Receta të lejuara me kërpudha për diabetikë

Dihet se me diabetin, është e nevojshme të ndiqni një dietë në të cilën ekzistojnë kufizime mjaft të mëdha.

Por çdo person, përfshirë një pacient me këtë patologji, duhet të marrë vitamina, proteina, yndyrna, karbohidrate dhe substanca të tjera të dobishme me ushqim.

Shtë e nevojshme që dieta të jetë e larmishme, të përfshijë gjithçka që është e nevojshme për trupin. Kërpudhat për diabet do të ndihmojnë në diversifikimin e dietës dhe sigurimin e trupit me disa lëndë ushqyese. Thjesht duhet të dini se cilat kërpudha të përdorni ushqim, si t’i gatuani ato.

Strukturë

Kërpudhat në përbërjen e tyre kanë shumë substanca të dobishme, sepse kjo është ajo që na ka dhënë natyra.

komponentefekt
UjëDeri në 90%, kështu që kërpudhat zvogëlohen në madhësi kur thahen
ProteinatDeri në 70%, kështu që kërpudhat quhen "mish pylli". Funksionet kryesore:

janë materiale ndërtimi për trupin;

përshpejtoni rrjedhën e reaksioneve kimike;

transferoni substanca të ndryshme nga qelizat në qeliza;

neutralizojnë substancat e huaja;

furnizojnë energji për trupin.

lecithinParandalon grumbullimin e kolesterolit
celulozëRoli në trup:

formon feces;

largon substancat toksike nga trupi;

kontribuon në parandalimin e arteriosklerozës.

muscarineSubstancë shumë toksike. Isshtë e pranishme në kërpudha ushqimore, por në sasi shumë të vogla. Në agarikët dhe kërpudhat e tjera helmuese, përmbajtja e tij është më shumë se 50%.
Kaliumi (K)funksionet:

Ndihmon në rregullimin e ekuilibrit të lëngjeve në qeliza

mban ekuilibrin ujë-kripë dhe acid-bazë

ndihmon në transmetimin e impulseve nervore;

mbështet funksionin e sekretimit të veshkave;

merr pjesë në furnizimin e oksigjenit në tru;

të përfshira në tkurrjet e zemrës.

Fosfori (P)funksionet:

normalizon metabolizmin e proteinave dhe karbohidrateve;

shërben për të shkëmbyer energji në qeliza;

mbështesin funksionin e veshkave;

Sulfuri (S)funksionet:

merr pjesë në sintezën e insulinës;

mban elasticitetin e lëkurës;

përshpejton proceset e shërimit.

Magneziumi (Mg)funksionet:

përmirëson gjendjen e sistemeve të frymëmarrjes dhe kardiake;

qetëson sistemin nervor;

normalizon funksionimin e sistemit tretës;

shërben si burim energjie.

Sodium (Na)funksionet:

aktivizon enzimat pankreatike;

normalizon ekuilibrin e ujit dhe acid-bazës;

ndihmon në transportimin e glukozës.

Kalciumi (Ca)funksionet:

merr pjesë në tkurrje të muskujve;

rregullon veprimtarinë e zemrës;

përbërësi smalt i dhëmbëve dhe kockave.

Hekuri (Fe)funksionet:

e domosdoshme për formimin e hemoglobinës;

merr pjesë në proceset e formimit të gjakut;

Klori (Cl)funksionet:

përgjegjës për metabolizmin e ujit-elektrolit;

ndihmon për të eleminuar toksinat;

normalizon tensionin e gjakut.

Tani ju duhet të merrni parasysh llojet e kërpudhave, duke treguar proteina, yndyrna, karbohidrate, kalori dhe indeksi glicemik.

këpurdhëProteinat (%)Yndyrnat (%)Karbohidratet (%)Kalori (kcal)Indeksi i glicemisë
brown cap boletus5,00,62,53611
Vaj ulliri2,00,33,52515
portokalli-cap boletus4,60,82,23512
E bardhë5,50,53,14010
Lisicki2,60,43,83011
Kërpudha gështenjës4,00,64,73310
Mjaltë agaric2,00,54,02911
CHAMPIGNONS4,01,010,12715
shafran cap qumësht3,00,72,41210

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

Përfitimet e kërpudhave

Bazuar në përbërjen, mund të theksohet se kërpudhat përmbajnë shumë elementë nga tabela periodike. Ata ngopin trupin me përbërës të dobishëm. Përmbajtja kalorike e produkteve është gjithashtu e ulët, kështu që pacientët me diabet mellitus tip 2 madje duhet të konsumohen, pasi 98% e pacientëve janë mbipeshë. Ju gjithashtu mund të hani kërpudha për njerëzit e trashë.

Lecithin përbërës i dobishëm ndihmon në parandalimin e akumulimit të kolesterolit. Fibra është gjithashtu e mirë për diabetin. Besohet se kërpudhat ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak. Dhe më e rëndësishmja – indeksi glicemik i kërpudhave, i cili është 10-15 njësi. Konsultohuni me mjekun tuaj se cilat kërpudha janë më të mirat për diabetin. Ai do të këshillojë llojin dhe shpeshtësinë e përdorimit, në varësi të karakteristikave individuale të trupit.

Rekomandohet për përdorim

Me diabetin, pothuajse të gjitha kërpudhat lejohen të konsumohen, por preferohen vetëm disa prej tyre.

