Luleradhiqe kundër kancerit, do të ndihmojë me diabetin dhe jo vetëm

Luleradhiqja na kënaq me zarzavatet e saj të ndritshme në pranverë dhe lulet e para me një ngjyrë me diell. Për kopshtarët, kopshtarët, është një barërat e këqija që ka një rrënjë të fortë, është e vështirë të heqësh qafe atë. Dhe tani po mendoj nëse ishte e nevojshme të heqësh qafe atë në kopsht, tani është koha për ta mbjellë atë. Kaq shumë veti të dobishme, madje edhe medicinale u zbuluan në të.

Luleradhiqe është përdorur prej kohësh si një bimë medicinale në mjekësinë popullore.
Por unë nuk do të shkruaj për këtë; ju do ta gjeni këtë letërsi pa mua.

Luleradhiqe Kancerit

Historia e zbulimit të vetive antikancerogjene të kësaj bime është shumë interesante.

1. Luleradhiqe dhe historia e zbulimit të vetive të saj antikancerogjene

Tani, shumë studime kanë treguar që luleradhiqja është një luftëtare kundër kancerit

Dhe gjithçka filloi në Kanada në Universitetin e Windsor.

Disa pacientë me kancer pinë çaj me luleradhiqe dhe tumoret e tyre u ulën. Doktori ishte skeptik, por i kërkoi biokimistit që të ekzaminojë luleradhinë për praninë e vetive antikancerogjene në të.

Në të njëjtën kohë, një pacient u pranua në spital për trajtimin e leukemisë. Shumë shpejt ai u pushua në shtëpi për të vdekur, pasi trajtimi nuk e ndihmoi. Mjeku rekomandoi që të pinte çaj me luleradhiqe. Brenda disa muajsh ai u shërua. Ai ishte 72 vjeç, mjekët e klinikës deklaruan se ishte shëruar.

Biokimisti ishte skeptik për këtë detyrë, por shumë shpejt skepticizmi u zëvendësua nga befasia dhe hutimi.

Weed vrau qelizat e leuçemisë! Ekstrakti i rrënjës së luleradhiqe shkaktoi apoptozën e qelizave të leukemisë dhe nuk dëmton njerëzit e shëndetshëm.

Ata filluan të eksperimentojnë me llojet e tjera të qelizave të kancerit in vitro (kulturat laboratorike) dhe gjetën të njëjtat rezultate.

Së pari, ata morën një grant për të kryer këto studime në vlerë prej 60 dollarë, dhe së shpejti një sekondë në vlerën 000 dollarë. Puna vazhdon.

Shumë studiues të tjerë janë përfshirë në këtë punë.

Ekstraktet (uji, domethënë çaji) studiohen si gjethe të freskëta të rrënjës dhe luleradhiqe, ekstrakte nga gjethe dhe rrënjë të thata, pluhur nga gjethe dhe rrënjë të thata.

Ka rezultate të hulumtimit, ato janë botuar në revista shkencore mjekësore.

Lexoni artikullin:  Shtëpia e dhisë në diabet mellitus (Galega officinalis)

2. Studimi i luleradhiqe – çaj gjethe për trajtimin e kancerit

Një studim tregoi se çaji i gjetheve të luleradhiqes zvogëloi numrin e qelizave të kancerit të gjirit. Dhe rrënja e luleradhiqeve nuk tregoi një efekt të tillë.

Në studimin e kancerit të prostatës, u mor i njëjti rezultat.

Në një studim tjetër klinik, u tregua se ekstrakti i rrënjës së luleradhiqës shkakton apoptozë (vdekje) të qelizave rezistente (rezistente) të melanomës njerëzore, pa dëmtuar qelizat e shëndetshme.

2. Rrënjë luleradhiqe për trajtimin e kancerit të prostatës

Dua të tërheq menjëherë vëmendjen tuaj për faktin se tani nuk do të përshkruaj një eksperiment mjekësor, por një metodë të trajtimit të një fermeri amerikan për kancerin e prostatës.

Mjekët e diagnostikuan këtë fermer me "kancer jo të operueshëm të prostatës". Ai u dërgua në shtëpi nga klinika.

Në shtëpi, ai përgatiti pluhur nga rrënja e luleradhiqe dhe e piu atë. Ai u shërua, mjekët e konfirmuan këtë dhe nuk besuan se barërat e këqija të luleradhiqe e bënë këtë mrekulli. Ai u trajtua për 6 muaj. Sidoqoftë, ai vuri në dukje përmirësimin e shëndetit të tij, zhdukjen e dhimbjes pas tre javësh.

Fermeri i shkroi një letër gazetës lokale, e cila u botua.

E njëjta metodë shëroi një person tjetër të kancerit të mushkërive. Ai gjithashtu u njoh si i pa funksionueshëm në spital dhe u tha se ai kishte 6 javë për të jetuar.

