Kush diagnostikohet; katarakt diabetik Metodat e trajtimit dhe parandalimit të patologjisë

Shumë shpesh, njerëzit me diabet mund të zhvillojnë një sëmundje të tillë të pakëndshme si një katarakt diabetik. Për shkak të luhatjeve glicemike në lente, ndodhin ndryshime të pariparueshme të ndryshme. Nëse kjo sëmundje e syrit nuk mjekohet, mund të ndodhë verbëri.

Informacione të përgjithshme për sëmundjen

Kataraktet janë një sëmundje e aparatit vizual, gjatë së cilës ngjitja gradualisht rritet në lente. Në të ardhmen, ajo shkakton një përkeqësim të dukshmërisë së syrit, deri në fillimin e verbërisë. Në shumicën e rasteve, kataraktat gjithashtu diagnostikohen te pacientët, mosha e të cilëve tejkalon 40-45 vjet.

Prania e diabetit mellitus përkeqëson situatën, kështu që sëmundja mund të ndodhë në një moshë më të hershme. Këtu po flasim drejtpërdrejt për zhvillimin e kataraktës diabetike. Ndërsa sëmundja përparon, ajo kalon nëpër disa faza të zhvillimit:

 • Faza 1 – mungesa e simptomave specifike. Pacienti derisa shikimi i tij të mos bjerë, ai nuk ndjen siklet të mprehtë. Ndryshimet patologjike mund të shihen nga një okulist në një ekzaminim rutinë. Edhe nëse nuk ka ankesa, është e nevojshme që të ekzaminohen rregullisht nga mjekët.
 • Faza 2 – një lezion i dukshëm i zonës qendrore në lente. Ky lloj katarakti quhet i papjekur. Ndërhyrja shfaqet në retinë, dhe shikimi përkeqësohet.
 • Faza 3 – shtrëngim i plotë i lenteve. Në të njëjtën kohë, transparenca e saj humbet në të. Dukshmëria e qartë po bie me shpejtësi. Shtë e vështirë për pacientin të bëjë dallimin midis burimeve të dritës. Ky lloj katarakti quhet i pjekur.
 • Faza 4 – verbëri e plotë. Në këtë rast, ndodhin procese që nuk mund të ndalen. Për shkak të tyre, indet shkatërrohen sa më shumë që të jetë e mundur në lente.

Në varësi të vendit ku u formuan njollat ​​me re, katarakti ndahet më tej në subspecie: anterior, poster dhe bërthamor.

Incidenca e diabetit

Më shpesh, katarakti diabetik mund të diagnostikohet te pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit I. Kjo kategori është rreth 10%. Me diabet tip II, numri arrin gati 13% të të gjitha rasteve mjekësore.

Duhet të theksohet se në 90% të pacientëve me diabet ka një rënie të papranueshme të shikimit. Përveç kësaj, diabeti prek më shumë gra sesa burrat.

Mesatarisht, një katarakt diabetik arrin pjekurinë në 6-10 vjet, duke kaluar nga faza I në fazën IV. Një pjekje e tillë quhet e moderuar. Një sëmundje progresive kalon nëpër të gjitha llojet e fazave në 5-6 vjet. Në terma përqindje, kjo është 10% e rasteve. Katarakti i pjekur ngadalë kalon zhvillimin e tij në 12-15 vjet.

Mekanizmat e zhvillimit

Në shumicën e rasteve, diabeti shoqërohet me zhvillimin e kataraktave. Kjo është një dukuri e zakonshme. Sipas statistikave, për çdo 10 pacientë me diabet, thjerrëzat fillojnë të mbulohen me diabeti mellitus.

Lexoni artikullin:  Si të hani selino në diabet

Me diabetin, mjekët dallojnë 2 lloje kryesore të kataraktave:

 1. Forma metabolike ose diabeti i vërtetë. Zhvillimi i këtij lloji të sëmundjes lehtësohet nga çrregullime të metabolizmit të karbohidrateve, të cilat çojnë në dëmtimin e enëve të organit vizual.
 2. Forma senile / senile. Ky lloj katarakti formohet gjatë një ndryshimi natyror të lidhur me moshën te një person, nuk varet nga prania e një sëmundjeje diabetike.

Zhvillimi i një forme diabetike të kataraktit varet gjithashtu nga glukoza e tepërt dhe niveli i pamjaftueshëm i insulinës. Për shkak të pranisë së shqetësimeve në metabolizmin e karbohidrateve, ndodh një mosfunksionim i mikrocirkulacionit, rritet brishtësia vaskulare dhe produktet e kalbjes grumbullohen në trup. Të gjithë këta përbërës përfundimisht çojnë në shfaqjen e simptomave klinike të sëmundjes.

Foto klinike

Një manifestim klasik i simptomave të zhvillimit të një katarakti të një forme diabetike është shtrëngimi i thjerrëzave, përparimi i shpejtë i çrregullimeve patologjike të organit vizual, patentimi i dobët i rrezeve të dritës, humbja e transparencës së thjerrëzave natyrale të syrit.

