Kruajtje dhe djegie në zonën intime te gratë me trajtim të diabetit

Pse sytë e mi janë kruar?

Shpesh, një person mund të mos e di se metabolizmi i tij i karbohidrateve është i shqetësuar. Ju duhet t'i kushtoni vëmendje shenjave të tilla të diabetit fillestar:

 • etje;
 • urinim i shpeshtë, një person zgjohet në mes të natës për të urinuar (!);
 • përgjumje, lodhje;
 • ndjenjën e urisë;
 • të përzier;
 • shije e acetonit në zgavrën me gojë;
 • depresioni;
 • kruajtja e lëkurës, veçanërisht në zonën intime.

Pse shfaqet lëkura e kruar? Do qelizë në trup merr energji përmes prishjes së sheqerit. Ky proces po vazhdon. Insulina hormon përdoret për të dhënë glukozën në qelizë. Nëse nuk është e mjaftueshme, atëherë glukoza e lirë fillon të qarkullojë nëpër gjak pa arritur në vendin ku duhet – në qelizë. Prandaj, ajo fillon të mungesojë energji.

Në të njëjtën kohë, grimcat e sheqerit që qarkullojnë nëpër sistemin e qarkullimit të gjakut fillojnë të bllokojnë enët më të holla – kapilarët. Kjo gjendje quhet anti-patologji. Ajo manifestohet me zhvishem të lëkurës, formimin e çarjeve mikroskopike mbi të, një ndryshim të ekuilibrit të acidit dhe alkalinës.

Kruajtja nga diabeti mellitus në të gjithë sipërfaqen e trupit dhe djegia konsiderohet një fenomen i papritur, simptoma të ngjashme të paraqitura në foto shpesh shoqërojnë këtë sëmundje. Me rritjen e sheqerit, glukoza vendoset në enët e vogla të gjakut, si rezultat, zhvillimi i mikroangiopatisë mund të vërehet tek diabetikët. Më vonë, funksioni i veshkave është i dëmtuar dhe shfaqen probleme të shikimit.

Lëkura menjëherë reagon ndaj procesit katastrofik që ndodh në gjakun e pacientit, lëkura shpejt humbet elasticitetin dhe thahet, fillon të zhvishem në mënyrë aktive, për shkak të një shkelje të funksioneve natyrore të mbrojtjes, sheqeri i lartë provokon kruajtje të lëkurës në diabet mellitus.

Në mënyrë tipike, me diabet tip 2, kruajtje të duarve, kruajtja shfaqet në ekstremet e poshtme, zonën gjenitale, fytin, veshin. Kruajtja dhe djegia mund të vërehet në mukozën, zbokthi shpesh zhvillohet tek burrat dhe gratë me diabet mellitus, për shkak të së cilës koka fillon të kruhet.

Me prurin diabetik, diabeti shpesh ndjen shenja të tilla të diabetit si djegia, siklet, dhe numrat e plotë të lëkurës. Para se të trajtoni kruajtjen me diabet, është e rëndësishme të zbuloni shkakun rrënjësor të sëmundjes dhe ta eliminoni atë.

Kërkohet gjithashtu që të normalizohet niveli i glukozës në gjakun e pacientit.

Në diabet, mukoza e syrit nuk merr lagështi të mjaftueshme përmes një rënie në sekretimin e yndyrës, dhe bëhet e pambrojtur nga tymrat natyralë. Syri fillon të kruhet, shfaqet një ndjesi e pakëndshme e djegies, një person ndjehet i pakëndshëm, mprehtësia vizuale zvogëlohet.

Në simptomat e para të tilla, është e nevojshme të konsultoheni me një oftalmolog dhe terapist për të vërtetuar të vërtetën e asaj që po ndodh.

Në artikullin tjetër, ne do të flasim për rrezikun e diabetit për burrat dhe gratë.

Me diabetin, të gjitha organet e trupit të njeriut vuajnë. Në të njëjtën kohë, trupi gradualisht bëhet i kontaminuar me toksina dhe toksina.

