Shenjat e diabetit tek gratë pas 50 vjetësh, trajtimi, dieta

Fatkeqësisht, sot një numër shumë i madh i njerëzve kanë përjetuar vetë se çfarë është diabeti. Sipas statistikave, kjo sëmundje kujton vetveten shumë shpesh. Rreth gjysma e popullsisë së Rusisë vijnë në spitale me frikën e zhvillimit të një patologjie kaq të rrezikshme. Më shpesh ajo mund të gjendet në gjysmën e bukur të njerëzimit, i cili ka arritur moshën pesëdhjetë deri në pesëdhjetë e pesë vjet. Sidoqoftë, shpesh persekuton përfaqësuesit e seksit më të fortë, të përfshirë në këtë kategori moshe, si dhe pacientët më të rinj. Fatkeqësisht, shumë shpesh një grua nuk di as në cilën zonë të rrezikut ndodhet. Në këtë artikull, ne shikojmë në shenjat kryesore të diabetit tek gratë pas 50 vjetësh.

Farë është diabeti

Kjo sëmundje shprehet në metabolizëm të dëmtuar të karbohidrateve, si dhe në ujë. Si rezultat, funksionet e pankreasit janë ndërprerë dhe prodhimi i insulinës hormonale është ndalur. Shtë ky hormon që mund të sigurojë shndërrimin e sheqerit në glukozë. Nëse sasia e insulinës në trup është e pamjaftueshme, atëherë sheqeri do të grumbullohet në mënyrë aktive në gjak dhe do të ekskretohet në urinë.

Së bashku me këtë, ndodhin edhe ndërprerje në proceset metabolike të ujit. Të gjitha indet e trupit pushojnë të mbajnë lëngun në vetvete, kështu që menjëherë fillon të ekskretohet nga trupi i njeriut përmes veshkave. Vlen të merret parasysh që një sëmundje e tillë mund të trashëgohet ose të zhvillohet në mënyrë të pavarur.

Farë mund të shkaktojë zhvillimin e patologjisë

Shenjat e diabetit tek gratë pas 50 vjetësh janë shumë të ndryshme. Por para se të flisni për këtë, duhet të kuptoni se cilat janë shkaqet që mund të ndikojnë në shfaqjen e një sëmundjeje kaq të pakëndshme dhe të rrezikshme.

Siç u përmend më lart, diabeti fillon të zhvillohet kur pankreasi pushon së prodhuari insulinë të rëndësishme të rëndësishme hormonale, e cila ndikon në shndërrimin e sheqerit në glukozë. Ekspertët rekomandojnë që gratë pas pesëdhjetë viteve të monitorojnë me kujdes të gjithë treguesit e shëndetit të tyre dhe të kërkojnë ndihmë nga specialistët në kohën e duhur. Kjo është arsyeja pse është më mirë të dini paraprakisht se cilat shenja të diabetit ekzistojnë tek gratë pas 50 vjetësh.

Dhe tani merrni parasysh faktorët që mund të çojnë në shfaqjen e një patologjie kaq të ndërlikuar:

– qëndrimi i shpeshtë në situata stresuese;

– niveli i pamjaftueshëm i aktivitetit motorik;

– peshë tepër e madhe;

– përdorimi afatgjatë i ilaçeve të caktuara.

Diabeti mund të fillojë të përparojë si nën ndikimin e disa faktorëve, ashtu edhe nën ndikimin e njërit prej tyre. Ndonjëherë simptomat e diabetit tek gratë pas 50 vjetësh janë shumë të vështira për t'u njohur nga ana e tyre, disa thjesht nuk u kushtojnë vëmendje atyre ose mendojnë se është vetëm një ditë e vështirë pune për t’u fajësuar. Edhe një herë, ia vlen të përsërisim që gratë në këtë moshë duhet të jenë veçanërisht të kujdesshme për veten dhe treguesit e tyre shëndetësor.

Simptomat e diabetit tek gratë pas 50 vjetësh

Konsideroni shenjat më themelore të pranisë së kësaj sëmundjeje:

  • Zakonisht pas ngrënies, njerëzit me diabet fillojnë të vërejnë një ndjenjë lodhjeje. Kjo për faktin se glukoza që hyn në trup në sasi të mëdha nuk përpunohet më me pjesëmarrjen e insulinës hormonale. Nëse karbohidratet e thjeshta, të cilat janë pjesë e produkteve të pjekjes dhe ëmbëlsirave, hyjnë në trup, atëherë qelizat e insulinës pushojnë së funksionuari. Në të njëjtën kohë, sasia e sheqerit në gjak fillon të rritet me një shkallë të jashtëzakonshme, kjo është arsyeja pse një person ka një ndjenjë lodhjeje.
Lexoni artikullin:  Test i gjakut për sheqerin se si të merret, norma, deshifrimi

