Përdorimi i lëvozhgës së qepës në diabet

Diabeti mellitus është një sëmundje e rrezikshme e sistemit endokrin, në të cilin metabolizmi i karbohidrateve është i shqetësuar, ka një mangësi sistemike të insulinës në gjak, dhe nivelet e glukozës po rriten me shpejtësi.

Pasojat negative të sëmundjes shoqërohen gjithmonë me shfaqjen e komplikimeve në punën e sistemeve nervore, ekskretuese, kardiovaskulare dhe të tretjes.

Farmakologjia moderne ofron një përzgjedhje të gjerë të ilaçeve të dizajnuara për të ulur sheqerin në gjak, por lëvozhga e qepës është gjithnjë e popullarizuar në luftën kundër diabetit.

Le të shqyrtojmë më në detaje pronat e këtij produkti bujqësor dhe efektin e tij në indet pankreatike.

Përfitimet e lëvores së qepës në diabet

Pastrimi i qepëve përmban një numër të madh të lëndëve ushqyese dhe substanca antiseptike që ndihmojnë në uljen e nivelit të glukozës në gjak dhe në të njëjtën kohë ngop trupin me vitamina dhe minerale.

Karakteristikat e dobishme të lëvores së qepës sigurohen nga substancat e mëposhtme:

  • Quercetin. Antioksidant i fuqishëm, bioflavonoid me origjinë natyrore. Përshpejton ndarjen e qelizave, stimulon punën më aktive të të gjitha organeve të brendshme, përfshirë ishujt e Langerhans, të cilët në pankreas janë përgjegjës për sintezën e insulinës.
  • Paqëndrueshme. Antiseptikët e paqëndrueshëm, të cilët depërtojnë në trupin e pacientit së bashku me ajrin e thithur, pengojnë rritjen e mikroflora bakteriale, pastrojnë sistemin e frymëmarrjes nga patogjenët. Kjo është jashtëzakonisht e nevojshme në prani të diabetit mellitus, pasi sistemi imunitar i pacientëve është dobësuar shumë.
  • Vitaminat e grupeve B, C, PP, E, A dhe pothuajse të gjitha llojet e mineraleve të nevojshme për funksione të qëndrueshme jetësore të trupit.

Roli kryesor dhe kryesor i lëvozhgës së qepës në trajtimin e diabetit tip 1 dhe tipit 2 nuk është vetëm një ulje e glukozës në gjak për shkak të ndikimit të përbërësve të saj, por edhe stimulim i indit pankreatik për të prodhuar hormonin e vet, insulinë.

Lexoni artikullin:  Fasule për diabetin

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

Receta të lëvores së qepës

Gjatë shumë dekadave, janë formuar një numër i caktuar recetash popullore për përdorimin e lëvore qepëve në luftën kundër diabetit, të cilat konsiderohen më të efektshmet dhe më të thjeshtat për t’u përdorur, përkatësisht:

Për të përgatitur një pije medicinale të këtij lloji, duhet të merrni 1 lugë gjelle. një lugë lëvozhgë të tharë të qepëve dhe derdhini ato në kapacitetin e çajit. Pastaj lëvozhga derdhet me 200 ml ujë të valë. dhe lihet të injektojë për 20 minuta. Pas kohës së caktuar, është e nevojshme që të tendosni çajin përmes çajrave për të hequr grimcat e plehrave. Ilaçi i bërë nga shtëpia pa sheqer në sheqer përdoret si pije e rregullt. Doza optimale nuk është më shumë se 3 gota në ditë.

Tinkturë e lëvores së qepës

Receta për këtë ilaç popullor për diabetin është shumë e thjeshtë. Ju duhet të merrni 1 filxhan pastrime të thata dhe t'i derdhni në një enë metalike. Mund të jetë një tenxhere ose lugë. Lëvorja derdhet me ujë të valë, vëllimi i të cilit është 200 ml. Enë në të cilën ndodhet ilaçi i ardhshëm është i mbështjellë me një peshqir ose në ndonjë ind tjetër të dendur.

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

Pas insistimit dhe ftohjes, ilaçi shtëpiak është gati për përdorim. Merrni tretësirë ​​të lëvozhgës së qepës është e nevojshme për 100 ml. 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies. Kohëzgjatja e terapisë është 10-12 ditë.

