Gangrene jashtëzakonisht e rrezikshme në shenjat e diabetit, terapinë dhe parandalimin e komplikimeve

Gangrene është një ndërlikim serioz i diabetit, i cili shpesh çon në amputim të gjymtyrëve. Rreziku i shfaqjes së tij mund të rrisë faktorë shtesë – një mënyrë jetese jo të duhur, mosrespektimi i dietës, pushimi, sëmundja vaskulare dhe të tjerët. Whatfarë provokon zhvillimin e gangrenës, simptomat e saj dhe fazat e përparimit, si dhe diagnozën dhe trajtimin, lexoni më tej në artikullin tonë.

Farë është gangrene

Për shkak të një rënie kritike të rrjedhës së gjakut, ndodh vdekja e indeve, gangrenë. Ngjyra karakteristike blu e errët ose kafe, e zezë është shkaktuar nga shkatërrimi i hemoglobinës dhe formimi i kripërave të hekurit. Me gangrenën e lagur, substancat nga vendi i kalbjes hyjnë në shtratin vaskular, duke çuar në helmim të rëndë.

Kjo gjendje është një ndërlikim i sindromës diabetike të këmbës. Pacientët me sëmundje tip 2 janë në rrezik të rritur edhe me zbulimin e fundit të sheqerit në gjak të lartë. Në sfondin e futjes së insulinës (me diabet tip 1), gjasat e gangrenës rriten nga viti 8-10 i sëmundjes. Me një vizitë të vonë te mjeku, shpesh kërkohet amputim i këmbës ose një pjese më e madhe e këmbës.

Dhe këtu flitet më shumë për plagët në diabet.

Shkaqet e dëmtimit të gjymtyrëve të poshtme në diabet

Faktori kryesor i zhvillimit është një nivel i ngritur i glukozës në gjak afatgjatë. Molekulat e tij dëmtojnë murin vaskular, fibrat nervore (angiopatinë, neuropatinë) dhe gjaku fiton viskozitet të tepërt.

Si rezultat, patenta arteriale dhe ndjeshmëria e gjymtyrëve të ulëta zvogëlohen. Lëndimet e vogla në këtë sfond shkaktojnë ulcerat jo-shëruese afatgjata. Kur infeksioni depërton, enzimat bakteriale lirohen indet më të thella, duke ndihmuar përhapjen e qelbës. Ata thirrën vdekjen e qelizave – nekroza.

Arsyeja e dytë për zhvillimin e nekrozës së indeve janë ndryshimet në sipërfaqen mbështetëse. Lidhjet dhe kockat janë të dëmtuara për shkak të lidhjes së proteinave me glukozën, përvetësimin e pamjaftueshëm. Meqenëse kyçin e këmbës mbart ngarkesën më të lartë kur ecni, deformimet lindin me rishpërndarjen e presionit – subluksimi, ngjeshja e indeve, kufizimi i lëvizshmërisë.

Rreziku i zhvillimit të këmbës diabetike dhe gangrenës është rritur në prani të faktorëve shtesë të rrezikut:

 • ateroskleroza e gjërë, marrja e tepërt e yndyrës, çrregullimet e metabolizmit të lipideve – pllakat e kolesterolit bllokojnë rrjedhjen e gjakut nëpër arteriet e kalibrit të mesëm dhe të madh;
 • hipertensioni arterial – presioni i lartë shkakton ngjeshje, ngurtësi të mureve të arterieve;
 • alkoolizmi – ekziston një shkatërrim i shpejtë i fibrave nervore;
 • pirja e duhanit – provokon një spazëm të qëndrueshëm vaskular;
 • ulur imunitetin – lehtëson depërtimin dhe përhapjen e infeksionit;
 • pamjaftueshmëria venoze, venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme – rrjedhja e gjakut është e shqetësuar, produktet metabolike ekskretohen, indet edematoze kompresojnë arteriet;
 • mbipesha – krijon një barrë shtesë në nyje, kontribuon në përparimin e arteriosklerozës, diabetit dhe hipertensionit;
 • dështimi i zemrës – ngadalësuar rrjedhjen e gjakut për shkak të funksionit të ulët të pompimit të zemrës, ka bllokime, ënjtje.

