Qull mileti me kunguj për diabetin

E RËNDËSISHME! Për të shënuar një artikull, shtypni: CTRL + D

Ju mund të bëni një DOKTOR një pyetje dhe të merrni një përgjigje FALAS duke plotësuar një formular të veçantë në sitin tonë në këtë link >>>

Qull i pasur me milet të pasura me elementë mikro dhe makro: indeksi glicemik dhe rregulla për të ngrënë diabet

Njerëzit me diabet duhet të kufizojnë rregullisht dietën e tyre. Për këtë arsye, mjekët vazhdimisht zhvillojnë dieta të reja për pacientë të tillë. Të gjithë produktet që lejohen të konsumohen nga pacientët përmbajnë ekskluzivisht substanca të dobishme që janë të nevojshme për funksionimin normal dhe shërimin e të gjithë trupit.

Njëri prej tyre është qull mileti, i dashur nga shumë. Siç e dini, mund të përdoret për çdo lloj sëmundje. Nëse një person ka diabet të tipit XNUMX, atëherë ai vazhdon paralelisht me mbipeshën. Kjo qull nuk provokon një seri paund shtesë.

Duhet mbajtur mend se një dietë e ekuilibruar dhe një aktivitet i moderuar fizik do të ndihmojnë për të përballuar sa më shpejt sëmundjen dhe për të rivendosur shëndetin tuaj. Qull mielli dhe diabeti mund të bashkëjetojnë me njëri-tjetrin me qasjen e duhur ndaj trajtimit.

Përbërja dhe përmbajtja kalorike e miletit

Kjo drithëra përmban aminoacide unike, të cilat janë materiali ndërtues për muskujt dhe strukturat qelizore të trupit tonë.

Meli është i pasur me yndyrna bimore të shëndetshme, pa të cilat vitamina D dhe karotina nuk mund të përthithen në trup, si dhe disa karbohidrate komplekse që largojnë toksinat dhe mbeturinat nga trupi.

Pak njerëz e dinë që qull mielli është i dyti vetëm për tërshërë dhe hikërror në përmbajtjen e aminoacideve. Shtë gjithashtu i pasur me fibra, i cili është i dobishëm për sistemin e tretjes.

Nga elementët mikro dhe makro në drithëra ka fosfor, silic, hekur, fluor, magnez, kalium, squfur, kalcium, klor, mangan, natrium, zink, alumin, titanium, molibden, kallaj, nikel, kobalt, jod, krom dhe bakër. Ndër vitaminat në meli janë A, E, PP, tiamina (B₁), B₂, B₅, B₆ dhe B₉. Përmbajtja e sheqerit në këtë produkt është 2%.

Sa i përket vlerës së energjisë prej 100 g të kësaj drithëra, është si më poshtë:

Qull mileti: indeksi glicemik

Shifra përfundimtare varet nga metoda e gatimit. Sa më i hollë të jetë qull, aq më e ulët është niveli i përthithjes së karbohidrateve.

Meli është perfekt për ata që vuajnë nga problemet me sistemin kardiovaskular. Edhe me ndihmën e saj, ju mund të shpëtoni paund shtesë.

Karakteristikat e dobishme të drithërave për diabetin

Meli konsiderohet një produkt i dobishëm që shpesh përdoret për çrregullime metabolike në trup. Për pacientë të tillë, ju duhet të përdorni karbohidrate komplekse, të cilat furnizojnë jo vetëm lëndë ushqyese, por edhe energji.

Të gjitha sheqernat që hyjnë në trupin e njeriut prishen për një kohë të gjatë. Shtë për këtë arsye që pacienti i endokrinologut nuk do të ndiejë uri për një kohë të gjatë, gjë që është shumë e rëndësishme për diabetin.

Mos harroni se qullja e miletit përmban një sasi të madhe të vitaminave, mineraleve dhe elementëve të tjerë mikro dhe makro që ndihmojnë në përmirësimin e proceseve metabolike në trup. Kjo pikë është e rëndësishme për diabetikët me llojin e dytë të sëmundjes, pasi të gjitha kaloritë e marra nga trupi duhet të digjen.

Krupa ndihmon për të vendosur prodhimin e insulinës, dhe nëse përdorni njëkohësisht terapinë e përshtatshme, mund të harroni sëmundjen tuaj për një kohë të gjatë.

Duhet mbajtur mend që qullja nuk provokon reaksione alergjike, gjë që është shumë e rëndësishme për funksionimin normal të të gjithë organizmit.

