Pse këmbët fryhen me diabet dhe çfarë të bëjmë

Edemë është akumulimi i limfës në indet e muskujve për shkak të procesit patologjik të shoqëruar me një shkelje të ekuilibrit ujë-kripë. Në pacientët me diabet, lëngu mund të mbetet ndjeshëm në trup, duke çuar në shfaqjen e ënjtjes së rëndë.

Edemë rrit rrezikun e zhvillimit të një këmbe diabetike, zvogëlon cilësinë e jetës dhe shkakton parehati. Duke shfaqur vazhdimisht puffiness kërkon trajtim dhe parandalim adekuat.

Para fillimit të trajtimit, është e nevojshme të zbuloni pse këmbët fryhen me diabet, dhe të eliminohet shkaku i këtij fenomeni.

Pse këmbët fryhen me diabet?

Shkaqet e edemës në diabet janë më shpesh:

 • neuropatia, e karakterizuar nga patologjia e mbaresave nervore;
 • furnizimi i dëmtuar i gjakut në këmbë për shkak të dështimit të zemrës, sëmundjes koronare të zemrës, vazospazës;
 • venat me variçe, e cila ndërhyn në procesin normal të rrjedhjes limfatike;
 • veshja e këpucëve të ngushta, shtrydhja e indeve dhe enëve të këmbëve;
 • ndryshimi në ekuilibrin hormonal, përfshirë. gjatë shtatzanisë;
 • angiopatia, e karakterizuar nga një nivel i lartë i dëmtimit të enëve të gjymtyrëve;
 • të pahijshme dhe kequshqyerje, përdorimi i aditivëve ushqimorë, kripës dhe lëngut në sasi të mëdha;
 • çrregullime metabolike, çekuilibër uji-kripë;
 • sëmundjet e sistemit të veshkave dhe ato sekretuese;
 • mbipesha, stresi, mungesa e gjumit, niveli i ulët i aktivitetit fizik, etj.

Shpesh, edema e këmbëve në diabet mellitus ka shkaqe të kombinuara, për shembull, kur përçarja hormonale bashkohet me sëmundjet kardiovaskulare, etj. Kjo është arsyeja pse mjekësia moderne e konsideron puffiness jo si një sëmundje më vete, por si një simptomë të zakonshme të shumë sëmundjeve.

Për më tepër, në 40% të rasteve, edema te diabetikët shfaqet kur ka shkelje të rrjedhës së gjakut në ekstremet e poshtëm, në 20% – për shkak të zhvillimit të neuropatisë. Në këtë rast, ushqimi i dobët, këpucët e ngushta, mungesa e vitaminave do të përkeqësojnë seriozisht gjendjen e pacientit. Në këtë rast, është jashtëzakonisht e rëndësishme të shkarkoni këmbën duke përdorur shtrojë të veçantë.

Klikoni në foton më poshtë për të mësuar më shumë rreth shtresave të diabeteve dhe porosisni ato për shpërndarje në shtëpi ose me postë.

Lexoni artikullin:  Trajtim alternative i pranueshëm dhe i sigurt për diabetin

Pse edema e këmbës neuropatike është e rrezikshme në diabet?

Në disa raste, edema nuk shkakton siklet të rëndë te diabetikët dhe një person i konsideron ato të natyrshme për diagnozën e tyre.

Ky mendim është i gabuar, sepse me kalimin e kohës, puffiness tepruar mund të çojë në një pasojë serioze:

 • qarkullimi i gjakut është i shqetësuar për shkak të shtrydhjes së enëve të gjakut nga një lëng;
 • lëkura e gjymtyrëve po hollohet;
 • rrit ndjeshëm rrezikun e trombozës së venave të thella;
 • inflamacion purulent në këmbë;
 • trajtimi i këmbës diabetike nuk sjell rezultate pozitive;
 • për një kohë të gjatë, plagët, gërvishtjet, ulceracionet dhe ulçera në gishtërinjtë shërohen në diabet.

Edemë në shumë raste është shkaku i zhvillimit të një këmbë diabetike. Akumulimi i vazhdueshëm i lëngjeve në indet e gjymtyrëve provokon zhvillimin e kësaj sëmundje të frikshme, e cila përfundimisht kalon në fazën e gangrenës.

Ellingnjtje e këmbëve me diabet: çfarë të bëni në shenjën e parë të një sëmundjeje?