Në sfondin e çrregullimeve të sistemit endokrin, shfaqen komplikime të ndryshme. Njëra prej tyre është kruajtja e lëkurës dhe organeve gjenitale, gjë që më shpesh i emocionon gratë.

Shtë shumë e vështirë të heqësh qafe atë. Jini të kujdesshëm dhe të kujdesshëm, pasi kruajtja për një kohë të gjatë mund të jetë shenja e vetme e diabetit.

Shkaqet e kruajtjes

Në fazën fillestare të zhvillimit të sëmundjes, enët e vogla dhe të mëdha të gjakut preken, dhe zhvillohet e ashtuquajtura angiopati. Si rezultat i lezioneve të tilla, sistemi qarkullues nuk mund të sigurojë plotësisht të gjitha organet dhe indet e trupit me glukozë, oksigjen dhe lëndë ushqyese thelbësore. Kjo çon në çrregullime të caktuara në trup, të cilat shoqërohen me kruajtje lokale ose të përgjithshme.

Ndryshimet më të rëndësishme përfshijnë:

 1. Ulur mbrojtje e trupit që çon në infeksione fungale, bakteriale ose virale, ose dysbiozë;
 2. Ndryshimet strukturore në lëkurë dhe mukozën, gjë që çon në tharjen, dëmtimin dhe mikrokritjet e tyre.

Kjo është vetëm një listë e vogël e faktorëve që mund të çojnë në zhvillimin e diabetit, dhe sëmundja mund të ndodhë si tek burrat ashtu edhe tek gratë, por në gjysmën e dobët të njerëzimit kjo patologji vërehet shumë më shpesh.

Për t'iu përgjigjur pyetjes nëse trupi mund të kruhet me diabet dhe pse kjo ndodh, le të kujtojmë biologjinë. Energjia për jetën e qelizave merret nga sheqeri, me prishjen e saj.

"Të ushqyerit" jep insulinë hormonale. Kur sasia e tij zvogëlohet, sheqeri i lirë mbetet në gjak, duke qarkulluar në të gjithë trupin.

Meqenëse është një agjent oksidues mjaft i fortë, ajo shkakton një reagim përkatës në molekulat e proteinave.

E thënë thjesht, grimcat e sheqerit thjesht bllokojnë (sklerotizojnë) kapilarët e vegjël.

Ky fenomen quhet angiopati.

Patologjia manifestohet nga shenja të tilla si:

 • lëkurë,
 • formimi i mikrokrasave në lëkurë,
 • ulur funksionet mbrojtëse të dermisit,

ndryshimi në ekuilibrin acido-bazë të lëkurës.

Në një pacient me diabet, ka një ndërprerje në thithjen e glukozës në trup për shkak të një sasie të pamjaftueshme të insulinës. Sheqeri i ngritur i gjakut kontribuon në kristalizimin e tij në kapilarët më të vegjël.

Bllokimi i kapilarëve kryhet, dhe si rezultat, puna e veshkave është ndërprerë. Akumulimi i sheqerit kontribuon në dëmtimin e mureve të enëve të gjakut, në keqfunksionimet e sistemit nervor dhe vizual të njeriut.

Lexoni artikullin:  Sheqer i lartë në gjak (2)

Faktorët më të shfaqur dhe domethënës që provokojnë këtë simptomë të pakëndshme duhet të konsiderohet përkeqësimi i imunitetit dhe ndryshimeve të caktuara strukturore. Pra, kruajtja në diabet mellitus mund të shoqërohet me dysbiosis, fungale, patologji virale ose infektive.

Zonat e kruara të lëkurës gjithashtu mund të zhvillohen për shkak të ndryshimeve në strukturën e saj. Duke folur për këtë, ata nënkuptojnë patologji të mukozës dhe lëkurës që çojnë në dëmtimin e tyre, tharje dhe formimin e çarjeve të vogla. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet faktorëve që provokojnë kruajtje në zonën gjenitale.

Kruajtja gjenitale tek gratë me diabet mund të shkaktohet nga një listë e sëmundjeve të lëkurës. Ato ndahen në tre kategori, përkatësisht parësore, sekondare dhe alergjike.

