Lista e pilulave dhe ilaçeve më efektive për ulcerat e stomakut

Terapia e drogës për ulçerin e stomakut kryesisht përfshin marrjen e pilulave dhe ilaçeve të tjera. Vetëm mjeku që merr pjesë vendos se cilat tableta dhe ilaçe për ulcerat e stomakut duhet të përdoren në secilin rast. Por duke qenë se kjo sëmundje është patologjia më e zakonshme e traktit gastrointestinal, ekzistojnë disa regjime të aprovuara të trajtimit.

Grupet kryesore të barnave dhe regjimi i trajtimit për ulcerat e stomakut

Trajtimi efektiv i ulçerës së stomakut bazohet në parimin e eliminimit të shkaqeve të mundshme të sëmundjes, dhe gjithashtu ka për qëllim lehtësimin e pacientit nga simptomat shoqëruese që ndërhyjnë në një mënyrë jetese normale.

Një nga shkaqet e ulçerave në stomak mund të jenë:

 • Penetrimi i bakterit patogjen Helicobacter pylori në stomak. Ky mikroorganizëm shkatërron mukozën dhe qelizat e organit, duke filluar një proces inflamator, të peshuar poshtë nga depërtimi i acidit klorhidrik të lëngut të stomakut në zonat e gërryera.
 • Efektet negative të stimujve të jashtëm. Ulçera të zgjatura të stomakut mund të shkaktohen nga përdorimi i zgjatur i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (aspirina, ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, indomethacin, butadion), përdorimi aksidental i substancave toksike dhe doza të tepërta të alkoolit. Nikotina gjithashtu ka një prishje mukozale të stomakut.
 • Sëmundjet autoimune.
 • Infeksione virale (citomegalovirus) dhe sëmundje progresive (tuberkulozi, diabeti mellitus, hepatiti, pankreatiti, sifilisi, disa forma të kancerit dhe sëmundje të tjera).
 • Trashëgim.
 • Lëndimet e stomakut.
 • Ushqimi jo i duhur dhe stresi.

Në praktikën mjekësore, tre grupe kryesore të barnave përdoren për të trajtuar ulcerat e stomakut:

 1. Antibiotikët.
 2. Bllokuesit e receptorëve histaminë.
 3. Frenuesit e pompës proton.

Një listë e plotë e përgatitjeve farmakologjike për ulcerat e stomakut dhe duodenit përfshin tableta, injeksione, pezullime, supozitorë dhe forma të tjera të ilaçeve.

antibiotikët

Një pjesë integrale e trajtimit të ulçerës së stomakut, kur konfirmon praninë e një infeksioni bakterial, është një kurs i terapisë me antibiotikë. Dihet që Helicobacter pylori ka aftësinë të përshtatet shpejt me një antibiotik, që është arsyeja pse marrja e një ilaçi është krijuar për rreth 7 ditë, pas së cilës ilaçi zëvendësohet me një të ngjashëm në vetitë, ose një gastroenterolog përshkruan menjëherë dy lloje të antibiotikëve.

Një antibiotik që përdoret gjerësisht për të trajtuar ulcerat e stomakut

Pilulat më të mira antibakteriale dhe ilaçet për ulcerat e stomakut dhe 12 ulçera duodenale:

