Norma e sheqerit në gjak gjatë shtatëzanisë

Glukoza e gjakut

Vlerat normale të glukozës në gjak jashtë shtatzënisë:

 • gjaku kapilar në stomak bosh (marrë nga indet e buta të phalanx të gishtit ose veshit) – kufiri i poshtëm është 3,3; sipërme – 5,5 milimole për litër (mmol / l);
 • gjaku venoz në stomak bosh – kufiri i ulët – 4; sipërme – 6 mmol / l;
 • dy orë pas një vakt – kufiri i sipërm është 7,8 mmol / l;
 • në një kohë arbitrare të ditës – kufiri i sipërm është 11,1 mmol / L.

Norma e sheqerit në gjak në gratë shtatzëna ndryshon disi me normat e periudhës "jo shtatzënë". Treguesit e tij mesatarë variojnë nga 4,2 deri në 5 mmol / l, domethënë, kufijtë e normave po ngushtohen. Analiza e parë kryhet kur një grua është regjistruar për shtatzëni, në 8-12 javë. Studimi i mëposhtëm kërkohet në periudhën nga 24 deri në 28 javë, kur pankreasi fillon të prodhojë më shumë insulinë se zakonisht.

Në 28 javë, rekomandohet të kryhet një test ushtrimesh një ore për glukozën në gjak dhe tolerancën e glukozës (rezistencës). Pasi të japë gjak në stomak bosh, një grua merr 2 lugë sheqer ose 50 gram glukozë dhe pas 1 ore jep përsëri gjak. Rezultati nuk duhet të kalojë 7,8 mmol / L. Në nivele më të larta të glukozës, rekomandohet një test tre-orësh. Në këtë rast, pasi të kalojë analizën e parë në stomak bosh, një grua merr 4 lugë sheqer ose 100 gram glukozë. Treguesit normal:

 • pas 1 ore – jo me e larte se 10,5 mmol / l;
 • pas 2 orësh – jo më i lartë se 9,2 mmol / l;
 • pas 3 orësh – jo më të larta se 8 mmol / l.

Ulur sheqerin në gjak në gratë shtatzëna

Prodhimi i pamjaftueshëm i insulinës është i mbushur me një rritje të sheqerit në gjak, të tepërt – një rënie. Niveli i ulët ose i ulët i glukozës në gjak në gratë shtatzëna mund të ndodhë për disa arsye:

 • intervale të mëdha kohore midis vakteve;
 • ushqim i dobët (pjesë të vogla, ushqime me kalori të ulët);
 • stërvitje intensive;
 • abuzimi i ëmbëlsirave, pijeve të gazuara;
 • prania e patologjisë endokrine ose tjetër somatike.
Lexoni artikullin:  Sheqer i lartë në mëngjes me diabet


Në rastet e ushqimit joadekuat dhe të pabalancuar ("të shpejtë") pas ngrënies, sheqeri në gjak rritet shumë shpejt, dhe më pas bie po aq shpejt, pasi insulina fillon të prodhohet në sasi të tepërt. Gjatë shtatëzënësisë, duhet të kujdeseni për shëndetin dhe shëndetin e foshnjës: rregulloni ushqimin, kufizoni aktivitetin fizik në ushtrime të mundshme dhe të lejuara. Nëse keni një sëmundje, sigurohuni që të ndiqni rekomandimet e mjekut tuaj dhe mjekut obstetër-gjinekolog.

Ulja e sheqerit në gjak është e rrezikshme me një gjendje hipoglikemike me mundësinë e zhvillimit të komës dhe hipoksisë fetale. Për simptoma të glikemisë si dritëkuqja, marramendja, dridhja e trupit dhe gjymtyrëve dhe djersa e ftohtë, e ngathët, kërkoni kujdes mjekësor. Nëse ka një glukometër, matni nivelin e sheqerit dhe, nëse është i ulët, pini çaj të ëmbël, hani një copë bukë ose karamele.

