Receta për diabetikët e tipit 2

Për pacientët me sëmundje kronike endokrine, dieta është një pjesë thelbësore e terapisë. Recetat për diabetin tip 2 kanë një veçori të jashtëzakonshme – ushqimet e përdorura në recetën e gatimit, rikthen metabolizmin e shqetësuar të karbohidrateve dhe yndyrnave.

Si është ushqimi i njerëzve që nuk janë në trajtimin e insulinës të ndryshëm nga opsionet e tjera dietike? Si, përkundër kufizimeve në zgjedhjen e produkteve të rekomanduara nga endokrinologët, të përgatisni ushqim të shijshëm?

Ushqyerja për pacientët me diabet të tipit 2

Problemi kryesor i diabetikëve që vuajnë nga lloji i dytë i sëmundjes është mbipesha. Dietat terapeutike kanë për qëllim luftimin e peshës së tepërt të pacientit. Indeve dhjamore kanë nevojë për një dozë të rritur të insulinës. Ekziston një rreth vicioz, sa më shumë hormon, aq më shpejt rritet numri i qelizave yndyrore. Sëmundja zhvillohet më shpejt nga lëshimi aktiv i insulinës. Pa këtë, funksionimi i dobët i pankreasit, nxitur nga ngarkesa, ndalet plotësisht. Kështu që një person shndërrohet në një pacient të varur nga insulina.

Shumë diabetikë parandalohen të humbin peshë dhe të mbajnë një nivel të qëndrueshëm të sheqerit në gjak, mitet ekzistuese rreth ushqimit:

 • Frutat kontribuojnë në humbjen e peshës. Për njerëzit me peshë të shtuar trupore dhe metabolizëm të dëmtuar, numri i kalorive në pjesën e konsumuar është më i rëndësishëm. Pyetja e parë është: sa produkt duhet të konsumohet? Lënia e pirjes është e rrezikshme në të ushqyerit. Në pozicionin e dytë është aspekti: çfarë ka? Gjithçka është mbledhur nga çdo ushqim me kalori të lartë, qoftë portokall apo pasta.
 • Ushqimet e përdorura në recetat për pacientët me humbje peshe me diabet tip 2 duhet të forcohen. Vitaminat janë të dobishme dhe të nevojshme në ushqim, marrin pjesë në metabolizmin e trupit, por nuk kontribuojnë drejtpërdrejt në humbjen e peshës.
 • Një dietë ushqimore e papërpunuar është një hap drejt harmonisë. Ka produkte që nuk hanë para (fasule, patëllxhan), ato i nënshtrohen trajtimit të nxehtësisë. Pas së cilës ato treten më lehtë dhe plotësisht nga trupi. Një dietë ushqimore e papërpunuar mund të mos ndihmojë për të hequr qafe kile shtesë, por, përkundrazi, merrni të paktën gastrit.
 • Patatet e njomura rrisin pak nivelin e sheqerit në gjak. Niseshti i karbohidrateve nuk lë perimet kur ngjyhet. Shtë më mirë të hani patate të ziera, pasi skuqura në çdo vaj shton kalori në pjatë.
 • Alkooli rrit veprimin e insulinës. Pas marrjes së një pije alkoolike, niveli i glukozës ngrihet, dhe pastaj (pas disa orësh) bie ndjeshëm, gjë që mund të çojë në hipoglicemi dhe komë. Përmbajtja e sheqerit në verë (birrë, shampanjë) është më shumë se 5%, e cila është e rrezikshme për diabetikët. Molekulat e dioksidit të karbonit në pije çojnë menjëherë glukozën në të gjitha qelizat e indeve. Alkooli rrit oreksin, i cili kontribuon në shtimin e peshës.
Lexoni artikullin:  Hipoglikemia në macet shkakton, diagnostikon dhe trajton

Pra, karbohidrate dhe proteina të ndryshme

Pacientët me diabet tip 2, konsumojnë të njëjtën sasi të proteinave si njerëzit e shëndetshëm. Yndyrnat përjashtohen plotësisht nga dieta ose përdoren në sasi të kufizuara. Pacientëve u shfaqen produkte karbohidrate që nuk rrisin në mënyrë dramatike sheqerin në gjak. Karbohidratet e tilla quhen të ngadalta ose komplekse, për shkak të shkallës së përthithjes dhe përmbajtjes së fibrave (fibrave bimore) në to.