Zhvillimi i përshpejtuar i kauzës së gjerë të gangrenës:

 • mungesa e trajtimit
 • pakujdesia e ushqimit,
 • stili jetësor shoqëror
 • rraskapitje
 • mungesa e vitaminës
 • hipotermi,
 • anemia.

Simptomat e shputës, këmbës

Lëkura bëhet e zbehtë në fillim, e ftohtë në prekje. Pastaj ngjyra e tyre ndryshon në mermer, kaltërosh dhe kafe të errët. Me humbje të plotë të indeve, gishtat kthehen të zinj. Ndjeshmëria ndaj prekjes dhe ndryshimeve të temperaturës është zvogëluar. Pacientët mund të pësojnë ndjesi shpimi gjilpërash, kruajtje, djegie ose dhimbje të padurueshme. Pulsi në arteriet e këmbëve nuk përcaktohet.

Lexoni artikullin:  Simptomat e gjendjes prediabetike, dieta, trajtimi, ushqimi

Me gangrenën e thatë, shkatërrimi është i kufizuar në një zonë të mungesës së rrjedhës së gjakut. Indet thahen, vëllimi i gjymtyrëve zvogëlohet. Me një lloj të lagësht, lëkura është fryrë, ndodh një proces i kalbjes. Indet e kalbura kanë një erë karakteristike të fetusit, toksinat prej tyre depërtojnë në rrjedhën e gjakut, duke shkaktuar një reagim të përgjithshëm të trupit.

Simptomat e gangrenës me gaz

Fazat e përparimit të gangrenës

Në varësi të ashpërsisë së çrregullimeve të qarkullimit të gjakut dhe shkatërrimit të indeve, dallohen fazat e sëmundjes.

kryesor

Ai përfshin një ulçerë të thellë të këmbës me nekroza fokale të indeve. Lezioni mbulon lëkurën, shtresën nënlëkurore, fibrat e muskujve, tendinat, kockat. Ka ënjtje, ndjeshmëri të dëmtuar, dhimbje të vazhdueshme. Në këtë fazë, është e mundur të kryhet trajtim pa amputim. Indet e shkatërruara të ngacmuara, kryeni terapi lokale.

Vende diabetike diabetike

Shkelje të rënda

Në mungesë të rrjedhës së gjakut, formohet gangrenë e kufizuar. Me fillimin me kohë të terapisë, është e mundur të bëhet me prerjen e gishtit ose vetëm këmbën. Terapia me ilaçe përdoret vetëm për të parandaluar komplikimet e operacionit.

Ndryshime të pakthyeshme

Gangrene e gjërë shoqërohet nga një gjendje jashtëzakonisht e rëndë e pacientit, rritet dehja, bie presioni dhe shfaqet ethe. Amputimi i lartë është i nevojshëm. Në mungesë të operacionit dhe detoksifikimit intensiv, ndodh vdekja.

Gangrene e thatë dhe e lagësht në diabet

Nëse lumeni i anijeve që furnizojnë këmbën është pjesërisht i kalueshëm, atëherë ka të ngjarë të ndodhë një proces i thatë i shkatërrimit. Indet janë të dehidratuara dhe të thata, të ngjeshura. Me gangrenën e lagësht, fluksi i gjakut bllokohet plotësisht, ka dekompozim, prishje, grumbullim të qelbës dhe gazrave.

thatë

Në fillim, dhimbja e fortë ndihet nën anijen e bllokuar. Këmba është e ftohtë, pacienti nuk ndjen prekje, këmba shkon mpirë dhe kthehet e zbehtë. Mbi vendin e obstruksionit, indet janë të fryrë, të tejmbushura me gjak. Kjo zonë midis qelizave të shëndetshme dhe të vdekura bëhet vijë kufitare – demarkacioni. Për shkak të faktit se ai ka një proces inflamator, pacientët kanë një sindrom të zgjatur të dhimbjes.

