Kur dhe pse një grua shtatzënë zhvillon diabet

Shtatzënia nënkupton një ndryshim të mprehtë në ekuilibrin e hormoneve. Dhe kjo karakteristikë natyrore mund të çojë në faktin se përbërësit e sekretuar nga placenta parandalojnë trupin e nënës nga thithja e insulinës. Një përqendrim jonormal i glukozës në gjak zbulohet në një grua. Diabeti gestacional mellitus gjatë shtatëzanisë ndodh më shpesh nga mesi i afatit. Por prania e tij e hershme është gjithashtu e mundur.

Shkaqet e diabetit në gratë shtatzëna

Ekspertët nuk mund të emërojnë fajtorin e dukshëm në shkeljen e përgjigjes së indeve ndaj glukozës në nënat që presin. Indshtë e padiskutueshme që ndryshimet hormonale nuk janë faktori i fundit në shfaqjen e diabetit. Por ato janë të zakonshme për të gjitha gratë shtatzëna, dhe sëmundja, për fat të mirë, nuk diagnostikohet në këtë pozicion tek të gjithë. Ata që e pësuan vunë re:

 • Varësia trashëgimore. Nëse ka raste të diabetit në familje, ekziston një mundësi më e lartë e shfaqjes së saj në shtatzëna në krahasim me të tjerët.
 • Sëmundjet autoimune që për shkak të karakteristikave të tyre prishin funksionin e pankreasit që prodhon insulinë.
 • Infeksione të shpeshta virale. Ata janë gjithashtu në gjendje të shqetësojnë funksionin e pankreasit.
 • Jetesa pasive dhe ushqimi i hedhurinave. Ato çojnë në peshë të tepërt, dhe nëse do të ekzistonte para ngjizjes, një grua është në rrezik. Kjo gjithashtu përfshin ata, pesha e trupit të të cilëve u rrit me 5-10 kg në adoleshencë në një kohë të shkurtër, dhe indeksi i tij u bë më i lartë se 25.
 • Mosha nga 35 vjeç. Ata që janë nën 30 vjeç gjatë kohës së shtatëzanisë janë në një rrezik më të ulët të diabetit gestacional.
 • Lindja në të kaluarën e një foshnje që peshon më shumë se 4,5 kg ose një fëmijë i vdekur për arsye të panjohura.

Shenjat që mund të dyshoni për diabetin gestacional

Në një fazë të hershme, diabeti gjatë shtatëzanisë praktikisht nuk tregon simptoma. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që nënat e ardhshme të kontrollojnë përqendrimin e sheqerit në gjak. Fillimisht, ata mund të vërejnë se filluan të pinë pak më shumë ujë, humbën pak peshë, megjithëse nuk ka arsye të dukshme për humbjen e peshës. Disa zbulojnë se ata janë më të rehatshëm të gënjyer ose ulur sesa lëvizin.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus tek një fëmijë simptomat, diagnoza, trajtimi

Me zhvillimin e sëmundjes, një grua mund të ndiejë:

 • Nevoja për një sasi të madhe të lëngjeve. Megjithë kënaqësinë e saj, goja e thatë shqetësohet.
 • Nevoja për të urinuar më shpesh, ndërsa lëngjet dalin shumë më tepër se zakonisht.
 • Lodhje. Shtatzënia tashmë kërkon shumë energji, dhe tani një grua ka një dëshirë të pushojë më shpejt se më parë, me diabet vetëdija e saj nuk korrespondon me ngarkesën e marrë.
 • Përkeqësimi i shikimit. Sytë herë pas here mund të bëhen të errët.
 • Kruajtja, gjithashtu mund të kruhet dhe mukozat.
 • Rritje e konsiderueshme e kërkesave për ushqim dhe shtim i shpejtë i peshës.

Shenjat e para dhe të fundit të diabetit gjatë shtatëzanisë janë të vështira për t'u ndarë nga vetë situata. Në të vërtetë, tek gratë e shëndetshme që presin bebe, oreksi dhe etja shpesh intensifikohen.

Si të shpëtoni nga diabeti gjatë shtatëzanisë

Në fazën e parë të zhvillimit, diabeti gestacional trajtohet duke rregulluar stilin e jetës dhe ushqimin. Becomesshtë e domosdoshme të kontrollohet përmbajtja sasiore e glukozës në stomak bosh, si dhe 2 orë pas çdo vakt. Ndonjëherë matja e sheqerit mund të jetë e nevojshme para tij.

Ato kryesore në këtë fazë janë dieta dhe aktiviteti fizik.

Ushqyerja për diabetin gestacional

Ju nuk mund të keni urie një grua shtatzënë, fetusi duhet të ketë gjithçka që ju nevojitet, dhe sheqeri nga mungesa e ushqimit po rritet. Nëna e pritur do të duhet të zbatojë parimet e shëndetshme në ushqim:

