Parandalimi dhe trajtimi i ngërçeve të këmbëve në diabet

Diabeti mellitus çon në çrregullime serioze në punën e të gjithë organizmit, përfshirë dëmtimin e nervave periferikë. Kjo gjendje shoqërohet me dhimbje barku, ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhimbje në gjymtyrët, të cilat më shpesh ndjehen gjatë natës.

Ndonjëherë shfaqen dhimbje akute të këmbëve, pas së cilës muskujt mbesin mbindjeshëm për një kohë të gjatë.

Kërcënimet në diabet zgjasin nga disa sekonda deri në 10-12 minuta.

Me hiperglicemi (zbuloni se çfarë është), proceset metabolike janë ndërprerë ndjeshëm, qelizat e trupit pushojnë së furnizuari normalisht me lëndë ushqyese.
Kjo është për shkak të acidozës (acidifikimi i trupit), kur indeve dhe organeve u mungon magnezi, kalciumi dhe kaliumi. Më shumë mbi ketoacidosis është shkruar në këtë artikull.

Mungesa e këtyre metaleve manifestohet si më poshtë:

 • Kërcitjet e këmbëve në diabet.
 • Dhimbje në zemër, ënjtje.
 • Osteoporozën.
 • Lëkura bëhet e thatë në këmbë, kruajtje, zhvishem.
 • Numbësia shfaqet në këmbë.

Fajtori i thithjes së dobët të lëndëve ushqyese është antagonisti i tyre – alumini, dehja e të cilave në raste të rënda çon në diabet mellitus.

Vegla të lira alumini (tigane, lugë, pirunë, tigane, pjata, kriklla) janë të pranishme në kuzhinën e shumë njerëzve. Doza të papranueshme prej metali të butë futen lehtësisht në ushqim. Kjo ndodh kur pastroni sipërfaqet e aluminit me patate të skuqura hekuri, për shembull, kur lani enët, si dhe kur ngrohni produkte me një shije acid në të.

Shihni veten: rrëshqisni gishtin përgjatë sipërfaqes së aluminit, të zbukuruar me rroje metalike. Gjurmët e zeza do të mbeten mbi të. Ky është një oksid prej metali të dëmshëm, i cili është i rrezikshëm për shëndetin tuaj!

Tofarë duhet të bëni me ngërçet e këmbëve?

Nëse keni diabet dhe keni dhimbje barku, ju duhet:

 1. Merr frymë thellë.
 2. Këpucët e këmbëve me njërën dorë, tërhiqni ato drejt jush.
 3. Masazhoni butësisht muskujt e viçit.

Nëse ndjeni një ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash në muskujt e këmbëve, duhet të uleni në shtrat, të ulni këmbët dhe, sa më shumë të jetë e mundur, të qëndroni në dyshemenë e ftohtë. Këmbët mbahen më së miri së bashku, dhe trupi duhet të jetë në një pozicion të drejtë.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i lartë i gjakut tek fëmijët shkakton, simptoma, trajtim

Trajtim

Shumë diabetikë zhvillojnë aterosklerozë me kalimin e kohës. Enët e gjakut shtrëngojnë dhe nuk mund të sjellin siç duhet gjaku në gjymtyrët. Për shkak të kësaj, ngërçet e këmbëve ndodhin në diabet.

Ushtrimet e fizioterapisë (shiko këtu) është trajtimi kryesor për konfiskimet. Në diabet, rekomandohet të kryeni ushtrimet e mëposhtme:

 • Shtrihuni në shpinë. Këmbët e drejta ngrihen lart. Bëni lëvizje të ngadalta rrethore me këmbët tuaja në drejtime të ndryshme.
 • Bend gishtat e këmbëve dhe unbend ato.
 • Upohu tek gishtërinjtë. Ngadalë ulni thembrat tuaja në dysheme.
 • Kryeni rrotulla të këmbëve me këmbë.

Pas karikimit, këshillohet të ecni zbathur (duke shtrirë gishtërinjtë) në dyshemenë e ftohtë. Stockingsorape të kompresimit ose ngritje të gjurit përmirësojnë qarkullimin e gjakut në këmbë.

Në diabet, pacientët duhet të blejnë këpucë të rehatshme, mundësisht ortopedike dhe të shmangin stresin e fortë në këmbë.

parandalim

Trajtimi i diabetit është baza për parandalimin e ngërçeve dhe ngërçeve në muskujt e këmbëve. Shtë e nevojshme të monitorohet niveli i sheqerit në gjak, t'i përmbaheni një diete dhe të ndiqni të gjitha rekomandimet e endokrinologut.

Vetë-masazhi i këmbëve do të ndihmojë për të zvogëluar dhimbjen në këmbë me ngërçe, por me diabet, ju duhet të përdorni teknikën e zierjes, por jo të fërkoni.

Për të parandaluar ulcerat trofike, kryeni masa higjienike:

 • Pritini thonjtë drejt, mos i rrumbullakoni qoshet.
 • Thonjtë e trashë janë mundësisht të paraqitur, jo të prerë.
 • Kështu që të mos ketë të çara, lëkura e këmbëve duhet të lubrifikohet me hidratues sa më shpesh që të jetë e mundur.
 • Këshillohet që të pastrohen thembrat e lëkurës së ashpër në mënyrë që të shmangen shfaqja e misrave.
 • Kohët e fundit u shfaq çorape japoneze për pedikyr SOSU. Përdorimi i tyre ndihmon në trajtimin e misrave në këmbë.

Të gjithë diabetikët këshillohen të lexojnë këtë udhëzim për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të këmbëve dhe këmbëve në diabet.

 • Këmbë të rritura.
 • Lëreni kremin e tepërt me vaj në lëkurë.
 • Përdorni kimikate për shtupë dhe lëvozhgë.
 • Për të bërë makinën e lëkurës.
Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus i tipit 2

Para se të përdorni ndonjë ilaç, madje edhe të padëmshëm, sigurohuni që të kërkoni lejen e endokrinologut.

Diabetus Shqipëri