Kur u shfaq i gjallë dhe i shëndetshëm në klinikë, mjekët u befasuan. Ata bënë një skanim CT të mushkërive të tij dhe u siguruan që nuk kishte kancer atje.

Por duke përdorur rrënjë luleradhiqe të gatuar
sipas metodës së këtij fermeri, nuk ka ndihmuar pacientët me kancer të trurit dhe melanoma.

Si një fermer përgatiti rrënjë luleradhiqe për trajtimin e kancerit të prostatës.

1. Rrënjët e një luleradhiqe u gërmuan në fermën e tij.

2. Ato duhet të priten nga gjethet, por të mos lahen.

3. Thatë në një temperaturë prej 100 gradë. Ju mund të keni nën llambë, në diell ose në hije në mot të ngrohtë.
Rrënjët e saj u thanë në një inkubator në 100 gradë për 6 ditë, por pa ujë.

4. Kur rrënjët të jenë të thata, shtypni ato në një llaç, nëse nuk ka stupa, thyejeni ato me një çekiç.

Nëse rrënjët nuk prishen në pluhur, atëherë përsëri thaheni. Përndryshe, pluhuri nuk do të ketë efektin e dëshiruar.

5. Tani merrni pak më shumë se gjysmë lugë çaji një herë në ditë në çdo kohë dhe përzieni atë me ujë, lëng portokalli, etj.

Mos përdorni pije joalkoolike, pije alkoolike ose ndonjë gjë të nxehtë për t’u përzier me pluhur rrënjor.

Nëse e përdorni për tre ditë, nuk do të vini re asgjë. Në shumicën e rasteve, do të vëreni përmirësim në shëndetin tuaj pasi të keni marrë pluhurin në interval nga 3 ditë në 3 javë.

Pas 3 javësh, dhimbja zhduket nëse nuk ka kancer të kockave. Në rastin e fundit, dhimbja zhduket plotësisht pas 3 muaj trajtimi.

Weekdo javë e një trajtimi të tillë, një person ndjehet më mirë.

Lexoni artikullin:  Ilaçet popullore për uljen e sheqerit në gjak

Të rinjtë heqin qafe kancerin me këtë metodë më shpejt se ato të vjetrat.

Nga rruga, fermeri George Cairns, i cili e përshkroi këtë metodë, u trajtua prej tij për tre vjet, dhe mosha e tij ishte 80 vjet.

6. Nëse shfaqen efekte anësore, të tilla si urth ose dhimbje barku, atëherë rrënja e pluhurit duhet të merret pak më pak, por vazhdoni të trajtoheni derisa kanceri të mposhtet plotësisht.

Sidomos nëse dhimbja është zhdukur ose ikur. Në fund të fundit, zhdukja ose zvogëlimi i dhimbjes është dëshmi se kanceri po kalon. Por duhet të përfundojë deri në fund.

7. Armiku më i madh i kësaj rrënje është kimoterapia, e cila vret sistemin imunitar.

Cilat janë përfitimet e kësaj metode?

1. Nuk do t'ju kushtojë asgjë. Ky nuk është një ilaç i shtrenjtë dhe nuk mund të quhet ilaç. Asnjëherë nuk do të shitet në barnatore, pasi është e pamundur të merret një patentë për të.

Nga rruga, një precedent i tillë ishte në Shtetet e Bashkuara. Big Pharma (siç e quajnë përfaqësuesit e industrisë farmaceutike në Amerikë) u përpoq të merrte një patentë për erëza me shafran i Indisë, të ishte furnizuesi dhe distributori i saj i vetëm. Por ky numër nuk funksionoi për ta.

Për fat të mirë, gjithmonë ka njohuri dhe gjithmonë do të ketë luleradhiqe

Conclusionsfarë përfundimesh mund të nxirren në lidhje me përdorimin e luleradhiqes për trajtimin e kancerit

1. Luleradhiqe është një ilaç tjetër natyral për të hequr qafe kancerin.

2. Në disa forma të kancerit, është vërtetuar në cilën formë është e këshillueshme që të merret për të luftuar kancerin. Prandaj, këshillohet të ndiqni këto rekomandime.

3. Nëse kanceri është lokalizuar në organe të tjera dhe nuk ka rekomandime për përdorimin e luleradhiqe, atëherë mund të përdorni metoda të ndryshme të përgatitjes dhe përdorimit të tij (gjethe, rrënjë, çajra ose recetë e një fermeri). Kjo është një barërat e këqija dhe mund ta gërmoni në kopshtin ose kopshtin tuaj.

Thjesht mos i gërmoni këto bimë pranë rrugës ose në qytet, madje edhe në një lulishte me lule nën pretekstin e luleve të barërave. Bimët në qytet, jashtë qytetit afër rrugës, grumbullojnë shumë metale të rënda. Bimë të tilla nuk kurojnë – ato më shumë bllokojnë trupin dhe dëmtojnë shëndetin.