 • drithëra (hikërror, miell, elb margaritar);
 • bishtajore (bizele, soje);
 • perime jo-niseshte (lakër, zarzavate, domate, rrepka, rrepka, kungull, kunguj).

Nuk ka kolesterol në enët me perime. Perimet nuk përmbajnë pothuajse asnjë yndyrë (kungull i njomë – 0,3 g, kopër – 0,5 g për 100 g produkt). Karrotat dhe panxhari përbëhen kryesisht nga fibra. Mund të hahen pa kufizime, pavarësisht shijes së tyre të ëmbël.

Një menu e dizajnuar posaçërisht për çdo ditë në një dietë të ulët karboni për diabetikët e tipit 2 është 1200 kcal / ditë. Përdor produkte me një indeks të ulët glicemik. Vlera relative e përdorur lejon ushqyesit dhe pacientët e tyre të lundrojnë në larminë e produkteve ushqimore në mënyrë që të ndryshojnë pjatat në menunë ditore. Pra, indeksi glicemik i bukës së bardhë është 100, bizele jeshile – 68, qumësht i plotë – 39.

Në diabetin tip 2, kufizimet zbatohen për produktet që përmbajnë sheqer të pastër, makarona dhe produkte buke të bëra nga miell premium, fruta të ëmbla dhe manaferra (banane, rrush), dhe perime niseshte (patate, misër).

Ketrat ndryshojnë mes vete. Lënda organike përbën 20% të dietës ditore. Pas 45 vjetësh, është për këtë moshë që diabeti i tipit 2 është karakteristik, rekomandohet që pjesërisht të zëvendësohen proteinat shtazore (viçi, derri, qengji) me perime (soje, kërpudha, thjerrëza), peshq me pak yndyrë dhe ushqim deti.

Subtletet teknologjike të gatimit të rekomanduara për diabetin

Në listën e dietave terapeutike, sëmundja pankreatike endokrine ka numrin e tabelës 9. Pacientëve u lejohet të përdorin zëvendësues të sintetizuar të sheqerit (xylitol, sorbitol) për pije me sheqer. Në recetën popullore ka enët me fruktozë. Sweetmbëlsi natyrore – mjalti është 50% karbohidrate natyrale. Niveli glicemik i fruktozës është 32 (për krahasim, sheqeri – 87).

Ka gatishmëri teknologjike në gatim që ju lejojnë të vëzhgoni gjendjen e nevojshme për stabilizimin e sheqerit dhe madje uljen e tij:

 • temperatura e gjellës së ngrënë;
 • konsistenca e produktit;
 • përdorimi i proteinave, karbohidratet e ngadalta;
 • koha e përdorimit.

Një rritje e temperaturës përshpejton rrjedhën e reaksioneve biokimike në trup. Në të njëjtën kohë, përbërësit ushqyes të pjatave të nxehta hyjnë shpejt në qarkullimin e gjakut. Diabetiët e ushqimit duhet të jenë të ngrohtë, të pini mirë. Inkurajohet konsistenca e përdorimit të produkteve kokrrizore të përbërë nga fije të trashë. Pra, indeksi glicemik i mollëve është 52, lëngu i tyre është 58; portokall – 62, lëng – 74.

Një numër i këshillave nga endokrinologu:

 • diabetikët duhet të zgjedhin drithëra (jo bollgur);
 • piqni patatet, mos e bëni atë;
 • shtoni erëza në enët (piper i zi terren, kanellë, shafran i Indisë, farë liri);
 • përpiquni të hani ushqim me karbohidrate në mëngjes.

