Shqyrtime të trajtimit të diabetit

Përmbajtja e artikullit:

 • Rishikim nga Elvira Brizhanova (Sochi) mbi trajtimin e diabetit me artichoke të Jeruzalemit dhe morrat e drurit
  • 1. Angjinarja e Jeruzalemit
  • 2. Zonjë
 • Reagime nga Lutsenko Ruslana (Vinnitsa) për trajtimin e diabetit me çaj bimor
 • Rishikimi i Ants Marina në lidhje me trajtimin e diabetit mellitus tip I me zierje bimore
  • 1. Cilat ilaçe janë të përshkruara
  • 2. Trajtimi bimor
  • 3. Zierje bimore
  • 4. Një koleksion tjetër i bimëve
 • Reagime nga Victoria Romadina (Astana) për trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore
  • 1. Trajtimi i drogës
  • 2. ilaç popullor
  • 3. Rëndësia e dietës për diabetikët

Jemi të sigurt që ju keni kontrolluar tashmë Internetin për informacion mbi temën: "Si dhe si ta trajtoni diabetin". Kështu jemi ne Dhe ata gati u mbytën në bollëkun e këshillave të dhëna në faqet pa fytyrë. Dhe vetëm në faqen tonë të internetit ka komente të vërteta në lidhje me trajtimin e diabetit me regjistrime audio dhe emrat e personave që e trajtuan atë me metoda të ndryshme.

Problemi është se nuk ka aq shumë algoritme të kurës hap pas hapi. Dhe, edhe nëse ato janë, të pakta tregojnë nuancat e trajtimit të diabetit, grackat që nganjëherë pengohen me dhimbje nga ata që vendosën të ndihmojnë veten disi.

Ne, redaktorët e faqes "aaj me dhelpra", vendosëm ta rregullojmë këtë dhe të mbledhim rishikimet më të hollësishme dhe të vërteta nga ata që u morën me problemet e sheqerit në gjak. Ndëgjoni reagimet audio, lexoni historitë e çështjeve dhe bëni këta njerëz në veprim.

Rishikim nga Elvira Brizhanova (Sochi) mbi trajtimin e diabetit me artichoke të Jeruzalemit dhe morrat e drurit

Mbasdite Emri im është Elvira, do t'ju tregoj për trajtimin e diabetit. Aktualisht, diabeti është një sëmundje shumë e njohur që pllakos jo vetëm të rriturit, por edhe fëmijët. Gjyshja jonë ishte e sëmurë.

Diabeti u shfaq në dritë papritur – si shumë të moshuar, ajo kishte probleme shëndetësore, presion, etj., Por përkundër sfondit të gjithë kësaj, shfaqej edhe diabeti. Në këtë drejtim, ishte e nevojshme të monitorohet sheqeri në gjak në mënyrë që të mos rritet. sepse faza ishte e palasur, konsumi i insulinës nuk ndodhi.

Gjyshja dhe unë kishim një peshkaqen të vogël – një provë e përditshme e sheqerit. Për shkak se këto nuk janë shaka, sheqeri duhet të kontrollohet. Sepse në lidhje me një rritje të sheqerit, ose me një ulje të sheqerit, mund të ketë një gjendje shoku.

Angjinarja e Jerusalemit

Gjyshja ime merrte ilaçe, por edhe kur merrte ilaçe nuk i ndihmonin gjithmonë, d.m.th. sheqeri mund të mbetet i ngritur pavarësisht marrjes së ilaçit. Ne filluam të kërkojmë mënyra të tjera për të ruajtur sheqerin normal. Angjinarja e Jeruzalemit doli të ishte një nga metodat e tilla.

Në jetën e zakonshme, rrënjët e saj përdoren, ato janë me madhësi të vogël, disi si patatet, kanë një mish transparent, shumë të dendur dhe shijen e ëmbël.

Këshillohet të korrni artichoke të Jeruzalemit në vjeshtë, kur ajo tashmë ka lulëzuar, por ruhet për një kohë të gjatë, dhe kultivimi i saj nuk bën ndonjë telashe. Ajo rritet deri në 2 metra i lartë, lulëzon me lule të mëdha të verdha të ndritshme dhe erë si një luledielli.

Gjethet e artichoke të Jeruzalemit janë gjithashtu të thata, kanë një sipërfaqe të përafërt.

