nga shumë lloje të komplikimeve. Një nga më të zakonshmet është shfaqja e ulcerave diabetike të këmbëve. Rreziku kryesor i shkeljes është se plagët e mëdha të hapura sulmohen vazhdimisht nga mikrobe të ndryshme dhe baktere patogjene, të cilat mund të çojnë në shfaqjen e një procesi të brendshëm inflamator dhe gangrenë.

Në një fazë të hershme të sëmundjes, ndjeshmëria e ekstremiteteve të poshtme zvogëlohet ndjeshëm, e cila është shkaktuar nga vdekja graduale e qelizave nervore. Shtë e mundur të identifikoni fillimin e këtij procesi patogjen kur mbani ekstremitetet e poshtme me dorën tuaj – këmbët do të jenë të ftohta në prekje. Pas disa muajsh, pacienti do të fillojë të përjetojë ndjesi të dhimbshme që ndodhin gjatë natës.

Në këtë fazë, simptomat do të jenë shumë të ngjashme me ulcerat arteriale, por megjithatë ekzistojnë dallime të caktuara midis çrregullimeve të tilla:

 • plagë në këmbë me diabet (fotot e të cilave mund të shihen më poshtë) sjellin shfaqjen e plagëve më të thella, dhe mund të shkojnë nën lëkurë më shumë se 2 cm;
 • nuk ka sindromë klaudikale intermitente;
 • ulcerat trofike janë me madhësi të madhe.

Studime të shumta kanë konfirmuar se më shpesh plagë të tilla ndodhin nëse ka misra në thembra, si dhe me angiopati të provokuar nga diabeti mellitus.

Ndihmë! Mjekët paralajmërojnë se ulcerat trofike në këmbë shumë shpesh shfaqen me sëmundje vaskulare, si dhe me përdorim të zgjatur të ilaçeve të caktuara.

Faza e sëmundjes

Fotografitë e shumta të ulcerave diabetike të këmbëve konfirmojnë se plaga formohet gradualisht, në disa faza. Në varësi të fazës, ngjyra e neoplazmës gjithashtu do të ndryshojë.

 1. Faza e parë. Ndjeshmëria e receptorëve të lëkurës në këmbë zvogëlohet ndjeshëm, në zonën e prekur, presioni i gjakut dhe temperatura shqetësohen. Pacienti mund të pësojë siklet dhe dhimbje të vogla, gjatë natës ka një ndjesi djegieje dhe kruajtje. Në orët e para pas zgjimit, mund të vërehet ënjtje e lehtë e gjymtyrëve të prekura.
 2. Faza e dytë. Në këtë fazë, manifestohet simptomatologjia e parë e rëndë. Në vendin e lokalizimit të çarjeve dhe mikrotraumave, ndodhin erozione dhe shkelje të integritetit të lëkurës. Pavarësisht nga madhësia, plagët nuk do të shërohen dhe gradualisht do të fillojnë të rriten në vëllim.
 3. Faza e tretë. Shenjat karakteristike të ulçerave trofike shfaqen, në plagë të hapura mund të shihni shkarkesë të përgjakur, e cila, kur futet një infeksion, fillon të acarohet. Një tipar dallues i kësaj faze është se plagët nuk do të shkaktojnë shqetësim dhe dhimbje për pacientin. E vetmja gjë nga një person do të vuajë është një manifestim vizual i sëmundjes.
 4. Faza e katërt. Humbja fillon të përparojë dhe shpesh shoqërohet me mbytje. Pacienti ndjen dhimbje në zonën e prekur, ekziston gjithashtu mundësia e një rritje të temperaturës së trupit.
Lexoni artikullin:  Sheqeri i ulët i gjakut shkakton, pasoja

Nëse injoroni praninë e dëmtimit të lëkurës dhe nuk filloni trajtimin në kohë, së shpejti një person do të zhvillojë gangrenë, duke kërkuar amputim të kësaj gjymtyrë.