 • Clarithromycin (një ndjekës i eritromicinës). Antibiotiku kryesor që përdoret për trajtimin e ulcerave të stomakut. Ka rritur rezistencën ndaj enzimave të lëngut të stomakut, për shkak të të cilit thithet dhe shpërndahet shpejt në indet e trupit.
 • Amoxicillin (një ndjekës i penicilinës). Largelyshtë kryesisht rezistent ndaj mjedisit acidik të stomakut, ka tretshmëri të lartë (deri 90%) dhe një periudhë mjaft të gjatë ekspozimi ndaj trupit, gjë që zvogëlon frekuencën e marrjes së tabletave në ditë.
 • Metronidazole (një analog sintetik i azomicinës). Antibiotiku përfshihet në grupin e ilaçeve jetësore. Vihet re thithje e lartë (mbi 80%) dhe aftësia për t'u grumbulluar në inde dhe lëngje trupore. Efektive për shkak të efektit shkatërrues në ADN-në e mikroorganizmave.
 • Tetracycline. Përfshihet në listën e ilaçeve thelbësore sipas OBSH-së. Ai depërton në të gjitha organet, indet dhe lëngjet e trupit, është 66% i disponueshëm bio, dhe ka një efekt bakteriostatik.
 • Shpesh, antibiotikët përdoren për të trajtuar ulcerat e stomakut: trichopolum, amoxiclav, azithromycin dhe amipicillin.
Lexoni artikullin:  Glukoza e gjakut, sheqeri i lartë në gjak

Bllokuesit e receptorëve histaminë

Antisekretory – bllokuesit morën këtë emër për aftësinë e tyre për të zvogëluar prodhimin e sekretimit të stomakut (lëngut) dhe për të ulur përqendrimin e acidit klorhidrik në të, duke vepruar në receptorët e stomakut. Qëllimi i kësaj terapie është të zvogëlojë efektet gërryese të acidit në stomak në zonat e dëmtuara të trupit.

Lista e pilulave dhe ilaçeve për ulcerat e stomakut në kategorinë e bllokuesve të receptorëve histaminë:

 • Ranitidine. Aksioni ka për qëllim zvogëlimin e aktivitetit të enzimës pepsin dhe zvogëlimin e prodhimit të acidit klorhidrik. Një dozë e vetme e barit siguron një veprim të përditshëm për të normalizuar aciditetin e stomakut. Ato përdoren gjithashtu për qëllime parandaluese.
 • Nizatidine. Isshtë aktiv kundër hiperaktivitetit peptin dhe parandalon sekretimin e tepërt të acidit klorhidrik nga muret e stomakut, si dhe nën ndikimin e enzimave dhe ndërmjetësve. Kohëzgjatja e ekspozimit është deri në 12 orë.
 • Roxatidine. Normalizon pH e stomakut duke zvogëluar aktivitetin e shtuar të pepsinës dhe duke zvogëluar sekretimin e acidit klorhidrik në lëngun e stomakut. Ai ndryshon në kohëzgjatjen e ekspozimit (deri në 24 orë) dhe shpejtësinë (pas një ore pas administrimit).
 • Cimetidinës. Ajo ka të njëjtat veti si të gjitha ilaçet antisekretore të përdorura për të trajtuar ulcerat e stomakut. Më e përballueshme për çmimin, por kohëzgjatja e tabletave është më e ulët (jo më shumë se 8 orë).

Ranitidina zvogëlon aktivitetin e specit enzimë dhe zvogëlon prodhimin e acidit klorhidrik

Famotidina, quamatel dhe topsid përdoren gjithashtu si ilaçe antisekretore.

Inhibitorët e Pompës Proton (PPI)

Në qelizat membranore të sekretimit të stomakut që sekretojnë stomakun, nën ndikimin e përgatitjeve IPP, pompa proton është e bllokuar, gjë që çon në prishje të funksionit ekskretues, që do të thotë se lirimi i acidit klorhidrik në stomak është zvogëluar.

Pilula efektive dhe PPI për ulcerat e stomakut:

 • Lansoprazole. Përfshihet në punë menjëherë përpara se spërkatja e acidit në zgavrën e stomakut.
 • Omeprazoli. Ajo pengon prodhimin e acidit klorhidrik nga muret e stomakut gjatë ngrënies dhe lëshimin e tij nën ndikimin e enzimave dhe ndërmjetësve.
 • Esomeprazolit. Ajo pengon sintezën e acidit klorhidrik në fazën përfundimtare (para se të lëshohet në stomak), duke prishur metabolizmin e qelizave hidrogjenore.
 • Rabeprazole. Shtë në gjendje jo vetëm që të bllokojë prodhimin e tepërt të acidit në stomak, por gjithashtu të ketë një efekt të dëmshëm në Helicobacter pylori. Për më tepër, ajo krahason në mënyrë të favorshme me analogët me kohëzgjatjen e ekspozimit (deri në 48 orë) dhe shpejtësinë e reagimit (1 orë është e mjaftueshme).
Lexoni artikullin:  Test i gjakut për sheqerin se si të merret, norma, deshifrimi