Kruajtja vaginale ose gjenitale shoqërohet me sëmundje parësore nëse ato formohen për shkak të angiopatisë. Mund të jetë xanthomatosis diabetike, pemfigus, ose dermatopati. Forma dytësore e sëmundjeve të shoqëruara me patologji provokon kruajtje te gratë me diabet, të cilat do të manifestohen nga suppuration, proceset inflamatore dhe trushka.

Ulçera në vaginë dhe me patologji alergjike, për shembull, në rastin e urtikarisë, janë shumë kruajtëse. Sëmundja shfaqet në sfondin e përdorimit të ilaçeve të caktuara.

Në fazën fillestare të sëmundjes, enët e mëdha dhe të vogla të gjakut preken, angiopatia ende mund të shfaqet. Për shkak të kësaj, organet dhe sistemet nuk marrin oksigjen, glukozë dhe lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme.

Ky është shkaku i të gjitha llojeve të çrregullimeve në trup që shkaktojnë kruarje të lëkurës në diabet.

Faktorët më të zakonshëm dhe domethënës që shkaktojnë këtë simptomë të pakëndshme janë:

 1. Dobësimi i sistemit imunitar, si rezultat i të cilit zhvillohet dysbiosis, fungale, virale ose sëmundje infektive.
 2. Ndryshimet strukturore që ndodhin në mukozën dhe lëkurën, duke çuar në dëmtimin e tyre, tharjen dhe shfaqjen e mikrokrasave.

Nëse një diabetik ka lëkurë të thatë dhe kruan tërë trupin, mundësia e zhvillimit të angiopatisë është e lartë – bllokimi i enëve të vogla të gjakut me kristale sheqeri.

Shkaqet e kruajtjes së organeve gjenitale tek gratë

Me kruajtje të zgjatur dhe të vazhdueshme të lëkurës në zonën e vendeve intime gjenitale, fshikëzave të shpatullave, mollaqeve, barkut të një gruaje, mjeku mund të diagnostikojë angiopatinë, e cila shoqërohet me dëmtim të enëve më të vogla të gjakut – arterioles dhe kapilarëve.

Një sëmundje e tillë ndërpret furnizimin e gjakut në mukozën, bllokon rrjedhën e ushqyesve jetikë në organet e brendshme. Nëse sëmundja përparon, gruaja ka lëkurë dhe lëkurë të thatë, mikrokritjet gjenden në lëkurë dhe mukozën.

Funksionet lokale imune dhe mbrojtëse janë gjithashtu të reduktuara, ekuilibri acid-bazë i lëkurës ndryshon, gjë që ndikon negativisht në gjendjen e përgjithshme të diabetikëve. Mikrokritjet shfaqen në membranat e thata dhe të rralluara, për shkak të të cilave kruajtja dhe djegia intensifikohet. Kërpudhat dhe organizmat purulentë futen në plagë, gjë që çon në zhvillimin e një reaksioni inflamator.

 • Shpesh, gratë me diabet kanë siklet në perineum, pubis, vulvë dhe vaginë. Përfshirë sëmundjen, kruajtje në veshë, në lëkurën e ekstremiteteve të poshtme, nën gji, në anën e brendshme të kofshës, në palosjet e dhjamit me djersitje të shtuar, sqetullat, rreth tehut të shpatullave dhe më poshtë.
 • Trupi fillon të kruhet si rezultat i një shkelje të gjendjes së enëve më të vogla të gjakut. Mikroangiopatia provokon një mosfunksionim në veshkat, duke rezultuar në nefropati. Pas një kohe, një person mund të ketë shikim të dëmtuar dhe të zhvillojë retinopati.
 • Si rregull, lëkura fillon të reagojë ndaj ndryshimeve të tilla në trup para kujtdo tjetër. Fillon të thahet, zhvishet, kruhet, në këtë gjendje nuk është në gjendje të mbrojë plotësisht indin nënlëkuror nga efektet e mikroorganizmave patogjenë.

