Shkaqet e ulëta të sheqerit në gjak, simptomat, trajtimi dhe parandalimi

Sheqeri i gjakut konsiderohet i ulët nëse arrin një vlerë më të vogël se 3,3 mmol / L. Shkaqet e kësaj gjendje tek fëmijët dhe të rriturit janë të ndryshme, por më shpesh është dështimi për të ndjekur regjimin e terapisë me insulinë, çrregullimet hormonale dhe proceset e tumorit. Simptomat e hipoglikemisë përfshijnë çrregullime autonome dhe neuropsikike me ashpërsi të ndryshme. Si të rritet sheqeri, çfarë trajtimi duhet të jetë si dhe dieta do të varet drejtpërdrejt nga etiologjia, shkalla e neglizhencës së sëmundjes dhe karakteristikat individuale të trupit.

etiologji

Ulja e sheqerit në gjak është një dukuri e zakonshme tek diabetikët. Shtë e pamundur të thuhet se në çfarë përqendrimi të shenjave të pakëndshme të glukozës shfaqen.

Kjo shifër është individuale. Ndonjëherë edhe me një tregues prej 7 mmol / l, marramendje dhe hiperhidrozë tashmë ndodhin. Prandaj, çdo diabetik duhet të mbajë mend në çfarë intervalesh duhet të hajë, të kuptojë llojet e insulinës dhe të dijë si ta administrojë atë.

Shtë e pamundur të rregulloni dozën e ilaçeve për uljen e sheqerit duke stimuluar prodhimin e insulinës më vete. Disa ilaçe kanë një dozë, pas së cilës ata pushojnë së forcuari efektin e tyre. Sidoqoftë, ato grumbullohen në inde dhe, me kalimin e kohës, provokojnë zhvillimin e hipoglikemisë së rëndë. Shkaqet e zakonshme të sheqerit të ulët përfshijnë urinë, dietat me pak karboni, dehje dhe punë të rëndë fizike. Ndonjëherë arsyet e uljes së sheqerit në gjak qëndrojnë në praninë e patologjive të rënda.

insulinoma

Insulinoma, një neoplazmë e qelizave pankreatike, mund të ul glukozën. Dallimi i tij nga tumorët e tjerë është se është i aftë të prodhojë vëllime të mëdha të insulinës, gjë që përfundimisht çon në mungesë të sheqerit në gjak. Në 90% të rasteve, insulinomat janë tumore beninje. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që terapia e tyre mund të shtyhet deri më vonë. Ato çojnë në zhvillimin e hipoglikemisë së rëndë, të shoqëruar me konvulsione dhe mendim të dëmtuar.

Patologjia e traktit digjestiv

Me disa sëmundje të organeve të tretjes, thithja e glukozës është e dëmtuar. Kjo çon në periudha të hipoglikemisë. Kjo shpesh ndodh me ulçerin e stomakut dhe ulçerën duodenale, kolitin ulcerativ, dhe gjithashtu pas prerjes kirurgjikale të një pjese të zorrëve ose stomakut. Problemi i mungesës së glukozës të shkaktuar nga patologjitë e traktit digjestiv nuk është i lehtë për t’u zgjidhur dhe do të marrë shumë kohë.

Një test i sheqerit në gjak është i detyrueshëm për njerëzit mbi 30 vjeç.

Sëmundje e rëndë e mëlçisë

Në mëlçi, glukoza ruhet në formën e glikogjenit dhe lëshohet prej saj gjatë stresit fizik dhe intelektual. Ka shumë enzima që shndërrojnë glukozën. Nëse ka një proces jonormal në organ, atëherë nuk mund të ruajë dhe lëshojë monosakaridin në doza të duhura. Ajo gjithashtu çon në një ulje patologjike të sheqerit në gjak.

Alkooli dhe ilaçe të caktuara (për shembull, Levomycetin ose Aspirin) mund të provokojnë një bllokim të enzimave. Ndër sëmundjet që shpesh çojnë në nivele të ulëta të sheqerit janë cirroza dhe kanceri.

Disrregullim endokrin

Disa patologji endokrine (për shembull, pamjaftueshmëria adrenale) çojnë në faktin se në një person prodhimi i steroideve që rezistojnë ndaj insulinës është zvogëluar. Si rezultat, nivelet e insulinës gradualisht rriten, dhe përqendrimi i glukozës zvogëlohet. Ekzistojnë gjithashtu sëmundje (për shembull, hipertiroidizmi) në të cilat rritet marrja e glukozës nga qelizat, gjë që reflektohet në analizë në formën e mungesës së saj akute.

