Gjemba e qumështit për recetat e diabetit tip 2

Farë është gjemba

Në shumë raste, gjembaç qumështi perceptohet si barërat e këqija, sepse vetë bima është plotësisht e paqartë. Lartësia e saj është rreth 2 metra, lulet rozë të errëta ose vjollcë po fluturojnë nga lart. Bima ka një kërcell të gjelbër, dhe ka pika të bardha në gjethe. Gjemba e qumështit është shumë me gjemba, gjë që largon kafshët. Ekzistojnë shumë legjenda që lidhen me këtë bimë, ajo quhet gjerësisht "gjemba", "ostropester", "Tatar", "dhuratë e Virgjëreshës Mari".

Gjemba e qumështit shpërndahet gjerësisht në të gjithë kontinentet. Aty ndodhet në Evropë, Afrikë, Azi, Amerikën e Veriut.

Propolisi për diabet. Doesfarë trajton tretësira e propolisit?

Bletët janë një nga insektet më të dobishme për njerëzit. Të gjithë e dinë për vetitë e mjaltit. Por si rezultat i aktivitetit të bletëve, formohet jo vetëm mjalti, por edhe shumë produkte të tjera të dobishme. Propolisi midis tyre.

Nga vjen

  1. Mbledhja e bletëve fluturon drejt pemëve dhe mbledhin substanca të ndara në këmbë.
  2. Në zgjua, bletët e veçanta të propolisit mbledhin një masë rrëshirë, përzihen me polen dhe dyll.
  3. Në secilën fazë të punës, sekreti i gjëndrave të bletëve (një produkt i tretjes së polenit të luleve nga bletët) shtohet në propolisin e ardhshëm.

Shtë interesante që bletët "GOST" lejojnë prodhimin e propolisit të dy llojeve. Në njërën prej tyre mbizotërojnë rrëshirat dhe produktet e aktivitetit jetësor të bletëve, në tjetrën, më shumë polen dhe dyll. Në rastin e parë, vetitë e produktit që janë të dobishme për njerëzit janë shumë më të larta.

Dhe shumë prej tyre ende nuk janë deshifruar. Kjo do të thotë që sinteza artificiale e propolisit është e pamundur në parim. Përbërësit më të famshëm janë vitaminat themelore dhe shumë elementë gjurmë (hekuri, silikoni, kalciumi, seleni, fosfori, magnezi dhe të tjerët). Si dhe aminoacidet thelbësore, vajrat thelbësorë, flavonoidet, acidet organike.

Nga një familje e shëndetshme e bletëve mund të merrni mesatarisht jo më shumë se 100 – 150 gramë propolis në vit. Raca e bletëve është gjithashtu e rëndësishme këtu. Për shembull, bletët indiane nuk e prodhojnë fare këtë produkt dhe malet gri Kaukaziane janë mbajtës rekord.

Lexoni artikullin:  Parandalimi gjithëpërfshirës i ndërlikimeve të diabetit

Pse është e nevojshme

Tek bletët, propolis është kryesisht një material ndërtimi. Për shembull, nëse bletët vendosin se vera është shumë e gjerë, ose nëse një çarje formohet në zgjua, ajo do të riparohet me propolis. Ose një përzierje e propolisit me dyll (mbi fusha të mëdha pune).

Propolisi Plus siguron pastërti, madje edhe sterilitet të zgjua, pasi përbërja e saj kimike shkatërron çdo baktere.

Në rastin e njerëzve, gjithçka është shumë më serioze. Propolisi është një produkt unik në llojin e tij, ka veti të papara baktericid, shërimin e plagëve dhe imunomodulues. Njerëzit e kanë përdorur këtë substancë për disa mijëra vjet që nga Egjipti i lashtë.

Diabeti mellitus shoqërohet me shumë komplikime: ulje të rezistencës së trupit, çrregullime vaskulare, probleme me punën e veshkave dhe organeve të tjera të brendshme. Propolisi si rregullator i proceseve metabolike do të ndihmojë këtu. Dhe efekti i tij forcues në muret e enëve të gjakut mund të ngadalësojë ose vonojë zhvillimin e aterosklerozës.