Bazat e trajtimit

Se si do të shkojë saktësisht trajtimi i ulcerave diabetike të këmbëve varet nga faza e sëmundjes. Detyra kryesore e mjekëve është të parandalojnë përparimin e patologjisë dhe të ruajnë integritetin e gjymtyrëve të prekur. Për të përcaktuar teknikën, pacientit është përshkruar terapi komplekse, e cila përfshin:

 • ekzaminim fizik dhe histori mjekësore;
 • palpimi i gjymtyrëve dhe zonës së prekur;
 • përcaktimi i nivelit të dëmtimit të lëkurës;
 • marrja e mostrave të gjakut për analiza të përgjithshme dhe biokimi. Këto metoda të hulumtimit laboratorik do të ndihmojnë në përcaktimin e sheqerit në gjak dhe shkallën e dëmtimit;
 • identifikimin e numrit të indeve të prekura;
 • ekzaminimi bakteriologjik i masave purulente të lëshuara nga plaga dhe zbulimi i ndjeshmërisë së tyre ndaj antibiotikëve;
 • përcaktimi i koagulimit të gjakut;
 • X-ray e ekstremiteteve të poshtme.

Trajtimi i ulcerave trofike në diabet është i mundur vetëm pasi të jetë kryer një ekzaminim i plotë i gjymtyrëve të poshtme dhe të jetë ekzaminuar e gjithë sipërfaqja e thembrës. Në shumicën e rasteve, terapia përfshin hapat e mëposhtëm:

 • trajtimi i zonës së prekur me dezinfektues dhe antiseptikë;
 • ulje e aktivitetit fizik në këmbën e prekur;
 • eleminimi i mikroflora patogjene;
 • lufta kundër sëmundjes themelore;
 • heqja e puffiness;
 • trajtimi i sëmundjeve shoqëruese që ngadalësojnë procesin e kontrollimit të një ulçeri.

Kur plagët shoqërohen me mburrje të konsiderueshme, përshkruhen detoksifikim të të gjithë organizmit dhe ndërhyrje kirurgjikale.

Trajtimi konservativ

Nëse pacienti kërkon ndihmë profesionale në fazat e para të patologjisë (1 ose 2), trajtimi i ulcerave të këmbëve në diabet mellitus do të përbëhet nga:

 • monitorimi i sheqerit në gjak dhe hemoglobinës së glikoziluar. Pacienti duhet t'i përmbahet një diete të caktuar dhe të vëzhgojë dozën e insulinës;
 • trajtimi i sëmundjeve shoqëruese me ilaçe;
 • eleminimi i dhimbjes me qetësues dhe ilaçe anti-inflamatore. Në disa raste, mund të përshkruhen edhe qetësues;
 • trajtimi i zonës së prekur me ointments, gels dhe zgjidhje antiseptik. Mjetet juridike të jashtme ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, eliminimin e puffiness dhe promovimin e shërimit të plagëve;
 • përdorimi i metodave ortopedike për shkarkimin e ekstremiteteve të poshtme;
 • marrja e antibiotikëve.

Nëse një pacient diagnostikohet me ulcera trofike të një lloji të qarje, përveç antibiotikëve, shpesh përshkruhen edhe ilaçe anti-inflamatore (për shembull, Diclofenac), si dhe ilaçe anti-alergjike si Suprastin ose Tavegil.

trajtim kirurgjikale

Ndërhyrja kirurgjikale përshkruhet vetëm në rastet kur lezioni është zbuluar në gjendje të lënë pas dore ose nëse terapia me ilaçe nuk sjell përmirësime për një kohë të gjatë.

Ekspertët paralajmërojnë se operacioni për akcizat e akcizës duhet të kryhet në nivelin më të lartë, përndryshe ekziston mundësia e përsëritjes së lezioneve të tilla.

Operacioni mund të kryhet në disa mënyra:

 • vakum. Pompimi qelb duke përdorur një aparat special. Teknika ndihmon në zvogëlimin e ënjtjes dhe rrit rrjedhjen e gjakut, e cila çon në një përshpejtim të procesit të rigjenerimit;
 • kateterizimit. Kjo metodë është përdorur vetëm me ulcerat e thella, të cilat praktikisht nuk janë të shërueshme.