Erëzat përmirësojnë funksionin e tretjes dhe ndihmojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Kaloritë nga karbohidratet e ngrënë për mëngjes dhe drekë, trupi arrin të shpenzojë deri në fund të ditës. Kufizimi i përdorimit të kripës së tryezës bazohet në faktin se teprica e tij depozitohet në nyje, kontribuon në zhvillimin e hipertensionit. Një rritje e vazhdueshme e presionit të gjakut është një simptomë e diabetit mellitus tip 2.

Lexoni artikullin:  Plagët e diabetit, trajtimi

Recetat më të mira me kalori

Snacks, sallatat, sanduiçet janë përveç enëve në tryezën festive. Duke treguar kreativitet dhe duke përdorur njohuri për produktet e rekomanduara nga pacientët endokrinologjikë, mund të hani plotësisht. Recetat për diabetikët e tipit 2 përmbajnë informacion mbi peshën dhe numrin e përgjithshëm të kalorive të një pjate, përbërësit e saj individualë. Të dhënat ju lejojnë të merrni parasysh, rregulluar sipas nevojës, sasinë e ushqimit të ngrënë.

Sanduiç me harengë (125 Kcal)

Përhapni djathin e kremës mbi bukë, shtrojeni peshqit, garnizoni me një rreth karota të ziera dhe spërkatni me qepë të gjelbërta të copëtuar.

 • Bukë thekre – 12 g (26 Kcal);
 • djathë i përpunuar – 10 g (23 Kcal);
 • fileto harengë – 30 g (73 Kcal);
 • karrota – 10 g (3 kcal).

Në vend të djathit të përpunuar, lejohet të përdorni një produkt më pak kalori – një përzierje gjizë e bërë në shtëpi. Përgatitet në këtë mënyrë: kripës, piperit, qepëve të copëtuar imët dhe majdanozit i shtohen 100 djathë me gjizë të ulët. 25 g të një përzierje tërësisht tokësore përmbajnë 18 kcal. Një sanduiç mund të dekorohet me një degëz borziloku.

Vezë të mbushura

Më poshtë në foto, dy gjysma – 77 kcal. Pritini me kujdes vezët e ziera në dy pjesë. Lyejeni të verdhën e verdhë veze me një pirun, përzieni me salcë kosi të ulët me yndyrë dhe qepë të gjelbra të prera imët. Kripë, shtoni piper të zi terren për shije. Mund ta dekoroni gjellën e rostiçeri me feta ullinj ose ullinj të grirë.

 • Veza – 43 g (67 Kcal);
 • qepë jeshile – 5 g (1 Kcal);
 • salcë kosi 10% yndyrë – 8 g ose 1 lugë. (9 kcal).

Vlerësimi i njëanshëm i vezëve, për shkak të përmbajtjes së lartë të kolesterolit në to, është i gabuar. Ato janë të pasura me: proteina, vitamina (A, grupet B, D), një kompleks i proteinave të vezëve, lecithin. Përjashtimi i plotë i një produkti me kalori të lartë nga receta për diabetikët e tipit 2 është jopraktike.

Havjar kungull (1 pjesë – 93 kcal)

Kungull i njomë i ri së bashku me një lëvozhgë të hollë të butë të prerë në kube. Shtoni ujë dhe vendoseni në tigan. Lëngu ka nevojë aq shumë sa që mbulon perimet. Ziejeni kungull i njomë deri sa të butë.

Qëroni qepët dhe karotat, copëtoni imët, skuqeni në vaj perimesh. Shtoni kunguj të zier dhe perime të skuqura në domate të freskëta, hudhra dhe barishte. Grind gjithçka në një mikser, kripë, ju mund të përdorni erëza. Për tu zier në multicooker për 15-20 minuta, multicooker zëvendësohet me një tenxhere me mure të trashë, në të cilën shpesh do të duhet të trazoni havjar.

Për 6 servione havjar:

 • kungull i njomë – 500 g (135 kcal);
 • qepë – 100 g (43 Kcal);
 • karrota – 150 g (49 Kcal);
 • vaj perimesh – 34 g (306 Kcal);
 • domate – 150 g (28 Kcal).
Lexoni artikullin:  Sheqer i dëmshëm për trupin e njeriut, pasojat, shkalla ditore dhe si të zvogëlohet konsumi

Kur përdorni kungull të njomë të pjekur, ato qërohen dhe qërohen. Kungulli ose kungull i njomë mund të zëvendësojnë me sukses perimet.