Ju duhet ta përgatisni pjatën në përputhje me të gjitha rekomandimet e mjekëve, sepse vetëm në këtë mënyrë do të rezultojë të jetë me të vërtetë e dobishme. Me një sëmundje të llojit të dytë, rekomandohet të gatuani qull pa aditivë të ndryshëm.

Këshillohet të përdorni vetëm notat më të larta, pasi ato konsiderohen të rafinuara dhe më ushqyese. Shumë ekspertë janë të mendimit se është e nevojshme t'i jepet përparësi miletit të lëmuar, nga i cili është e mundur të përgatitet qull të lirshëm ushqyes, të pasur me vitamina dhe karbohidrate.

Shumë amvise gatuajnë qull mielli me qumësht dhe kunguj. Por, nëse ekziston një dëshirë për ta bërë pjatën më të ëmbël, atëherë mund të përdorni ëmbëlsues të veçantë. Ata hahen si për diabet ashtu edhe për humbje peshe. Por, përpara se t'i përdorni në dietën tuaj, duhet të këshilloheni me mjekun tuaj personal.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus identifikoi një faktor kryesor në trajtimin e suksesshëm

Mash mel me kungull

Disa ekspertë rekomandojnë të merrni të paktën një lugë gjelle qull të tillë çdo ditë. Sigurisht, meli nuk ka vetëm përfitime, por edhe dëm në diabet. Përkundër faktit se ky produkt djeg kalori të tepërta dhe nuk shkakton alergji, ai ka kundërindikacione të caktuara.

Shtë e rëndësishme të hani qull të miletit me shumë kujdes për ata njerëz që shpesh kanë kapsllëk. Ndalohet gjithashtu për pacientët me aciditet të ulët të stomakut. Sidoqoftë, në çdo rast, së pari duhet të vizitoni një mjek personal, dhe vetëm atëherë, në bazë të rekomandimeve të tij, merrni këtë produkt ushqimor.

Rregullat e gatimit

Diabeti ka frikë nga ky ilaç, si zjarri!

Onlyshtë e nevojshme vetëm të aplikohet.

Diabetikët duhet të gatuajnë qull në qumësht me kalori të ulët ose ujë të pastruar.

Meli i freskët është i dëshirueshëm. Nëse është e nevojshme, gjellë mund të kalohet me një sasi të vogël gjalpi. Ju gjithashtu mund të gatuani kënaqësi të ndryshme të kuzhinës nga ky produkt, të cilat do të jenë shumë ushqyese dhe të shijshme.

Qull i gatuar në qumësht me kunguj, gjizë, lloje të ndryshme të arra dhe fruta të thata kanë karakteristika të shkëlqyera. Nëse meli është i bllokuar pak, duhet të zgjidhet dhe zhvishet me kujdes. Pastaj duhet të lahet disa herë nën çezmën derisa uji të bëhet i tejdukshëm. Koha e fundit që shpëlarja rekomandohet të pihet me ujë të valë.

Kjo pjatë përgatitet deri sa gjysma e gatshme në ujë të mjaftueshëm. Derisa kokrrat të jenë zier, duhet të kulloni ujin dhe të derdhni qumësht në vend. Në të, drithërat duhet të ziejnë derisa të gatuhen. Kjo ju lejon të tërhiqeni plotësisht nga pastërtia e miletit dhe të përmirësoni shijen e drithërave të ardhshëm. Nëse dëshironi mund të shtoni edhe pak kripë.

Shumë njerëz preferojnë qull mileti pak të acidifikuar ose shumë të zier. Në këtë rast, kokrra gjysmë e gatshme derdhet me një sasi të mjaftueshme qumështi dhe zihet më tej, dhe pas gatishmërisë së saj shtohet qumësht i thartë. Falë kësaj, gjellë përvetëson një krejtësisht të re, ndryshe nga çdo shije tjetër. Nëse dëshironi, mund të sezoni qullën e përfunduar me qepë të skuqura.

Receta popullore nga meli për diabetikët

Diabeti i miletit trajtohet me receta speciale.

Për të përgatitur qull të shëndetshëm të miletit me një indeks të ulët glicemik, duhet të:

 1. shpëlani drithërat tërësisht;
 2. thaheni atë në mënyrë natyrale për disa orë;
 3. bluajmë miellin në një miell të veçantë. Ilaçi që rezulton duhet të përdoret çdo ditë, një lugë ëmbëlsirë në mëngjes në stomak bosh, duke e larë atë me një gotë qumësht të freskët.