Shfaqja e simptomave të tilla të pakëndshme si kruajtja e lëkurës është një gjendje e zakonshme që shoqëron diabetin. Në thelb, i tërë trupi kruhet, por ndonjëherë preken vetëm zonat e tij individuale, për shembull, një vend intim.

Kjo është për shkak të dëmtimit të proceseve metabolike, për shkak të të cilave vuajnë mukozat dhe dermis. Si rezultat i mungesës së substancave, një grua thyen dhe shurdhon thonjtë dhe flokët i bien.

Me format e përparuara të sëmundjes, flluska formohen në lëkurë që prekin ijë, gjë që çon në një gjendje shumë delikate. Ato nuk kalojnë derisa përqendrimi i glukozës në gjak të bëhet normal.

Vlen të përmendet se nuk ka asnjë lidhje midis ashpërsisë së diabetit dhe intensitetit të simptomave. Prandaj, në disa pacientë, lëkura mund të mos preket.

Simptoma të përgjithshme

Kruajtja në diabet nuk duhet të merret si një simptomë fillestare. Si rregull, gjendja zhvillohet pasi shenjat e tjera të patologjisë injorohen. Duke vërejtur simptomat që shoqërojnë kruajtjen e lëkurës në diabet mellitus, kushtojini vëmendje:

 • etje e rritur në fazën fillestare;
 • urinim të shpeshtë;
 • oreks i rritur;
 • ndryshime të papritura në peshë lart ose poshtë.

Përveç kësaj, simptomat shoqëruese të pruritusit në diabet mellitus mund të shprehen në mpirje të ekstremiteteve. Më shpesh, burrat dhe gratë shfaqin kruajtje në zonën gjenitale. Në përfaqësuesit femra, e gjithë zona e ijëve vuan. Me kalimin e kohës, trupi fillon të kruhet plotësisht, megjithatë, kruajtja e lëkurës me diabet në një vend intim është më e theksuar.

Për shkak të dëmtimit të metabolizmit të yndyrës, pllakat e verdha shpesh formohen në këmbë dhe krahë. Mund të kruhet, duke shkaktuar acarim. Shpesh, defekte të tilla përqendrohen në lakimet e gjymtyrëve ose pak më të ulëta.

Gjithashtu, diabeti mund të shoqërojë fshikëzat e vendosura në gishtërinj dhe gishtërinj, në kyçin e këmbës dhe perineum. Madhësia e tyre mund të jetë nga disa milimetra në disa dhjetëra centimetra.

Lexoni artikullin:  Diagnostifikimi patologjik i maceve me diabet

Dermatopatia shpesh ndikon në lëkurën e këmbës. Duket si flluska me kafe të kuqe, siç shihet në foto. Formacione të tilla jo vetëm që mund të kruhen, por edhe të bëhen njolla moshore.

Në prani të një sëmundjeje të lëkurës, kruajtja plotësohet nga një skuqje, zhvishem e lëkurës dhe një ndryshim në ngjyrën e tij. Simptomat shtesë të patologjisë së lëkurës në diabet janë:

 • brishtësia e thonjve dhe flokëve;
 • zbokth (ndërsa kruhet koka);
 • lëkurë të thatë dhe të palëvizshme;
 • çarje dhe plagë në lëkurë;
 • kruarje me kruajtje të rëndë;
 • irritim;
 • shqetësimi i gjumit.

Trajtimet për kruajtje

Completelyshtë plotësisht e papranueshme që të trajtoni në mënyrë të pavarur kruajtjen me diabet me ilaçe të improvizuara dhe ilaçe të panjohura. Vetë-mjekimi lehtë mund të çojë në neglizhencë dhe përkeqësim të sëmundjes, si dhe shfaqjen e komplikimeve serioze.

Para së gjithash, trajtimi i pruritusit duhet të ketë si synim rrënjën, gjegjësisht diabetin dhe uljen e nivelit të glukozës në gjak. Kjo mund të arrihet përmes ushqimit të duhur, terapisë së ilaçeve dhe terapisë me insulinë.