 • Racionet duhet të jenë të vogla dhe ushqimi i shpeshtë. Nëse hani 5-6 herë në ditë, mund të mbani peshë optimale.
 • Sasia më e madhe e karbohidrateve të ngadalta (40 – 45% e ushqimit të përgjithshëm) duhet të jetë për mëngjes. Këto janë drithëra, oriz, makarona, bukë.
 • Shtë e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje përbërjes së produkteve, duke shtyrë deri në kohët më të mira frutat me sheqer, çokollatë, pasta. Ushqimi i shpejtë, arrat dhe farat janë të përjashtuara. Ne kemi nevojë për perime, drithëra, shpendë, mish lepuri. Yndyra duhet të hiqet, ajo duhet të hahet jo më shumë se 10% e sasisë totale të ushqimit në ditë. Frutat, manaferrat, dhe gjithashtu zarzavatet të cilat nuk përmbajnë një sasi të madhe sheqeri do të jenë të dobishme.
 • Mos hani ushqime të menjëhershme. Duke pasur të njëjtat emra si ato natyrorë, ato përmbajnë më shumë glukozë. Bëhet fjalë për drithëra të thara në ngrirje, patate pure, petë.
 • Ushqimi nuk mund të skuqet, vetëm të zihet ose të vihet në avull. Nëse zihet, atëherë me një sasi të vogël të vajit vegjetal.
 • Ju mund të luftoni sëmundjen e mëngjesit me cookie-t të thata dhe të pahijshme. Ajo hahet në mëngjes pa dalë nga shtrati.
 • Kastravecat, domatet, kungull i njomë, marule, lakra, fasulet, kërpudhat mund të hahen në sasi të mëdha. Ato janë të ulëta në kalori dhe indeksi i tyre i glicemisë është i ulët.
 • Komplekset e vitaminave-minerale merren vetëm me rekomandimin e një mjeku. Shumë prej tyre përmbajnë glukozë, teprica e së cilës tani është e dëmshme.
Lexoni artikullin:  Hormonet e glukozës në gjak

Ujë me këtë stil të të ushqyerit, duhet të pini deri në 8 gota në ditë.

mjekësi

Nëse ndryshimet në dietë nuk japin një efekt, domethënë niveli i glukozës mbetet i ngritur, ose analiza e urinës është e dobët me sheqer normal, do të duhet të injektoni insulinë. Doza në secilin rast përcaktohet nga mjeku, bazuar në peshën e pacientit dhe moshën gestacionale.

Insulina administrohet intravenoz, zakonisht duke e ndarë dozën me 2 herë. Pika e parë para mëngjesit, e dyta – para darkës. Dieta gjatë terapisë së ilaçeve mirëmbahet, si dhe monitorimi i rregullt i përqendrimit të glukozës në gjak.

Aktiviteti fizik

Aktiviteti fizik është i nevojshëm pavarësisht nëse pjesa tjetër e trajtimit është e kufizuar në dietë apo gruaja shtatzënë injekton insulinë. Sporti ndihmon për të shpenzuar energji të tepërt, për të normalizuar ekuilibrin e substancave, për të rritur efektivitetin e hormonit që mungon në diabetin gestacional.

Lëvizja nuk duhet të jetë e rraskapitur, mundësia e dëmtimit duhet të përjashtohet. Ecje e përshtatshme, ushtrime në sallë (me përjashtim të lëkundjes së shtypit), notit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin mbi pajtueshmërinë e sportit dhe shtatzënisë. Nga ajo do të mësoni se cilat veprimtari fizike janë të lejueshme për nënën, cilat lloje do të jenë më optimale, dhe gjithashtu cilat janë më të mirat për një vajzë që nuk ka ushtruar për një kohë të gjatë.

Parandalimi i diabetit gestacional

Specialisti do t'u shpjegojë grave që janë në rrezik sëmundjen e diabetit gestacional gjatë shtatëzanisë. Patologjia tek nëna krijon shumë kërcënime për të dhe fetusin:

 • Në fillim rrit mundësinë e një aborti. Me diabetin gestacional, krijohet një konflikt midis trupit të saj dhe fetusit. Ai kërkon të hedhë poshtë embrionin.
 • Trashja e enëve të placentës për shkak të diabetit gestacional çon në çrregullime të qarkullimit të gjakut në këtë zonë, pra, një rënie në prodhimin e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese nga fetusi.
 • Pas lindjes nga 16-20 javë, sëmundja mund të çojë në një formim të dëmtuar të sistemit kardiovaskular dhe trurit të fetusit, dhe të stimulojë rritjen e tij të tepërt.
 • Lindja e fëmijëve mund të fillojë para kohe. Dhe madhësia e madhe e fetusit detyron një prerje cezariane. Nëse lindja është e natyrshme, kjo do të krijojë një rrezik lëndimesh për nënën dhe fëmijën.
 • Një foshnjë e porsalindur mund të përballet me verdhëz, shqetësime të frymëmarrjes, hipoglikeminë dhe rritje të koagulimit të gjakut. Këto janë shenja të fetopatisë diabetike, duke shkaktuar patologji të tjera tek fëmija në periudhën pas lindjes.
 • Një grua rrit mundësinë e preeklampsisë dhe eklampsisë. Të dy problemet janë të rrezikshme nga presioni i lartë i gjakut, konvulsionet, të cilat gjatë lindjes së fëmijës mund të vrasin edhe nënën, edhe fëmijën.
 • Më pas, një grua ka një rrezik të rritur të zhvillimit të diabetit.
Lexoni artikullin:  Si të ulni shpejt dhe në mënyrë efektive sheqerin në gjak në shtëpi brenda një dite

Për këto arsye, parandalimi i sëmundjes është i nevojshëm në një fazë të hershme, e cila përfshin:

 • Vizitat e rregullta te gjinekologu. Shtë e rëndësishme të regjistroheni herët, të bëni të gjitha testet e nevojshme, veçanërisht kur keni rrezik.
 • Ruajtja e peshës optimale të trupit. Nëse ajo ishte më normale para shtatzënisë, është më mirë të humbni peshë së pari, dhe më vonë të planifikoni.
 • Kontrolli i BP. Presioni i lartë i gjakut mund të tregojë një tendencë për të rritur sheqerin dhe për ta stimuluar atë.
 • Ndërprerja e duhanit. Zakon ndikon në funksionet e shumë organeve, përfshirë pankreasin.

Një grua me diabet gestacional është mjaft e aftë të lindë më shumë se një fëmijë të shëndetshëm. Shtë e nevojshme të identifikoni patologjinë në kohë dhe të bëhen përpjekje për ta përmbajtur atë.

Diabetus Shqipëri