Simptomat kryesore të kataraktit tek diabetikët:

 • në aparatin vizual, shfaqet prania e turbullt, pamja është e re, shfaqet një vello e zbardhur;
 • qartësia e shikueshmërisë është zvogëluar;
 • njolla të errëta me një përzierje të thekave shfaqen para syve;
 • e vështirë për të punuar me elementë të vegjël;
 • shtrembërimi i perceptimit të ngjyrave;
 • objektet fillojnë të dyfishohen;
 • nxënësi bëhet i bardhë.

Trajtim

Versioni klasik i terapisë fillon me trajtimin e sëmundjes themelore – diabeti. Për të arritur rezultatin e dëshiruar, së pari duhet të zgjidhni detyrat e mëposhtme:

 • të çojë në nivele normale të glukozës;
 • zgjidhni dozën optimale të insulinës dhe ilaçet që ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak;
 • rregulloni metabolizmin;
 • drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme, hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Për të ulur nivelin e sheqerit, mjeku juaj mund të përshkruaj pika të syve, siç është Quinax. Për qëllime parandaluese, pikat përdoren për një muaj, pastaj për 30 ditë, një pushim dhe trajtimi vazhdon përsëri.

Në disa raste, terapia zgjat me vite për të shmangur operacionin. Vlen të përmendet se pikat nuk shërojnë sëmundjen, por vetëm ngadalësojnë zhvillimin e kataraktës diabetike.

Metodat konservatore

Për një katarakt diabetik që zhvillohet me shpejtësi, një endokrinolog mund të përshkruajë terapi konservatore. Miratimi i një vendimi të tillë është një shkelje e rëndësishme e bilancit të karbohidrateve. Në fillim, është e rëndësishme të kompensoni diabetin duke ndjekur një dietë të veçantë, duke marrë ilaçe ose injeksione insulinë.

Dihet që ulja në kohë e sheqerit në gjak në një normë ndihmon jo vetëm që vonon zhvillimin e sëmundjes, por gjithashtu kontribuon pjesërisht / plotësisht në resorbimin e mprehtësive në thjerrëza. Instalimet e rregullta të pikave të syrit ndihmojnë në kompensimin e diabetit. Por nuk ia vlen të llogarisim se kataraktet do të kurohen plotësisht në këtë mënyrë.

Ndërhyrja kirurgjikale

Katarakta diabetike mund të eliminohet plotësisht vetëm në një mënyrë operative, nuk ka asnjë metodë tjetër efektive. Mjekët sugjerojnë heqjen e lenteve në fazat e hershme të sëmundjes dhe të mos prisni derisa të shkojë në një formë të lënë pas dore.

Lexoni artikullin:  Luleradhiqe kundër kancerit, do të ndihmojë me diabetin dhe jo vetëm

Duhet të them që forma diabetike e kataraktit po zhvillohet mjaft shpejt. Shpesh ndodh që pacienti të zbulojë një dëmtim të papritur vizual. Në këtë situatë, syzet ose lentet për sytë nuk do të ndihmojnë në korrigjimin e shikimit.

Operacioni është si më poshtë:

 1. Një kirurg okulist bën një seksion mikroskopik me lazer ose ultratinguj.
 2. Përmes saj, thjerrëza e deformuar është nxjerrë. Kutia e kapsulës mbetet.
 3. Një lente intraokulare është montuar në vendin e zbrazur.

Kirurgjia kryhet nën anestezi lokale.

dëshmi

Kataraktat diabetike duhet të trajtohen gjithëpërfshirëse, kështu që terapia kryhet nga një endokrinolog dhe një okulist. E para trajton shkakun e sëmundjes në zhvillim, dhe e dyta – pasojat e saj. Trajtimi më demokratik i sëmundjes është një operacion kirurgjik, gjatë së cilit hiqet një lente pa re.

Indikacionet e përgjithshme për operacionin janë si më poshtë:

 • glaukoma akute;
 • lente është zhvendosur pjesërisht / plotësisht nga pozicioni i saj i zakonshëm;
 • devijimi jonormal i vendndodhjes së lenteve;
 • katarakti i tejngopur me deformime të dukshme;
 • ënjtje e lenteve të syrit;
 • sëmundjet fundus: shkëputja e retinës, presioni i vazhdueshëm i rritur i syve;
 • zhvendosja e lenteve.

Indikacionet përcaktohen edhe nga profesioni i pacientit.

Trajnimi

Para operacionit, endokrinologu përshkruan pacientin të marrë ilaçe që rregullojnë nivelin e glukozës në gjak. Në ditën e operacionit, glikemia optimale është 9 mol / L.

Me diabet tip I, pacienti nuk ha ushqim ditën e operacionit, nuk administron injeksione me insulinë. Sapo matet niveli i sheqerit, është i pari që dërgohet në sallën e operacionit. Pas operacionit, indeksi i sheqerit ndryshon përsëri, insulina administrohet sipas nevojës.

Me diabet tip II, pacienti nuk merr ilaçe para operacionit. Ende i nënshtrohet një studimi të glukozës në gjak. Nëse zvogëlohet, atëherë menjëherë pas operacionit mund të hani pak mëngjes. Pacienti kalon në rutinën e zakonshme ditore në ditën e dytë.

