Metodat për trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore (2)

Me trajtimin shtesë të diabetit mellitus me mjete juridike popullore, rritet efektiviteti i ilaçeve në farmaci të përshkruara nga një mjek dhe ushqimi nga dieta. Lëndët e para natyrore me origjinë bimore dhe shtazore janë një ndihmë e shkëlqyeshme në trajtimin kompleks të kësaj sëmundje.

Karakteristikat për diabetin tip 1

Qëllimi i terapisë për të dy llojet e diabetit është i njëjtë: rregullimi i sheqerit në gjak.
Si ilaç popullor për diabetin e tipit 1, përdoren hithra, arra, dafina fisnike, artichoke e Jeruzalemit, kokrra të kuqe. Në këtë rast, është e rëndësishme që trajtimi të kryhet me respektim të rreptë të dietës dhe nën mbikëqyrjen e një endokrinologu.

Shtë e papranueshme të ndryshoni dozën e përshkruar prej tij në diskrecionin e tij dhe aq më tepër të vetë-mjekoni. Rreziku i reaksioneve alergjike ndaj bimëve medicinale nuk mund të përjashtohet.

Sëmundja prek rëndë enët, veshkat, organet e shikimit, këmbët. Sidoqoftë, falë trajtimit shtesë të diabetit mellitus tip 1 me mjete popullore, komplikimet e rrezikshme anashkalojnë shumë pacientë. Shpesh, përqendrimi i glukozës në gjak zvogëlohet aq shumë sa bëhet e mundur të zvogëlohet dozimi dhe shpeshtësia e injeksioneve në insulinë.

Karakteristikat për diabetin tip 2

Në fazën fillestare të sëmundjes, për shkak të humbjes së peshës, përdorimit të ushqimeve me pak karburant dhe trajtimit alternative për diabetin tip 2, mund të kuroheni pa përgatitje të insulinës. Veçanërisht e vlefshme është përdorimi i propolisit, xhenxhefilit, dafinës, artichoke të Jeruzalemit, për të cilin diabetikët nuk zhvillojnë varësi.

Ekziston një gjykim se është shumë më e lehtë të heqësh qafe këtë formë të sëmundjes sesa nga patologjia e tipit 1. Kjo nuk është e vërtetë, në mënyrë që të normalizohen nivelet e glukozës, gjithashtu kërkon shumë kohë. Dhe trajtimi i diabetit tip 2 me mjete juridike popullore ju lejon të përmirësoni shpejt gjendjen.

Рецепты

Receta për përgatitjen e ilaçeve alternative për diabetin janë të thjeshta. Më të zakonshmet në praktikën e përditshme janë forma të tilla si çaji dhe infuzioni. Materialet bimore, të cilat shpesh përdoren të thata, grimcohen, derdhen me ujë të valë dhe insistojnë. Kur bëhet tretësira, në vend të ujit përdoret alkool ose vodka. Një zierje e lëndëve të para të ngurta (leh, rrënjët e bimëve) kërkon zierje në një banjë me ujë. Për trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore në shtëpi, një përzgjedhje e madhe e lëndëve të para është karakteristike.

Lexoni artikullin:  Trajtimet e diabetit (2)

Një ndihmës i mirë është barishtja e krimbit. Një top bëhet nga thërrime të bukës së zezë, në të cilën lëndët e para të thata të grimcuara në pluhur vendosen në majë të thikës. 3 nga këto topa hahen çdo ditë. Kursi i trajtimit nuk është më i gjatë se 2 javë, përndryshe krimbi mund të shkaktojë helmim.

Një ilaç efektiv për diabetin tip 2 është kanella. Ky kondiment aromatik ndihmon për të ulur dhe mbajtur nivelin e sheqerit në gjak në një nivel optimal. Ai rrit ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës, zvogëlon furnizimin e kolesterolit "të keq", lehtëson ashpërsinë e proceseve inflamatore. 1 lugë derdhni pluhur kanelle në një gotë me ujë të valë, insistoni 20-30 minuta, shtoni pak mjaltë për shije. Gjysma e një filxhan çaj kanelle pihet në mëngjes në stomak bosh, gjysma e dytë – një orë para gjumit.

Një ilaç i shkëlqyeshëm për diabetin është kungulli, i cili ndihmon në rritjen e prodhimit të insulinës. Veçanërisht e dobishme për sëmundjet e të dy llojeve të vajit të farës së kungullit. Përgatitjet natyrore më të vlefshme janë poleni, propoli dhe produktet e tjera të bletëve që përdoren në doza të vogla.

Arre diabeti

Gjethet e kësaj bime janë më të dobishme për diabetin. Ato kanë substanca që nxisin përdorimin e sheqerit nga trupi dhe zvogëlojnë përqendrimin e tij në gjak dhe urinë. Gjethet e arrës përdoren për të bërë një zierje. 20 g gjethe të reja, të prera në shirita të vegjël, derdhni një gotë ujë të valë, të mbajtur në zjarr të ulët për 30 minuta. Pini para ngrënies si çaj, një filxhan tre herë në ditë. Pas çdo muaji të marrjes së këtij mjeti – një pushim prej 10 ditësh.

Nëse nuk ka gjethe arrë, mund të përgatisni një ilaç tjetër alternative për diabetin: 40 g ndarëse të brendshme, të nxjerra gjatë pastrimit të frutave të pjekura, derdhni një gotë ujë dhe mbajeni 1 orë në banjë me ujë. Pastaj supë filtrohet dhe pihet para ngrënies për 1 lugë. tri herë në ditë.

