Ilaçet popullore për uljen e sheqerit në gjak

Ruajtja e glukozës normale në gjak duhet të jetë jo vetëm për diabetikët, por edhe për të gjithë, trupi i të cilit është i prirur të tejkalojë vlerat standarde të sheqerit. Me konsumimin e rregullt të një sasie të madhe të ëmbël, trupi pushon të përballojë ngarkesa të tilla me kalimin e kohës, dhe ajo ka nevojë për ndihmë.

Ka mënyra për të ulur shpejt dhe në mënyrë të efektshme sheqerin në gjak me mjetet juridike popullore, si dhe metoda për ruajtjen e vazhdueshme të niveleve normale të glukozës.

Ne rishikojmë ushqimin

Një mënyrë ideale për të ulur sheqerin në gjak në shtëpi është të hani një dietë të ekuilibruar. Nëse zgjidhni ushqime me indeksin e duhur të glicemisë (GI për shkurt), niveli juaj i glukozës do të jetë gjithmonë normal.

Gi e lartë

Produktet me një indeks të lartë glicemik (mbi 50) përfshijnë:

 • ëmbëlsirat (me përjashtim të çokollatës së hidhur);
 • mish yndyror;
 • pjekje;
 • perime të ziera;
 • frutat e embel.

Për të ruajtur nivelet normale të glukozës, këto ushqime duhet të eliminohen ose kufizohen.

GI e mesme

Këto janë kategoritë e mëposhtme të produkteve (GI = 40-50):

 • drithëra (hikërror, elb, elb);
 • viçi;
 • portokall, mollë, ananas, mandarinë, kivi, rrush, grejpfrut;
 • kafe natyrale;
 • verë e kuqe e thatë;
 • produkte drithërash;
 • manaferrat (boronica, boronica, gooseberry).

E gjithë kjo mund të konsumohet jo më shumë se tre herë në ditë dhe në sasi të vogla.

E ulët gi

Produktet për uljen e sheqerit në gjak kanë një indeks të ulët glicemik (nga 10 në 40). Kjo është:

 • të gjitha perimet dhe frutat e tjera që nuk janë në listat e mëparshme;
 • fasule;
 • deti;
 • peshku;
 • fruta të thata;
 • krem;
 • djathë;
 • mish ligët;
 • kefir me yndyrë të ulët.

Këto kategori të produkteve duhet të përfshihen në dietën tuaj kryesore, dhe atëherë sheqeri nuk do të tejkalojë normën. Hani duhet të jetë i pjesshëm (shpesh, por në pjesë të vogla).

Lexoni artikullin:  Si të identifikoni diabetin e fshehtë

Ne përdorim receta popullore

Mjetet juridike popullore për uljen e sheqerit në gjak sugjerojnë metoda që përdoren në lashtësi nga njerëz që nuk kishin qasje në ilaç.

 • Kanellë. Mësoni veten të shtoni kanellë në kafe, kefir, ëmbëlsira shtëpi ose sallata, dhe me kalimin e kohës do të vini re se keni normale jo vetëm sheqer, por edhe kolesterol.
 • Lakër turshi. Shtë mirë nëse e fermentoni vetë. Lëngu i lakrës së arrave është shumë i dobishëm për stabilizimin e metabolizmit të karbohidrateve, që do të thotë se është në gjendje të ruajë ekuilibrin e sheqerit në gjak. Konsumoni lakër duhet të jetë gjysmë ore para ngrënies.
 • Angjinarja e Jeruzalemit. Ndoshta ilaçi popullor më i njohur për diabetin. Rrënja tokësore e dardhës rekomandohet të fshij, të sezonit me vaj perimesh dhe të hahet si sallatë. Ju gjithashtu mund të gatuani një zierje duke zier zhardhokët për gjysmë ore. Filtroni pijen e përfunduar dhe pini gjysmë gotë 3 herë në ditë.
 • Kafe jeshile. Këto janë fasule të zakonshme kafeje që nuk janë pjekur. Produkti shitet kryesisht në internet dhe është shumë i dobishëm për diabetikët dhe ata që duan të kontrollojnë sheqerin në gjak.
 • Rrush lakre. Duhet të lahet, thahet dhe blihet në një mulli kafeje. Pini pluhurin që rezulton në një sasi prej 1 lugë gjelle me kefir me pak yndyrë në vend të mëngjesit.
 • Fletë gjiri. 10 fletëpalosje derdhen me 3 gota ujë të vluar dhe futen në një termos për 3 orë. Një pije e tillë ka një shije të veçantë, dhe për këtë arsye pak e përdorin këtë recetë. Por metoda është shumë efektive. Merrni gjysmë gote tre herë në ditë.

Phytotherapy

Mund të konsiderohet si brenda kornizës së mjekësisë tradicionale, ashtu edhe veçmas, sepse shumë receta të bazuara në barishte janë shpikur nga terapistët modernë mjekësorë. Ekziston edhe një specializim: fitoterapist.