  • Simptomat e diabetit tek gratë pas 50 nuk janë të vështira për t'u identifikuar. Shumë shpesh, gratë vërejnë një oreks të shtuar. Sidomos në sasi të mëdha, unë dua të ha ushqime jo të shëndetshme, të cilat përmbajnë një sasi të madhe yndyre, sheqeri dhe kripe. Ushqime të tilla do të provokojnë një ndjenjë të vazhdueshme të urisë. Nëse nuk kontrolloni dietën tuaj, kjo do të çojë në faktin se insulina do të lëshohet shumë shpesh, kështu që gjaku nuk do të përmbajë karbohidrate të mjaftueshme.
  • Gratë me mbipeshë kryesisht janë të ndjeshme ndaj diabetit.
  • Diabeti (simptomat në gratë pas 50 vjetësh, për të qenë më të sakta) mund ta bëjnë veten të ndjehet kur yndyra filloi të grumbullohet në mënyrë aktive në vend, në bark. Kështu, trupi fillon të japë një sinjal urgjent për humbjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës. Si rezultat i kësaj, niveli i kolesterolit në trup rritet ndjeshëm, kështu që presioni i gjakut rritet, dhe sistemi kardiovaskular fillon të funksionojë gabimisht.

Nëse të gjitha shenjat e mësipërme të diabetit në gratë 50 vjeç janë të pranishme, atëherë kjo do të tregojë se gjaku i të sëmurëve do të ketë një viskozitet të rritur. Dhe kjo sugjeron që presioni i gjakut do të rritet. Prandaj, në çdo rast, do të duhet të filloni të hani ushqimet e duhura dhe të kujdeseni për stilin e jetës tuaj.

Shenja shtesë të diabetit tek gratë 50 vjeç

Konsideroni shenjat që janë pak më pak të zakonshme, por ende kanë një vend ku të jenë:

– humbje e shpejtë e peshës;

– dëmtim i shpejtë vizual;

– Shpesh ndodhin gjendje depresive, si dhe pagjumësi;

– migrenë dhe nervozizëm;

– ekstremet e sipërme dhe të poshtme në kohë fillojnë të mpirë;

– kruajtje në zonën gjenitale, si dhe zhvillimi i sëmundjeve infektive vaginale;

– plagët e lëkurës shërohen shumë ngadalë.

Mbani në mend, simptoma të tilla të diabetit tek gratë pas moshës 50 vjeç (trajtimi do të përshkruhet më poshtë) janë mjaft të zakonshme, kështu që në këtë moshë ju duhet të monitoroni në mënyrë implicite mirëqenien tuaj dhe gjendjen e shëndetit. Edhe me një nga simptomat e përmendura më lart, është mirë që të shkoni në spital. Në të vërtetë, në këtë moshë, trupi i femrës është më i prirur se kurrë në zhvillimin e patologjive të ndryshme.

Cilat gra janë në rrezik

Shenjat e diabetit tek gratë 50 vjeç janë vërtet të lehta për tu njohur. Para së gjithash, ia vlen të filloni të shqetësoheni nga përfaqësues të tillë të seksit më të dobët:

– gratë, të afërmit e të cilëve kanë këtë patologji;

– Gjithashtu këtu është e nevojshme të përfshihen ato përfaqësues femra që janë të prirur ndaj mbipeshes, dhe gjithashtu vazhdimisht të përpiqen të ulin peshën e tyre;

– shumë shpesh, sëmundja fillon të zhvillohet tek gratë që vuajnë nga sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut;

– nganjëherë ata pacientë në të cilët fëmija gjatë shtatëzënësisë kishte patologji dhe vdiq gjatë lindjes së fëmijës, gjithashtu janë të ndjeshëm ndaj sëmundjes. Gjithashtu në rrezik janë pacientët që lindën një fëmijë, pesha e të cilit ishte më shumë se katër kilogramë.

Diabeti tip XNUMX

Ekzistojnë dy lloje të diabetit. Lloji i parë i kësaj sëmundje quhet insulinë e varur. Në këtë rast, pankreasi nuk prodhon më hormonin aq të domosdoshëm për trupin – insulinë. Diabeti tip XNUMX është i pavarur nga prodhimi i insulinës. Në këtë rast, ky hormon prodhohet në sasi të mjaftueshme, por plotësisht nuk përthithet nga trupi.

Pra, merrni parasysh shenjat kryesore të diabetit tek gratë pas 50 vjetësh (lloji 1):

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus i tipit 2

– Në lëkurë, kjo mund të reflektohet në radhë të parë. Ajo bëhet tepër e thatë. Përkundër faktit se trupi merr një sasi të mjaftueshme lëngjie, praktikisht nuk absorbohet. Prandaj, dermiti bëhet shumë i thatë dhe mbi të formohen plagë dhe çarje.