Kohëzgjatja e një trajtimi të tillë duhet të jetë afërsisht një muaj. Shtë shumë e dobishme të përdorni meli jo vetëm në formën e tij të pastër, por me shtimin e perimeve, frutave dhe manave të caktuara.

Në këtë rast, ju duhet të siguroheni me kujdes që, për shembull, indeksi glicemik i qullit të miletit në qumësht të mos e kalojë vlerën e lejueshme ditore.

Lejohet të shtoni fruta të pangopur në enët nga kjo drithëra, të tilla si mollë dhe dardha, si dhe manaferrat – viburnum dhe buckthorn e detit. Nëse flasim për këto produkte, është më mirë të zgjidhni ato që përmbajnë sa më pak kalori.

Ndikimi negativ i miletit

Dëmi i këtij produkti manifestohet tek ata diabetikë që kanë kundërindikacione të caktuara për përdorimin e tij.

Shtë e rëndësishme të theksohet se kokrrat e miletit janë rreptësisht të ndaluara për të ngrënë në raste të tilla:

 • forma kronike e gastritit me rritjen e aciditetit të stomakut;
 • procesi inflamator në zorrën e trashë;
 • predispozicion për kapsllëk;
 • sëmundje serioze autoimune tiroide.

Në prani të të gjitha sëmundjeve të mësipërme, pacientët me diabet duhet të përmbahen më mirë nga mielli.

Përndryshe, meli i pastruar mund të provokojë një ndjesi djegieje në gjoks dhe përkeqësim të ndonjë procesi inflamator të pranishëm në trup.

Me patologjitë e tiroides, drithërat janë rreptësisht të ndaluara të kombinohen me produkte të ngopura me jod. Meli i pastruar ngadalëson asimilimin e elementëve të caktuar mikro dhe makro, veçanërisht jod, i cili dëmton ndjeshëm funksionimin e trurit dhe sistemit endokrin.

Video të ngjashme

Në lidhje me përfitimet e miletit dhe qullës prej tij për diabetin:

Nga të gjitha informacionet e mësipërme, ne mund të kuptojmë se meli në diabet është një nga ushqimet më të sigurta dhe më të preferuara. Sigurisht, nëse pacienti nuk ka kundërindikacione për përdorimin e tij. Enët prej tij janë të pasura me vitamina, minerale, makro- dhe mikroelemente, si dhe aminoacide. Por, duke marrë parasysh indeksin e glicemisë mesatare dhe përmbajtjen e lartë të kalorive, duhet të përgatisni me shumë kujdes ushqimin nga rrushat e miletit.

 • Eliminon shkaqet e çrregullimeve të presionit
 • Normalizon presionin brenda 10 minutave pas administrimit

A është e mundur për të ngrënë qull mielli me diabet tip 2 dhe si ta gatuajmë atë?

Dieta e specializuar terapeutike për njerëzit me diabet mellitus (tabela nr. 9) përfshin ushqime të pasura me vitamina dhe mikroelemente me një përmbajtje të ulët të sheqerit, yndyrës, kripës dhe erëzave. Drithërat rekomandohen veçanërisht për diabetikët, duhet të përjashtohet vetëm bollguri me kalori të lartë. Qull mileti në diabet tregohet për përdorim dhe ka një efekt të dobishëm në trup.

Përfitim dhe dëm

Meli i gatimit për diabetin tip 2 është shumë i dëshirueshëm, avantazhet kryesore të drithërave:

 • Ai përmban shumë vitamina B dhe PP, fosfor, aminoacide thelbësore, fije pektine dhe fibra.
 • Përmbajtja e lartë e proteinave është superiore ndaj orizit dhe elbit, lloji i dytë i sëmundjes kërkon marrje të rregullt të këtyre substancave.
 • Hipoallergjiciteti – gjasat minimale të zhvillimit të reaksioneve alergjike për diabetikët, intolerancën individuale.
 • Lehtësia e përgatitjes – qull i freskët i miletit me diabet tip 2 nuk do të shkaktojë shumë vështirësi.
 • Kosto e përballueshme.
 • Forcon sistemin muskulor.
 • Meli me diabet përmirëson shëndetin, ndihmon në uljen e mbipeshes.
Lexoni artikullin:  Si ta trajtoni diabetin në shtëpi duke përdorur mjete juridike popullore

Kur të përgjigjeni në pyetjen nëse drithërat e miletit mund të hahen me diabet tip 2, vlen të merret në konsideratë aftësia e kësaj drithëra për të shkaktuar kapsllëk, veçanërisht te njerëzit të predispozuar për të, dhe gjithashtu të provokoni një acarim të proceseve kronike inflamatore të traktit gastrointestinal në doza të mëdha.

