Si ta trajtoni diabetin në shtëpi duke përdorur mjete juridike popullore

Diabeti mellitus është sëmundja më e zakonshme endokrine, e cila bazohet në një nivel të lartë të glukozës në gjak. Trajtimi i sëmundjes është i nevojshëm, pasi simptomat e tij shkelin në mënyrë të konsiderueshme cilësinë e jetës, dhe madje edhe shenjat e vogla të sëmundjes mund të zhvillohen në komplikime serioze me kalimin e kohës, siç është koma diabetike, për shembull, duke rrezikuar mirëqenien dhe jetën e pacientit. Në këtë drejtim, është e rëndësishme që të trajtoni diabetin me kohë, dhe ky artikull do të ndihmojë që të armatoseni veten me metodat popullore që mund të përdoren në shtëpi.

Parimet themelore

Mjetet juridike popullore nuk janë një zëvendësim i metodave tradicionale të trajtimit të përdorur për diabet mellitus – ky është një rregull kryesor që duhet të ndiqet nga të gjithë që vuajnë nga sëmundja. Masat shtesë terapeutike në shtëpi luajnë vetëm një rol ndihmës, ndihmojnë në rritjen e efektivitetit të barnave farmakologjike, ose janë forcim i përgjithshëm në natyrë, i cili do të jetë shumë i dobishëm për një diabetik.

Si me çdo terapi tjetër, përdorimi i metodave të tilla shoqërohet me rreziqe të caktuara dhe me qasjen e gabuar çon në zhvillimin e komplikimeve. Especiallyshtë veçanërisht e rrezikshme të përdorni mjete juridike popullore për të moshuarit, gratë shtatzëna, droga ka karakteristika të ndikimit në trupin e fëmijëve. Recetimi i ilaçeve është përgjegjësi e mjekut që ndjek, i cili është i trajnuar se si të trajtojë diabetin, të zgjedhë ilaçe dhe doza, në varësi të llojit dhe ashpërsisë së sëmundjes.

Shtë e pamundur të kurohet plotësisht diabeti mellitus me mjete juridike popullore. Por terapia ka një efekt pozitiv në mekanizmat patogjenikë të rrjedhës së Sëmundjeve, duke ngadalësuar zhvillimin e saj.

Njerëzit me diabet mund të ndjehen të shëndetshëm nëse marrin trajtim në kohë dhe adekuat, të plotësuar nga mjekësia tradicionale.

Trajtimi i diabetit, përfshirë emërimin e mjeteve juridike popullore, të përgatitura në shtëpi, ka dy drejtime kryesore. E para bazohet në përdorimin e metodave, qëllimi i të cilave është të zvogëlojë nivelin e glukozës në gjak (joefektive për diabetin tip 1). Linja e dytë e masave ka për qëllim ndikimin e komplikimeve që janë shfaqur tashmë. Trajtimi alternative tregon rezultate të larta në prani të ulçerave trofike, mund të shërohet dhe të parandalojë shfaqjen e tyre.

Trajtimi i diabetit insipidus duke përdorur mjete juridike popullore për këto qëllime ka një ndryshim thelbësor, pasi kjo është një sëmundje krejtësisht e ndryshme me një patogjenezë zhvillimi të ndryshme. Meqenëse dehidratimi i rëndë i trupit del në pah me këtë sëmundje, terapia ka për qëllim korrigjimin e këtij çrregullimi. Sheqeri në gjak nuk është aq i rëndësishëm.

Mjetet juridike popullore rekomandohen të përdoren vetëm si një shtesë në trajtimin kryesor.

I përshtatshëm për uljen e sheqerit në gjak

Përvoja e fituar gjatë shumë viteve na lejon të identifikojmë shumë mënyra për të ndikuar në nivelin e glukozës. Njerëzit mësuan të përdorin barëra, rrënjë dhe fruta të bimëve për mirë. Ilaçet e përgatitura si duhet kanë një efekt të rëndësishëm në rrjedhën e sëmundjes, veçanërisht në fazën fillestare. Por nuk duhet të mbështeteni në to si një ilaç magjik, gjithmonë duhet të ndiqni parimet e përgjithshme për trajtimin e diabetit. Bazuar në rishikimet, kemi bërë një përzgjedhje të recetave për bimët më të njohura dhe produktet e përdorura në këtë sëmundje.