Mjetet juridike popullore

Përdorimi i recetave popullore mund të përmirësojë efektin e terapisë së ilaçeve, por ato nuk mund të përdoren veçmas.

Nëse pacienti lufton plagën vetëm duke përdorur metoda popullore, vrima do të rritet në madhësi dhe do të vazhdojë të acarohet. Bimët medicinale dhe ointments nuk janë në gjendje të ndalojnë një inflamacion kaq të fortë dhe të përballojnë mbytjen, dhe janë të përshtatshme vetëm si masa shtesë.

Recetat më efektive janë:

 • trajtimi i gjymtyrëve të prekura me tretësirë ​​të bazuar në kamomil, celandinë dhe kalendula. Bimët duhet të merren në të njëjtën sasi, të copëtohen dhe derdhen me ujë të valë (2 lugë bimësh hidh 500 ml ujë). Pas 30 minutash, lëngu do të jetë gati për përdorim;
 • kauterizimi i plagës me vodka. Përpunimi kryhet jo më shumë se 3 herë në ditë;
 • duke aplikuar një tavan pambuku të njomur në katran. Kompresa duhet të qëndrojë për 2 ditë për ekspozim, përpunimi kryhet 1 herë në javë.

Përfundim

Në çdo rast, vetëm një mjek me përvojë duhet të vendosë se si të trajtojë një ulçer trofik në diabet mellitus, prandaj, në shenjat e para të një lezioni të lëkurës, një nevojë urgjente për të kontaktuar klinikën. Vetëm në këtë mënyrë pacienti do të jetë në gjendje të heqë qafe plagën pa operacion dhe të ruajë integritetin e gjymtyrëve.

Ulçera trofike në diabet

Ulçera trofike është një nga ndërlikimet e diabetit. Duken si plagë, të cilat gradualisht rriten në madhësi dhe shoqërohen me dhimbje. Kur fillon procesi, pacienti humbet aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur. Ulçera trofike e patrajtuar çon në amputim të gjymtyrëve.

Pse ulcerat trofike ndodhin në diabet?

 1. Fokset formohen për shkak të faktit se diabeti ndikon negativisht në ushqimin e indeve. Lëkura coarsens, bëhet më e thatë, fillon të zhvishem. Flokët, thonjtë, sipërfaqja e këmbëve vuajnë nga çrregullime të qarkullimit të gjakut, humbasin një shkëlqim të shëndetshëm, ndryshojnë ngjyrën. Me kalimin e kohës, për shkak të angiopatisë dhe shkeljes së lidhur të rrjedhës së gjakut, zhvillohet nekroza e indeve.
 2. Kur lezionet "mekanike" të lëkurës nuk trajtohen siç duhet, ekziston rreziku i shfaqjes së të ashtuquajturave ulcera në këto vende. Ulçera trofike në diabet ndodhin në tetë nga dhjetë pacientë dhe tregojnë se përqendrimi i sheqerit në enët dhe përqendrimi i produkteve të metabolizmit të karbohidrateve në trup arritën një nivel kritik dhe filluan të prodhojnë ndryshime negative në të.
 3. Mekanizmi i dytë për shfaqjen e ulcerave është acarimi mekanik. Kjo ndodh sepse mbaresat nervore humbasin ndjeshmërinë e tyre për shkak të neuropatisë – një shkelje e intrigimit. Le të themi se një objekt i vogël (rërë, guralecë) hyri në këpucët e pacientit. Meqenëse pacienti nuk e ndjen atë, subjekti është aty për një kohë të gjatë. Fërkimi dhe acarimi i vazhdueshëm çon në ulcera.
Lexoni artikullin:  Komplikimet e Diabeteve (3)

Shkaqet e paraqitjes

Në diabetin mellitus, shkelja kryesore është metabolizmi i karbohidrateve midis qelizave të gjakut dhe qelizave të trupit. Shumë shpesh ky proces është asimptomatik dhe manifestohet qoftë nga një sulm i papritur i një sëmundjeje që nuk ka lidhje me diabetin (goditje, sulm në zemër, dëmtim të shikimit, funksion të dëmtuar të veshkave), ose gjatë një diagnoze në lidhje me një sëmundje tjetër të dyshuar. Më shpesh, ulcerat trofike ndodhin në diabetin tip 2, pasi kjo formë e sëmundjes është asimptomatike për një kohë të gjatë.