 • Teaji pihet nga këto gjethe, dhe një herë në ditë mund të pini çaj si një parandalues.
 • Dhe vetë rrënjët merren më së miri çdo ditë, kur është e mundur. Mund të blihet edhe në treg, në çdo dyqan. Angjinarja e Jeruzalemit në vetvete është e shijshme, mund të hahet e papërpunuar, është mjaft e këndshme të shijosh. Mund të pjeket gjithashtu si patatet në furrë, shtuar në sallata.

buburrec

Ilaçi i dytë është morrat e drurit. Quhet edhe fletëpalosje, ka lule të vogla të bardha, të ngjashme me asterisks. Kjo bimë rritet absolutisht kudo në kopshte, në kopshte, i do vendet me hije, me lagështi, përhapet në një qilim, është shumë me mish dhe lëng.

Lexoni artikullin:  Shkaqet dhe shenjat e diabetit mellitus, trajtimi i diabetit

Kjo bimë është korrur gjithmonë si një barërat e këqija të zakonshëm; as nuk vihet re. Por ai përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe ato substanca që ulin sheqerin në gjak.

 • Sallatat mund të bëhen prej saj, mund të thahen, mund të bëhen çaj, mund të hahet ashtu si ajo, por nuk ka asnjë shije – ka edhe një shije të veçantë, që disi të kujton një kastravec.
 • Sallatat u bënë, të kaluara me vaj perimesh me shtimin e morrave.

Drithëra ka përbërës që zvogëlojnë sheqerin. Në pacientët me diabet, ka një ënjtje të madhe, d.m.th. lëngu nga trupi praktikisht nuk ekskretohet, dhe morrat e drurit ndihmojnë në largimin e këtij lëngu pa prishur funksionimin e veshkave.

Ndihmon gjithashtu në shërimin e plagëve të vogla – te diabetikët ky është një problem i madh. Kur gëlltisni, mund të bëni locione të tilla. dmth thjesht shtrini barin, jepni lëngun e tij dhe aplikoni në vendet ku shfaqen këto plagë.

Në fakt, trajtimi i diabetit është një temë shumë komplekse, është shumë e rrallë kur dikush shërohet, por ju nuk mund ta drejtoni këtë sëmundje. Mjete të tilla si artichoke i Jeruzalemit dhe morrat e drurit në fakt janë për ne barërat e këqija të zakonshme që i shkelim dhe i hedhim larg, janë shumë të dobishme për ruajtjen e sheqerit.

Dhe kur përdorni këto bimë gjatë sezonit të verës dhe vjeshtës, pas një viti do të përmirësoni metabolizmin tuaj të sheqerit. dmth Ju do të keni më pak nevojë për të monitoruar nivelin tuaj të sheqerit, sepse këto bimë kanë një efekt kumulativ dhe ndihmojnë trupin tonë të luftojë diabetin. Ju uroj shëndet të mirë dhe të dashurit tuaj gjithmonë të jenë të shëndetshëm.

Reagime nga Lutsenko Ruslana (Vinnitsa) për trajtimin e diabetit me çaj bimor

Rishikimi i Ants Marina në lidhje me trajtimin e diabetit mellitus tip I me zierje bimore

Dita e mbarë, emri im është Marina Muravyova, unë jam 25 vjeç. Nëse mund të them kështu, unë kam qenë i sëmurë me diabet tip XNUMX.

E gjitha filloi kur isha 23 vjeç. Unë kam bërë vallëzim në sallon që nga mosha 15 vjeç, kështu që këto simptoma u shfaqën shumë fuqishëm dhe i vura re menjëherë. Oreksi im u rrit ndjeshëm, gjë që nuk është tipike për mua – kam ngrënë gjithmonë shumë pak, dhe në të njëjtën kohë kam humbur peshë shumë shpejt, kam qenë vazhdimisht i përgjumur, i lodhur. Fillova të pija shumë, gati 3 herë më shumë se norma ime e zakonshme. Urinimi gjithashtu u rrit.

Cilat ilaçe janë të përshkruara

Ne shkuam te mjekët, pothuajse menjëherë u diagnostikua me diabet tip 1. Dhe pas ekzaminimit më caktuan ilaçe.