Këto përfshijnë:

 • Kërpudha. Nëse shikojmë tabelën, do të shohim që ato përmbajnë sasinë më të vogël të karbohidrateve dhe një përmbajtje mjaft të lartë të proteinave. Gjithashtu, këto kërpudha forcojnë sistemin imunitar.
 • Xhenxhefili – mbroni trupin nga viruset dhe bakteret, kanë një efekt të dobishëm në vizion dhe përmirësojnë gjendjen e lëkurës.
 • Kërpudhat e mjaltit – përmbajnë shumë bakër dhe zink, duke përmirësuar kështu qarkullimin e gjakut.

Trajtimi i diabetit të kërpudhave

Për të normalizuar nivelin e glukozës në gjak, përdorni një infuzion, një zierje dhe një tretësirë ​​të kërpudhave. Së pari duhet të këshilloheni me një specialist.

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

infuzion

Kërpudha Chaga përdoret për përgatitjen e saj. Fillimisht, ajo është tharë, prerë në copa të vogla dhe derdhet me ujë në një raport prej 5: 1 (5 pjesë të ujit dhe 1 pjesë të kërpudhave).

Përzierja është ngrohur pak dhe insistohet për 2 ditë. Atëherë është e nevojshme të tendosni nëpër garzë sterile dhe të pini 1 gotë 3 herë në ditë para ngrënies për një muaj.

tretësirë

Ju mund të përdorni chanterelles ose kërpudha. Kërpudhat priten në copa të vogla. Dhe derdhni vodka ose 70% alkool në një proporcion prej 200 g kërpudha për 500 ml lëng. Këmbëngulni për 2 javë. Merrni 1 lugë çaji 1 herë në ditë, holluar më parë me ujë. Kursi deri në 2 muaj.

Receta për kërpudha

Me diabetin, pacientët i përmbahen një diete. Shtë më mirë të piqni, piqni në furrë ose ziejini në një tufë lulesh. Ndalohet hahet kërpudha e kripur dhe turshi. Shtë gjithashtu e padëshirueshme t'i skuqni ato. Këtu janë disa receta.

Kërpudha të ziera me perime dhe gjoks pule

Për gatim do t'ju duhet:

 • 1 gjoksi i gjirit;
 • 300 g kërpudha të thata ose 1 kg të freskëta;
 • 1 kungull mesatar;
 • 1 patëllxhan;
 • disa inflorescences lulelakër;
 • 3-4 patate;
 • 1 llambë;
 • Karrota 1;
 • Karafil 2 e hudhër;
 • kripë dhe piper për shije.

Ne i presim kërpudhat, gjoksin, kungulleshkat, patëllxhanët dhe patatet në kubikë, copëtojmë imët qepën, grijmë karrotat, e lemë hudhrën të kalojë nëpër shtypin e hudhrës dhe e ndajmë lakrën në lulëzime më të vogla. Nëse dëshironi, mund të shtoni një domate. E gjithë kjo është vendosur në një stewpan ose një kazan. Kripa dhe piperi shtohen në shije, përzihen dhe vendosen të ziejnë për 1-1,5 orë.

Kërpudha dhe copëza të mishit të grirë

 • 1,5 kg kërpudha të freskëta;
 • 300 g mish derri dhe viçi;
 • 1 llambë;
 • copë bukë;
 • 100 ml qumështi;
 • Karafil 3-4 hudhër;
 • Xnumx salcë kosi;
 • kripë, piper për shije;
 • 1 Veza
 • vaj vegjetal.

Kërpudhat dhe mishi janë scroll në një mulli mishi, qepë dhe hudhër kalohen gjithashtu atje. Tufa ngjyhet në qumësht dhe shtohet në masën që rezulton. Shtoni kripë dhe piper për shije. Grease një fletë pjekje me vaj perimesh, rrokulliset topa me madhësinë e dëshiruar dhe përhapet. Përzieni salcën e thartë me vezën, dhe hidhni petët me përzierje. Vendoseni në furrë, piqeni në 200˚ për 30-40 minuta. Shërbejeni me pure patatesh ose oriz.

Supë me kërpudha

Pricemimi preferencial për pacientët me diabet!

 • është më mirë të përdorni champignons, por mund të përdorni edhe kërpudha të tjera – 300 g;
 • 1 llambë;
 • 5-6 patate;
 • krem, kripë dhe piper për shije;
 • vaj perimesh;
 • krisur;
 • zarzavate.

Pritini kërpudhat dhe skuqeni lehtë me qepë të copëtuar imët. Vendosini patatet të gatuhen veçmas. Pas gatishmërisë, kullojeni ujin, shtoni kërpudha dhe krem ​​në patate. Shuffle me një blender. Shtoni kripë, piper për shije. Vendoseni në zjarr të vlojë. Shërbyer me croutons dhe barishte.

Противопоказания

Kundërindikimi është prania e sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal dhe mëlçisë. Nuk rekomandohet për njerëzit të prirur ndaj alergjive. Pasi të keni ngrënë kërpudha, matni sasinë e sheqerit në gjak dhe vlerësoni mirëqenien tuaj të përgjithshme. Nëse gjithçka është normale, atëherë mund të gatuani me siguri enët nga kërpudhat.

Dieta e një diabetiku duhet të jetë jo vetëm kalori, por edhe e ekuilibruar. Kërpudhat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme. Pacientët me diabet mund të thajnë në mënyrë të sigurt kërpudhat për dimër, në mënyrë që ato të përfshihen në dietë. Ata duhet të konsumohen në sasi të arsyeshme – 1 herë në javë ose më pak. Para përdorimit, është më mirë të konsultoheni me një mjek.

Diabetus Shqipëri