Zbehja e lëkurës kuptohet deri në këmbë, por më pas ndalet. Pjesa e ngordhur është kompakt dhe thahet (mumifikuar), ndoshta edhe refuzimi i saj spontan. Indet e mbresë formojnë në zonën e demarkacionit, kështu që toksinat nuk depërtojnë në rrjedhën e gjakut. Gjendja e përgjithshme e pacientëve është relativisht e kënaqshme.

i lagësht

Kundër një sfondi të lëkurës së zbehtë dhe të ftohtë, formohen flluska dhe njolla. Këmba është e fryrë, venat hollohen. Shtë e pamundur të përcaktohet kufiri i lezionit, shkatërrimi vazhdon, procesi lëviz drejt këmbës së poshtme. Pëlhurat janë të shkrifët, kur ju mendoni se ato zhurmohen për shkak të akumulimit të gazrave. Kalbja shoqërohet me një erë karakteristike.

Meqenëse nuk ka zonë kufizuese të demarkacionit, të gjitha produktet e mbeturinave të baktereve dhe toksinave të indeve të kalbura nxitojnë në gjak. Temperatura e trupit ngrihet, shfaqet një dhimbje koke, të vjella, vetëdija është e re.

Diagnostics

Shenjat e gangrenës diabetike përfshijnë:

 • ulje e ndjeshmërisë ose humbjes së plotë të saj;
 • deformimi i këmbës, këmbëve, lëvizshmëri e kufizuar;
 • ënjtje ose ulje e vëllimit të gjymtyrëve, në varësi të llojit të gangrenës;
 • në prani të një ulçeri – shenja të infeksionit, shkarkim qelb;
 • dobësimi i reflekseve të tendinit;
 • glukoza e gjakut rritet (nga 7,5 mmol / l para ngrënies), hemoglobina e glikuar (nga 6,5%), lipoproteina me densitet të ulët, kolesterol dhe trigliceride;
 • urina përcakton glukozën, trupat ketone;
 • mbjellja e një ulçeri të ndarë – ata zbulojnë florën bakteriale, përcaktojnë ndjeshmërinë ndaj ilaçeve;
 • Ultratinguj Doppler – ulje e rrjedhës së gjakut, patentë e dëmtuar, pllaka kolesteroli, mure të dendura arteriale me lëvizshmëri të ulët, depozitim të kalciumit, trombozë;
 • angiografia – një lezion i gjerë i rrjedhës së gjakut;
 • radiografi e këmbës – shkatërrimi i sipërfaqeve artikulare, indeve të eshtrave, një ulje e densitetit mineral, osteomielitit (inflamacion i kockave, palcës së eshtrave).
Lexoni artikullin:  Cili është sheqeri i lejueshëm i njeriut

Shikoni videon në lidhje me ultratinguj të venave të ekstremiteteve të poshtme:

Trajtimi i gjymtyrëve të poshtme

Pas diagnozës, gangrena e pacientit menjëherë shtrihet në spital. Për 1-3 ditë, është përshkruar mjekimi intensiv, atëherë përcaktohen indikacionet për kirurgji.

Terapi konservatore

Të gjithë diabetikët transferohen në injeksione të shpeshta të insulinës së shkurtër. Një dozë është zgjedhur për të kompensuar plotësisht sheqerin e lartë në gjak. Cakto një hyrje:

 • korrektorët e qarkullimit të gjakut – Alprostan, Trental, Curantil, Reopoliglyukin;
 • antikoagulantët – Heparin, Fraxiparin (gjak i holluar);
 • agjentë antibakterialë – Rocefin, Ciprinol, Cefodar, Metrogil. Një ndryshim në antibiotik është i nevojshëm pas zbulimit të ndjeshmërisë së baktereve;
 • stimuluesit e imunitetit – T-activin, Timalin;
 • vitamina – Milgamma, Neurobion;
 • antioksidantë – vitamina E, Berlition (përmirësojnë proceset metabolike, funksionet e fibrave nervore);
 • antihipertensivë – Enap, Ebrantil (parandaloni rritjen e presionit).