Lexoni artikullin:  Shkaqet e diabetit tip 2 dhe trajtimi i tij

Hipoglikemia tek fëmijët

Shkaku më i zakonshëm i sheqerit në gjak të ulët tek fëmijët është një dietë me pak kalori dhe intervale të mëdha midis vakteve në të njëjtën kohë me aktivitetin e lartë fizik dhe stresin psikologjik. Një rutinë e përkeqësuar e përditshme dhe mungesa e gjumit mund ta përkeqësojnë problemin. Shumë më rrallë, fëmijët diagnostikohen me një formë idiopatike të hipoglikemisë familjare, e cila manifestohet deri në dy vjet.

Më vete, duhet të thuhet për hipoglikeminë tek foshnjat. Zakonisht ndodh tek bebet e parakohshme. Shpesh problemi i glukozës së ulët në to kombinohet me funksion të frymëmarrjes të dëmtuar dhe hipotermi. Manifestimet e sheqerit në gjak të ulët janë të dukshme në orët e para pas lindjes. Një faktor shtesë rreziku në këtë rast është një nënë që vuan nga diabeti tip 2 dhe duke përdorur ilaçe për uljen e sheqerit.

Hipoglikemia gjatë shtatëzanisë

Të kesh sheqer të ulët në gjak gjatë grave gjatë shtatëzanisë është e zakonshme. Sidomos shpesh vërehet në tremujorin e 1-të. Kjo është për shkak të luhatjeve në sfondin hormonal dhe rritjen e ndjeshmërisë së qelizave të trupit ndaj insulinës. Kështu, glukoza konsumohet më shpejt. Problemi shtohet nga fakti që fruti që sjell gjithashtu konsumon sheqer.

Për dallim nga diabeti shtatzënë, sheqeri i ulët i gjakut i një gruaje nuk përbën asnjë kërcënim as për të as për fëmijën e saj. Gjendja patologjike është e lehtë për t’u eleminuar. Për ta bërë këtë, thjesht rregulloni fuqinë. Në përgjithësi, simptomat e sheqerit në gjak të ulët në një grua shtatzënë nuk ndryshojnë nga ato në pacientët jo shtatëzënë. Prandaj, problemet me diagnozën gjithashtu nuk lindin.

Personat që vuajnë nga hipoglikemia duhet gjithmonë të mbajnë me vete disa copa sheqer ose tableta glukoze.

Shenjat dhe pasojat

Simptomat e sheqerit në gjak të ulët tek gratë dhe burrat janë identike. Si rregull, patologjia manifestohet si më poshtë:

 1. Hipoglikemia e butë. Ajo shoqërohet me dobësi, humbje të forcës, ankth të pabazë, uri të butë, palpitacione, marramendje dhe kërkesë për të vjella.
 2. Hipoglikemia e ashpërsisë së moderuar. Djersa e ftohtë shfaqet tek pacienti, lëkura kthehet e zbehtë, dobësia intensifikohet, dridhja ndodh në gjunjë dhe duar, shfaqet një dhimbje koke dhe kumbues në kokë. Pastaj ka një shkelje të fjalës dhe humbje të kontrollit mbi veprimet e tyre.
 3. Hipoglicemia e rëndë. Pacienti nuk kontrollon situatën dhe ligështimet. Ndoshta zhvillimi i konfiskimeve dhe hipotermia.

Injorimi i simptomave të sheqerit në gjak të ulët është i rrezikshëm. Sulmet e shpeshta mund të ndikojnë negativisht në funksionimin e të gjithë organeve dhe sistemeve të brendshme.

Pasojat e zakonshme të glukozës në gjak të ulët: angiopatia vaskulare, goditja në tru, sëmundja e zemrës, funksioni i dëmtuar i trurit dhe edemë e tij. Në raste të rënda, ndodh një gjendje kome. Një qëndrim i zgjatur në këtë gjendje çon në vdekjen e qelizave të trurit dhe është fatale.

Diagnostics

Possibleshtë e mundur të dyshoni për një ulje të përqendrimit të sheqerit në gjak në një burrë apo grua nga simptoma karakteristike. Sidoqoftë, për të konfirmuar supozimet, është e nevojshme një test agjërimi i glukozës në gjak. Tjetra, endokrinologu do të ekzaminojë pacientin dhe do ta intervistojë. Ai do të interesojë se çfarë lloj jetese drejton pacienti, çfarë lloj zakoneh të ngrënies ka, çfarë ilaçesh merr dhe do të bëjë një seri të tërë pyetjesh. Gjëja më e vështirë në këtë rast është të identifikoni shkaqet e sheqerit në gjak të ulët. Për këtë, mjeku përshkruan një studim të profilit hormonal, teste provokuese, EKG, CT, ultratinguj.