Milleti me një sëmundje ka një efekt diaforik, diuretik, i cili duhet të merret parasysh në rast të dëmtimit të veshkave dhe poliurisë (urinim i shtuar). Kur një mjek përshkruan përgatitje të jodit, këshillohet që braktisni përkohësisht pjekjen për shkak të aftësisë së tij për të penguar thithjen e këtij mikroelementi.

Si pasojë, qull mielli dhe diabeti tip 2 janë në përputhje me një qasje adekuate. Nëse bëni gjithçka siç duhet, hani miell në sasi të vogla dhe jo më shumë se 1-2 herë në javë, mundësia e efekteve anësore të padëshiruar zvogëlohet në zero.

Kur të gatuaj nuk ia vlen

Milleti duhet të përjashtohet kur:

Intoleranca individuale ndaj produktit shërben gjithashtu si bazë për ndërprerjen e përdorimit. Ndonjëherë është e vështirë për të ushqyer fëmijën diabetik me qull të miletit, sepse shumë fëmijë nuk e pëlqejnë shijen e tij të hidhur, por me trajtimin e duhur të nxehtësisë, erë dhe shije e pakëndshme zhduken.

Meli nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna

Si të gatuajmë

Ekspertët rekomandojnë përgatitjen e drithërave të miletit për diabetin tip 2 (të dytë) nga drithërat e verdha të ndritshme me karakteristikat më të larta të shijes. Ka kokrra të bardha dhe gri, por një miletë e tillë e bën gjellën të njomë, të pa kënaqshme, të cilën e vërejtën shumë njerëz që hëngrën këtë produkt. Shtë më e dobishme për të bërë qull në ujë, por mund të përdorni qumësht.

Së pari ju duhet të shpëlani plotësisht miletin dy herë derisa uji të bëhet i qartë. Pastaj hidhërimi hiqet duke u skalitur me ujë të valë dhe derdhet me ujë, duke zier derisa të gatuhet gjysma. Pas filtrimit, shtoni sasinë e nevojshme të qumështit:

 • Qull i lirshëm do të dalë me një sasi të vogël qumështi.
 • Një qëndrueshmëri viskoze arrihet duke shtuar një vëllim qumështi dyfishin e masës së drithërave.

Qull gatuhet deri sa të ftohet derisa kokrrat të jenë të buta. Nëse dëshironi, mund të shtoni pak kripë në pjatën e nxehtë, është më mirë ta zëvendësoni me fruta ose perime të freskëta, të lejuara – mollët, kungulli, domatet, kastravecat, patëllxhani kombinohen mirë me miell.

Ju gjithashtu mund të përdorni drithëra me miell për diabetin si pjatë anësore për enët me perime, peshk dhe mish. Për shembull, mund ta servirni me copëza pule me avull, merak perimesh, peshk të zier. Aditivët e lejuar janë kefiri, qumështi, lëngu.

Shtë e rëndësishme të merret parasysh indeksi i glicemisë në rastin e shtimit të qumështit të lopës, frutave dhe produkteve të tjera në qull!

Receta të zonjës

Ndonjëherë shijen e zakonshme të ushqimit ju shqetëson, në këtë rast ju mund ta përmirësoni dhe diversifikoni atë duke përgatitur drithëra me miell për diabetin tip 2 sipas një recete të re.

Me kungull. Shpëlani drithërat, derdhni atë me ujë dhe gatuajeni derisa të gatuhet gjysma, pastaj kullojeni lëngun, shtoni kunguj të grirë të parafabrikuar, derdhni përsëri me ujë ose qumësht në një raport 1: 2 dhe vazhdoni të ziejeni qullën mbi nxehtësinë e ulët. Ju mund të ëmbëlsoni pjatën e përfunduar me një mollë, pasi sheqeri është i ndaluar për diabetikët. Një tjetër mundësi është të gatuani qull të rregullt dhe të shtoni kungullin e pjekur në furrë të vogël në furrë.