 • Në fillim ishte gliclazitis, duhej të merrej 1-2 herë në ditë me recetë çdo ditë. Por ai nuk më ndihmoi, nuk u ndjeva më mirë, nuk u ndjeva se u shpëtova nga këto simptoma. Gjithçka ishte saktësisht e njëjtë – dhe oreksi është shumë i fortë, dhe etja.
 • Pas analizave të përsëritura, më përshkruan ilaçin Acarbose. Ishte e nevojshme ta merrja 2-3 herë në ditë, më shpesh 3 herë me recetë. Me të, shëndeti im u përmirësua pak, por edhe simptomat mbetën. Nuk u ndjeva kaq i etur me të.
 • Pastaj, pas një ekzaminimi tjetër, Repakginid më përshkroi në një klinikë private. Duhej të merrej 4 herë në ditë.
 • Dhe së bashku me të, Glipizide më ishte përshkruar, ishte e nevojshme ta merrja një herë në ditë. Më lehtësoi edhe etja, fillova të pija më pak, këmbët filluan të bymehen më pak, çantat nën sytë e mi u zhdukën, por në përgjithësi nuk më ndihmoi.

Shtypja ime po kalonte akoma, sheqeri akoma po kalonte. Pastaj nëna ime iu drejtua mikut të saj, i cili kishte kohë që merrej me trajtim bimor. Dhe unë fjalë për fjalë pas 1-2 vizitave, pas recetës së saj, tashmë e ndjeja se isha shumë më mirë.

Mjekësi bimore

Herën e parë që fillova këtë trajtim bimor, bleva barishte në barnatore. Më përshkruanin barishte të ndryshme.

Para së gjithash, më përshkruanin gjethe nenexhiku, rrënjë luleradhiqe, celandine dhe një zgjidhje tjetër të mjaltit me lule mollë dhe kumbull. Unë kisha për të pirë këtë kurs të veçantë për disa javë – d.m.th. çdo ditë i alternoja këto barishte, i bëra birrë dhe 3-4 herë në ditë me ushqim që i merrja.

Në fillim, në 3-4 ditët e para, nuk vura re ndonjë ndryshim, d.m.th. Ende i kisha të gjitha simptomat – sheqeri ishte i njëjtë – por fjalë për fjalë në ditën e dytë të administrimit, presioni im filloi të stabilizohej.

Lexoni artikullin:  Droppers për diabet mellitus tip 2 rishikim i drogës, kundërindikacionet

Pas 2 javësh të këtij kursi, sheqeri im filloi të stabilizohet, d.m.th. nuk kishte indikatorë të tillë qiellorë, dhe unë tashmë nuk kisha një oreks kaq të fortë. Nëse haja ilaçet që më përshkruanin, haja 6-7 herë në ditë dhe nuk merrja sa duhet. Unë u përpoqa të kufizohem, por gati u zbeh.

Tani oreksi im është përmbajtur – kam ngrënë tashmë 3-4 herë në ditë. Sigurisht, kjo është ende mjaft – pjesët që hëngra – por unë tashmë isha pak më mirë, nuk kishte ndjenjë të vazhdueshme të urisë. Passednjtja kaloi, fryrje nga sytë, nuk kishte më etje të vazhdueshme. Unë nuk piva më si litra ujë të çmendur.

Zierje bimore

Kur erdha herën tjetër, më këshilluan të krijoja bimët e mëposhtme – 500g yarrow, 25g luleshtrydhe, 15g lingonberry dhe 5g sytha thupër. Ishte e nevojshme të piqet, filtrohet dhe pihet me ushqim.

Më thanë gjithashtu të ndryshoja ujin dhe pijet që piva gjatë ditës në ujë mineral ose në një zierje luleradhiqe. Kam pirë këtë kurs për rreth një javë dhe përgjumja, letargjia u zhduk, u bëra më e gëzuar, d.m.th. U ndjeva më mirë.

Dhe oreksi im u stabilizua. Fjalë për fjalë në ditën e tretë, kuptova që nuk doja të ha aq shumë dhe tashmë kisha mjaftuar nga 2-3 vaktet e mia të zakonshme, dhe porcionet ishin mjaft të moderuara.