Lexoni artikullin:  Diabeti tip 1 (4)

Ekzistojnë dy lloje të hipoglikemisë: e vërtetë dhe e rreme. Hipoglikemia e rremë ndodh në pacientët me diabet (të dy llojet që varen nga insulina dhe ato jo nga insulina). Niveli i sheqerit në gjak tek të rriturit dhe fëmijët diabetikë është mbivlerësuar. Një rënie e glukozës nga një tregues prej 15,8 mmol / L në 5,2 mmol / L ose më pak në rastin e tyre konsiderohet hipoglicemia false.

Me hipoglikeminë e vërtetë, treguesit e sheqerit janë nën normalen dhe nuk i kalojnë 3,3 mmol / L. Në total, endokrinologët dallojnë 3 shkallë të ashpërsisë së patologjisë:

 • dritë – nënkupton që përqendrimi i glukozës është në intervalin 2,7-3,3 mmol / l;
 • ashpërsia e moderuar – niveli i glukozës është 2,2-2,7 mmol / l;
 • e rëndë – sasia e sheqerit nuk tejkalon 2,2 mmol / l.

Shkalla e sheqerit tek fëmijët në mosha të ndryshme është e ndryshme. Kjo është e rëndësishme të merret në konsideratë në procesin diagnostikues.

terapi

Me sheqer të ulët në gjak, shëndeti është përkeqësuar me shpejtësi, kështu që ndihma e parë duhet të sigurohet pa vonesë. Ai duhet të konsistojë në ngjarje të tilla:

 • shtrojeni pacientin në një pozicion horizontal dhe ngrini këmbët;
 • telefononi një ambulancë, duke përshkruar situatën shkurtimisht;
 • hiqni veshje të ngushta nga pacienti;
 • ofrojnë ajër të freskët;
 • jepni karbohidrate lehtësisht të tretshme (sheqer të rafinuar, çaj të ëmbël ose lëng);
 • nëse pacienti ka humbur vetëdijen, ajo duhet të jetë e kthyer në anën e saj (kjo do të ndihmojë për të shmangur ngjitjen e gjuhës dhe mbytjen nga të vjellat) dhe të vendosni ëmbëlsinë në faqe të saj.

Nëse përqendrimi i glukozës është ulur pak, shtrimi në spital mund të mos jetë i nevojshëm. Me hipoglicemi të moderuar dhe të rëndë, pacienti dërgohet në departamentin e endokrinologjisë, ku kryhet kujdes intensiv. Pacientët në depresion dhe koma dërgohen në kujdes intensiv. Për të eleminuar shenjat e sheqerit të ulët, pacientit i jepen droppers me glukozë ose atyre iu jepet që të marrë monosakaride dekstrozë. Kjo e fundit thithet përmes mukozës orale, duke anashkaluar traktin tretës.

Nëse nuk është e mundur të rritet niveli i sheqerit, dhe ai mbetet në të njëjtin nivel ose vazhdon të ulet, glukagoni administrohet në mënyrë intramuskulare tek pacienti. Në rastet më të rënda, kryhet administrimi i fraksionit i hidrocortizonit dhe adrenalinës. Vitamina C përdoret për të përmirësuar përdorimin e glukozës nga neuronet.Për të parandaluar zhvillimin e edemës cerebrale, ekspertët përshkruajnë sulfat magnez, diuretikë dhe dexamethasone. Pas kësaj, ata fillojnë të eliminojnë problemin kryesor, i cili çoi në uljen e sheqerit. Nëse kjo nuk është bërë, pas një kohe hipoglikemia përsëritet.

Lexoni kështu

Mjetet juridike popullore

Për të rritur sheqerin dhe për të ndaluar simptomat e pakëndshme, mund të përdorni mjete juridike popullore. Ato janë efektive, por ndryshe nga ilaçet, ato nuk shkaktojnë efekte të rënda anësore dhe nuk kanë një efekt negativ në organet e brendshme. Endokrinologët këshillojnë pacientët me sheqer në gjak nën normale që të marrin tretjen e Leuzea 20 pika 3 herë në ditë, pasi ta hollojnë në një lugë ujë. Ju mund ta blini këtë mjet në çdo farmaci.

