Parandalimi i diabetit tek gratë

Patologjia e pashërueshme e sistemit endokrin – diabeti – ka disa lloje. Kryesorët janë:

 • IDDM 1 (lloji i parë i varur nga insulina);
 • NIDDM 2 (lloji i dytë jo i varur nga insulina);
 • GDS (diabeti gestacional mellitus) i grave shtatzëna.

Tipizimi i sëmundjes varet nga etiologjia (shkaku i origjinës), kategoria e moshës së pacientit dhe metodat e terapisë. Në raport me llojin 2, gjinia e pacientit luan një rol të rëndësishëm. Përqindja më e madhe bie në gjysmën femër të popullsisë të moshës 40+.

Kjo është për shkak jo vetëm të karakteristikave të sfondit hormonal, por edhe mënyrës së jetës. Në kohë për të siguruar veten dhe për të parandaluar zhvillimin e një sëmundjeje të pashërueshme, parandalimi i diabetit tek gratë do të ndihmojë.

1 lloj sëmundje

Një tipar karakteristik i sëmundjes së llojit të parë është një shkelje e funksionalitetit të pankreasit. Qelizat e organeve humbasin aftësinë e tyre për të sintetizuar insulinën – një hormon ndërqelizor që jep glukozën në organe dhe inde. Patologjia formohet në fëmijëri dhe adoleshencë, pra emri tjetër ICSD – diabeti i të miturve. Shkaqet kryesore të ndryshimeve shkatërruese në trup janë:

 • Dështimi autoimun, në të cilin sistemi juaj imunitar fillon të shkatërrojë trupin. Shkakton (shkakton) që ndikojnë në zhvillimin e proceseve autoimune janë trajtimi i pasaktë i infeksioneve virale (Coxsackie, viruset Epstein-Barr, citomegalovirus), mbipesha, alergjitë e shpeshta te një fëmijë.
 • Trashëgimia jofunksionale. Në lindje, fëmija merr një grup gjenesh të prekura nga prindërit ose të afërmit e tij, d.m.th., predispozicion për sëmundjen.

Natyra gjenetike e origjinës së diabetit tip 90 është regjistruar në më shumë se 25% të rasteve. Simptomat e sëmundjes manifestohen deri në moshën XNUMX vjeç (pavarësisht nga gjinia). Mënyra e vetme për të ruajtur qëndrueshmërinë e pacientit është përmes injeksioneve të rregullta të insulinës mjekësore që imitojnë prodhimin e insulinës në trup.

Një dietë e veçantë diabetike dhe respektimi i rregullave të një jetese të shëndetshme ndihmojnë për të përmirësuar cilësinë e jetës së një pacienti të varur nga insulina. Lloji i të miturve të diabetit kërkon fillimin e masave parandaluese që nga momenti i lindjes së një fëmije.

Masat parandaluese përfshijnë:

 • qasja selektive ndaj të ushqyerit,
 • procedurat e rregullta të edukimit fizik dhe ngurtësimit;
 • gjidhënia maksimale afatgjatë.

Fëmijët me një predispozitë trashëgimore ndaj diabetit kanë nevojë për ekzaminime të rregullta nga një endokrinolog.

Nevoja për parandalimin e diabetit gestacional

Diabeti gestinal në gratë në shumicën e rasteve zhvillohet në gjysmën e dytë të periudhës perinatal. Një shenjë klinike e sëmundjes është rezistenca ndaj insulinës ndaj një sfondi të një zhvendosjeje në metabolizmin e karbohidrateve. Kjo do të thotë një ulje ose mungesë e një përgjigje ndërqelizore ndaj insulinës, me fjalë të tjera, imunitet.

Pankreasi nuk ndalon sintezën e hormonit, por nën ndikimin e faktorëve të caktuar, qeliza humbet ndjeshmërinë ndaj tij. Glukoza e pashpirt është përqendruar në gjak, si rezultat i së cilës trupi i gruas dhe foshnja e palindur kanë mbetur pa ushqimin e nevojshëm. Shfaqja e një gjendje patologjike në një grua shtatzënë është shkaktuar nga një kombinim i disa arsyeve:

 • Ristrukturimi hormonal i trupit. Gjatë gestacionit, përqendrimi i hormonit të seksit progesteronit, i cili siguron ruajtjen e fetusit, rritet ndjeshëm. Hormonet e reja të prodhuara nga placenta aktivizohen, në kombinim me to, progesteroni pengon veprimin e insulinës.
 • Ngarkesë e dyfishtë. Për të siguruar ushqim për dy organizma menjëherë, një grua përjeton një nevojë të shtuar për glukozë. Ushqimi i sasive të mëdha të ushqimeve me sheqer çon në rritjen e prodhimit të insulinës.
 • Shtimi i peshës në sfondin e pasivitetit. Në gjysmën e dytë të shtatëzanisë, një grua, si rregull, lëviz më pak dhe dukshëm fiton peshë. Si rezultat, zhvillohet rezistenca ndaj insulinës.
Lexoni artikullin:  Doesfarë do të thotë sheqeri i lartë i gjakut në mëngjes

Një rol të rëndësishëm në formimin e GDM luhet nga prania e të afërmve me diabet tip 9 (si faktor trashëgues) dhe peshë të tepërt para konceptimit të një fëmije. Metodat kryesore të trajtimit të diabetit gestacional janë terapi diete dhe terapi ushtrimore (ushtrime fizioterapie). Korrigjimi i ushqyerjes kryhet në përputhje me dietën "Tabela Nr. 1" e përshkruar nga pacientët me diabet tip 2 dhe tip XNUMX.

Ilaçet hipoglikemike që ulin nivelin e glukozës nuk përdoren gjatë shtatëzënësisë për shkak të efekteve teratogenike. Në raste të rënda, kur nuk është e mundur të stabilizohet niveli i sheqerit në gjak duke ndryshuar dietën, rekomandohet terapi me insulinë. Parandalimi i diabetit tek gratë gjatë shtatëzanisë, kryesisht ka të bëjë me kategorinë e rrezikut.

Ai përfshin nënat e ardhshme që kanë një histori të:

 • prediabeti (toleranca e dëmtuar e glukozës);
 • BMI i lartë (indeksi i masës trupore);
 • përhapja beninje e vezoreve, me një shkelje të funksioneve të tyre (polikistike);
 • lindjet e lindura dhe abortet;
 • lëngu i tepërt amniotik (polihidramnios).

Vëmendje e shtuar i kushtohet grave shtatzëna të moshës 35+ vjeç, dhe pacientëve që kanë të afërm me diabet jo-insulant të varur. Aktiviteti fizik racional dhe një dietë e shëndetshme ndihmojnë në parandalimin e rreziqeve të diabetit gestacional. Organizimi i dietës bazohet në rregullat e mëposhtme:

 • kufizim në menunë e karbohidrateve të thjeshtë (ëmbëlsirat e ndryshme dhe pije me sheqer);
 • zëvendësimi i shumicës së yndyrave shtazore me vajra vegjetale (ulliri, misri, fara liri);
 • pasurimi i dietës me fruta dhe perime, si burim i fibrave dhe glukozës;
 • eleminimi i ushqimeve yndyrore (derri, qengji, salcat bazuar në majonezë, mish të tymosur, salcice, etj.);
 • ulje e sasisë së kripës (përfshirë produktet e kripura dhe turshi);
 • hyrje në menunë e enëve nga bishtajoret dhe drithërat;
 • kontroll i rreptë mbi peshën e trupit dhe marrjen e kalorive të ushqimit (shkalla e rekomanduar është 30-40 kcal / kg peshë trupore);
 • pajtueshmëria me regjimin e pirjes (1-2 litra në ditë) dhe regjimin e ngrënies (5-6 herë në pjesë modeste);
 • përjashtim i enëve të përpunuara me metodën e kuzhinës së tiganisjes.

Në rast të neglizhimit të masave parandaluese, GDS mund të provokojë tek një fëmijë:

 • patologjia e zhvillimit të fetusit;
 • fetopati diabetike (shndërrim jonormal i madhësisë së organeve të foshnjës);
 • hipoksi (uria e oksigjenit);
 • çrregullime psikopatologjike dhe prapambetje mendore;
 • duke helmuar fetusin me ketone helmuese.

Për trupin femëror, një nivel i lartë i glukozës (hiperglicemia) mbart rrezikun e lindjes së parakohshme dhe të ndërlikuar, ndërprerjen e pavullnetshme të shtatzënisë (dështimi), zhvillimin e poliidramnios, insuficencën fetoplazental, preeklampsinë (toksikoza e vonë), diabetin e vërtetë të tipit 2.