Rritja e sheqerit në gjak

Niveli i lartë i sheqerit në gratë shtatzëna mund të tregojë zhvillimin e diabetit gestacional (prediabetes ose diabeti shtatzënë). Kjo gjendje është e rrezikshme nëse kaloni në diabet pas shtatzënisë. Nëse pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme, sheqeri në gjak do të rritet. Manifestimet e jashtme gjithashtu mund të tregojnë këtë:

 • rritja e oreksit;
 • etja pothuajse e vazhdueshme dhe goja e thatë;
 • një ndjenjë e shijes metalike;
 • urinim i shpeshtë ose i vështirë;
 • frymë e ndenjur me higjienë normale;
 • dobësi, letargji, lodhje;
 • shtimi në peshë është shumë më i lartë se normal;
 • rritet presioni i gjakut.

Çfarë duhet të bëni?

Për të parandaluar zhvillimin e diabetit gestacional, ngarkesa në pankreas duhet të zvogëlohet. Për ta bërë këtë, ju duhet të organizoni ushqimin e një gruaje shtatzënë duke larguar karbohidratet e thjeshta nga dieta (ëmbëlsirat, pastat, ëmbëlsirat, ushqimet me niseshte, sodat, sheqeri i rafinuar, frutat e ëmbla dhe lëngjet e tyre). Ushqimet e skuqura, ushqimet e konservuara, turshi, ushqimet yndyrore janë të përjashtuara. Rekomandohet të përfshini në dietë:

 • karbohidratet komplekse të përfshira në hikërror, oriz, makarona nga gruri i fortë;
 • mish me pak yndyrë pula, lepuri, viçi;
 • nga perimet: vetëm patate të pjekura, bishtajore (bizele, fasule, soje, thjerrëza);
 • bukë dhe produkte buke nga mielli i thekës, mielli integral, me krunde;
 • produkte me efekte antidiabetike: lakër, domate, karota, hudhër, majdanoz, rrepka, spinaq, qumësht soje, drithëra – tërshëra, elb margaritar, elb.
Lexoni artikullin:  Të gjitha trajtimet në dispozicion për retinopatinë diabetike

Ushtrime fizike të detyrueshme të rekomanduara për gratë shtatzëna sipas termit dhe gjendjes së shëndetit, duke ecur në ajër të pastër. Nivelet e sheqerit duhet të monitorohen vazhdimisht. Shtë më mirë të blini një matës të glukozës në gjak në shtëpi. Kështu që do të jetë më e lehtë të përcaktohet nëse një grua është e përshtatshme për një dietë apo nëse rregullimet duhet të bëhen së bashku me mjekun që merr pjesë.

Diabeti gestacional

Sëmundja mund të zhvillohet, pavarësisht përputhjes së gruas shtatzënë me të gjitha rekomandimet e një mjeku. Grupi i rrezikut për këtë sëmundje përfshin gratë që kanë të paktën një nga faktorët:

 • predispozicion gjenetik – njëri nga të afërmit vuan nga diabeti;
 • mosha 30 – 35 vjeç e më të vjetër, veçanërisht nëse lindja është e para;
 • mbipesha ose mbipesha;
 • diabeti gestacional në shtatzënitë e mëparshme;
 • lindja e fëmijëve që peshojnë më shumë se 4,5 kg dhe një gjatësi më shumë se 60 cm, si dhe fëmijë me defekte zhvillimore;
 • aborti, shtatzënitë e humbura, abortet, fëmijët e porsalindur;
 • terapi hormonale e infertilitetit;
 • vezoret polycystic;
 • polyhydramnios.

Diabeti gjestik diagnostikohet duke përdorur testin e tolerancës së glukozës të përmendur më lart. Nëse një grua është në rrezik, ky test bëhet më së miri gjatë planifikimit të shtatzënisë. Kur zbulohet një sëmundje, një grua duhet të monitorojë sheqerin në gjak të paktën 5 herë në ditë. Një dietë e rreptë është e përshkruar dhe një grup individual i ushtrimeve fizike është zgjedhur. Nëse këto masa janë të pamjaftueshme, dhe niveli i sheqerit në gjak në gruan shtatzënë mbahet në numër të lartë, mjeku përshkruan terapi me insulinë. Pilula për të ulur sheqerin gjatë shtatëzanisë nuk përdoren.

Diabetus Shqipëri