Lexoni artikullin:  Bimë diabeti tip 2

Fletë gji

Bimët që përmbajnë krom në diabet normalizojnë bashkëveprimin e insulinës me receptorët e indeve që e perceptojnë atë. Përveç kësaj, gjethet e dafinës fisnike, lehja e aspenit kanë vetinë e rrallë të eleminimit të varësisë nga ëmbëlsirat. Falë këtyre bimëve, ju mund të zvogëloni glukozën në gjak, të humbni kile shtesë dhe të forconi imunitetin.

Supë: 10 gjethe gjiri hidhni 1,5 gota ujë, vlim për 5 minuta, pastaj derdhni lëngun në një termos. Pas 4 orësh, pija shëruese është gati. Ajo pihet gjatë ditës. Kursi i trajtimit është 3 ditë, një pushim është 2 javë. Sidoqoftë, përgatitjet e gjetheve të gjirit nuk mund të përdoren për inflamacion akut të pankreasit, si dhe për ulçera në stomak dhe patologji të rënda në veshka.

Lehja e Aspenit

Ndër ilaçet tradicionale për diabetin, ajo krenohet me vendin. Përveç vetive të tij për uljen e sheqerit, pema përmban substanca që kanë një efekt të fortë anti-inflamator. Përfitimi maksimal nga përdorimi i lehut të aspenit mund të nxirret në një fazë të hershme të sëmundjes. Por ajo gjithashtu ka kundërindikacione: një tendencë për kapsllëk, dysbiosis, gastrit kronik. Zierje: 1 lugë gjelle. l. lëvorja e grimcuar derdh 0,5 litra ujë, vlim në zjarr të ulët për 15 minuta. Pastaj mbështillni tiganin, dhe pas 3 orësh tendosni nëpër garzë. Pini një zierje prej 50-100 ml tre herë në ditë para ngrënies për 2-3 muaj.

Rrush pa fara lë

Përfitimet e gjetheve të kokrrës së zezë si ilaç popullor për diabet mellitus vihen re në atë që përshpejton metabolizmin dhe eliminimin e toksinave, pasuron trupin me një kompleks të tërë vitaminash, mikroelementesh. Infuzion: 2 lugë gjelle. l. lëndët e para të freskëta ose të thata piqen me 2 gota ujë të valë, mbështillen, lëreni të piqet për gjysmë ore. Pini gjysmë gote tre herë në ditë. Dobishme për diabetikët dhe manaferrat që mund të konsumohen çdo ditë.

mumje

Ky mineral malor me përfshirje organike përfshihet në recetat prioritare të mjekësisë tradicionale për diabetin. Shtë shumë e vlerësuar për aftësinë për të ulur përqendrimin e glukozës në gjak, pastroni trupin, hiqni qafe paund shtesë, shëroni në mënyrë efektive plagët. Shtë mirë që në mëngjes të merrni mumjen në formën e një pluhuri në stomak bosh dhe para gjumit, 0,2-0,5 g (në varësi të ashpërsisë së sëmundjes). Everydo 10 ditë trajtim, duhet të bëhet pushim 5-ditor.

Lexoni artikullin:  Si të trajtoni një këmbë diabetike

Xhenxhefil

Ky ilaç popullor për diabetin përmban rreth 400 lëndë ushqyese. Me këtë bimë, ushqimi i diabetikëve është pasuruar në mënyrë thelbësore. Teaaji i xhenxhefilit është më i popullarizuari tek pacientët. Për gatim, rrënja e qëruar është mbajtur paraprakisht në ujë të ftohtë për 1 orë, pastaj është hedhur në një rende dhe pjekur në një termos me ujë të valë. Pak infuzion i shtohet çajit tradicional dhe pihet para ngrënies.

hithër

Trajtimi alternative për diabetin përshkruan përdorimin e bimëve të reja në sallata, supë lakër, dumplings, pies gjatë verës. Në dimër, është e dobishme të pini një gotë kefir ose kos çdo ditë, ku shtohen 2 lugë bar, të thata dhe të grirë në pluhur. Hithra stimulon prodhimin e insulinës dhe ul përqendrimin e glukozës në gjak.

Lëng artichoke i Jeruzalemit

Trajtimi alternative për diabetin përfshin përdorimin e gjerë të dardhës prej balte, 80% e përbërë nga inulin – një polisakarid që prishet në fruktozë të dobishme. Të mbjellat e rrënjës së fibrave, duke ngadalësuar thithjen e sheqernave në gjak, parandalojnë kërcimin në nivelin e glukozës pas ngrënies. Nëse përdorni artichoke të Jeruzalemit rregullisht, mund të zvogëloni dozën e injeksioneve të insulinës. Tuberinët hahen të papjekur, të zier, të zier, dhe lëngu pihet tre herë në ditë para ngrënies për 10 ditë, pastaj bëni një pushim javë.

Lëngu i patates

Ky është një tjetër recetë popullore për ilaçin tradicional të diabetit. Lëngu i shtrydhur nga zhardhokët e patates është një rregullator i fuqishëm i niveleve të glukozës, sasia e së cilës në gjak është ulur ndjeshëm. Pini këtë ilaç popullor në mëngjes dhe në mbrëmje pasi të keni ngrënë një çerek filxhan. Për të përmirësuar shijen, mund të shtoni lëng karrote në lëng.

Kjo perime duhet të jetë gjithmonë në arsenalin e mjeteve juridike popullore për diabetin, pasi ajo ka një efekt të dobishëm në pankreas. 1 pjesë e lëngut të shtrydhur nga kulture rrënjë e grirë është e përzier me 10 pjesë të kefirit ose qumështit. Pini 1 tbsp. l. tre herë në ditë para ngrënies.

Diabetus Shqipëri