Një numër i barnave mund të administrohen intraarterial. Për këtë, arteria femorale shpohet, përmes së cilës Heparin, insulinë, antibiotikë, Trental, Niacin, Reopoliglukin hyjnë në qarkullimin e gjakut. Kjo ju lejon të krijoni një përqendrim lokal, më të lartë të ilaçeve.

Përdoret një transfuzion i gjakut në shkëmbim, plazma zëvendësohet me Albumin, përshkruhen plazma e donatorëve, plazmafereza dhe hemosorbimi. Për të zvogëluar ngarkesën në këmbë, tregohet përdorimi i patericave, karrocave.

Amputimi i këmbës, shputës

Nëse gangrene është e thatë, atëherë medikamentet zakonisht përshkruhen. Pas formimit të plotë të boshtit të demarkacionit, indi i vdekur hiqet. Pastaj aplikoni veshjet dhe mjetet juridike lokale për shërimin dhe pastrimin e plagës.

Ata përpiqen të transferojnë gangrenën e lagur me ilaçe për t'u tharë. Pastaj përcaktoni fushën e operacionit. Një pacienti mund të përshkruhet një nekrotomi. Indet jo të realizueshme janë prerë për të përcaktuar kufijtë e nekrozës, shfaqjen e një shtegu për rrjedhjen e qelbave dhe toksinave. Me një sasi të vogël shkatërrimi, hiqet vetëm lëkura e vdekur dhe shtresa nënlëkurore. Në të ardhmen, plastika është e përshkruar për të mbyllur defektin.

Amputimi është i nevojshëm me nekrozë të gjerë dhe kërcënimin e përhapjes së procesit deri në gjymtyrë. Në rastin më të mirë, është e mundur të menaxhohet duke hequr gishtin, pjesën ose tërë këmbën. Me trajtimin e vonë të pacientit ose shkatërrimin e shpejtë të indeve, është e nevojshme një prerje e gjymtyrëve të larta.

Meqenëse amputimi nuk garanton rivendosjen e qarkullimit të gjakut në pjesën e mbetur të këmbës, dhe plagët shërohen për një kohë të gjatë, rekomandohen operacione të planifikuara rindërtuese në planin afatgjatë. Diabetikët përshkruhen:

 • stentimi – zgjerimi i arteries me një tullumbace në fund të kateterit, instalimi i një stenti
 • simpathektomia – heqja e nyjeve të sistemit nervor për relaksim të qëndrueshëm të enëve të gjakut;
 • shmangie – vendosja e një vendi pune duke përdorur venën e vetë pacientit.

stentim

Prognoza e përgjithshme se sa pacientë me gangrenë jetojnë

Përkundër mundësive të trajtimit modern, rreth 1% e diabetikëve humbasin këmbët. Qindra mijëra operacione të amputacionit kryhen çdo vit në botë, gjysma e tyre në nivelin e hip. Prognoza dhe jetëgjatësia përcaktohen nga faza e sëmundjes në të cilën është zbuluar, shkalla e infeksionit dhe prania e helmimeve nga gjaku.

Lexoni artikullin:  Trajtimi për ulcerat trofike me diabet mellitus

Me gangrenën e thatë, ekziston çdo mundësi për të mbijetuar, por në varësi të nivelit të amputimit në diabetikët, lëvizshmëria është e dëmtuar, kërkohet ndihmë nga të jashtmit në jetën e përditshme.