Lexoni artikullin:  Parandalimi i komplikimeve të diabeteve

Limon dhe vezë

Trajtimi i bërë me shtëpi nga diabeti bëhet më i përballueshëm kur përdorni përbërës të thjeshtë të disponueshëm për të gjithë, siç janë limoni dhe vezët e rregullta të pulës. Vëzhgimet klinike kanë treguar që përdorimi i rregullt i këtyre produkteve ul gliceminë me 2-4 njësi, gjë që është shumë e mirë. Për të përgatitur një pjesë të përzierjes do t'ju duhet:

  • Vezë e freskët e pulës – 1 copë.
  • Lëng limoni – 50 ml.

Produktet përzihen menjëherë para përdorimit. Merrni gjysmë ore para ngrënies një herë në ditë. Kryeni masa terapeutike për një muaj, çdo 3 ditë rregulloni pushime për 3 ditë. Vlen të përmendet se një vezë e pulës mund të zëvendësohet me pesë pëllumb, dhe njerëzit që vuajnë nga ulçera peptike, limoni mund të zëvendësojë artichoke të Jeruzalemit.

çikore

Bookdo libër referimi që përshkruan mjetet juridike popullore të përdorura për diabet nuk mund të humbasë çikrik. Veçantia e saj në trajtimin e kësaj patologjie vlerësohet aq shumë për faktin se bima përmban substanca të ngjashme me insulinin. Përveç kësaj, barishte ka një efekt të dobishëm në sistemin kardiovaskular dhe metabolizmin, parandalon zhvillimin e arteriosklerozës, hipertensionit arterial dhe mbipeshes, të cilat janë shoqërues të shpeshtë të hiperglicemisë.

Bima përfshin substanca të ngjashme me insulinën

Recetë për përgatitjen e çikores kundër diabetit: 2 lugë barishte të thata për 500 ml ujë, sillni në një çiban dhe gatuajeni për 10-12 minuta. Lëreni që zgjidhja të krijojë për disa orë, pasi të keni filtruar, mund ta merrni. Konsumoni 100 ml supë çdo ditë 2-3 herë në ditë.

Pods fasule

Këto produkte të vlefshme përmbajnë shumë aminoacide dhe elementë gjurmë që shkojnë në sintezën e insulinës. Prandaj, mjetet juridike popullore të përgatitura mirë, të nevojshme për trajtimin e diabetit mellitus (veçanërisht lloji 1), bazuar në fasule, do të jenë praktikisht të pazëvendësueshme.

Infuzion përgatitet shumë thjesht: gramë prej 40-50 pod të thata derdhen në një termos dhe derdhen me një litër ujë të valë. Pas 6 orësh, tashmë mund të filtroni dhe konsumoni. Mjafton të pini 100-120 ml zgjidhje para ngrënies (3 herë në ditë).

Me mungesë kohe, ju mund të bëni një zierje: për litër ujë – 4 tbsp. lugë pods të thatë, gatuajeni për 20-25 minuta, mbrojeni për një orë. Parimet e përdorimit dhe dozimi janë të ngjashme me ato kur marrin një zierje.

Mbledhja e bimëve

Në diabet mellitus, përgatitjet e bëra me një kombinim të disa bimëve janë më efektive. Shpesh në farmaci mund të gjeni një koleksion bimësh që përmbajnë sasi të barabarta të stigmave të misrit, gjetheve lingonberry, horsetail, pods fasule. Bestshtë më mirë të gatuani infuzionin: në ujë të valë, me një vëllim prej 300 ml, derdhni një lugë gjelle barishte, përzieni dhe lëreni për 4 orë, pastaj tendosni. Pini në një kohë në një vëllim të barabartë me një të tretën e një gote, 2-3 herë në ditë.