Një koleksion tjetër barishte

Pastaj, kur u transferova në një kamp tjetër stërvitje, dhe pas kësaj të gjitha simptomat u kthyen – kështu që vendosa të përmbahem në kampin e mëparshëm stërvitor, për të cilin kalova gati gjysmë viti. dmth kur i lashë këto tarifa, nuk i merrja aq shpesh, simptomat e mia u kthyen gradualisht. Prandaj, e mora këtë tarifë për një kohë të gjatë.

Pastaj, kur kuptova se nëse nuk e pranoja këtë tarifë, nuk do të ishte aq keq për mua, ata më transferuan në një tjetër.

Kam përdorur karamel – 3 gjethe u krijuan me kone hop, rrënjë valeriane dhe luleradhiqe. Kjo supë duhej të merrej para gjumit.

Në fillim u përpoqa ta merrja vetëm, por gradualisht simptomat u kthyen, dhe më pas fillova ta marr këtë zierje para gjumit dhe atë të mëparshmen me ushqime në kompleks.

Dhe, me siguri, pas 2-3 muajsh pashë një rezultat shumë të mirë, nuk kisha simptoma, isha në gjendje të kthehesha në ritmin e zakonshëm të jetës – punë, studim, familje, hobi, vallet e mia. Më e rëndësishmja, nivelet e sheqerit në gjak janë stabilizuar. Rezulton që tani e përdor këtë zierje si një profilaksi 1-2 në javë, dhe për një kohë të gjatë nuk kam parë ndonjë relaps.

Unë mendoj se kjo më ndihmoi shumë. Unë nuk e marr supën sa herë që ha ushqim, vetëm si masë parandaluese. Por unë do të doja të ju rekomandoja që së pari të provoni disa ilaçe, dhe nëse ato nuk ju ndihmojnë, atëherë trajtoni me barishte.

Trajtimi bimor ndihmon trupin të luftojë, ato nuk duhet të lihen pas dore, sepse është një metodë mjaft e lirë e trajtimit. Mund të jetë edhe i pavarur, edhe një shtesë që rrit imunitetin, ndihmon në shërimin. Ilaçet nuk më ndihmuan – ose ata më ndihmuan në një nivel minimal – dhe trajtimi bimor me të vërtetë ndihmoi. Unë u gëzova që u kthyem me kohë. Unë rekomandoj të gjithëve që kanë të njëjtin problem ta provojnë – nuk do të jetë i tepërt.

Reagime nga Victoria Romadina (Astana) për trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore

Përshëndetje Emri im është Victoria. Dua të ndaj me ju historinë e trajtimit të diabetit me mjetet juridike popullore. Shumë njerëz janë skeptikë për këtë lloj trajtimi, por unë do t'ju them pse familja jonë është mjaft serioze për këtë.

Meqenëse jetojmë në një qytet të vogël – një vendbanim i tipit urban – dhe ka një bimor në qytetin tonë, ajo jeton në një fermë. Dhe i gjithë qyteti – pothuajse çdo familje – i drejtohet atij me një problem apo një problem tjetër. Barishtari këshillon gjithmonë se çfarë bar duhet të krijoj, si ta bëni atë mirë, ku ta merrni.

Dhe është shumë e rëndësishme që të merrni me kujdes çdo barishte. Siç thotë ajo, çdo barishte prodhohet në një mënyrë të caktuar dhe në një kohë të caktuar prek organe të ndryshme. Dhe prandaj, nëse vendosni të trajtoheni me mjete juridike popullore, atëherë thjesht duhet ta merrni seriozisht këtë.

Lexoni artikullin:  Xhenseni për trajtimin e diabetit mjetet juridike popullore

Dhe nëna e zotit iu drejtua këtij problemi – ajo ka diabet. Ajo u shfaq me të kur ishte 45-50 vjeç, dhe kjo nuk ndodhi në kushtet e faktit se ajo kishte një dështim të imunitetit – siç e dini, kjo është një sëmundje somatike. Ajo u ngrit prej saj sepse burri i saj ishte larguar, dhe në sfondin e depresionit, ajo ishte vazhdimisht e përkulur në vetvete. Pastaj ajo pati një operacion, dhe pas operacionit doli që ajo gjithashtu mori diabet.