Lexoni artikullin:  Akupunktura Diabeti tip 2

Tinktura e alkoolit

Alkooli etilik ka aftësinë të përmirësojë veprimin e përbërësve medicinalë të shumicës së bimëve medicinale. Qepa e qepës nuk është përjashtim. Përveç kësaj, molekulat e alkoolit prishen një sasi të tepërt të kristaleve të sheqerit në gjak. Për të përgatitur tretësirë ​​të alkoolit, duhet të merrni 2 lugë gjelle. lugë qepë qërimi ose pluhur të marrë nga lëvozhga bluarëse. Lëndët e para ushqimore derdhen në një gotë 250 ml vodka.

Anija me lëvore dhe vodka vendoset në një vend të errët dhe të freskët, ku temperatura e ajrit nuk është më e lartë se 18 gradë Celsius dhe nuk ka qasje në rrezet e diellit direkte. Një frigorifer ose bodrum do të bëjë. Afati i infuzionit është 7 ditë. Tinktura që rezulton në alkool rekomandohet të pini 20 pika 3 herë në ditë menjëherë para ngrënies. Ilaçi shtohet në 100 ml. ujë të ngrohtë dhe përzierni plotësisht, dhe më pas pini në një grykë. Kohëzgjatja e trajtimit është 12-15 ditë.

Shtë e rëndësishme të mbani mend se në të gjitha fazat e terapisë me ilaçe të përgatitura në bazë të lëvozhgave të qepës, është e nevojshme të monitoroni sheqerin në gjak. Për ta bërë këtë, përdorni një glukometër shtëpiak. Me një rënie të mprehtë të glukozës në nën 3,5 mmol, duhet të ndërpritni trajtimin dhe të bëni një takim me një endokrinolog.

Kombinim me produkte të tjera

Ilaçet me bazë qepë në bazë të qepës lejohen të kombinohen me të gjitha llojet e ushqimit. Përjashtimet e vetme janë ëmbëlsirat, një larmi ëmbëlsirash, sheqeri i grirë.

Për shembull, në çaj mund të vendosni 1 lugë çaji mjaltë. Hasshtë vërtetuar gjithashtu që pronat e dobishme të lëvoreve të qepës përmirësohen nëse pika të tretësirës së alkoolit shtohen jo në ujë, por në 1 tbsp. një lugë vaj vegjetal.

Prona të kundërta

Ne nuk kemi vërejtur ndonjë reagim negativ të trupit që mund të ndodhë pas marrjes së ilaçeve për diabet mellitus, të krijuar në bazë të lëvozhgave të qepës. Në përgjithësi, efektet anësore të mëposhtme nuk mund të përjashtohen:

  • të përzier;
  • bloating;
  • dhimbje në stomak dhe zorrë;
  • diarre;
  • humbja e oreksit ose anasjelltas, shfaqja e një ndjenje të fortë të urisë.
Lexoni artikullin:  Farë është diabeti

Shfaqja e efekteve anësore është gjithmonë një shenjë që trupi i njeriut nuk i percepton vetitë e ilaçit të përdorur në trajtim. Prandaj, kur këto efekte ndodhin, trajtimi duhet të ndërpritet në mënyrë që të mos dëmtojë mirëqenien e përgjithshme.

Противопоказания

Ilaçi për diabet mellitus bazuar në lëvozhgën e qepës është kundërindikuar për përdorim në trajtimin e fëmijëve nën moshën 6 vjeç, dhe për të rriturit me intolerancë individuale ndaj përbërësve të qepës. Në raste të tjera, nuk ka kufizime kategorike në përdorimin e qepës me qepë në trajtimin e sëmundjes endokrine.

Pricemimi preferencial për pacientët me diabet!

Parandalimi dhe rekomandimet

Për të rritur efektin terapeutik dhe në mënyrë që të parandaloni një rritje të mprehtë të glukozës në gjak, rekomandohet të përdorni një ilaç popullor për diabetin, bazuar në zhvishem të qepës, në kombinim me medikamente. Para se të përdorni mjetet juridike në shtëpi, gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun. Terapia e paautorizuar është e ndaluar dhe mund të çojë në pasoja negative.

Diabetus Shqipëri