Sidoqoftë, propolis nuk është një kurë mrekullie kundër një sëmundje kaq komplekse. Sëmundja është me të vërtetë e pashërueshme, por terapia e plotë lejon diabetikun të udhëheqë një mënyrë jetese të plotë, pa vite komplikime. Propolisi madje do të ndihmojë, por vetëm në kombinim me një dietë dhe ilaçe për uljen e sheqerit të përshkruara nga mjekët.

Vëmendje: Propolisi duhet të shtypet. Kjo është mjaft e vështirë për tu bërë.

Mënyra më e mirë është t'i rezistoni lëndëve të para në frigorifer, dhe pastaj shpejt hekura ose bluajeni me një çekiç. Vetëm grimcat e vogla do të bëjnë të mundur përgatitjen e një tretësire të plotë.

Në ditën e parë të kursit në mëngjes me stomak bosh ju duhet të hani një lugë çaji mjaltë me një pikë propolisi. Të nesërmen, shtohen dy pika, dhe kështu me radhë deri në pesëmbëdhjetë. Në vend të mjaltit, mund të përdorni një lugë gjelle qumësht. Një mjet i tillë pihet tre herë në ditë para ngrënies. Parimi i shtimit të tinkturës së propolisit është i njëjtë – nga një deri në pesëmbëdhjetë pika. Kursi i terapisë është nga tre muaj deri në gjashtë muaj.

Nëse nuk e toleroni mjaltin, atëherë me siguri do të ndodhë një reagim alergjik në propolis. I njëjti efekt negativ zakonisht ndodh tek njerëzit me astmë bronkiale. Ju mund të kontrolloni: përdorni dozën minimale të propolisit (mund të aplikohet në lëkurë, mukozën e qiellzës së butë) dhe vëzhgoni reagimin e trupit. Nëse ka një ndjesi djegieje, kruajtje, ënjtje, fshikëza – produkti është kundërindikuar.

Efektet anësore të përdorimit të propolisit nuk janë studiuar nëse pacienti ka gurë në veshka, pankreatit dhe dëmtime serioze të mëlçisë. Zbatimi i propolisit në mishrat me sëmundje parodontale në raste të rralla ka një efekt të fortë irritues.

Lexoni artikullin:  Cila është norma e glukozës në gjak tek burrat dhe cilat tregues janë një devijim

Ku të blini propolis?

Popullariteti i këtij produkti është i tillë që mund të blini ilaçe pothuajse kudo. Në barnatore, në dyqane të specializuara me produkte të bletarisë, përmes internetit në faqet "mjaltë", si dhe me miqtë e bletarëve. Një blerje e mirë mund të bëhet në panaire të veçanta të bletëve, ekspozita.

Roli më i madh në zgjedhjen e propolisit luhet nga reputacioni i shitësit. Shtë e vështirë të kuptosh vetë produktin, por ka shumë njerëz që duan të shesin një fallco. Asnjëherë mos blini propolis thjesht në tregje, nga njerëz të rastësishëm, në organizata të dyshimta.

Gjemba e qumështit në diabet përdoret gjithashtu për të trajtuar plagët dhe ulcerat që shërohen me vështirësi në neuropati, veçanërisht kur fillon këmba diabetike. Përfshihet në trajtimin kompleks të sëmundjeve të nyjeve, dhimbjeve të nervit shiatik, depozitave të kripës, për thyerje të nyjeve.

Pronë e përmirësimit të lëvizshmërisë së stomakut dhe zorrëve përdoret në trajtimin e gastritit, gastroparesis në diabet, kapsllëk dhe mbipesha. Përbërësit aktivë të gjembaçit të qumështit forcojnë murin vaskular, parandalojnë zhvillimin e angiopatisë në diabetin mellitus tip 1 dhe në variantin jo të varur nga insulina të sëmundjes.