Kur trajtoni edemën, është e rëndësishme të mos humbasni shenjat e para të sëmundjes, të cilat ka shumë të ngjarë të tregojnë probleme me rrjedhjen e lëngjeve.

Këto shenja përfshijnë:

 • siklet në këmbë ndërsa qëndroni në këmbë;
 • ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi shpimi gjilpërash, pulsimesh në pushim;
 • "Sindroma e këmbëve të qetë";
 • skuqje e kyçeve të këmbëve dhe këmbëve;
 • ulje e sasisë së flokëve në këmbë;
 • shfaqja e fshikëzave të ujit dhe misrave.

Nëse gishtërinjtë tuaj janë të mpirë nga diabeti dhe këpucët e përditshme filluan të fërkohen dhe shkaktojnë shqetësime, atëherë kjo është gjithashtu shenja e parë e ënjtjes. Këmbët fryhen me diabet, çfarë të bëjmë së pari?

Nëse dyshohet ënjtje, trajtimi dhe parandalimi duhet të fillohet menjëherë për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes.

Një vizitë tek endokrinologu është e nevojshme për të zbuluar shkaqet e ngecjes së lëngjeve dhe limfave në këmbë dhe për të përshkruar një trajtim adekuat.

Si të trajtojmë ënjtjen e këmbëve në diabet?

Pasi të zbulojë shkakun e ënjtjes, mjeku do të përshkruaj trajtimin e duhur.

Pothuajse në të gjitha rastet, ënjtja e këmbëve në trajtimin e diabetit mellitus është komplekse dhe kryhet në fushat e mëposhtme:

 1. Normalizimi i sheqerit në gjak.
 2. Trajtimi ose lehtësimi i mosfunksionimit urinar.
 3. Përmirësimi i aktivitetit të sistemit kardiovaskular.
 4. Ushqimi dietik, aktiviteti fizik i moderuar.
 5. Eleminimi i faktorëve të tjerë negativë që provokojnë edemë (pirja e duhanit, veshja e këpucëve të gabuara, lëvizshmëria e ulët, etj.)

Endokrinologu përshkruan ilaçe që normalizojnë sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut, si dhe diuretikë – diuretikë për të hequr lëngun e tepërt.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus shkaqe, simptoma, diagnoza dhe trajtimi i diabetit

Me çekuilibër hormonal, kryhet një terapi e veçantë për zëvendësimin e hormoneve, dhe qetësuesit e dhimbjeve të bazuara në një analgjezik përcaktohen për të zvogëluar simptomën e dhimbjes.

Për të zvogëluar ënjtjen, mund të përdorni një vaj të veçantë decongestant që përmban eukalipt ose nenexhik. Vaji fërkohet në lëkurën e këmbëve 1-2 herë në ditë.

Klikoni në foton më poshtë për të mësuar më shumë rreth kremrave të këmbëve të diabetit dhe porosisni ato për shpërndarje në shtëpi ose me postë.

Pas heqjes së edemës akute, mjekët shpesh përshkruajnë procedurat e fizioterapisë, qëllimi i të cilave është përmirësimi i qarkullimit të gjakut në gjymtyrët. Procedurat e tilla përfshijnë magnetoterapi, elektroforezë, rrymat UHF dhe kullimin limfatik.

Warning! Nëse keni diabet, shfaqen këmbë të fryrë dhe ënjtje, atëherë masazhi i këmbëve për diabet mund të bëhet vetëm si masë parandaluese. Masazhi gjatë fazës akute të ënjtjes mund të çojë në tromboembolizëm arterial – një gjendje që ka një rrezik të lartë të vdekjes.

Swnjtje e këmbëve në diabet: trajtim me metoda alternative

Në shumë raste, mjetet juridike popullore për këmbën diabetike ndihmojnë të heqin qafe puffiness. Për të normalizuar metabolizmin me kripë uji dhe për të përshpejtuar tërheqjen e lëngjeve nga trupi, do të ndihmojë banjën nga lythat e Shën Gjonit, rodhe, hidrastis, si dhe çdo bimë halore.

Për të përgatitur banjën ju duhet të merrni 5-6 lugë gjelle. lugë barishte dhe derdhni 2 litra ujë të valë. Koha e infuzionit është 20-40 minuta. Pas kësaj, është e nevojshme të ulni me kujdes këmbët në legen me zgjidhjen shëruese dhe t'i mbani ato për të paktën gjysmë ore.