Masat parandaluese për sëmundjen e tipit 2

Diabeti mellitus i tipit XNUMX, si dhe GDS, karakterizohet nga një humbje e ndjeshmërisë së qelizave dhe indeve të trupit ndaj insulinës. Në periudhën fillestare të sëmundjes, pankreasi sintetizon hormonin në mënyrën e zakonshme, por trupi nuk pranon ta kapë në mënyrë të duhur dhe ta shpenzojë atë në mënyrë racionale.

Lexoni artikullin:  Pse kruhet në anus tek gratë

Akumulimi i glukozës në gjak kompensohet me ndihmën e ilaçeve hipoglikemike dhe terapisë dietë. Me dekompensim të qëndrueshëm të diabetit, prodhimi i insulinës ndalet, dhe pacienti transferohet në terapi me insulinë.

Shkaku më i zakonshëm i zhvillimit të llojit të diabetit rezistent ndaj insulinës në gratë konsiderohet të jetë një BMI i lartë. Shtresa nënlëkurore e yndyrës parandalon depërtimin e insulinës në qelizat e dermis, dhe ata humbasin ndjeshmërinë e tyre ndaj tij. Për shkak të mbipeshës viscerale, kur dhjami grumbullohet rreth organeve të brendshme, indet dhe qelizat nuk e perceptojnë hormonin që mbart glukozën.

Si rezultat i kolesterolit të tepërt në muret e enëve të gjakut, transporti i oksigjenit dhe glukozës është i ndërprerë. Faktorët e rrezikut për diabetin përfshijnë:

 • prania e të afërmve të diabetikëve (predispozicion trashëgues);
 • sëmundje kronike të zemrës dhe enëve të gjakut;
 • pasion i tepruar për ëmbëlsirat;
 • abuzimi me alkoolin;
 • terapi e pasaktë me ilaçe që përmbajnë hormon;
 • Një histori e GDS;
 • onkologji.

Ndodhja e diabeteve që nuk varen nga insulina tek gratë më shpesh ndodh në moshën 45+ (periudha premenopauzale dhe menopauza). Kjo është për shkak të një ndryshimi në statusin hormonal kur vezoret pushojnë të funksionojnë me forcë të plotë. Trupi zvogëlon prodhimin e hormoneve seksuale (progesteronin dhe estrogjenin), dhe prodhimi i hormoneve tiroide gjithashtu zvogëlohet.

Me mungesë hormonale, proceset metabolike dalin jashtë kontrollit. Përveç kësaj, pas 40 vjetësh, rritet sinteza e insulinës. Mosbalancimi i sfondit hormonal provokon një seri paund shtesë, mbipesha përparon, ndodh rezistenca ndaj insulinës. Faktorët rëndues janë:

 • ulje në lidhje me moshën në aktivitetin motorik;
 • neglizhenca e dietës;
 • prania e sëmundjeve kronike;
 • shqetësim (stres i vazhdueshëm psiko-emocional).

Parandalimi i diabetit në gratë pas dyzet e pesë vjet ka një rëndësi të madhe. Distrregullimi i metabolizmit diabetik nënkupton zhvillimin e komplikimeve të shumta që prekin veshkat, mëlçinë, organet e shikimit, sistemin vaskular dhe zemrën.

Një grua pas dyzet duhet të dëgjojë me kujdes sinjalet e trupit, të manifestuara nga simptomat e mëposhtme:

 • ulur aktivitetin dhe performancën, përgjumje pas ngrënies;
 • polidipsia (etja e vazhdueshme);
 • polifag (oreks i lartë);
 • polakiauria (urinim i shpeshtë);
 • presioni i ngritur i gjakut (presioni i gjakut);
 • hiperhidroza (djersitje e tepruar);
 • ulje e aftësive rigjeneruese të lëkurës (shërimi i gjatë i plagëve dhe abrasions);
 • shtypja e dëshirës seksuale (dëshira seksuale).

Nëse shfaqen shenja parësore, një nevojë urgjente për të dhuruar gjak për të përcaktuar nivelin e sheqerit. Nëse është e nevojshme, i nënshtrohen diagnostikimit të avancuar (testet e gjakut për tolerancën e glukozës dhe hemoglobinës glikoziluar). Si masë parandaluese, një test i glukozës në gjak duhet të bëhet çdo 6-12 muaj.