Një tjetër shkak i ulcerave trofike në diabet mellitus është aderimi i vëmendshëm i pacientit ndaj rekomandimeve të mjekut që merr pjesë në lidhje me dietën, dozën e barnave dhe masat e tjera terapeutike.

Si duket ulçera trofike në diabet?

Fillimisht, një plagë gjakderdhëse formon në lëkurë, e cila gradualisht rritet në diametër. Gjakderdhja pa trajtim nuk kalon më vete. Bakteret patogjene hyjnë në plagë, duke çuar në një proces lokal infektiv dhe inflamator. Shkëputur nga plaga në këtë moment është purulent, lëkura rreth ulçerit është e fryrë dhe e kuqe.

Gradualisht, ulçera rritet në madhësi. Për shkak të shkeljes së intrigimit në gjymtyrë, përkundër madhësisë së madhe të fokusit, pacienti nuk ankohet për dhimbje. Sidoqoftë, ritmi i zakonshëm i jetës është i prishur.

Në raste të rënda, ulçera ndodh në disa vende, gjë që e ndërlikon trajtimin dhe rëndon historinë.

Simptomat e ulcerave trofike

 • Dhimbje e gjatë, fillimisht e dobët, në këmbë, djegie, kruajtje
 • Kërcitje në muskujt e viçit
 • Pika të errëta në lëkurë
 • Shfaqja e edemës së këmbës

Faza e manifestimeve fillestare

 • Për shkak të traumave të shpeshta, shfaqen çarje të lëkurës që nuk shërohen për një kohë të gjatë, rrjedh gjak
 • Gradualisht, zona e fokusit patologjik zgjerohet në thellësi dhe gjerësi
 • Edhe një dëmtim i lehtë i lëkurës nuk shërohet për një kohë të gjatë, deri në disa javë, dhe nëse nuk trajtohet, nuk shërohet fare.
 • Një ulçerë ose dhemb, me dhimbje të shtuar gjatë natës, ose nuk dëmton aspak
 • Plaga rritet, mund të ketë një erë të pakëndshme për shkak të qelbës
 • Shfaqen zgjebe
 • Simptomat e dehjes shfaqen – ethe, dridhura, dobësi e përgjithshme

Një ulçerë e patrajtuar përhapet edhe më thellë. Procesi nekrotik mund të shkojë në kocka, muskuj, nerva. Fokusi i lënë pas dore çon në gangrenë të gjymtyrëve dhe sepsë të mëvonshme, në të cilën ekziston një rrezik i lartë për vdekje.

Trajtimi i një ulçere trofike në diabet

Nuk rekomandohet të vetë-mjekoni. Meqenëse pacienti nuk mund të shohë thellësinë e procesit, ulçera madje mund të tregojë shenja të zhdukjes së inflamacionit në sipërfaqen e ulçerit, por procesi do të përparojë në inde më të thella.

Trajtimi kryhet nga një endokrinolog: duke marrë parasysh fazën e sëmundjes, mbizotërimin e fokusit patologjik, gjendjen e trupit. Në disa raste, mjeku mund të përshkruajë pushimin në shtrat. Arsenali i metodave mjekësore përfshin dietë, kontrollin e glukozës në gjak, kufizimin e aktivitetit motorik, injeksione, trajtim lokal me antiseptikë, si dhe veshje me xhel shërues dhe ushqyes, terapi infuzion, fizioterapi.

Trajtimi në vazhdim

Terapia kryhet në dy drejtime.