Konsideroni disa barishte për uljen e sheqerit në gjak dhe metodat për përgatitjen e zierjeve bazuar në to.

Lexoni artikullin:  Sheqeri në gjak normal

Rhodiola rosea

Këmbëngulni 100 g të rrënjës së kësaj bime për litër vodka. Merrni 20 pika tre herë në ditë para ngrënies. Receta është e përshtatshme vetëm për ata që nuk vozisin dhe nuk marrin antibiotikë. Infuzioni normalizon sheqerin, stabilizon presionin e gjakut dhe forcon sistemin imunitar.

boronicë

100 g gjethe boronice të mbledhura në qershor, insistojnë në një termos me gjysmë litër ujë. Pini gjysmë gotë para ngrënies. Gjaku pastrohet, nivelet e sheqerit stabilizohen.

Gjithashtu, një çaj i tillë bimor mund të konsumohet nga ata që kanë një predispozicion gjenetik ndaj diabetit.

luleradhiqe

Një lugë çaji me rrënjë luleradhiqe të copëtuar krijon një gotë ujë të valë. Pini ¼ filxhan 4 herë në ditë, d.m.th. në ditë ju thjesht pini një pjesë të prodhuar në mëngjes. Mjeti ul perfekt nivelin e sheqerit.

rodhe

Mblidhni një bagazh të tillë që rritet në pyll ose në fshat, d.m.th. në një vend miqësor me mjedisin.

Për të zvogëluar sheqerin, keni nevojë për një rrënjë, prerë në copa të vogla. 1 tbsp derdhet në një gotë me ujë të valë dhe nxehet në një banjë me ujë. Pini 0,5 gota në mëngjes dhe në mbrëmje.

Metodat e shprehjes

Ka raste kur sheqeri rritet në një nivel kritik. Kjo zakonisht ndodh në diabetikët që harrojnë të marrin një injeksion insulinë në kohë. Në këtë rast, personi fillon të përjetojë etje të fortë, marramendje, kruajtje të lëkurës dhe ankth. Prandaj, është e rëndësishme të njihni metodat për të ulur nivelin e glukozës në gjak shpejt dhe në mënyrë efektive.

Qepë të ziera

Diabetikët me përvojë mbajnë gjithmonë qepë në shtëpi, sepse nëse ziejni një qepë dhe e hani atë, atëherë pas 20-30 minutash niveli i sheqerit do të bjerë.

Qepët e pjekura kanë të njëjtin efekt, kështu që shumë janë të befasuar që pasi të hanë enët nga furra, të aromatizuara bujarisht me feta qepë, niveli i tyre i sheqerit normalizohet.

Bredh lisi

Grindini acornet e mbledhura në vjeshtë në një mulli kafeje në një gjendje pluhuri. Sapo të ndjeheni se sheqeri është rritur, merrni një lugë çaji pluhur acorn, të larë me ujë ose çaj.

Lexoni artikullin:  Diabeti tip 2 (2)

pranga

Ky është emri i bimës medicinale. Gjethet e thata të prangos (1 lugë) derdhen me 300 ml ujë të valë. Pas ftohjes, infuzioni filtrohet dhe pihet plotësisht. Nivelet e sheqerit do të bien shumë shpejt.

Ushtrime fizioterapie

Suruditërisht, edukimi fizik kontribuon gjithashtu në uljen e glukozës në gjak. Këtu janë disa ushtrime që diabetikët dhe njerëzit me një predispozitë ndaj diabetit mund të bëjnë.

 1. Expander. Thjesht ushtrohuni rregullisht me këtë guaskë të thjeshtë.
 2. Heqja e shtangave të lehta (deri në 1 kg). Merrni ato në duart tuaja dhe kryeni ashensorë të lëmuar lart, nga shpatullat dhe në anët.
 3. Ngritja e trupit. Shumë e quajnë atë lëkundje të shtypit.
 4. Pushup nga dyshemeja.
 5. Vrapimi në vend dhe kërcimi.

Midis atletëve, pothuajse nuk ka diabetikë. Dhe e gjithë kjo është për shkak se ata kryejnë rregullisht një lloj stërvitje. Një rënie e sheqerit në gjak është për shkak të faktit se gjatë ushtrimit trupi ka nevojë për energji shtesë, të cilën fillon ta nxjerrë nga glukoza. Në përputhje me rrethanat, niveli i tij gradualisht fillon të bie.

Nëse ndiqni një dietë të thjeshtë gjatë gjithë jetës tuaj, e cila kufizon ushqime të caktuara, drejton një mënyrë jetese aktive, dhe nganjëherë “kënaq” me zierje të dobishme bimore, atëherë niveli i glukozës do të jetë gjithnjë normal, dhe diabeti nuk do të ketë frikë prej jush aspak. Bëhu i shëndetshëm!

Diabetus Shqipëri