Postulatet e ushqyerjes së duhur

Rregullat themelore që duhen ndjekur kanë të bëjnë me ndryshimet në sjelljen e ngrënies:

 • ulje maksimale e sasisë së miellit dhe e ëmbël;
 • kufizimi i kripës dhe ushqimeve të kripura;
 • duke zëvendësuar 50% të enëve të mishit me perime;
 • Hyrje në menunë e pjatave dhe produkteve që mund të pengojnë formimin e glukozës;
 • pajtueshmëria me regjimin e pirjes (1,5–2 litra / ditë);
 • ulje e përmbajtjes ditore të kalorive (jo më shumë se 2400 kcal) dhe madhësisë së porcionit (300-400 gr. në ushqimet kryesore);
 • minimizimi i pjatave të përgatitura nga tiganisja;
 • një vakt racional, duke përfshirë tre vakte kryesore, dy ushqime (në regjim çdo 3-4 orë).
Lexoni artikullin:  Cila duhet të jetë norma e sheqerit në gjak dhe patologjia (tabela)

Produktet që i nënshtrohen kontrollit dhe kufizimit të rreptë përfshijnë:

 • pasta nga gjalpi, mishi i butë, pasta dhe pastë pudre;
 • ëmbëltore;
 • qull i ëmbël i menjëhershëm;
 • çdo enë me ushqim të shpejtë, majonezë dhe salca yndyrore pikante;
 • mish të tymosur (sallatë, mish, peshk);
 • mish dhe pasta paste, peshk të konservuar, zierje;
 • mish derri, qengji, mish duck;
 • produkt i qumështit yndyror.

Ju nuk mund të përdorni snacks me aromë, patate të skuqura, gatime të ëmbla, waffles si snacks. Pije frutash dhe lëngje të paketuara, çaj në shishe, kokteje me një përmbajtje të pasur të shurupit sheqer, shkopinj kafeje dhe kakao (3 në 1), sode të ëmbël, birrë janë përjashtuar plotësisht nga pijet. Konsumi i alkoolit duhet të jetë i kufizuar, është më mirë të braktisni plotësisht verërat e ëmbla dhe ato me gaz.

Aktiviteti fizik

Trajnimi i rregullt sportiv dhe aktiviteti tjetër fizik kontribuojnë në ngopjen e gjakut me oksigjen, humbjen e peshës, ndihmojnë në ruajtjen e një niveli të qëndrueshëm të sheqerit në gjak. Gratë këshillohen që të kryejnë një kompleks ushtrimesh çdo ditë të gjimnastikës në mëngjes dhe të përfshihen në sporte të realizueshme dy herë në javë.

Ushtrimet efektive përfshijnë:

 • not në pishinë dhe gjimnastikë në ujë;
 • Ecje finlandeze
 • joga dhe pilates;
 • udhëtim me biçikletë.

Ngarkesa sportive duhet të korrespondojë me nivelin e aftësisë fizike. Mos u ushtroni në kufi ose përmes forcës. Kushti kryesor për edukimin fizik dhe sportin është rregullsia.

Përveç kësaj

Rekomandime shtesë parandaluese që mund të ndihmojnë një grua të parandalojë zhvillimin e diabetit përfshijnë:

 • monitorim sistematik të sheqerit në gjak dhe presionit të gjakut;
 • marrja e komplekseve të vitaminave dhe mineraleve;
 • organizimi i punës dhe pushimi (një aspekt i rëndësishëm është një gjumë i plotë);
 • ruajtja e stabilitetit psiko-emocional;
 • qëndrim i bollshëm në ajër të pastër.

Që nga viti 2013, në Rusi është kryer një ekzaminim i detyrueshëm mjekësor i popullatës, i cili është një kompleks i masave diagnostikuese për të identifikuar ndryshimet patologjike në trup. Gratë, veçanërisht pas dyzet vjetësh, nuk duhet të lënë pas dore nga ekzaminimi.

Kjo do të ndihmojë në zbulimin në kohë të keqfunksionimeve të organeve dhe anomalitë në proceset biokimike. Diagnoza e hershme e diabetit dhe sëmundjeve të tjera siguron një trajtim me cilësi të lartë dhe efektive.

Rezultatet e

Periudhat kryesore në jetën e një gruaje që kërkojnë vëmendje të shtuar në treguesit e sheqerit në gjak janë shtatzënia, periudha premenopauzale, koha e menopauzës. Kjo është për shkak të një ndryshimi në statusin hormonal që ndikon në proceset metabolike.

Parandalimi i diabetit përfshin ndryshimin e zakoneve të ngrënies, edukimin e rregullt fizik, qëndrimin në ajër të pastër dhe pushimin e mirë. Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes, është e nevojshme të vizitoni rregullisht një mjek, dhe t'i nënshtrohen një ekzaminimi gjithëpërfshirës të trupit.

Diabetus Shqipëri