 1. Rivendosja e qarkullimit të gjakut në ekstremitete përmes përdorimit të antikoagulantëve, agjentëve antiplumbetikë, antioksidantëve, vitaminave dhe normalizimit të metabolizmit të lipideve.
 2. Lufta kundër simptomave lokale përmes përdorimit të agjentëve antibakterialë, agjentëve me veti antiseptike, rigjeneruese. Forma e ilaçit është një xhel, pasi ato mbajnë ujë, dhe për shkak të kësaj, efekti i tyre terapeutik është më i gjatë.

Me një madhësi të madhe të ulçerës, fytyrat hapen dhe indet trajtohen, aplikohen veshjet. Në disa raste, shartimi i lëkurës përshpejton shërimin.

Këshillohet që të kryhet vaksinimi i shkarkimit nga plaga dhe të përcaktohet ndjeshmëria ndaj antibiotikëve. Veshja e këpucëve të veçanta tregohet që do të mbrojë sipërfaqen e ulçerave nga acarimi i përsëritur.

Trajtimi i pastrimit

Kjo fazë karakterizohet nga shfaqja e kokrrizave – një ind i ri në vendin e plagës. Në këtë rast, madhësia e plagës gradualisht zvogëlohet, shkarkimi bëhet serioz. Qëllimi i masave terapeutike është mbrojtja e indeve të brishta të granulimit dhe përshpejtimi i shërimit.

Për këtë qëllim, mjetet përdoren për të përmirësuar rigjenerimin. Përdorimi i ointments është i preferueshëm, pasi ato krijojnë një film mbrojtës dhe parandalojnë përsëritjen e sëmundjes.

Trajtimi i shërimit

Në këtë fazë, ndodh shërimi i plotë i ulçerit. Ne vazhdojmë të përdorim produkte për të përmirësuar rikuperimin e lëkurës. Vëmendje e veçantë i kushtohet veprimtarisë motorike – kjo çon në rritjen e rrjedhës së gjakut në inde dhe është një parandalim i relapsit.

Kur trajtoni sipërfaqen e plagës në çdo fazë, duhet t'i kushtohet vëmendje sterilitetit të instrumenteve dhe veshjeve. Gjithashtu, është e pamundur të bllokoni hyrjen e oksigjenit në plagë – kjo do të krijojë kushte të favorshme për përhapjen e baktereve patogjene.

parandalim

Parandalimi i ulcerave trofike për pacientët me diabet mellitus, para së gjithash, është duke ndjekur rekomandimet e mjekut në lidhje me trajtimin e sëmundjes themelore. Para së gjithash, ju duhet të normalizoni sheqerin në gjak. Duhet të adresohen edhe sëmundjet shoqëruese. Pas kësaj, kërcënimi i komplikimeve eliminohet në vetvete, pasi angiopatia dhe neuropatia kalojnë së bashku me një ulje të glukozës.

 1. kujdes me kujdes për këmbët – kujdesi kompetent i lëkurës, prerja e duhur e thonjve janë kushte të detyrueshme shëndetësore këmbët;
 2. këpucë të inspektimit të përditshëm – kjo është një nga fushat e para të vëmendjes së pacientit;
 3. Para se të vendosni, është e nevojshme të kontrolloni çorapet, çorapet, në mënyrë që të mos përmbajnë objekte që mund të dëmtojnë lëkurën e këmbëve dhe gishtërinjve;
 4. këpucët duhet të zgjidhen rreptësisht në madhësi, nga materiale cilësore, rekomandohet të blini këpucë ortopedike speciale nëse është e mundur;
 5. qëndrim i zgjatur i padëshiruar, punë e tepërt e këmbëve, hipotermi dhe mbinxehje e tyre;
 6. ne kontrollojmë periodikisht këmbën vetë për gërvishtjet e vogla, gërvishtjet, copëtimin, çdo dëmtim i lëkurës së këmbëve duhet të trajtohet nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Për të regjistruar, mund të telefononi 8 (495) 681-49-60 ose të porosisni një telefonatë. Administratori ynë do t'ju kontaktojë për të konfirmuar hyrjen.

Diabetus Shqipëri