Për një larmi aromash, kokrrat e grurit këshillohen të gatuhen me kunguj

Me misër. Shpejt dhe me lehtësi vendosni misrin e konservuar në kavanoz në qullën e përgatitur, por është shumë më e dobishme të vloni kokrrat e misrit dhe grurin e miletit, dhe më pas i përzieni në sasi arbitrare. Kjo përzierje është shumë e dobishme për diabetin e tipit 2.

Një mundësi interesante është të bëni një lloj pilafi. Për ta bërë këtë, përgatisni kokrra të buta të mileteve dhe përzieni atë me perime të pjekura ose të ziera (karota, pak qepë, domate, piper zile etj.) Dhe mish të zier, mundësisht pule. Mund të përdoren dy lloje të mishit.

Lejohet gatimi i qull miletit me diabet, është shumë i dobishëm dhe ka një efekt të dobishëm në trup, duke ngopur me minerale, vitamina dhe minerale.

Qull mileti me kunguj

Qull mileti me kunguj

Përbërësit: kunguj – 700 g, meli – 1 filxhan, oriz – 1/2 filxhan, ujë – 1 1/2 filxhan, qumësht – 2 gota, gjalpë – 1 lugë gjelle. l., kripë për shije.

Kungulli pastrohet nga lëkura dhe kokrra, copëtuar imët, vendoset në tigan, derdhet me ujë dhe zihet për 10 minuta. Lyhet me meli, derdhet me ujë dhe zihet derisa të gatuhet gjysma. Pastaj uji kullohet dhe transferohet në meli i kungullit. Orizi lahet dhe hidhet në një tigan me miell dhe kunguj. Shtoni qumësht, kripë, përzieni dhe gatuajeni për 15-20 minuta. Qullja e trashur është e mbuluar fort me një kapak, mbështjellë në një tigan me një peshqir dhe lihet të ziejë për 25-30 minuta. Vaji shërbehet veçmas.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus, trajtimi i diabetit

Kapituj të lidhur nga libra të tjerë

Mash mel me kungull

Qull mielli me kunguj Përbërësit e kungullit – 500 g Millet – 1 gotë qumësht – 2 gota ujë – 1 gotë gjalpë – 4 lugë kripë dhe sheqer – për shije Metoda e përgatitjes: Qëroni kungullin dhe farat, prerë në copa të vogla, spërkatni pak sheqer, etj.

Qull mileti me kunguj

Qull mileti me kunguj Përbërësit 1 gotë fileto meli, 200 g tul kungulli, 100 g rrush të thatë, 2 gota qumësht, 1 tbsp. lugë sheqeri, 2 lugë gjelle. lugë gjalpë, kripë.Metoda e përgatitjes Shpëlarja e miletit dhe vendoseni në një enë. Pritini kunguj të pjekur në kube të vogla, derdhni të nxehtë

Mash mel me kungull

Qull mielli me kunguj Kunguj të prerë dhe të qëruar imët ose kaloni nëpër një mulli mishi, derdhni qumësht të nxehtë dhe gatuajeni për 10-15 minuta, pastaj mbushni miellin e larë, shtoni kripë për shije dhe llokoçis, vazhdoni të gatuani edhe 15-20 minuta të tjera derisa të trashet. për

Mash mel me kungull

Qull mileti me kunguj Ne pastrojmë, copëtuar imët kungullin, vendosim në tigan, derdhim ujë dhe gatuajmë për 10-15 minuta. Derdhni miellin e larë, kripën dhe gatuajeni edhe 15-20 minuta të tjera me nxitje të vazhdueshme. Mbyllni qullën e trashur me një kapak, vendoseni për 30 minuta në zierje. Shërbyer me

Qull mileti me kunguj

Qull mileti me kunguj Përbërësit 150 g meli, 2 gota ujë, 2 gota qumësht, 2 lugë gjelle. l. gjalpë, 300 g kunguj, 1 lugë gjelle. l. sheqer, kripë.Përgatitja Millet shpëlarje tërësisht, kullojeni ujin. Për të lënë hidhërimin, mund të derdhet me ujë të valë për 5 minuta, pastaj kullojeni ujin. Kunguj të prerë në

PUMPKIN MJETE ME PUMPKIN

MILLA PASTE ME PUMPKIN Qëroni kunguj të freskët nga lëkura dhe kokrrat, pritini imët, vendoseni në një tigan, shtoni ujë dhe gatuajeni për 15 minuta. Pastaj derdhni miellin e larë atje, kripë dhe, duke nxitur, gatuajeni edhe për 15-20 minuta të tjera. Mbuloni qullën e trashur dhe vendoseni për 30 minuta