Shumë diabetikë pyesin nëse diabeti mund të gërvisht trupin nëse insulina nuk prodhohet në sasinë e duhur. Në rastin e një rritje të sheqerit në gjak, kruajtja në vesh ndodh, me diabet, shfaqet kruajtja e kokës, krahëve dhe këmbëve dhe ulcerat gjenitale.

Para se të heqni qafe kruajtjen, duhet të bëni një ekzaminim me mjekun pjesëmarrës, i cili kreu testet e nevojshme, do të ekzaminojë pacientin, do të përshkruajë terapi me pilula dhe ointments, dhe gjithashtu do të zgjedhë trajtimin nëse është e nevojshme me mjete juridike popullore.

Zakonisht, nëse vërehet se kruhet trupi me diabet ose kruajtje në vesh, sëmundja trajtohet duke normalizuar nivelin e sheqerit në gjak, duke përfshirë një krem ​​trajtimi që është në përputhje me indikacionet mjekësore.

Terapia kryhet në disa faza, në varësi të karakteristikave të sëmundjes.

Ulja e kruajtjes në diabet mund të bëhet duke rikthyer çrregullimet e metabolizmit të karbohidrateve. Shtë e vështirë për tu trajtuar. Por, për të ruajtur nivelin e nevojshëm të glukozës në gjak është mjaft e mundur. Gjëja kryesore është respektimi i rreptë i një diete me përjashtim të karbohidrateve lehtësisht të tretshëm. Shtë gjithashtu e nevojshme të minimizohet konsumi i yndyrave shtazore.

Stabilizimi i sheqerit në gjak në normale do t'ju ndihmojë të heqni qafe lëkurën e kruar.

Mjekim

Nuk këshillohet që të përfshiheni në trajtimin automatik të kruajtjes. Vetëm një mjek përshkruan individualisht për secilin pacient përdorimin e ilaçeve.

Në kombinim me këto ilaçe, mjeku mund të përshkruajë trajtim për kapilarë të vegjël, të cilët janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve në diabet.

Receta popullore

Mjekësia tradicionale për të zvogëluar kruajtjet ka shumëllojshmëri të saj. Këtu janë të pranishëm përdorimi i aplikacioneve shëruese, dhe një larmi shtojcash bimor për marrjen e banjove, dhe marrja e tinkturave brenda, të cilat në asnjë mënyrë nuk janë inferiore ndaj përgatitjeve farmaceutike. Këtu janë disa prej tyre.

Kthesat e barit. Do të marrë 1 filxhan bari të prerë para. Shtë e nevojshme të derdhni 0,5 litra ujë të valë dhe të insistoni 30 minuta.

Një produkt i tendosur duhet të shtohet në ujë para se të bëni një banjë. Keni nevojë për 10 seanca çdo ditë tjetër.

Zgjedhja e barërave. Përbërësit e nevojshëm janë lulet e një kamelili farmaceutik, sherebel, medicinale. Ata duhet të përzihen së bashku, dhe 1 gotë e përzierjes që rezulton derdh 0,5 l ujë të valë. Këmbëngulni ilaçin brenda 30 minutave.

Tinkturë, e tendosur dhe e shtrydhur, duhet t'i shtohet ujit të banjës. Në total, ju duhet të kaloni 10 seanca çdo ditë.

Niseshte misri. 1 lugë niseshte duhet të hollohet në 0,5 gota ujë të zierë të ngrohtë. Leckë e lagur në këtë zgjidhje duhet të aplikohet në zonën e problemit dhe të mbahet derisa leckë të thahet.

Për të lehtësuar kruajtjen e lëkurës me diabet, duhet të rregulloni sheqerin në trup. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni disa rregulla:

 • merrni ilaçe të përshkruara nga mjeku juaj;
 • ndiqni një dietë;
 • pi shumë;
 • për të luajtur sporte.

Nuk këshillohet që të trajtoni në mënyrë të pavarur kruajtjen me diabet dhe të blini barna të panjohura, sepse është e pamundur të parashikoni se si trupi do të reagojë ndaj tyre. Shtë një gjë kur një mushkonjë e kafshon – ai bleu Fenistil, e fërkoi dhe e harroi. Por me diabet një numër i tillë nuk do të funksionojë, për më tepër, kjo mund të çojë në probleme serioze.