Emrat e tabletave dhe ilaçeve të mira për ulcerat në stomak me veti të ngjashme:

Bazuar në grupin e barnave për ulcerat në stomak, është ndërtuar një skemë për shkatërrimin e plotë të bakterit Helicobacter pylori në traktin gastrointestinal (GIT):

 1. Një kurs shtatë ditor i ekspozimit ndaj një kompleksi ilaçesh. Përdoren 2 lloje të antibiotikëve dhe një frenues i pompës protonike. Efektiviteti i fazës 1 është 95%.
 2. Një kurs shtesë dy javor është menduar nëse nuk ishte e mundur të heqësh qafe bakteret.

Në këtë rast, një numër i barnave janë të përshkruara:

 • 2 lloje të antibiotikëve;
 • frenues i pompës proton;
 • bllokues i receptorëve të histaminës;
 • ilaçe ndihmëse antulanceroze.

Agjentë shtesë dhe simptomatikë

Do regjim trajtimi shoqërohet me përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore, analgjezike, antispazmatike, rigjeneruese, si dhe ilaçe që synojnë lehtësimin e simptomave të pakëndshme të shkaktuara nga ulçera në stomak, zgjedhja jo e duhur e ilaçeve ose efekteve anësore nga terapia antibakteriale.

Ilaçet rigjeneruese të bazuara në Bismuth ose gastroprotektorët

Veprimi i ilaçeve për të rivendosur funksionimin e plotë të traktit gastrointestinal në sëmundjen e ulçerës peptike ka për qëllim formimin e një filmi mbrojtës mbi mukozën e stomakut dhe neutralizimin e acidit klorhidrik në zgavrën e tij.

Përveç kësaj, përdorimi i ilaçeve rigjeneruese ka një efekt anti-inflamator, antimikrobik dhe lehtëson dhimbjen. Kushtet e favorshme kontribuojnë në rritjen e indeve të reja të shëndetshme.

Rekomandohen si pilulat dhe barnat më të mira për ulcerat e stomakut në këtë zonë:

 • aktovegin;
 • amigluratsil;
 • biogastron;
 • Venter;
 • bismuth Tripotassium dictrate;
 • gastrofarm;
 • hidroklorur histidine;
 • de nol;
 • kaleflon;
 • carbenoxolone;
 • likviriton;
 • Methyluracilum;
 • Misoprostol;
 • novobismol;
 • oxyferriskarbon natriumi;
 • romazulan;
 • biblioteka e faqes;
 • smectite;
 • solkoseril;
 • sucralfate;
 • enprostil;
 • etad.

Anestetikë dhe antispazmatikë

Dhimbja në rajonin epigastrik duhet të merret shumë seriozisht, sepse mund të shoqërohet jo vetëm me një histori të stomakut ose ulçerës duodenale, dhe marrja e qetësuesve dhe ilaçeve për dhimbje mund të mbyten një nga simptomat e një sëmundje shoqëruese.