– Pacienti ndihet shumë i etur. Meqenëse sfondi hormonal është i shqetësuar dhe uji nuk përthithet më, është shumë e vështirë për një grua të shuajë etjen. Në këtë rast, sa më shumë pacienti të pijë, aq më e vështirë do të jetë shuarja e etjes.

– Urinim tepër i tepërt. Në lidhje me konsumimin e një sasie të madhe të ujit, një grua fillon të shkojë në tualet shumë shpesh. Sigurisht, kjo mund të jetë gjithashtu një simptomë e cistitit, por në këtë rast, duhet t'i kushtoni vëmendje sasisë së lëngut të lëshuar.

– Një grua fillon të humbasë shpejt peshën. Kjo është për shkak të metabolizmit të pahijshëm. Për më tepër, një humbje e tillë e kilogramëve nuk është aq e gëzueshme, pasi shoqërohet me shëndet të dobët.

– Megjithë humbjen e shpejtë të peshës, gratë hanë një sasi të madhe të ushqimit dhe në të njëjtën kohë nuk mund të hanë shumë. E gjitha për faktin se ushqyesit thjesht nuk absorbohen nga trupi.

– Mund të nuhasni aceton nga goja juaj. Duket për shkak të faktit se trupi pushon së përpunuari lëndët ushqyese.

– Një grua fillon të punojë shumë shpejt dhe të jetë në një gjendje të përgjumur. Sidoqoftë, kjo simptomë duhet të konsiderohet vetëm në lidhje me ato të mëparshme.

– Vëzhgohet nyja e ekstremiteteve. Simptoma të tilla janë karakteristike vetëm për fazën e fundit të diabetit, e cila nuk është e shërueshme.

– Sigurohuni që të kontrolloni sasinë e sheqerit në gjak. Një analizë e tillë mund të kalohet vetë, pa shkuar tek mjeku. Nëse niveli i sheqerit luhatet midis 3,2-5,6 mmol, atëherë gruaja është e shëndetshme. Dhe nëse sasia e sheqerit u rrit në 6,2 mmol për litër, atëherë kjo është një arsye e rëndësishme për të shkuar urgjentisht në spital.

Diabeti tip XNUMX

Shenjat e diabetit tek gratë pas 50 vjetësh (lloji 2) zakonisht ndryshojnë nga lloji i parë i sëmundjes. Kjo duhet të merret parasysh për të përcaktuar me saktësi diagnozën. Një tipar shumë i rëndësishëm dallues i kësaj sëmundje të llojit të dytë është kursi i ngadaltë i sëmundjes, i cili është shumë i rrezikshëm. Kushtojini vëmendje karakteristikave të tilla të manifestimit të tij:

– Një rritje e mprehtë e peshës së trupit. Ky është një simptomë krejtësisht e kundërt me diabetin e tipit XNUMX. Për një periudhë shumë të shkurtër kohore, një grua është në gjendje të fitojë shumë peshë.

– Muskujt janë në një gjendje të dobësuar. Kjo zakonisht shoqërohet me një mënyrë jetese të ulur, si dhe me keqfunksionimin e sistemit nervor periferik.

– Osteoporoza. Sigurisht, një sëmundje e tillë mund të ndodhë në çdo person të moshës së përparuar, por me diabet shfaqet shumë shpesh. Kjo është për shkak të faktit se ekziston një sasi e madhe e sheqerit të tretur në gjak, i cili kontribuon në shkatërrimin e rritur të kockave.

dieting

Diabeti mellitus është një patologji që nuk mund të kurohet plotësisht. Sidoqoftë, mbajtja e trupit tuaj në gjendje të mirë për shumë vite është shumë e mundur. Gjëja e parë që njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje duhet të bëjnë është të planifikojnë dietën e tyre si duhet. Shtë shumë e rëndësishme të njihen saktë shenjat e diabetit tek gratë pas 50 vjetësh. Një dietë që zgjidhet siç duhet nga një specialist me përvojë është çelësi i suksesit. Dieta duhet të varet nga vetë lloji i sëmundjes, si dhe nga karakteristikat individuale të pacientëve.

Pra, me diabet të llojit të parë, pacientët duhet të hanë sa më shumë perime të ndryshme, ndërsa përjashtojnë produktet e ëmbla dhe miellin nga dieta e tyre. Një sasi e madhe e proteinave dhe pak yndyrë duhet të jenë të pranishme në dietë. Sheqeri duhet të përjashtohet nga dieta juaj ose të zëvendësohet me ëmbëlsues të ndryshëm. Rekomandohet gjithashtu që të pini të paktën gjashtë gota ujë të pastruar në ditë.