Pas procedurës, këmbët duhet të thahen me një peshqir pa fërkim dhe të marrin një pozicion horizontal.

Pirja e bimëve medicinale me një efekt decongestant gjithashtu ndihmon. Për ta përgatitur atë, ju duhet të merrni rrënjë xhensen, tërshërë ose gjethe aguliçe dhe të krijoni, siç tregohet në paketë. Merrni supën rregullisht 2-5 herë në ditë.

Një ilaç tjetër efektiv popullor për edemën është të qepni çanta të madhësisë së këmbëve nga pëlhura pambuku dhe të derdhni gjethe të thata ose të freskëta të thuprës në to. Shtresa e gjetheve duhet të përshtatet fort këmbën dhe pjesën e poshtme të këmbës së poshtme.

Nën ndikimin e gjetheve, këmbët fillojnë të djersiten, duke lëshuar lëngun e grumbulluar. Seanca të tilla rekomandohen të përsëriten çdo ditë për 5-7 ditë. Ju lutemi vini re se kjo metodë ka kundërindikacione: një tendencë për trombozë, ulcerë dhe plagë në këmbë.

Lexoni artikullin:  Simptoma të sheqerit në gjak (hipoglicemia), shkaqe, trajtim

Këmbët e ënjtura me diabet: çfarë nuk mund të bëhet?

Kur pyeten se si të hiqni shpejt ënjtjen e këmbëve në diabet, shumë njerëz hasin në këshilla të këqija që rekomandon përdorimin e diuretikëve.

Pse nuk ia vlen kjo? Fakti është se marrja e pakontrolluar e diuretikëve jep vetëm një efekt afatshkurtër: pas marrjes së pilulës, ënjtja me të vërtetë do të zvogëlohet, por pas disa orësh ajo do të kthehet në një formë edhe më të rëndë.

Kjo për faktin se lëngu eliminohet nga trupi "me forcë" dhe sistemi ekskretues nuk funksionon si duhet. Përdorimi i vazhdueshëm i diuretikëve çon në faktin se ata pushojnë së vepruari dhe shkaktojnë dëm të pariparueshëm në veshkat dhe mëlçinë.

Parandalimi i edemës së këmbëve në diabet

Me diabet, këmbët fryhen, çfarë duhet të bëj për të parandaluar ënjtjen?

Parandalimi i edemës në diabetikët është si më poshtë:

 1. Veshja me çorape për kompresim ose triko, përdorimi i fashave elastike (nëse nuk ka kundërindikacione).
 2. Kujdesi i duhur ditor për një këmbë diabetike në shtëpi, përdorimi i mjeteve speciale për diabetikët.
 3. Pajtueshmëria me një dietë, e cila është marrja minimale e kripës dhe karbohidrateve të thjeshta.
 4. Pajtueshmëria me regjimin e pirjes: pini 1-1,5 litra ujë të pastër gjatë ditës, mos pini ujë gjatë natës.
 5. Gjimnastikë dhe mbajtja e aktivitetit fizik maksimal.
 6. Shmangni mbinxehjen dhe mbivendosjen e këmbëve.
 7. Kompensimi gjithëpërfshirës i diabetit dhe trajtimi i sëmundjeve shoqëruese.
 8. Përdorni këpucë të rehatshme në madhësi dhe mbulesa diabetike.

Lexoni më shumë rreth profilaksisë së këmbëve për diabetin në këtë artikull.

Për të mos fryrë këmbën me diabet mellitus, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet regjimit të aktivitetit motorik. Edhe aktivitetet e vogla fizike zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së edemës me 2 herë.

Kur ecni, duhet të shkarkoni plotësisht këmbën, duke përdorur shtrojë të posaçme për shkarkim. Duke ndjekur rekomandimet për parandalimin dhe përdorimin e të gjitha produkteve për këmbën diabetike, mund të zvogëloni ndjeshëm ënjtjen e ekstremiteteve dhe të parandaloni shfaqjen e saj.

Dyqani ynë online përmban mjetet më efektive dhe moderne të këmbëve për diabetin. Ne dorëzojmë në të gjithë Rusinë me korrier në shtëpinë tuaj, në pikat e dërgimit të porosive dhe me postë. Klikoni në foton më poshtë dhe zbuloni më shumë.

Diabetus Shqipëri