Sheqeri i lartë i gjakut tek fëmijët shkakton, simptoma, trajtim

Një nga treguesit e rëndësishëm të gjakut është glukoza. Niveli i tij duhet të kontrollohet me një frekuencë të paktën 1 herë në vit. Një test gjaku për sheqerin në një fëmijë mund të kryhet mbi baza ambulatore ose në shtëpi duke përdorur një pajisje të veçantë – një glukometër.

Glukoza (sheqeri) është një burim i rëndësishëm energjie në trupin e një fëmije. Merr pjesë në procese metabolike, ushqen indin e trurit dhe është i domosdoshëm për funksionimin normal të sistemit nervor.

Vlerat normale të glukozës në gjak varen nga mosha e fëmijës. Pra, tek një i porsalindur, norma është në intervalin prej 2,8-4,4 mmol / l. Në fëmijët parashkollorë, ky tregues konsiderohet të jetë 3,3-5 mmol / l, dhe për fëmijët e shkollës – 3,3-5,5.

Shkaqet e devijimeve të sheqerit nga norma

Sheqeri i ngritur në gjak nuk është domosdoshmërisht rezultat i një sëmundjeje të rrezikshme dhe të pashërueshme – diabeti. Shumë shpesh, treguesit janë të pasaktë për shkak të faktit se fëmija ishte përgatitur gabimisht për të marrë teste (për shembull, të hante ushqim). Sheqeri i rritur mund të ndodhë si rezultat i stresit fizik të fëmijës ose stresit, pasi në situata të tilla aktivizohet sistemi hormonal i gjëndrës tiroide, gjëndra mbiveshkore ose hipofizës. Ushqimi i sasive të mëdha të karbohidrateve dhe ushqimeve me kalori të lartë gjithashtu mund të çojë në një rritje afatshkurtër të sheqerit në gjak.

Shkaqe të tjera të një devijimi të përkohshëm të glukozës nga norma lart: ethe me sëmundje virale, dhimbje, djegie, përdorim të zgjatur të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide.

Rritja e sheqerit mund të jetë pasojë e problemeve më serioze. Sëmundjet veshkave dhe hipofizës, mbipesha, tumoret e pankreasit çojnë në të.

Insulina është substanca e vetme në trupin e njeriut që ul nivelin e glukozës. Prodhohet vetëm në indet e pankreasit të një personi. Nëse fëmija është mbipeshë, atëherë pankreasi funksionon me ngarkesë të rritur, gjë që çon në zhdukje të parakohshme të rezervave të saj. Si rezultat, sheqeri i lartë në gjak.

Lexoni artikullin:  Sheqeri në gjak normal

Nëse sheqeri në gjak ka një vlerë të vazhdueshme më shumë se 6 mmol / l, atëherë mjekët do të diagnostikojnë diabetin tek një fëmijë. Kjo sëmundje mund të çojë në komplikime serioze: dëmtim të zemrës, enëve të gjakut, veshkave, syve dhe sistemit nervor.

Kush është në rrezik?

Rritja e sheqerit më shpesh ndodh tek ata fëmijë që kanë një predispozitë gjenetike ndaj kësaj patologjie. Pra, nëse njëri prej prindërve vuan nga diabeti, atëherë rreziku i zhvillimit të sëmundjes tek fëmija është 10%. Gjithashtu, sheqeri i ngritur është vërejtur shpesh në të dy binjakët.

Faktori i dytë i rrezikshëm është mbipesha. Mund të çojë në diabet tip 2.

Sheqeri i ngritur në gjak gjithashtu mund të provokojë imunitet të dobësuar, ulje të niveleve të vitaminës D në trup, peshë të tepërt të të porsalindurit, fillimin e hershëm të ushqyerjes së foshnjës me qumësht lope ose produkte drithëra.

Shkaktari për fillimin e diabetit tip XNUMX mund të jetë disa infeksione të rrezikshme: rubeola, Coxsackie, citomegalovirus.

Si ta përgatisni fëmijën tuaj për një test të sheqerit në gjak?

Shtë e mundur të gjykohet niveli i glukozës në gjak vetëm nëse testet treguan rezultate objektive. Për ta bërë këtë, duhet të përgatisni siç duhet fëmijën për procedurën.