Lexoni artikullin:  Pse e masim sheqerin në gjak

Por produkte të tilla si çokollata, frutat e ëmbla, pasta, rrush të thatë, rrush, kripë dhe erëza, do të duhet të përjashtohen nga dieta krejt.

Nëse pacienti ka një patologji të llojit të dytë, atëherë në këtë rast, është absolutisht e nevojshme të minimizohet sasia e ushqimit të konsumuar. 1300-1700 kcal në ditë do të jenë të mjaftueshme. Ushqimi gjithashtu duhet të jetë i pjesshëm. Hani deri në gjashtë herë në ditë, vetëm në pjesë të vogla. Pacientët nuk duhet të hanë ushqime të yndyrshme, si dhe ato ushqime që kontribuojnë në një rritje të sheqerit në gjak. Pacientët duhet të përjashtojnë alkoolin, mishin e tymosur, peshkun me vaj, kremin, salcën kosi, mjaltin, frutat e thata, sodën, ëmbëlsirat dhe margarinë. Por perimet te njerëzit që vuajnë nga kjo patologji mund të konsumohen në çdo sasi.

Parimet e trajtimit

Diabeti po bëhet me i shpejtë. Ata janë të sëmurë sot nga të rinjtë, madje edhe fëmijët. Shenjat e diabetit tek gratë nën 30 vjeç nuk ndryshojnë shumë nga shenjat që mund të jenë të pranishme tek gratë e moshuara. Pavarësisht nga mosha, trajtimi duhet të fillohet menjëherë. Specialistët përshkruajnë ilaçe që mund të krijojnë një metabolizëm. Shumë shpesh, përdoren ilaçet e insulinës dhe hipoglikemisë. Gjithashtu, një kusht i rreptë për trajtim është një dietë, e cila përshkruhet individualisht nga mjeku që merr pjesë. Me format më të buta të sëmundjes, nuk është e nevojshme të përdorni drogë fare. Gjëja kryesore është t'i përmbahen parimeve të ushqyerjes së duhur.

Shenjat e diabetit tek gratë pas 50 vjetësh ju lejojnë të njohni sëmundjen në kohë, si dhe llojin e saj. Me forma më serioze të patologjisë, mjekët përshkruajnë përdorimin e ilaçeve që përmbajnë insulinë.

Rekomandime të rëndësishme për pacientët me diabet

Shkencëtarët kanë vërtetuar se e qeshura mund të ulë sheqerin në gjak, kështu që diabeti tregohet të qesh sa më shpesh. Mos mendoni se pasi të keni bërë një diagnozë të tillë, jeta përfundon. Aspak! Prandaj, tërhiqeni veten së bashku dhe vazhdoni të shijoni çdo moment. Monitoroni rregullisht gjendjen e sheqerit në urinë dhe gjak, duke marrë teste të përshtatshme për këtë. Sigurohuni të humbni peshë, pasi mbipesha vetëm përkeqëson gjendjen.

Mjekët rekomandojnë që pacientët e tyre të hartojnë një program të veçantë ushtrimesh. Shenjat e para të diabetit tek gratë pas 50 vjeç janë të lehta për tu njohur. Prandaj, merrni përgjegjësinë e plotë për gjendjen e shëndetit tuaj. Nuk rekomandohet të kryeni lëvizje shumë intensive, por ushtrimet e lehta fizike do të përfitojnë patjetër. Specialistët rekomandojnë që të gjithë pacientët që përpiqen të kapërcejnë këtë sëmundje bëjnë joga.

Mundohuni të mbroni sa më shumë që të jetë e mundur nga situatat stresuese. Shtë vërtetuar se gjatë stresit, trupi lëshon hormonet në rrjedhën e gjakut, të cilat janë përgjegjëse për rritjen e nivelit të sheqerit në gjak. Nëse jeni të prirur për depresion, sigurohuni t'i tregoni ofruesit tuaj të kujdesit shëndetësor për këtë. Ai do të marrë qetësues për ju, të udhëhequr nga karakteristikat tuaja individuale.

Hani drejt, ushtroni ushtrime, hiqni qafe zakone të këqija, bëni më shumë shëtitje dhe vizitoni me kohë mjekun tuaj. Dhe atëherë nuk do të keni frikë nga ndonjë sëmundje. Dhe mos harroni se diabeti nuk është fjali. Duke rregulluar pak stilin e jetës tuaj, mund të jeni përsëri të lumtur. Jetë i shëndetshëm dhe kujdesu për veten tënde.

Diabetus Shqipëri