Ekzaminimet para operacionit

Para çdo operacioni, është e nevojshme që të bëhen ekzaminime për të përcaktuar anamnezën. E njëjta vlen edhe për heqjen e kataraktës diabetike. Para së gjithash, kaloni nëpër mjekët kryesorë – një endokrinolog, një okulist. Ju gjithashtu duhet të vizitoni specialistë të tjerë, për shembull, një anestezist, kardiolog, terapist, dentist.

Përveç kësaj, pacienti duhet të kalojë testet e nevojshme të përshkruara para operacionit të barkut – numërimi i përgjithshëm i gjakut, analiza e faktorit Rh, testi i përgjithshëm i urinës, testi i koagulimit, glukoza, prania / mungesa e infeksioneve HIV, etj.

Dentisti kryen kanalizimet e zgavrës me gojë dhe jep një mendim. Mjeku i ENT ekzaminon veshët, fytin dhe hundën për mungesën e proceseve inflamatore. Me nivele normale të analizës, kirurgu cakton ditën e operacionit.

Periudha postoperative

Sapo të kryhet operacioni për të hequr lentet e dëmtuara të syrit, pacienti transferohet në repart. Pas ca kohësh, mund të hani. Në varësi të gjendjes dhe gjendjes së tij të përgjithshme, ai mund të lejohet të shkojë në shtëpi. Ndonjëherë një pacient lihet në një institucion mjekësor për disa ditë.

Lexoni artikullin:  Shqyrtime të trajtimit të diabetit (2)

Menjëherë pas operacionit, pacienti sheh më mirë. Shumica e pacientëve në një kohë të shkurtër janë në gjendje të kthehen në aktivitetet e tyre normale dhe ditore. Mjekët rekomandojnë që herën e parë të mos stresoheni fizikisht, të mos përkuleni në mënyrë të panevojshme, të mos ngrini peshat. Pas operacionit, zakonisht lëshohet një pushim i sëmurë për 30 ditë kalendarike. Vëzhgimi kryhet nga një kirurg, një okulist.

Komplikime të mundshme

Pas largimit të anestezisë, pacientët ndiejnë dhimbje në qafën e veshit, rajonin përkohor ose harkun mbikëqyrës. Dhimbja e zgjatur tregon komplikime.

Komplikime të zakonshme pas operimit të një katarakt diabetik:

 • zhvillimi i kataraktit sekondar për shkak të heqjes jo të plotë të lenteve të prekura;
 • brenda syrit rritet vazhdimisht presioni;
 • shkëputje ose ënjtje e retinës;
 • lentet janë zhvendosur;
 • hemorragjia ka ndodhur në dhomën anësore të përparme.

Nëse operacioni kryhet si duhet, pacienti u përmbahet të gjitha rekomandimeve mjekësore, atëherë rreziku i komplikimeve do të minimizohet.

Rezultatet e ekstraktimit te pacientët me diabet

Metoda më racionale e ekstraktimit për pacientët diabetikë është forma ekstrasaskulare. Më shpesh, ajo mund të vërehet në brezin e ri. Me këtë formë, dhoma e përparme e prerjes së kornesë hapet në mënyrë që të shmanget dëmtimi i enëve të sapoformuara të këndit të dhomës së përparme.

Për rehabilitimin normal të pacientit lejohet ekstraktimi i kataraktit diabetik, ku përdoret një lentë intraokulare (IOL) si implant. Ndonjëherë mund të vërehen komplikime postoperative, për shembull, hemorragji në membranat e syrit, mos-shërim të zgjatur të plagës kirurgjikale, etj.

Video të dobishme

parandalim

Siç e dini, diabeti është shumë telashe dhe ndikon negativisht në cilësinë e jetës së një personi të sëmurë. Ai duhet të shkelë vetveten shumë, të vëzhgojë rekomandime dhe kufizime, të monitorojë përbërjen e gjakut, të shkojë rregullisht tek endokrinologu për një takim. Të gjitha këto veprime ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të komplikimeve të diabetit dhe parandalimin e tyre në kohën e duhur.

Pacienti gjithashtu është i detyruar të vizitojë rregullisht një okulist për të kontrolluar mprehtësinë vizuale, ekzaminimin e lenteve dhe fundusit. Vizitat e tilla duhet të kryhen 2 herë në vit. Shtë e rëndësishme që mjeku të vërejë zhvillimin e kataraktës diabetike në një fazë të hershme. Në këtë rast, terapia terapeutike është shumë më e favorshme dhe efektive sesa në fazën e përparuar.

Për masat parandaluese, ekzistojnë një numër ilaçesh që janë krijuar posaçërisht për të mbrojtur aparatin vizual në diabet. Midis ilaçeve të tilla, mund të dallohen Quinax, Taurine dhe Catalin.

Përfundim

Katarakta diabetike konsiderohet si një nga gjendjet më të zakonshme patologjike te pacientët që vuajnë nga diabeti. E vetmja mënyrë e saktë për të hequr qafe sëmundjen është përmes operacionit. Operacioni ndihmon për të rivendosur mprehtësinë vizuale.

Diabetus Shqipëri