Mjekim

Ajo filloi të trajtohej me ilaçe në fillim – por kishte periudha në jetën e saj kur ndihej mirë, kur ndihej keq, dhe ndonjëherë e ndalonte këtë trajtim, jo ​​gjithmonë e mbaronte atë dhe nuk ndiqte gjithmonë një dietë – pas së cilës nuk përkeqësohej. Atëherë ajo vendosi që të merrej seriozisht në trajtim vetëm me mjetet juridike popullore, sepse trajtimi i ilaçeve nuk duhet të ndërpritet kaq papritmas, dhe mjetet juridike popullore – mendoi ajo – më shumë poloilno.

Ilaç popullor

Ajo gjithashtu filloi të bëjë lëng nga artichoke e Jeruzalemit.

Ajo e mori rrënjën vetë, e pastroi, e prishi me ujë të valë dhe e shtrydhi lëngun me një shtrydhëse të veçantë, pastaj e holloi në të njëjtat përmasa si uji. Pastaj e vendosa në një banjë me ujë – është shumë e rëndësishme që kjo zgjidhje të mos vlojë, domethënë nxehet në një banjë me ujë dhe të mos jetë më shumë se 50 gradë, në mënyrë që pronat e dobishme të mos vriten.

Ajo pastaj e piu këtë zgjidhje gradualisht. Brenda 1 viti duhet ta pini vazhdimisht. Pas një viti, data e skadimit tashmë po skadon, do t'ju duhet të gatuani një të re.

Ajo përdorte vetëm mjete juridike popullore, por në të vërtetë nuk i përmbahej dietës, e cila duhet të respektohej nga diabetikët, dhe gjithashtu pinte periodikisht alkool, gjë që çoi në faktin se ishte e nevojshme të ndërpritet trajtimi i ilaçeve, përsëri ata i dhanë injeksione në stomak, etj. Pastaj ajo vendosi të merrte mendjen e saj të njëjtën gjë – përjashtoi plotësisht alkoolin dhe zakonet e këqija.

Fillova të përdor çajra.

Për ta bërë këtë, ajo mori artichoke të Jeruzalemit, sapunë, të thatë në mënyrë që të mbetet pa pika uji, pastaj të pastrohet, prerë në copa të vogla dhe shtoi në një mulli kafeje. Dhe pastaj ajo derdhi këtë pluhur të grimcuar me 2 litra ujë të valë – 1 lugë gjelle. për 2 gota ujë. Ju duhet të insistoni 5-6 minuta dhe të pini.

Shtë e rëndësishme që gjithmonë të insistoni në të freskëta – pjekni vazhdimisht dhe pini, dhe derdhni mbetjet, dhe pastaj përsëri. Ju duhet ta pini këtë për rreth një muaj, mund të 3 javë dhe të paktën një herë në ditë.

Rëndësia e një diete diabetike

Por në të njëjtën kohë, është e rëndësishme të ndiqni një dietë – pa ndjekur një dietë, duke hequr dorë nga alkooli dhe zakonet e tjera, ilaçi nuk do të ndihmojë.

Këtë e dëshmon një histori tjetër e mikut tonë, ai është 89 vjeç, dhe ai gjithashtu kishte diabet. Fatkeqësisht, ai nuk i dëgjoi këto këshilla – ai u përpoq që thjesht të mjekohej, të pinte pilula, por nuk ndiqte një dietë dhe pinte alkool. Dhe pastaj një ditë piu alkool dhe në mëngjes u dërgua në spital, dhe deri në mbrëmje vdiq.

dmth kjo çështje duhet të merret seriozisht, dhe asnjë ilaç nuk do të ndihmojë, asnjë çaj nuk do të ndihmojë nëse një person nuk e merr seriozisht këtë çështje.

Gjithashtu, gjithmonë duhet të mbani mend që bimët duhet të mblidhen larg makinave, në mënyrë që të mos thithin tymosjet e shkarkimit – është mirë që të mblidhen bimë ku veturat nuk drejtojnë fare. Për shembull, ju duhet të shkoni në këmbë 5 km larg qytetit ose të largoheni për në pyll.

Barishtja na tregon të gjitha këto sepse ajo ka bërë këtë gjatë gjithë jetës së saj. Kjo është gjithçka që doja të tregoja për diabetin – që ju duhet të përmbaheni në mënyrë simpatike në një dietë, duke hequr dorë nga zakonet e këqija dhe respektimi i rreptë i dietës dhe kohës së ngrënies së bimëve dhe ilaçeve.

Diabetus Shqipëri