Sheqeri i gjakut nga 11 në 11,9 mmol; cfare do te thote

Të kuptuarit e kuptimit të sheqerit në gjak është i rëndësishëm për çdo diabetik.

Kjo do të ndihmojë në kontrollin dhe menaxhimin e sëmundjes.

Zbulimi në kohë i rëndësisë së shtuar mund të parandalojë zhvillimin e komplikimeve serioze.

Norma ose devijimi

Për të zbuluar përqendrimin e sheqerit, ata marrin një test gjaku nga një gisht ose venë në laborator ose në shtëpi duke përdorur një glukometër. Ekzistojnë disa standarde të paraqitura nga OBSH, falë të cilave mjeku dhe pacienti mund të përcaktojnë praninë e devijimeve, si dhe çfarë do të thotë kjo.

Tabela. Treguesit për të cilët diagnostikohet hiperglicemia.

kuptimiMbi stomak bosh, mmol / l2 orë pas një vakt, mmol / lHemoglobina e glikuar,%
normë3,5-5,5më pak se 7,8më pak se 6,5
hiperglicemia5,6-6,97,8-11
SD7 dhe më shumë11,1 dhe më lartmë shumë 6,5

Patologjia endokrine diagnostikohet me indikatorë mbi 11 mmol / L. Nëse përqendrimi i sheqerit në gjak është 7,8–11 mmol / l, diagnoza është diabeti latent. Ju mund të përcaktoni praninë e sëmundjes vetëm duke bërë një test të tolerancës së glukozës.

Në treguesit 11–11,9 mmol / l, bëhet diagnoza e hiperglicemisë së moderuar.

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

Lexoni artikullin:  Retinopatia diabetike

Shkaqet e mundshme

Edhe sheqeri paksa i ngritur nuk duhet të merret me qetësi. Hiperglicemia nuk është gjithmonë rezultat i trajtimit të dobët të diabetit. Mund të tregojë patologji të tjera.

Shkaku më i zakonshëm i sheqerit në gjak të lartë është një sëmundje endokrine e quajtur diabeti. Gjithashtu, përdorimi i barnave të caktuara dhe çrregullimeve patologjike të shoqëruara mund të jenë shkaku i niveleve të larta të glukozës.

Shkaqet e glukozës së lartë të plazmës:

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

  • Një rritje afatshkurtër e glukozës vërehet në ftohjet dhe kushtet me origjinë virale ose bakteriale. Gjithashtu, sheqeri rritet dhe pas një kohe kthehet në normale me dhimbje të forta (frakturë, djegie).
  • Nëse glukoza hidhet për një kohë të gjatë, duke u ngritur mbi vlerat normale, atëherë shkaku është sëmundjet inflamatore të pankreasit, hipotalamusit, gjëndrës mbiveshkore ose hipofizës.

Hiperglicemia mund të zhvillohet për shkak të një injeksioni të humbur të insulinës dhe marrjes së hipoglikemisë.

Stresi dhe ushtrimi fizik intensiv mund të jenë shkaku i kësaj gjendje.

Fotografia klinike me një përqendrim të rritur të glukozës

Me një rritje të sheqerit në 11,9 mmol / l, trupi sinjalizon një person në lidhje me problemin. Simptomat e mëposhtme shfaqen:

Prania e hiperglicemisë tregohet nga aritmi, uria, mpirje e duarve ose këmbëve. Me sheqer në rritje, pacientët humbin peshë.

Pse është e rrezikshme të rritet glukoza në 11,9 mol / l

Rritjet e shpeshta në nivelin e sheqerit nuk kalojnë pa lënë gjurmë. Një person pret zhvillimin e komplikimeve nga sistemi nervor qendror, kardiak dhe gjenitourinar. Mos kaloni dhe problemet me vizionin.

  1. Kjo gjendje kërcënon zhvillimin e një këmbe diabetike. Kjo ndërlikim i referohet një kompleksi të çrregullimeve të mikrokirulacionit dhe neurotrofisë që çojnë në ulcerë në këmbë, nekrozë të gishtërinjve, që çojnë në gangrenë.
  2. Dëmtimi i nervave periferikë të këmbës. Muskujt gradualisht dobësohen, dredhja shqetësohet, shfaqen ndryshime trofike në lëkurë.
  3. Angiopatia retinale. Kjo gjendje karakterizohet nga një shkelje e përshkueshmërisë vaskulare, rritja dhe toni i tyre në fundus.
Lexoni artikullin:  Diabeti tek gratë simptoma dhe trajtim

Hiperglicemia me një nivel glukozë prej 11–11,9 mmol / L çon në hipertension, gjendje kome dhe nefropati.

