Për diabetin – merrni propolis!

Siç e dini, një sëmundje e tillë si diabeti nuk është e rrallë sot. Sasia e kërkuar e insulinës nuk prodhohet në trup, niveli i sheqerit në gjak rritet, një person ka nevojë për administrim shtesë artificial të hormonit që mungon. Por natyra u kujdes për ne në këtë rast, duke krijuar mjete të tilla që na lejojnë të harrojmë sëmundjen për një kohë të gjatë. Dhe një nga këto produkte është propolis. Ndërsa zam bleta lufton diabetin, lexoni më tej.

Siç thonë sherebelët e mëdhenj, mjeku ynë më i mirë është vetë natyra. Dhe është e vështirë të argumentosh, duke e ditur se çfarë pronash të mahnitshme kanë të gjitha produktet e bletëve. Për të kapërcyer një sëmundje të tillë si diabeti, mjekësia tradicionale këshillon marrjen e propolit. Por, para se të flasim për këtë, kujtojmë se lloji i parë i sëmundjes shoqërohet kryesisht me metabolizmin, si dhe me sistemin imunitar të dëmtuar. Kjo është arsyeja pse edhe marrja e ilaçeve për diabetikët, përdorimi i propolit të bletës për diabet është thjesht i domosdoshëm. Siç e dini, ky produkt i bletëve është një nga drejtuesit në luftën kundër imunitetit, ai përballet me infeksione dhe ndihmon për të përballuar "fatkeqësitë" e tjera në një periudhë të vështirë të sëmundjes.

Efekti i propolisit në sëmundje

Në mënyrë që fjalët tona të duken më të vërteta, ne ju ofrojmë disa statistika të kryera nga mjekët gjatë trajtimit të diabetikëve me propolis. Për këtë, u përdor tretësira e zakonshme e zam e bletëve. Gjatë studimeve, u vërtetua se në 67% të pacientëve me diabet tip 1 dhe tip 2, jo vetëm që gjendja e tyre e përgjithshme u përmirësua gjatë tre javëve të kursit, por edhe dobësia u ul, sheqeri u ul me 2-4 μmol / L, u shfaq vitaliteti, dhe poluria dhe nokturia u ulën. Ne sugjerojmë të konsideroni metodën e trajtimit të diabetit të çdo lloji më poshtë.

Lexoni artikullin:  Ushqimi për diabetin

Tinkturë pelte mbretërore

Kjo metodë e trajtimit të diabetit përfshin përdorimin e propolisit me pelte mbretërore. Ishte ky recetë që mjekët e përdorën në praktikën e trajtimit të pacientëve të tyre, pas së cilës ata bënë raporte shkencore. Brenda 30 ditësh, tre herë në ditë, ju duhet të merrni tretësirë ​​propolis në raport prej 20 pika për gotë ujë. Së bashku me pritjen e zamit të bletëve, rekomandohet të përdorni 10 miligram pelte mbretërore gjithashtu tre herë në ditë. Me këtë metodë, pas një jave të administrimit, metabolizmi i karbohidrateve normalizohet, ndryshimet në përbërësin qelizor të imunitetit rriten, në veçanti, rritet aktiviteti i limfociteve T. Kjo është arsyeja pse kjo metodë e përdorimit kompleks të propolisit dhe pelte mbretërore rekomandohet për diabetin tip 1 dhe tip 2.

Tinkturë e alkoolit me mjaltë

Kjo metodë e përdorimit të propolisit në trajtimin e diabetit është e njohur për shumë qindra vjet më parë. Në atë kohë, kur një person nuk ishte në gjendje të fuste hormonet artificiale, ndihmësit natyrorë besnikë u erdhën në ndihmë të trupit. Dhe me kalimin e viteve, njerëzit u janë drejtuar bletarëve për ndihmë. Edhe në luftën kundër sheqerit të lartë, ata mësuan të luftojnë me ndihmën e mjaltit dhe propolisit, aq çuditërisht sa tingëllon.

Pra, për këtë metodë të trajtimit, përdoret mjalti i zakonshëm me lule dhe tretësira e alkoolit e propolisit. Si të gatuaj tretësirë, shumë e dinë tashmë. Receta e saj mund të gjendet edhe në faqen tonë të internetit. Për të përgatitur ilaçin duhet të përzieni një lugë çaji mjaltë me disa pika tretësirë. Në të njëjtën kohë, vetëm një pikë përdoret në ditën e parë, dhe pastaj një tjetër shtohet çdo ditë. Pas dy javësh, numri i pikave duhet të sillet në numrin maksimal – 15 pika në lugë çaji. Merrni në mëngjes mundësisht me stomak bosh.

Tinkturë e alkoolit me qumësht

Kjo metodë ishte e njohur edhe shumë vite më parë në praktikën popullore për trajtimin e diabetit tip 2. Për këtë, ne kemi përdorur tretësirën e zakonshme të alkoolit të zam bletëve, si dhe qumështin. Kujtoni se si të përgatisni një zgjidhje të propolisit në alkool.

Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak tek burrat

recetë

Kështu që, për gatimin na duhen:

  • 13 gram propolis të copëtuar
  • 90 gramë 70% alkool

Për të marrë tretësirën e përfunduar, zam bletësh duhet të vendoset në një enë qelqi, derdhni alkool dhe vendosni në një vend të freskët të errët për infuzion për 14 ditë. Në ditën e 15-të, ajo mund të përdoret si e drejtuar.

Si të merrni?

Me këtë metodë të trajtimit të diabetit, disa pika tretësirë ​​i shtohen një lugë gjelle qumësht dhe pihet tri herë në ditë para ngrënies. Në këtë rast, metoda e parë duhet, si në metodën e mëparshme, të fillojë me një rënie. Daydo ditë, shtoni në dozë në dozë, duke e çuar normën në 15 pika për një lugë gjelle qumështi. Kursi mund të zhvillohet nga dy deri në tre muaj deri në gjashtë muaj.

Pikat e rëndësishme

Vetëm diabeti mellitus nuk është një sëmundje shumë e thjeshtë. Më shpesh, shkaqet e shfaqjes së tij qëndrojnë në shumë faktorë të veprimtarisë dhe jetës së trupit. Natyrisht, thjesht miratimi i propolisit dhe trajtimi i ilaçeve në këtë rast nuk është i mjaftueshëm. Shtë e rëndësishme të mbani mend për respektimin e regjimit ditor dhe një dietë të veçantë. Shtë gjithashtu e rëndësishme se çfarë lloj diabeti është i pranishëm tek pacienti.

Kështu, për shembull, kur kjo sëmundje ndodh, ju duhet të braktisni plotësisht ëmbëlsirat, nga ëmbëlsirat, nga frutat e ëmbla si rrushi, bananet. Shtë gjithashtu e rëndësishme të mos përdorni ushqime të kripura, pikante ose pikante në trajtimin e diabetit, për të kufizuar futjen e mishit yndyror. Sa i përket sheqerit dhe mjaltit, ende nuk ka ndonjë zgjidhje përfundimtare në lidhje me produktin e fundit. Disa mjekë janë kundër përfshirjes së një produkti të ëmbël në dietë. Sidoqoftë, apitherapistët këshillohen që të përfshijnë mjaltin në sasi të vogla së bashku me ilaçet e tjera. Si shtesa çdo ditë, ju duhet të merrni një kompleks të vitaminave dhe majanë e birrës.

Video

Kjo video do t'ju tregojë se si të identifikoni simptomat e diabetit tip 1 dhe tip 2.

Diabetus Shqipëri