Lexoni artikullin:  Parandalimi i diabetit mellitus tip 1 dhe 2

Infuzion bimor

Infuzion shërues shpejt ndalon shenjat e sheqerit në gjak të ulët si tek gratë ashtu edhe tek burrat. Normalizon metabolizmin, përmirëson oreksin dhe stabilizon sistemin e tretjes. Ai do të mbush trupin me vitamina dhe minerale, do të qetësojë sistemin nervor, do të eliminojë dhimbjen e kokës dhe do të përmirësojë gjumin. Një infuzion i tillë nuk mund të zëvendësojë terapinë e ilaçeve, por është mjaft i aftë ta plotësojë atë. Para fillimit të kursit, këshillohet të konsultoheni me një mjek.

 • bar gruri – 2 g;
 • Vaji i Shën Gjonit – 2 g;
 • hemorragji – 2 g;
 • kamomil – 2 g;
 • tharëse marshmallow – 2 g;
 • gjethe delli – 2 g;
 • jamball – 1 g;
 • dru i krimbit – 1 g;
 • ujë – 0,5 l.

Përgatitja dhe përdorimi:

Bluajini bimët e thata në pluhur dhe derdhni ujë të valë. Lëreni të ziejë në ngrohtësi për gjysmë ore dhe të kalojë nëpër një sitë. Mjetet për të marrë 50 ml 3 herë në ditë për një muaj. Infuzioni shpejt përkeqësohet, kështu që ju duhet ta ruani në frigorifer dhe të gatuani një të re çdo 3 ditë. Për të përmirësuar shijen, mjaltit ose sheqerit mund t'i shtohen asaj.

Me hipoglikeminë, rekomandohet të hani rregullisht hudhër dhe lingonë të freskët, të pini çaj nga ijet e trëndafilit.

Ushqimi dhe Parandalimi

Për të ngritur dhe ruajtur shpejt glukozën e ulët të gjakut në nivelin e duhur, endokrinologu bën një dietë të veçantë për pacientin. Në të njëjtën kohë, ajo merr parasysh ashpërsinë e patologjisë, karakteristikat individuale të trupit dhe shumë faktorë të tjerë.

Për pacientët që kanë glukozë të ulët në gjak, rekomandohet:

 1. Konsumoni karbohidrate komplekse. Usefulshtë e dobishme të shtoni spageti me grurë të fortë, perime dhe bukë me grurë të plotë në dietën tuaj.
 2. Refuzoni qullën e salolinës dhe spageti nga gruri i butë, kifle, supa të pasura, mish yndyror, ushqim pikant dhe të tymosur.
 3. Ka më shumë ushqime që përmbajnë fibra, të cilat ngadalësojnë thithjen e sheqerit, të cilën trupi nxjerr nga karbohidratet komplekse (mamalyga, bizele dhe patate të ziera në lëkurat e tyre).
 4. Futni perimet dhe frutat në menunë e përditshme.
 5. Hani ushqime me pak yndyrë që përmbajnë proteina: peshk, fasule, mish shpendësh ose mish lepuri, produkte të qumështit.
 6. Kufizoni pijet me kafeinë. Lejohet vetëm herë pas here të pini kafe me një përqendrim të zvogëluar të stimuluesit.
 7. Zëvendësoni pijet e gazuara me ujë mineral pa gaz.

Për të shmangur sulmet e hipoglikemisë në të ardhmen, duhet të hani shpesh, por pak nga pak. Shtë e rëndësishme t'i përmbaheni rutinës së përditshme. Komplekset e vitaminave-minerale me krom në përbërje do të jenë në gjendje të përfitojnë. Lënia e zakoneve të këqija me sheqer të ulët në gjak është e domosdoshme. Aktiviteti fizik duhet të jetë i pranishëm, por në moderim. Përndryshe, një përkeqësim i gjendjes është i mundur.

Përfundim

Në manifestimet e para të hipoglikemisë, duhet të vizitoni një mjek dhe t'i nënshtroheni një diagnoze. Terapia në kohë do të përmirësojë mirëqenien dhe do të parandalojë një numër pasojash serioze. Ata që tashmë janë diagnostikuar me hipoglicemi duhet të rishqyrtojnë qëndrimin e tyre për shëndetin dhe stilin e jetës. Shtë e nevojshme të informoni njerëzit nga rrethi i brendshëm për një problem të mundshëm dhe të udhëzoni në zbatimin e veprimeve të nevojshme në rast të shfaqjes së papritur të simptomave të uljes së sheqerit.

Diabetus Shqipëri