Shumica e këtyre ndërlikimeve janë kronike dhe përparojnë me shpejtësi. Ata nuk shërohen plotësisht. Pacientët u përshkruhet vetëm trajtimi, qëllimi i të cilit është parandalimi i përkeqësimit.

Diagnoza e diabetit

Për të vendosur një diagnozë, do t'ju duhet të dhuroni gjak në stomak bosh. Sidoqoftë, kjo nuk është e mjaftueshme për të përcaktuar se çfarë lloj diabeti ka pacienti.

Forma nosologjike e patologjisë endokrine përcaktohet pas një historie mjekësore. Mjeku jep një drejtim për të përcaktuar nivelin e C-peptidit në stomak bosh dhe pas stërvitjes. Përqendrohet gjithashtu përqendrimi në gjak i antitrupave GAD.

Pricemimi preferencial për pacientët me diabet!

Në diabetin tip 1, peptidi C është më i ulët se normalja. Vlera e tij është më e vogël se 0,2 mmol / l, insulina zvogëlohet në 0,003 mMe / ml, kjo tregon zhvillimin e mungesës së insulinës.

Me diabet tip 2, vlerat e C-peptidit janë më të larta, rritet në 3,7 mmol / L. Një nivel i lartë mund të tregojë futjen e medikamenteve me gojë që zvogëlojnë përqendrimin e dekstrozës. Transplantimi i pankreasit ose transplantimi i organeve të qelizave beta gjithashtu ndikon në dëshminë.

Ndihma e parë për sheqer të lartë

Para së gjithash, matet glukoza plazmatike. Për të zvogëluar përqendrimin e sheqerit në llojin 1 të sëmundjes endokrine me 2,78-5,55 mmol / l, është e nevojshme të futni 0,3 U insulinë / kg dhe të siguroni shumë ujë. Nëse glukoza nuk bie, telefononi një ambulancë.

Nëse ambulanca udhëton për një kohë të gjatë dhe gjendja e pacientit përkeqësohet, administrohet 100-200 IU e insulinës. Për më tepër, gjysma e parë e dozës administrohet nënlëkurë, e dyta – intravenozisht.

Me diabet tip 2, duhet të merrni vazhdimisht tableta për uljen e sheqerit, të ndiqni ushqimin dhe stërvitjen e duhur. Nëse niveli i sheqerit u hodh ndjeshëm mbi 11 mmol / L dhe arriti në 11,9 mmol / L ose më shumë, rekomandohet që së pari të pini lëng patate.

Pasi të keni zbuluar një rritje të sheqerit, mos u bëni menjëherë injeksione. Shalqiri, një infuzion i boronicave dhe mjedrave do të ndihmojë në kthimin e tij në normalitet. Terapia me lëng ndihmon mirë në luftën kundër hiperglicemisë.

Lexoni artikullin:  Diabeti tip 1

Përdorimi i ilaçeve për glukozë 11 mmol / l

Për të ulur shpejt glukozën e gjakut në çantën tuaj, gjithmonë duhet të vishni një agjent për uljen e sheqerit. Një efekt i shpejtë merret nga marrja e preparateve sulfonylurea. Për shembull, nga tabletat Novonorm, Diabeton, Amaryl ose Maninil.

Kur merrni këto ilaçe, duhet të keni kujdes me dozën. Përgatitjet Sulfonylurea shkaktojnë efekte anësore dhe, me një rritje të dozës, mund të çojnë në zhvillimin e një gjendje hipoglikemike.

Biguanidet ulin glukozën. Ilaçet e këtij grupi përfshijnë Aktos dhe Siofor. Kjo e fundit është përshkruar për pacientët me dhjamë, ajo kontribuon në humbjen e peshës. Biguanidet përmirësojnë metabolizmin e lipideve.

Për trajtimin e sheqerit të lartë, mund të përshkruhen frenuesit e alfa-glukozidazës, tiazolidinediones.

Diabetus Shqipëri