Parandalimi i diabetit 7 këshilla të mira për çdo ditë

Diabeti është një sëmundje e pashërueshme. Nuk ka asnjë organ apo sistem që nuk vuan nga mosfunksionimi i pankreasit. Thirrjet e para janë lodhja, problemet me përqendrimin, funksioni i dëmtuar seksual, ngërçet dhe shërim i ngadaltë në rast të infeksioneve. Më shumë është më shumë. Ju nuk mund të shpëtoni nga sëmundja, por ajo mund të parandalohet. Parandalimi i diabetit konsiston në ndryshimin e disa zakoneve. Le të shohim se çfarë dhe si të ndryshojmë.

Armiku duhet të dijë personalisht: llojet e diabetit

Ekzistojnë dy lloje të diabetit, secila prej të cilave ka karakteristikat e veta:

Na ndiqni në Instagram

Diabeti tip 1. Varet nga insulina. Kjo është një sëmundje e trashëguar, prandaj është gjetur edhe tek foshnjat. Për shkak të shkatërrimit të qelizave pankreatike, trupi vuan vazhdimisht nga mungesa e insulinës. Mënyrat për të trajtuar problemin – injeksione me insulinë, dietë dhe paqe e mendjes.

Diabeti tip 2. Jo-insulinë e pavarur. Kjo sëmundje shfaqet për shkak të një shkelje të ndjeshmërisë së receptorëve të qelizave ndaj insulinës. Ajo po zhvillohet për më shumë se një vit. Më shpesh, njerëzit e pjekur vuajnë nga kjo. Pilula për uljen e sheqerit dhe një mënyrë jetese e shëndetshme ndihmojnë në mirëmbajtjen e trupit.

Parandalimi i diabetit ndihmon për të shmangur sëmundjen e tipit 2, por ata njerëz që kanë një predispozitë trashëgimore nuk mund të sëmuren kurrë nëse zhvillojnë zakone të mira.

Farë e nxit diabetin: shkaqe të zakonshme të sëmundjes

Shkaqet më të zakonshme të diabetit janë:

Trashëgim. Sëmundja regjistrohet në gjenet. Nëse njëri prej prindërve ka diabet, ai do të zhvillohet te fëmijët me një probabilitet 3-10%, dhe nëse të dy, rreziku rritet në 70%.

Trashje. Në rrezik janë burrat me një perimetër të belit më shumë se 102 cm dhe gratë që e kanë këtë parametër 88 cm.Aktiviteti fizik e zgjidh këtë problem, por një mënyrë jetese e ulur rrit rreziqet.

Lexoni artikullin:  Teaaji i shafranit dhe ilaçit xhinsifil për forcimin e imunitetit

Sëmundja e pankreasit. Pankreatiti, kanceri, dëmtimet mund të provokojnë diabetin.

Viruseve. Nëse një person nuk ka një predispozitë trashëgimore, nuk ka të ngjarë që ai të zhvillojë diabet pas rubeolës, dhenve ose gripit, por nëse ka një të tillë, rreziku rritet shumë herë.

Ata që kanë diabetikë në familje duhet të jenë shumë të kujdesshëm në lidhje me shëndetin e tyre dhe të monitorojnë ushqimin e tyre. Stresi, sëmundja dhe dieta e dobët mund të shkaktojnë procese negative në trup. Ata janë të pakthyeshëm, prandaj është më mirë të mos rrezikoni.

Parandalimi i diabetit: 7 këshilla të mira

Mënyra e vetme për të parandaluar diabetin është ruajtja e shëndetit. Për ta bërë këtë, zhvilloni zakone të mira:

Më pak produkte industriale. Sode, lëngje të paketuara, produkte të mishit të përpunuar janë armiq të shëndetit. Ata kanë një sasi të madhe sheqeri dhe një minimum të ushqyesve. Gatuani në kuzhinën tuaj, dhe zëvendësoni lëngjet me komposto. Pavarësisht sa sheqer vendosni në to, është më pak sesa në pijet e blera.

Kushtojini vëmendje indeksit glicemik të ushqimit. Kjo është shkalla me të cilën karbohidratet shndërrohen në glukozë. Shmangni ushqimet me një indeks glicemik mbi 35 – ëmbëlsirat, ëmbëlsirat, bukën. Sa më pak prej tyre në dietën tuaj, aq më mirë për shëndetin dhe formën.

Flini sa duhet. Mungesa e gjumit kronik është një bombë kohe. Trupi nuk mund të funksionojë plotësisht, dhe çdo vit do të kapërceheni nga gjithnjë e më shumë sëmundje, përfshirë ato të pashërueshme.

Mësoni të merreni me stresin. Pamja e qetësisë është thjesht pamja. Keni nevojë për masa efektive që do të parandalojnë prishjet nervore dhe mbrojnë trupin nga efektet e stresit. Kjo është një rutine, klasa në palestër, yoga, vallëzimi. Mësoni teknikat e relaksimit.

Hani ushqime proteinike. Ushqimet me pak yndyrë të pasura me proteina (veçanërisht me origjinë bimore) do të ndihmojnë në mirëmbajtjen e shëndetit për shumë vite. Shtoni soje, fasule, fasule, bizele, produkte të qumështit në dietë.

Lexoni artikullin:  Trajtimi dhe dieta e diabetit tip 2

Perimet dhe frutat janë të rëndësishme. Perimet, frutat dhe bimët e papërpunuara përmbajnë vitamina dhe elementë thelbësorë gjurmë. Ato janë të nevojshme për të ruajtur shëndetin.

Pini ujë të pastër. Këshilla për të pirë 1.5-2 litra lëng në ditë tashmë i mbushën të gjithë me Osku, por është e saktë. Nëse trupi nuk ka ujë të mjaftueshëm, gjaku bëhet më i trashë dhe niveli i sheqerit në të rritet. Ky është një faktor rreziku.

Siç mund ta shihni, parandalimi i diabetit qëndron në një mënyrë jetese të shëndetshme. Kontrolli i ushqyerjes dhe aktiviteti fizik mund të mbrojnë vërtet nga sëmundjet dhe të zgjasin vitet e jetës.

Gjëja kryesore në lidhje me mënyrat për të parandaluar diabetin

Diabeti mund të parandalohet edhe nëse jeni të predispozuar ndaj tij. Ndiqni këto rregulla:

Rishikoni dietën. Do gjë që çon në shtim në peshë është e keqe. Shmangni blerjen e lëngjeve, sodës, ketchup dhe produkteve të tjera që mund të zëvendësohen me enët e bëra në shtëpi.

Shtoni proteina, perime, fruta në menu. Nëse jeni të uritur patolerisht për ëmbëlsirat, hani fruta dhe manaferra. Ata janë mjaft të aftë për të zëvendësuar dëmshmërinë. Ushqimet proteinike me pak yndyrë do të ndihmojnë në uljen e peshës së trupit pa agjërim dhe ngacmim.

Pini ujë. Kjo nuk diskutohet.

Jetë aktiv. Askush nuk ju detyron të stërviteni me një barbell në rraskapitje. Mjafton të angazhoheni në palestër nja dy herë në javë, të regjistroheni në joga ose të ecni 30 minuta në ditë.

Lexoni ne në Telegram

Trupi i njeriut është një sistem i vetë-shërimit. Zakonet e shëndetshme do të ndihmojnë në mirëmbajtjen e funksioneve të saj për shumë vite, të mbrojnë kundër sëmundjeve, të japin gjallëri.

Ju mund të interesoheni për: Masazh guri ose masazh prej guri – çfarë është? Shikoni videon.

Diabetus Shqipëri