Trajtimi i pruritusit në diabet mellitus kryhet me ndihmën e ilaçeve nga grupi antihistamine. Ka shumë barnatore të tilla në raftet, dhe më të famshmit prej tyre janë:

Gjithashtu, mjeku mund të përshkruajë terapi hormonale. Për të eleminuar kruajtjen në zonën gjenitale dhe perineumin tek gratë, përdoren kremra dhe ointments që përmbajnë substancën aktive prednizolon si bazë. Një vaj i pjekur me të njëjtin emër Prednisolone ose Hydrocortisone është mjaft i përshtatshëm.

Për trajtimin e pustulave që shfaqen, zgjidhen kryesisht ointments me antibiotikë, dhe me kërpudhat e lëkurës, vajra antimikotikë. Për më tepër, për secilin person, ilaçet përzgjidhen individualisht.

Lexoni artikullin:  Simptomat dhe trajtimi i diabetit

Mjetet juridike popullore në trajtimin e kruajtjes diabetike janë akoma më mirë për t'u përdorur me lejen e endokrinologut.

terapi

Pas një testi të duhur të gjakut dhe urinës, mjeku do të njohë pacientin me regjimin e trajtimit, i cili përbëhet nga dieta dhe terapia me ilaçe. Përveç kësaj, specialisti do t'ju tregojë se si të shpëtoni nga kruajtja e bezdisshme.

Në varësi të asaj se sa ka ecur procesi, mund të përdoren antihistaminet (Erius, Kestin, Suprastin), ointments hormonal (Laticort, Lokoid). Trajtimi i infeksioneve kërpudhore të lëkurës dhe organeve gjenitale kryhet me ilaçe antimikotikë që përmbajnë clotrimazole.

Fluomisinum në supozitorë ose tableta gjithashtu lejon të heqni qafe acarimin e mukozës. Mjetet "Acyclovir" përshkruhen në prani të herpesit.

Lezionet pustulare dhe neurodermatiti trajtohen me ilaçe që përmbajnë antibiotikë (Levomekol) ose antihistamines (Loratadin, Fenistil).

Mjekësi tradicionale për kruajtje gjenitale

Ka shumë receta për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave të pakëndshme me ndihmën e ilaçit bimor për diabetin. Për shembull, vagina mund të ujitet me infuzion të hudhrës. Për përgatitjen e saj, një kokë e copëtuar e hudhrës derdhet në 0.5 l qumësht.

Mjeti insistohet, filtrohet përmes garzës, paloset në disa shtresa, dhe më pas ato ujiten natën. Por para procedurës, organet gjenitale duhet të lahen me kripë.

Gjithashtu, kur zona intime kruhet, një zierje e drithërave të mbjella ndihmon. Për përgatitjen e tij, kokrrat e misrit, thekër ose grurë janë grimcuar, vendosen në një termos dhe derdhen me ujë të valë. Pas dy orësh, infuzioni mund të konsumohet në formën e çajit me fruta.

Trajtimi me mjete juridike popullore shpesh konsiston në përdorimin e një zierje të lëvores së lisit. Produkti përgatitet si më poshtë: 1 kg lëndë e parë, derdhni 4 litra ujë, vlim, filtroni dhe shtoni në një vaskë të mbushur me ujë të ngrohtë.

Në mënyrë të ngjashme, ju mund të përdorni ekstrakt pishash, krunde, niseshte dhe madje edhe sulfat bakri (2 lugë gjelle. Për 1 litër ujë). Gjatë procedurave të tilla, është e rëndësishme të vëzhgoni regjimin e temperaturës (jo më shumë se 38 gradë). Për më tepër, seancat mund të përsëriten jo më shumë se dy herë në javë, dhe kohëzgjatja e një banjë duhet të zgjasë jo më shumë se 15 minuta.