Shumë metoda tradicionale të trajtimit të diabetit bazohen në vetitë shëruese unike të qepëve. Ai jo vetëm që mund të eliminojë sheqerin e lartë në gjak, por edhe të ngop trupin me lëndët ushqyese të nevojshme për sintezën e insulinës. Vetë bima është e dobishme, ka një efekt restaurues, kështu që qepët i ndihmojnë të dy të heqin qafe simptomat e diabetit dhe zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve somatike dhe infektive. Diabetikët rekomandohet të përdorin metoda të tilla të përdorimit:

  • Qepë të pjekura – një në mëngjes çdo ditë.
  • Tinkturë qepësh.
Lexoni artikullin:  Si të identifikoni diabetin e fshehtë

Qepa përmban besimet e nevojshme për sintezën e insulinës

4 ose 5 qepë mesatare qërohen dhe copëtohen imët, derdhen me ujë të zierë të ftohur. Një sasi e tillë e bimëve është e mjaftueshme për të përgatitur 2 litra tinkturë (nga kjo llogaritje e vëllimit të ujit). Pini 3 herë në ditë 15-20 minuta para se të hani. Një dozë e vetme është 60-75 mililitra (pasi tretësira përdoret, uji i zier derdhet në enë). Kursi i trajtimit të diabetit është 17 ditë.

Për një litër supë, ju nevojiten 3 lugë përbërësish të mëposhtëm: lëng qepë, gjethe të copëtuara të shkurreve të boronicës dhe copëza fasule. Ju duhet të gatuani për 20 minuta, pastaj tendosni zgjidhjen që rezulton. Për të përdorur 3 herë në ditë, njëherësh 3 lugë zierje.

hudhër

Ndihmoni mirë mjetet juridike popullore për diabetin, të cilat përgatiten në bazë të hudhrës. Produkti ka shumë lëndë ushqyese që forcojnë trupin dhe ulin sheqerin në rrjedhën e gjakut. Edhe nëse nuk është e përgatitur, hudhra do të përfitojë nga diabetikët – mjekët rekomandojnë të hani disa karafil në ditë. Ju gjithashtu mund të përgatisni ilaçet e mëposhtme.

Rreth 400 g hudhër (peshë mesatare e një kokë) i shtohet 50 ml verë e kuqe, zgjidhja insistohet për 2 javë. Merrni një lugë gjelle menjëherë para ngrënies.

Një sasi e vogël lëng është shtrydhur nga hudhra – pika 8-12, shtuar në një gotë qumësht. Përdorni gjysmë ore para një vakt.

Koka e hudhrës zhvishet. Kjo sasi është e mjaftueshme për një gotë kos. Zgjidhja duhet të injektohet për 10-12 orë, pas së cilës pihet në disa doza.

pranga

Një bimë shumëvjeçare që ka veti të theksuara anti-inflamatore dhe antiseptike, normalizon gliceminë. Një trajtim popullor bimor është çaji i prangos. Receta e pirjes është e thjeshtë: 1 lugë çaji për turi pije (çaji nuk mund të ëmbëlsohet, natyrisht).

Për trajtimin e diabetit, rekomandohet të pini çaj nga bima

Një ilaç popullor shumë efektiv nga pranga në rast të çrregullimeve trofike në lëkurë. Gjethet e barit janë grimcuar dhe ziera për disa minuta, pas së cilës pulpë e ftohur është hedhur në zonën e prekur. Formohet një kompresë, e cila duhet të hiqet pas 8 orësh.

arra

Kjo nuk është vetëm një depo e vitaminave dhe mineraleve, por edhe një përbërës i vlefshëm nga i cili bëhen mjete juridike popullore për trajtimin e patologjisë endokrine, duke përfshirë edhe diabetin. Me shumë vlerë janë ndarjet në arra, ato që hidhen zakonisht. Një infuzion përgatitet sipas recetës së mëposhtme: derdhni një lugë gjelle ndarëse të grimcuara me një gotë ujë të valë dhe lëreni për 20-25 minuta, pastaj tendosni. Gjithmonë hani para se të hani një lugë gjelle.