Karakteristikat e tjera të dobishme të luleradhiqes

1. Stimulon tretjen

Karakteristikat e hidhura të luleradhiqe ndihmojnë tretjen, stimulojnë prodhimin e lëngjeve tretës, të cilat fillojnë të dalin tashmë në gojë me pështymë.

Stomaku i përgjigjet stimujve nga ushqime të hidhura duke rritur prodhimin e të gjithë lëngjeve natyrale të tretjes.

2. Tonon mëlçinë

Teaaji i luleradhiqit mbështet mëlçinë në prodhimin e tij të biliare, duke zvogëluar inflamacionin, verdhëzën, hepatitin dhe sëmundjen e fshikëzës së tëmthit, siç tregohet në një studim në Universitetin Columbia

3. Efektet në sheqerin në gjak dhe diabetin

Luleradhiqja ndikon në sheqerin në gjak duke vepruar si një agjent stabilizues dhe parandalon kundër ulje dhe ngritje ekstreme.

Teaaji i luleradhiqes tri herë në ditë ofron mbështetje për diabetikët.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut nga 11 në 11,9 mmol; cfare do te thote

4. Parandalimi i gurëve në veshka

Një studim i stafit në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland zbuloi se kombinimi i ushqimeve të larta në oksalat dhe kalcium mund të zvogëlojë incidencën e gurëve në veshka.

Luleradhiqe me një përmbajtje të lartë të oksalateve dhe në të njëjtën kohë konsumimi i ushqimeve me një përmbajtje të lartë të kalciumit do të mbrojë veshkat.

5. Humbje e peshës dhe ënjtje e zvogëluar

Konsumimi i zarzavateve me luleradhiqe është ideale për ata që duan të humbin peshë. Ka kalori të ulëta.

Gjethet e luleradhiqeve veprojnë si diuretik. Nëse pini çaj me gjethe, kjo do të zvogëlojë ënjtjen dhe mbajtjen e lëngjeve, do të kontribuojë në humbjen e peshës, e cila u tregua në një studim nga stafi i Universitetit Columbia.

Besohet se çaji i luleradhiqit mund të ketë veti të tjera që ndihmojnë në humbjen e peshës, përveç efektit të tij diuretik.

6. Lufton aknet dhe ekzema

Lëngu i luleradhiqes vepron si një nxitës, detoksifikues, diuretik dhe antioksidant që ndihmon në luftimin e toksinave, të cilat shpesh janë rezultat i çekuilibrit të vetë hormoneve.

Toksinat përfundimisht dalin përmes lëkurës me djersë për shkak të aftësisë stimuluese të lëngut për të zgjeruar poret për të ndihmuar në lehtësimin e këtij procesi.

Lëngu i luleradhiqes mund të përdoret gjithashtu nga jashtë. Kjo është një mënyrë ideale për të menaxhuar një larmi të kushteve të lëkurës, përfshirë kruajtje të përgjithshme, ekzemë dhe krimb zile.

7. Përmirëson shëndetin e syve.

Shoqata Ophthalmologjike Amerikane këshillon njerëzit të konsumojnë të paktën 12 miligram të një kombinimi të lutein dhe zeaxanthin në ditë për të ndihmuar në uljen e rrezikut të zhvillimit të kataraktave dhe degjenerimit makular të lidhur me moshën.

Zarzavatet luleradhiqe përmbajnë të dy këta lëndë ushqyese. Në fakt, vetëm një filxhan tejkalon rekomandimet e Shoqatës Ophthalmologjike Amerikane për ruajtjen e shëndetit të syve, që përmban 15 mg luteinë dhe zeaxanthin.

Përgatitja e Luleradhiqeve për Konsum

Luleradhiqja mund të përdoret në mënyra të ndryshme për ushqimin dhe shërimin e trupit.

1. Brew çaj.

Për të bërë çaj nga luleradhiqja, duhet të merrni 30 gram rrënjë ose gjethe të luleradhiqe dhe të derdhni 500 ml ujë të nxehtë për 15 minuta.

2. Vlim rrënjët e luleradhiqe.

Kjo është bërë në të njëjtën mënyrë si të gatuani karota ose patate.

3. Sallatë me luleradhiqe

Zarzavatet dhe lulet e luleradhiqe janë lëndë të parë të shijshme në sallata. Përdorni ashtu si spinaqin.

4. Shtoni në supa.

Shtë e dobishme të shtoni në supa. Ky është një super ushqim i shijshëm dhe i shëndetshëm. Ai përmban vitamina thelbësore dhe shumë minerale bimore, veçanërisht kalium.

5. Shtoni në smoothies jeshile

Shtoni gjethe luleradhiqe (të freskëta apo edhe të thata), pluhur rrënjor në smoothies jeshile – kjo është një mënyrë e mrekullueshme për të përmirësuar trupin tuaj.

Pse të mos gërmoni luleradhiqet tuaja dhe të bëni çaj, një gojëmjaltë jeshile ose t'i hani ato në sallata, njolla, supë?

Diabetus Shqipëri