Receta me kalori të ulët për diabetikët e tipit 2 është veçanërisht e popullarizuar.

Turshi i Leningradit (1 servir – 120 Kcal)

Në supën e mishit shtoni kokrra gruri, patatet e copëtuara dhe gatuajini deri sa ushqimet gjysmë të gatuara. Grini karrota dhe majdanoz në një rende të trashë. Perime Sauté me qepë të copëtuar në gjalpë. Shtoni kastravecat e kripur, lëngun e domates, gjethet e gjirit dhe allspice në supë, copëtuar në kube. Shërbyer turshi me barishte.

Për 6 shërbime të supës:

 • kokrra gruri – 40 g (130 Kcal);
 • patate – 200 g (166 kcal);
 • karrota – 70 g (23 Kcal);
 • qepë – 80 (34 Kcal);
 • majdanoz – 50 g (23 Kcal);
 • turshi – 100 g (19 Kcal);
 • lëng domate – 100 g (18 Kcal);
 • gjalpë – 40 (299 kcal).

Me diabetin, në recetat e kurseve të para, supa gatuhet, hiqet jo-yndyra ose yndyra e tepërt. Mund të përdoret për të sezonuar supat e tjera dhe një e dyta.

Essertmbëlsirë e pavendosur për Diabetikët

Në një menu javore, një ditë me kompensim të mirë të sheqerit në gjak, mund të gjeni një vend për ëmbëlsirë. Nutricionistët këshillojnë që të gatuani dhe hani me kënaqësi. Ushqimi duhet të sjellë një ndjenjë të këndshme të plotësisë, kënaqësia nga ushqimi i jepet trupit nga enët e shijshme diete të pjekura nga brumi (pancakes, pancakes, pizza, muffins) sipas recetave speciale. Shtë më mirë të piqni produkte të miellit në furrë, dhe jo të skuqura në vaj.

Për provën përdoren:

 • miell – thekër ose përzier me grurë;
 • gjizë – djathë pa yndyrë ose i grirë (suluguni, djathë fetar);
 • proteina e vezëve (ka shumë kolesterol në të verdhën e verdhë);
 • pëshpëritje e sode.

Essertmbëlsirë “Cheesecakes” (1 pjesë – 210 Kcal)

Përdoren djathë gjizë të freskët dhe të veshur mirë (mund të lëvizni nëpër një mulli mishi). Përzijeni produktin e qumështit me miell dhe vezë, kripë. Shtoni vanilje (kanellë). Ziejeni mirë brumin për të marrë një masë homogjene që mbetet pas duarve. Formoni copat (ovale, qarqe, sheshe). Fry në vaj perimesh të ngrohur nga të dy palët. Vendos djathrave të gatshëm në peceta letre në mënyrë që të largoni yndyrën e tepërt.

 • gjizë me pak yndyrë – 500 g (430 Kcal);
 • miell – 120 g (392 kcal);
 • vezë, 2 copë. – 86 g (135 kcal);
 • vaj perimesh – 34 g (306 Kcal).

Shërbimi i petullave të gjizës rekomandohet me fruta dhe manaferrat. Pra, viburnum është një burim i acidit askorbik. Kokrra të kuqe tregohet për përdorim nga personat që vuajnë nga tensioni i lartë, dhimbja e kokës.

Diagnostikimi i diabetit mellitus hakmerret tek pacientët e papërgjegjshëm me komplikime akute dhe të vonshme. Trajtimi për sëmundjen është kontrolli i glukozës në gjak. Pa njohuri mbi ndikimin e faktorëve të ndryshëm në shkallën e përthithjes së karbohidrateve nga ushqimi, indeksin e tyre glicemik dhe marrjen e kalorive të ushqimit, është e pamundur të kryhet kontrolli i cilësisë. Prandaj, për të ruajtur mirëqenien e pacientit dhe për të parandaluar komplikimet diabetike.

Diabetus Shqipëri