selino

Produkti është i pasur me vitamina dhe minerale të nevojshme për të ruajtur proceset biokimike në trup gjatë një sëmundjeje, dhe ilaçet përdoren gjithashtu për parandalim. Agjenti antidiabetik popullor përgatitet si më poshtë: ziej 20 g gjethe të freskëta të copëtuara në 200 ml ujë për 15 minuta. Zgjidhja është gati për konsum oral pas ftohjes. Pini 3 tbsp. l. 3 herë në ditë menjëherë para ngrënies. Zierje përgatiten gjithashtu nga rrënjët e selino, ato nuk janë inferiore në efektivitetin e tyre. Parimi i përgatitjes dhe përdorimit është i njëjtë, me përjashtim të një pike – rrisni kohën e vlimit për 15 minuta të tjera.

Lexoni artikullin:  Format e fshehura të tipareve të diabeteve, shkaqeve, shenjave dhe trajtimit të patologjisë

Luftimi i ulcerave trofike me mjete të improvizuara

Mjekësia tradicionale ndihmon shumë në mënyrë efektive për të përballuar lezionet trofike të lëkurës të shkaktuara nga diabeti. Shumica e ilaçeve janë të destinuara për përdorim topik dhe kanë efekte anti-inflamatore, shërimin e plagëve dhe antiseptik. Trajtimi me mjete juridike popullore kërkon shumë kohë, por me qasjen e duhur, ai tregon një rezultat të mirë. Ne shpëtojmë nga ulcerat trofike duke përdorur metodën e zgjedhur nga sa vijon:

Kur trajtoni ilaçet popullore, duhet të përgatiteni për një trajtim të gjatë

  • Balsam i vajit të dëllinjës dhe vajit të rrushit.

Receta dhe raporti i përbërësve: katran 50 g, të verdhën e vezës, gjysmë lugë çaji vaj të rrushit. Komponentët janë të përzier, pas së cilës ju duhet të shtoni një lugë çaji terpentinë dhe të shkundni. Aplikoni në zonat e prekura dhe salcë për 20 minuta.

Alumi i djegur ka një efekt të mirë shërues, veçanërisht i dobishëm në trajtimin e plagëve mbytëse në shtëpi. Për 100 g ujë të valë, keni nevojë për një majë pluhur, zgjidhja është e përzier. Aplikoni në integrimet e prekura me një shtupë ose lesh pambuku.

  • Tabaka të hirit të thuprës.

Një kilogram hirit thupër duhet të sitë me kujdes nga grimcat e mëdha, pastaj derdh një kovë me ujë të valë dhe përzihet derisa zgjidhja të arrijë në një temperaturë të tillë në mënyrë që të mos shkaktojë djegie. Një banjë për këmbën e prekur kryhet për 30 minuta 2 herë në ditë. Mjekët rekomandojnë trajtimin e ulcerave me tretësirë ​​të calendula pas procedurës.

  • Kompresë me bazë tharje.

Për të përgatitur një kompresë do t'ju duhet: 100 g niseshte, një çerek lugë çaji limoni dhe 50 g ujë të zier. Përbërësit përzihen dhe shtohen në 150 ml ujë të valë. Lejoni që përzierja të ftohet, pastaj shtoni 2 lugë pure të tharë, shtoni një tjetër lugë çaji zgjidhje jodi pas 2 orësh të tjera. Aplikoni në zonën e prekur pas para-trajtimit të sipërfaqes së plagës me një antiseptik. Mbani ngjarje disa herë në ditë për 7 ditë.

Për të përmbledhur të gjitha sa më sipër, mund të thuhet se trajtimi lehtëson simptomat e rrjedhës së sëmundjes, por nuk mund të shpëtoni plotësisht nga diabeti me të. Të gjitha fondet janë të disponueshme për secilin laik për gatimin në shtëpi, janë buxhetore dhe nuk kërkojnë shumë kohë. Por terapi me ilaçe thelbësore nuk rekomandohet. Trajtimi i diabetit me metoda alternative duhet të jetë plotësues dhe i koordinuar plotësisht me mjekët, atëherë është me të vërtetë e mundur të arrihen rezultate të mira dhe të lehtësohen sëmundjet. Fat të mirë!

Diabetus Shqipëri