Shtëpia e dhisë në diabet mellitus (Galega officinalis)

Shtë e vështirë për të trajtuar diabetin, shumë e kanë mësuar këtë aksiomë nga përvoja e tyre. Por edhe nëse ende nuk ka ilaç për këtë sëmundje, dhia ose galega officinalis ndihmon në stabilizimin e niveleve të sheqerit dhe stabilizimin e niveleve të sheqerit. Veçanërisht e efektshme është veprimi i bimëve shëruese në fazat e hershme të sëmundjes.

Nuk është e vështirë për të gjetur, mbledhur dhe tharë lëkurën e dhisë; rritet përgjatë rrugëve dhe lumenjve, në trarëve dhe në skajet, në pyjet e ahut dhe në stepat malore. Territoret jugore të Rusisë Evropiane, Krimesë dhe malet e Kaukazit konsiderohen të jenë vendet e rritjes së saj. Bima tërheq vëmendjen me thelpinj me lule blu ose jargavan, të vendosura në axils e gjetheve, të vendosura në një rrjedhin të drejtë. Për të trajtuar diabetin përdorni majat e tij, të korrura gjatë lulëzimit dhe të thata nën një tendë.

Efekti i uljes së sheqerit të dhisë shpjegohet me praninë e një alkaloidi galegin në të. Për të arritur një ulje të qëndrueshme të niveleve të glukozës në testet e gjakut në pacientët me diabet mellitus, ju duhet të merrni zierje dhe infuzione të barit për një kohë të gjatë. Galega officinalis, e mbledhur dhe e tharë në përputhje me të gjitha rregullat, nuk i ndryshon vetitë e tij gjatë gjithë vitit.

Studimet kanë vërtetuar aftësinë e dhisë për të stimuluar qelizat pankreatike dhe forcimin e proceseve metabolike në trup.

Farmacitë edhe një herë dëshirojnë të fitojnë para për diabetikët. Ekziston një ilaç i ndjeshëm modern evropian, por ata heshtin për këtë. Kjo.

Meqenëse bima është helmuese, kur përgatitni infuzione dhe zierje prej saj, është e domosdoshme të vëzhgoni proporcione. Pjesa e tharë e lëvores së dhisë lehtësisht shkërmoqet, ju duhet të merrni 2 lugë gjelle. l. barishte të copëtuara dhe krijojini në ½ litër ujë të valë, më pas vendoseni në një banjë me ujë dhe ngroheni rreth 15 minuta. Supa duhet të filtrohet, pastaj të shtohet me ujë të valë, për të marrë përsëri ½ litër, të marrë me ushqim në një të tretën e një gote. Supë e papërdorur mund të jetë në frigorifer, por nuk mund të ruhet për më shumë se 3 ditë. Doza ditore e një ilaçi të diabetit varet nga përgjigja e trupit ndaj trajtimit, ndërsa duke përmirësuar performancën, pjesa e zierjes mund të zvogëlohet.

Lexoni artikullin:  Ulja e sheqerit me mjete popullore për diabetin

Shtë i përshtatshëm për të përdorur tretësirën e barishteve në alkool, ju duhet ta gatuani atë në një raport prej 1 me 1, të merrni 20 pika pas një vakt, por përdorimi i zgjatur (më shumë se 30 ditë) mund të shkaktojë një rritje të presionit të gjakut.

Një rezultat i mirë në diabet jepet nga përdorimi i dhisë si pjesë e përgatitjeve barishtore. Për ta bërë këtë, përzieni të njëjtën sasi të galega officinalis, rrënjë të copëtuar luleradhiqe, bar të hithrës dhe gjethe fasule, merrni një përzierje prej 1 tbsp. l. dhe u krijua në një gotë me ujë të freskët të zier. Ata presin gjysmë ore, pas së cilës marrin gjysmë gotë infuzion para ngrënies.

Cilat mjete të tjera juridike popullore (barishte, tarifa, zierje) ndihmojnë kundër diabetit?

Sipas shumë rishikimeve të diabetikëve, "aaji Monastik" jep një efekt të mirë në trajtimin e diabetit. Itshtë krijuar, krijuar nga murgjit e manastirit në Bjellorusi. Ky ilaç i mrekullueshëm është bërë nga barishte që normalizojnë sasinë e glukozës në gjakun e një diabetiku. Përbërja e koleksionit shërues përfshin domosdoshmërisht shtatë bimë medicinale të zgjedhura me kujdes, të cilat janë të përziera në proporcione të kërkuara. Komponentët, duke qenë në bashkëveprim të ngushtë me njëri-tjetrin, fitojnë veti maksimale terapeutike, duke siguruar një efekt sinergjik në trajtimin e diabetikëve.

Për shkak të përbërjes së tij unike, koleksioni për asticajin Monastik nga diabeti ka veti unike që lejojnë që ai të ketë një efekt efektiv në trupin e një diabeti:

  1. Përmirësimi i metabolizmit, pija rikthen plotësisht metabolizmin e karbohidrateve, që në të gjithë diabetikët është shkaku i sheqerit në rritje.
  2. Normalizon shpejt nivelin e glukozës në gjak të dabetic
  3. Rrit thithjen e insulinës nga indet e trupit
  4. Ndihmon për të rivendosur pankreasin, përmirëson funksionin e tij sekretues
  5. Ndihmon në rivendosjen e imunitetit të pacientit
  6. Përdoret në mënyrë efektive për të ulur peshën, pasi ndihmon në uljen e oreksit
  7. Aktet si një profilaktikë për njerëzit që kanë një tendencë për të zhvilluar diabet
Lexoni artikullin:  Shkaqet e diabetit tip 2 dhe trajtimi i tij

Efektiviteti i çajit Monastik terapeutik në diabet tashmë është provuar nga mjekët. Testimi tregoi se nga një mijë njerëz që kishin diabet, sulmet e hipoglikemisë u ndalën në 87%. 42% e pacientëve u shpëtuan plotësisht nga diabeti dhe ishin në gjendje të refuzonin insulinë. Të gjithë pjesëmarrësit në këtë eksperiment u përmirësuan ndjeshëm; kishte besim se sëmundja ishte ende e shërueshme.

Komentet dhe komentet

Kam diabet të tipit 2 – i varur nga insulina. Një mik këshilloi uljen e sheqerit në gjak me DiabeNot. Kam porositur përmes Internetit. Filloi pritja. Unë ndjek një dietë jo të rreptë, fillova të ecja 2-3 kilometra çdo mëngjes. Gjatë dy javëve të fundit, vërej një ulje të qetë të sheqerit në njehsor në mëngjes para mëngjesit nga 9.3 në 7.1, dhe dje madje në 6.1! Vazhdoj kursin parandalues. Unë do të abonoj në lidhje me sukseset.

Margarita Pavlovna, edhe unë jam ulur tani në Diabenot. SD 2. Në të vërtetë nuk kam kohë për një dietë dhe shëtitje, por nuk abuzoj me ëmbëlsirat dhe karbohidratet, mendoj XE, por për shkak të moshës, sheqeri është akoma i lartë. Rezultatet nuk janë aq të mira sa tuajat, por për 7.0 sheqeri nuk del për një javë. Me cilin glukometër matni sheqerin? A ju tregon plazma apo gjak të tërë? Dua të krahasoj rezultatet nga marrja e drogës.

Fillova të pija “çaj manastiri”, lexova për barërat që përbëjnë çajin, frymëzojnë besim, do të shpresoj që të ndihmojë.

Diabetus Shqipëri