Parandalimi i zhvillimit të komplikimeve në diabet

Për të parandaluar gangrenën dhe shfaqjen e paraardhësit të saj, sindromi diabetik i këmbës, është e mundur vetëm nëse kompensohet diabeti. Respektimi i rekomandimeve të mëposhtme ndihmon për të shmangur neuropatinë dhe komplikimet vaskulare:

 • eliminojnë plotësisht ushqimet me karbohidrate të thjeshta (sheqer dhe miell), zvogëlojnë në mënyrë dramatike marrjen e yndyrave shtazore;
 • respektoni rreptësisht dozat dhe rregullat e nevojshme për përdorimin e ilaçeve për uljen e sheqerit;
  Kontrolli i sheqerit në gjak
 • monitoroni nivelin e sheqerit çdo ditë me një glukometër, dhuroni gjak nga një venë në laborator të paktën 1 herë në muaj, përcaktoni hemoglobinë të glikuar, kolesterol në çdo tre muaj dhe ekzaminoni koagulueshmërinë e gjakut duke përdorur një koagulogram;
 • në simptomat e para të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut (këmbët vazhdimisht të ftohta, ulje të ndjeshmërisë, zbehjen e lëkurës), këshillohuni me një kirurg vaskular për ekzaminim shtesë dhe trajtim parandalues;
 • lë pirjen e duhanit dhe alkoolin;
 • ecni çdo ditë, kryeni një kompleks të ushtrimeve terapeutike;
 • inspektoni këmbët çdo mbrëmje;
 • mbrojini këmbët nga ngrirja dhe dëmtimet;
 • kap këpucë ortopedike.

Dhe këtu flitet më shumë për neuropatinë diabetike të ekstremiteteve të poshtme.

Gangrene në diabet është rezultati i progresionit të sindromës diabetike të këmbës. Kur forma e thatë e indit rrudhet, formohet një bosht ndarës. Me gangrenë të lagur pa trajtim, ndodhin kalbje dhe përhapja e shpejtë e lezionit. Për diagnozën e çrregullimeve vaskulare, është e nevojshme të bëhet një skanim me ultratinguj, angiografi.

Terapia kryhet në një spital. Përcaktoni ilaçet për të rivendosur rrjedhën e gjakut, për të rritur rrjedhën e gjakut, antibiotikë. Kur thahet, indi i vdekur është i prerë, ndërsa është i lagësht, amputimi kryhet në varësi të vëllimit të lezionit.

Simptomat e para të një këmbë diabetike mund të jenë menjëherë të padukshme për shkak të uljes së ndjeshmërisë së gjymtyrëve. Në fazën fillestare, në shenjat e para të sindromës, është e nevojshme të filloni parandalimin, në fazat e përparuara, amputimi i këmbës mund të bëhet një trajtim.

Nëse zhvillohet një këmbë diabetike, trajtimi duhet të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Në fazën fillestare, ointments, medicina tradicionale dhe një lazer përdoren për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, gjendjen e enëve të gjakut. Trajtimi kirurgjikal dhe disa ilaçe moderne janë të përshtatshme për ulcerat.

Për shkak të luhatjeve në nivelin e sheqerit dhe ekspozimin ndaj murit të insulinës, shfaqen plagë të diabeteve që nuk shërohen mirë. Këto janë arsyet kryesore pse lëkura është thyer dhe shëruar dobët. Plagët janë purulent, jo shëruese, të qara. Ekzistojnë mjete të posaçme për trajtimin dhe trajtimin, ndonjëherë kërkohet ndihma e një kirurgu.

Ekziston një neuropati diabetike e ekstremiteteve të poshtme për shkak të rritjeve të zgjatura të sheqerit në gjak. Simptomat kryesore janë ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje të këmbëve, dhimbje. Trajtimi përfshin disa lloje të ilaçeve. Ju mund të anestezoni, dhe rekomandohen gjimnastikë dhe metoda të tjera.

Nëse pacienti ka kolecistit dhe diabet në të njëjtën kohë, atëherë ai do të duhet të rishqyrtojë dietën, nëse sëmundja e parë vetëm është zhvilluar. Arsyet e shfaqjes së saj qëndrojnë në insulinë në rritje, alkoolizmin dhe të tjerët. Nëse kolecistiti akut calculs është zhvilluar me diabet mellitus, mund të kërkohet kirurgji.

Diabetus Shqipëri