Vakti i fundit duhet të jetë jo më vonë se 8 orë para fillimit të provave. Para procedurës, është e ndaluar të pini pije të ëmbla ose sode, çaj, kafe, lani dhëmbët (sepse sheqeri përfshihet në pastën e dhëmbëve). Cheamçakëzi është gjithashtu i ndaluar.

Një kundërindikacion për procedurën është sëmundja e një fëmije, sepse në këtë kohë përmbajtja e glukozës mund të ndryshojë në një gamë të gjerë.

Simptomat dhe shenjat

Simptomat e mëposhtme mund të tregojnë problemin e një fëmije me një rritje të glukozës në gjak: ndjenjën e vazhdueshme të etjes, gojën e thatë, dobësinë, përgjumjen, urinimin e shpeshtë, të përzier, dhimbjen e kokës, lodhjen kronike.

Këto simptoma mund të paralajmërojnë për diabetin tek një fëmijë. Shenja shtesë të sëmundjes janë mpirja e ekstremiteteve, nervozizmi, shërimi i gjatë i plagëve, dëmtimi i shikimit, një rënie e mprehtë e peshës trupore, një oreks i fortë, një mall i papërmbajtshëm për ëmbëlsirat, lëkurën e kruar dhe të tjerët.

Lexoni artikullin:  Vitaminat për diabetin

Nëse shfaqen disa shenja dhe simptoma të sheqerit të lartë, prindërit duhet menjëherë të kontaktojnë një pediatër dhe endokrinolog.

Trajtimi dhe rregullat ushqyese për një fëmijë me sheqer të lartë në gjak

Nëse mjeku diagnostikoi fëmijën me diabet mellitus, trajtimi do të përfshijë tre blloqe të rëndësishme: marrjen e ilaçeve të përshkruara (për diabetin tip XNUMX – injeksione me insulinë), monitorimin ditor të niveleve të sheqerit në gjak dhe ndjekjen e një diete të rreptë.

Nëse një fëmijë ka një tip (të parë) të varur nga insulina nga diabeti, një pikë e rëndësishme në trajtim është rregullimi i dozës së ilaçeve, sepse përkundër sfondit të përdorimit të tyre të zgjatur dhe të pahijshëm, mund të ndodhin komplikime të rrezikshme: një gjendje kome diabetike dhe një gjendje hipoglikemike.

Shtë e nevojshme të kufizoni ashpër dietën e karbohidrateve dhe ushqimeve me kalori të lartë. Përjashtoni plotësisht ëmbëlsirat: ëmbëlsirat, ëmbëlsira dhe pasta, buns, bllokime, fruta të thata, çokollatë dhe të tjera. Këto produkte përmbajnë një sasi të madhe glukoze, e cila absorbohet shpejt në gjak.

Dieta duhet të përfshijë perime të shëndetshme me një përmbajtje të lartë të vitaminave: kunguj, kunguj të njomë, tranguj, domate, lakër, zarzavate. Lejohet të përdoret buka me krunde proteina, varietetet me yndyrë të ulët të mishit dhe peshkut, produkte të qumështit, fruta të njoma, manaferrat.

Xylitol përdoret më së miri si një zëvendësues i sheqerit (jo më shumë se 30 gram për trokitje). Por ju duhet të merrni fruktozë me kujdes ekstrem. Sa i përket mjaltit, shumë mjekë kundërshtojnë përdorimin e tij.

Për monitorimin e vazhdueshëm të sheqerit në gjak, një glukometër i lëvizshëm mund të blihet në farmaci. Matjet e sheqerit duhet të bëhen të paktën 4 herë në ditë, dhe rezultatet duhet të regjistrohen në një fletore ose fletore të veçantë. Shtë e rëndësishme të kuptohet që kur përdorni këtë pajisje mund të vërehen gabime, prandaj në mënyrë periodike është e nevojshme të bëni teste të gjakut në mënyrë ambulatore. Shiritat e provës të përfshirë në komplet nuk duhet të ruhen jashtë, pasi reagimet kimike mund të prishin produktin.

Lexoni artikullin:  Terapia për zëvendësimin e insulinës është trajtimi kryesor për diabetin.

Një mënyrë e mirë për të rikthyer nivelet normale të sheqerit në gjak është kontrolli i aktivitetit fizik të fëmijës. Ushtrimi, ushtrimi ose vallëzimi është veçanërisht i mirë për diabetin tip 2.

Diabetus Shqipëri