Për të eleminuar ndjesi të forta të pakëndshme gjatë një përkeqësimi të sëmundjes, përdoren tableta dhe forma të tjera dozimi që shpëtojnë nga dhimbja me ulçerë në stomak:

 • atropine;
 • Halidorum;
 • dibazol;
 • ditsetel;
 • drotaverine (no-shpa);
 • papaverine;
 • Riabal;
 • spazmalgon;
 • spazmomen.
Lexoni artikullin:  Limon me diabet ne kujtojmë pika të rëndësishme

Mjetet juridike të dispepsionit

Si rregull, një ulçerë në stomak dhe trajtimi i tij shkakton një reagim të padëshiruar nga trakti gastrointestinal në një pacient. Simptomat mund të shqetësojnë vazhdimisht ose me ndërprerje. Efektet anësore me ulcera në stomak – nauze, të vjella, bloating dhe shqetësime të tjera të pakëndshme të tretjes.

Për të hequr ose zvogëluar pjesërisht simptomat e dispepsisë, medikamentet do të ndihmojnë:

antacids

Përdorimi i antacidëve për ulcerat e stomakut ka për qëllim lehtësimin e efekteve anësore simptomatike siç janë djegia e zemrës, bel belit, dhimbja dhe pasoja të tjera të pakëndshme të shkaktuara nga rritja e aciditetit në stomak. Kripërat e magnezit dhe aluminit në përbërjen e përgatitjeve neutralizojnë shpejt efektin e acidit klorhidrik.

Agiflux heq efekte të tilla si urth, pezull acid, dhimbje të shkaktuara nga rritja e aciditetit në stomak

Antacidët (tabletat dhe ilaçet) janë të izoluar nga gastriti dhe ulçera në stomak, të cilat duhet të përdoren jo më herët se 2 orë pas ngrënies:

 • adzhiflyuks;
 • almagel dhe nem almagel;
 • alyumag;
 • Gustav;
 • gastrogel;
 • Gaviscon;
 • Maalox;
 • bikarbonat natriumi;
 • Rennie;
 • tams;
 • xhel alumin fosfat.

Duhet të theksohet se administrimi i njëkohshëm i antacidëve me gastroprotektorë dhe bllokues është i kundërindikuar.

Enzimat dhe qetësuesit

Fermentimi i pamjaftueshëm i pankreasit mund të shkaktojë probleme në punën e traktit gastrointestinal me ulçerë peptike.

Shpesh, lista e barnave për trajtimin e ulcerave të stomakut plotësohet me pilula për të përmirësuar tretjen:

Një komponent tjetër i detyrueshëm për trajtimin efektiv të ulçerave të stomakut është mbajtja e një gjendje të qëndrueshme psikosomatike të pacientit.

Për të shmangur ndikimin e fortë të situatave stresuese në përparimin e sëmundjes, pilula me origjinë bimore me efekt qetësues do të ndihmojë:

Gjatë periudhës së rehabilitimit, për shërim të shpejtë, lejohet të përdorni ilaç bimor, komplekse vitaminash dhe imunomodulues.

Kundërindikimet në terapinë e ilaçeve

Ekzistojnë një numër karakteristikash kur metodat standarde të trajtimit të ulcerave të stomakut nuk mund të aplikohen absolutisht ose relativisht. Kundërindikimet për terapinë me ilaçe:

 1. Gjakderdhja e stomakut gjatë një përkeqësimi të një ulçeri.
 2. Mundësia e reaksioneve alergjike.
 3. Intoleranca individuale ndaj ilaçit.
 4. Shtatzënia dhe laktacioni.
 5. Mosha e fëmijëve.
 6. Prania në historinë e sëmundjeve serioze (çrregullime në mëlçi, veshkat, diabeti, HIV dhe të tjerët).
 7. Vaksinimet profilaktike të kohëve të fundit kundër infeksionit.
 8. Infeksione bakteriale, kërpudhore ose virale (sepsë, abscesi, gëlbazë).

Përveç kësaj, kundërindikacionet për një lloj të caktuar të ilaçeve të treguara në udhëzimet për përdorimin e ilaçit duhet të merren parasysh. Një regjim efektiv i trajtimit për ulçerin e stomakut mund të jetë vetëm një mjek me përvojë, kështu që vetë-mjekimi nuk ka kuptim.

Diabetus Shqipëri