Mash mel me kungull

Qull mielli me kunguj Qëroni kunguj të freskët nga lëkura dhe kokrrat, pritini imët, vendoseni në tigan, derdhni ujë dhe gatuajeni për 15 minuta. Pastaj derdhni miellin e larë atje, kripë dhe, duke nxitur, gatuajeni edhe për 15-20 minuta të tjera. Mbuloni qullën e trashur dhe vendoseni për 30 minuta

10. Qull mileti me kunguj

10. Qull mileti me produkte kungujsh 600 g kunguj, 300 g meli, 1 litër qumësht, 100 g gjalpë, kripë.Kohë gatimi – 2 orë .Lani kungullin, zhvishem, prerë në kube të vogla. Vendoseni në një tas me shumë gatime, derdhni qumështin, shtoni kripë, drithëra të larë.

16. Qull mileti me kunguj

16. Qull mileti me produkte kungulli 400 g kunguj, 1 filxhan meli, 2 lugë. sheqer, 1/2 lugë kripë, 3 gota qumësht, 3 gota ujë, vanilje Koha e gatimit – 1 orë 20 min. Pritini kungullin në kubikë të vegjël, vendosni në tasin me shumica gatimesh, derdhni 1 gotë ujë .Krijoni në mënyrën e Pjekjes.

Qull mileti me kunguj

Qull mielli me kunguj Përbërësit e kungullit – 500 g Millet – 1 gotë qumësht – 2 gota ujë – 1 gotë gjalpë – 4 lugë kripë dhe sheqer – për shije Metoda e përgatitjes: Qëroni kungullin nga farat dhe zhvishem, prerë në copa të vogla, pak spërkateni me sheqer,

Qull mileti me kunguj

Qull mielli me kunguj Millet – 0,25 gota pulpë kungulli – 150 g Sheqer – 1,5 orë L. Qumësht – 0,75 filxhan Gjalpë – 10 g Kripë për shije Pritini kungullin në copa të vogla, spërkateni me kripë dhe sheqer, pastaj derdhni pak ujë të valë, vish zjarr dhe sill

Qull mileti me kunguj

Qull mielli me kunguj Përbërësit: 1,5 gota meli, 750 g kunguj, ujë, kripë Qëroni kunguj të freskët nga lëkura dhe kokrrat, pritini imët, vendoseni në një tigan, derdhni ujë dhe gatuajeni për 15 minuta. Pastaj derdhni miellin e larë atje, kripë dhe, duke nxitur, gatuajeni edhe për 15-20 minuta të tjera. Qull i trashë

Qull mileti me kunguj

Qull mileti me kunguj Përbërësit: kungull – 700 g, meli – 1 filxhan, oriz – 112 gota, ujë – 1112 gota, qumësht – 2 gota, gjalpë – 1 tbsp. L., kripë për shije. Kungulli zhvishet nga lëkura dhe kokrrat, copëtuar imët, vendoset në tigan, derdh ujë dhe ziej për 10 minuta. Meli i larë

Qull mileti me kunguj

Qull mileti me kunguj Përbërësit: kungull – 700 g, meli – 1 filxhan, oriz – 1/2 filxhan, ujë – 1 1/2 filxhan, qumësht – 2 gota, gjalpë – 1 tbsp. l., kripë për shije. Kungulli pastrohet nga lëkura dhe kokrra, copëtuar imët, vendoset në tigan, derdhet me ujë dhe zihet për 10 minuta. i larë

Qull mileti me kunguj

Qull mileti me kunguj Përbërësit: kungull – 700 g, meli – 1 filxhan, oriz – 1/2 filxhan, ujë – 1 1/2 filxhan, qumësht – 2 gota, gjalpë – 1 tbsp. l., kripë për shije. Kungulli pastrohet nga lëkura dhe kokrra, copëtuar imët, vendoset në tigan, derdhet me ujë dhe zihet për 10 minuta. i larë

Qull mileti me kunguj

Qull mileti me kunguj Përbërësit 150 g meli, 2 gota ujë, 2 gota qumësht, 2 lugë gjelle. l. gjalpë, 300 g kunguj, 1 lugë gjelle. l. sheqer, kripë.Përgatitja Millet shpëlarje tërësisht, kullojeni ujin. Për të lënë hidhërimin, mund të derdhet me ujë të valë për 5 minuta, pastaj kullojeni ujin. Kunguj të prerë në

Diabetus Shqipëri