Parandalimi i kruajtjes intime

Për të parandaluar shfaqjen e kruajtjes gjenitale në diabet, është e rëndësishme të ndiqni rekomandime të thjeshta:

 • monitoroni me kujdes higjenën e trupit dhe organet gjenitale të jashtme, duke përdorur një shkumë të butë krem ​​ose xhel për këto qëllime, pasi lëkura është e tepërt, dhe sapuni mund të rrisë kruajtjen dhe acarimin;
 • vishni liri vetëm nga pëlhura pambuku;
 • ndiqni rreptësisht dietën e përshkruar nga endokrinologu;
 • trajtoni në kohë kandidaturën vaginale;
 • Mos e zvogëloni dozën e barnave të përshkruara nga mjeku vetë;
 • matni rregullisht glukozën në gjak duke përdorur një pajisje të veçantë ose shirita provë.

Një nga infeksionet e zakonshme të kërpudhave të zonës intime në diabet është kandidiaza. Normalisht, kërpudhat e gjinisë Candida jetojnë në trup në një sasi të pranueshme, por nën ndikimin e disa faktorëve predispozues (dhe diabeti është ky faktor), ata fillojnë të shumohen në mënyrë aktive, duke shkaktuar kështu dëmtim të lëkurës dhe mukozës.

Shfaqja në palosjet inguinale dhe nën gjëndrat mamare të grave me pllakë të bardhë dhe sinjalizues gërvishtës një shumëzim patologjik i kërpudhave Candida dhe duhet të jetë arsyeja për një apel të menjëhershëm te një specialist. Për më tepër, fryrja e vazhdueshme tek gratë, e cila nuk është e ndjeshme për trajtim me ilaçe antifungal, gjithashtu duhet të paralajmërojë.

Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të lëkurës ose për të hequr qafe shpejt një skuqje në simptomat e para të dyshimta, ia vlen t'i përmbahen rregullave të caktuara. Për të ulur glukozën në gjak dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit, ata pinë lëng artichoke të Jeruzalemit.

Për më tepër, është e rëndësishme të korrigjoni çrregullimet e këmbimit-endokrine. Gjithçka duhet të bëhet për të rritur imunitetin dhe për të përmirësuar shëndetin. Kjo do të mbrojë trupin nga efektet patogjene.

Fizioterapia, terapia qetësuese dhe sugjeruese janë shumë të dobishme për një diabetik.Ky trajtim ka të drejtë të përshkruhet për çdo diabetik. Një ilaç efektiv është një vaj nga kruajtja në këmbë me diabet, i cili përfshin kortikosteroide. I njëjti ilaç trajton kruajtjet në veshë, duar dhe zona të tjera problematike.

Me kruajtje të rëndë dhe të shpeshtë, terapia antimikotike, antivirale dhe antibakteriale kryhet në zonat e prekura të lëkurës. Kjo ndihmon në parandalimin e përhapjes së infeksionit dhe lehtëson gjendjen e pacientit.

Për të parandaluar formimin e mpiksjes së gjakut dhe gjakderdhjes me venat me variçe dhe diabeti, përdoret vaji i heparinës, këmbët e saj lyhen nën gjunjë.

Me kruajtje bakteriale, nëse mjetet e tjera juridike nuk ndihmojnë, antibiotikët mund të jenë të përshtatshëm. Nëse një diabetik zbulon fistula ose formacione malinje të tumorit, përdoret ndërhyrje urgjente kirurgjikale.

Shkaqet dhe trajtimi i kruajtjes së lëkurës në diabet përshkruhen në video në këtë artikull.

Si pjesë e parandalimit, rekomandohet:

 • kontrollin e përqendrimit të sheqerit;
 • ndiqni një dietë të ulët karboni;
 • udhëheq një mënyrë jetese aktive;
 • të mos gjenden për një kohë të gjatë në rrezet e diellit direkte;
 • respektoni rregullat e higjenës;
 • merrni vitamina për të forcuar imunitetin;
 • shmangni kontaktin me njerëzit që vuajnë nga sëmundje kërpudhore dhe infektive;
 • Shmangni marrëdhëniet seksuale të rastit.
Diabetus Shqipëri