Në praktikën dermatologjike, gjembaçi i vogël përdoret për të trajtuar vitiligo, dermatoza, dermatit alergjik, privues dhe puçrra. Ata trajtojnë baldness dhe kruarje e parakohshme e kokës, zbokth. Vaji mund të stimulojë shërimin e plagëve, djegiet pa dhëmbje.

Në gjinekologji, gjembi i qumështit përdoret për të trajtuar erozionin e qafës së mitrës, kolpitin, vaginitin, përfshirë në trajtimin e mukozës gjenitale të thatë me menopauzë.

Nga vjen

Gjemba e qumështit

Në farmaceutikë, ka shumë ilaçe të bazuara në gjembaçin e qumështit. Shumë prej tyre përmbajnë bimë dhe substanca shtesë.

Lista e barnave më të njohura të gjembaçit:

Megjithë çmimet e forta dhe premtimet e prodhuesit, mjekët nuk rekomandojnë të merrni ilaçe të tilla. Arsyeja është se gjembi i qumështit të pastër ka ende një efekt efektiv në trup.

Në thelb, të gjitha pilulat merren para ngrënies. Kursi i pranimit mund të arrijë nga 3 deri në 8 muaj.

Lexoni artikullin:  Norma e kolesterolit tek gratë dhe burrat

Në bazë të bimës, bëhen përgatitje të tilla si Legalon, Karsil dhe Silibor. Të gjithë ato përdoren për qëllime të ndryshme, por përvoja e përdorimit ka treguar që efektiviteti direkt nga vetë bima është disa herë më i madh sesa nga përgatitjet e bëra prej saj.

Si të përdorni gjembaçin e qumështit për diabetin

Karakteristikat e uljes së sheqerit të gjembaçit në diab shoqërohen me funksion të përmirësuar të mëlçisë. Formimi i glukogjenit nga glukoza ndodh në qelizat e mëlçisë, ndërsa përshpejton këtë proces, niveli i sheqerit në gjak zvogëlohet.

Gjithashtu, mëlçia nën veprimin e silymarinës nga farat e bimës bëhet më e ndjeshme ndaj insulinës, gjë që shpjegon efektivitetin e përgatitjeve të gjembaçit të qumështit për diabetin tip 2.

Trajtimi duke përdorur këtë bimë përmirëson si karbohidratin ashtu edhe metabolizmin e yndyrës, duke rritur ekskretimin e kolesterolit dhe glukozës nga trupi. Gjemba e qumështit parandalon akumulimin e yndyrës në qelizat e mëlçisë.

Mikroelementi dhe përbërja e vitaminave të farave të gjembaçit të qumështit rrit aktivitetin e të gjithë traktit tretës, rrit aktivitetin e pankreasit dhe zorrëve. Forcimi i proceseve metabolike ndihmon në humbjen e peshës në trashje.

Disa metoda janë përdorur për të trajtuar diabetin e gjembit të gjembit:

  1. Pluhur i farës.
  2. Vaj i kokës.
  3. Fara të mbirura.
  4. Tretësirë ​​e farave.
  5. Supë me gjemba.

Pluhuri i farës së gjembaçit të qumështit përgatitet menjëherë para përdorimit. Grind ose bluaj një lugë çaji në një mulli kafeje. 25 minuta para se të hani, bluajini kokrrat me 50 ml ujë. Ju duhet të merrni gjemba qumështi 2-3 herë në ditë. Kursi i trajtimit të diabetit është 30 ditë, pastaj një pushim 2-javor. Kurset e tilla mund të mbahen gjatë gjithë vitit.

Vaji i gjembit të qumështit për diabetin tip 2 përdoret në një dozë prej 30 ml në ditë, e ndarë në tre doza. Ju duhet të pini vaj gjysmë ore para ngrënies. Mund të kombinoni marrjen e vajit dhe vakt nga farat, duke alternuar çdo ditë tjetër me përdorimin e tyre.

Diabetus Shqipëri