Si të kontrolloni glukozën në gjak

Glukoza është një lëndë djegëse universale për trupin. Sasia e tij në gjak është ajo që quhet "niveli i sheqerit". Një rritje e konsiderueshme e normës së këtij niveli është problem dhe rrezik! Le të kuptojmë se si të normalizojmë nivelin e sheqerit në gjak, si të ulim sheqerin në gjak pa ilaçe dhe cilat produkte do të ndihmojnë me këtë.

Pse rritet sheqeri?

Sheqeri i lartë nuk është domosdoshmërisht një shenjë e diabetit. Kjo mund të vërehet tek një person i shëndetshëm.

Arsyet e rritjes së sheqerit janë të ndryshme:

 • konsum i lartë i karbohidrateve
 • stresi psikologjik, stresi;
 • zakone të këqija (sidomos pirja e duhanit);
 • aktivitet fizik intensiv ose mungesa e plotë e tyre;
 • disa sëmundje të mëlçisë ose pankreasit;
 • droga hormonale.

Dhe një nga arsyet më të zakonshme:

Pse sheqeri i rritur është i rrezikshëm?

Për një person të shëndetshëm.

Hedhje në sheqerin në gjak – stres për pankreasin. Ajo sekreton insulinën enzimë për t'u marrë me sheqerin e tepërt. Por një mbingarkesë e tillë është shumë e dëmshme për pankreasin. Kjo mund të ndikojë në punën e saj në të ardhmen.

Metabolizmi i dëmtuar i glukozës është rruga për komplikime akute dhe kronike të diabetit. Akute është një gjendje kome hiperglicemike dhe ketoacidoza diabetike. Ato ndodhin nëse niveli i sheqerit tejkalon normën me 2,5-6 herë. Kushtet e tilla janë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe mund të çojnë në vdekje.

Komplikime të tjera më të zakonshme:

 • dëmtimi i shikimit (katarakti, glaukoma ose madje edhe verbimi);
 • gangrenë (deri në amputimin e këmbëve);
 • dështimi i veshkave;
 • atherosclerosis vaskulare;
 • mundësia e një sulmi në zemër ose goditje në tru.

Si të monitoroni nivelin e sheqerit tuaj?

Për të ditur si të ulni sheqerin në gjak, duhet të kuptoni se cili është norma. Vlerat normale janë nga 3,7 në 5,5 mmol / L në stomak bosh. Një glukometër ose një rezultat i testit të gjakut do t'ju ndihmojë të zbuloni nivelin tuaj. Nëse treguesit tuaj janë mbi normale dhe vëreni simptoma të diabetit – kini kujdes!

Lexoni artikullin:  Qelizat sintetike beta - një trajtim i ri për diabetin

Cilat janë simptomat e sheqerit në rritje?

 • dobësi, lodhje, marramendje;
 • dhimbje koke dhe vizion i paqartë;
 • goja e thate, etja;
 • urinim të shpeshtë;
 • kërcime të mprehta në peshë;
 • lëkura kruajtëse, zhvishem;
 • veshje e bardhë në gjuhë.

Të gjitha këto shenja janë rezultat i një rritje të niveleve të sheqerit. Mundësia më e mirë është që menjëherë të konsultoheni me një mjek për t'i nënshtruar një ekzaminimi të plotë dhe të paralajmëroni veten kundër zhvillimit të komplikimeve. Por nëse treguesit janë vërtet mbi normën, le të kuptojmë ushqimin. Ushqimi jo i duhur është një nga arsyet e sheqerit të lartë.

Cilat ushqime rritin sheqerin?

 • të gjithë sheqerin e bardhë (ëmbëlsirat, sode të ëmbël, bllokim, çokollatë);
 • patate;
 • ushqim të konservuar;
 • sallam i tymosur;
 • mish yndyror dhe shpendë;
 • salca të nxehta dhe turshi;
 • perime dhe fruta të ëmbla;
 • pasta dhe bukë të bardhë;
 • pasta;
 • verë, lëngje;
 • mjaltë.

Në fillim, të mohosh veten ëmbëlsirat mund të jetë shumë e vështirë. Këshillë: në vend të ëmbëlsirave me sheqer – zgjidhni me ëmbëlsues. Por për të mos dëmtuar edhe më shumë, sigurohuni që të kontrolloni dozën me mjekun tuaj!

Farë normalizon sheqerin në gjak dhe si të ulet sheqeri në gjak pa ilaçe? Mënyra kryesore dhe më e lehtë është ushqimi i duhur.

Lista e ushqimeve për uljen e sheqerit:

 • perime: qepë, rrepë, lakër, kastravec spinaq asparagus kungull i njomë selino Jeruzalem;
 • fruta: Manaferrat e kopshtit dhe pyjet (veçanërisht boronica, qershi dhe boronicat), mollët e varieteteve të thartuara dhe të ëmbla të ëmbla, grejpfrutat, portokallet;
 • drithëra: hikërror, thjerrëza, bizele;
 • peshk (salmon, skumbri, sardele) dhe mish i ligët (viçi, shpendë, lepuri);
 • ushqime me fibra të lartë;
 • arra: bajame, shqeme, lajthi, arra (por jo më shumë se 50 gram në ditë), fara luledielli dhe kunguj;
 • erëza: kanellë, shafran i Indisë, karafil;
 • pije: çaj jeshil, çikore, zierje ose çaj me lisen.

Por mbani mend, trajtimi është më i mirë dhe më i sigurt – parandalimi! Edhe në mungesë të ankesave shëndetësore, parandalimi i sheqerit të lartë do të jetë i dobishëm.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i diabetit mellitus

Përgjigja është e thjeshtë! Kjo do të ndihmojë jo vetëm ushqimin e duhur, por edhe një mënyrë jetese të shëndetshme.

 1. Hiqni dorë nga zakonet e këqija. Pirja e duhanit dhe alkooli me siguri nuk do të ndihmojnë pankreasin dhe mëlçinë të përballen nivelet e glukozës tashmë të ngritur.
 2. Shëndeti emocional. Kujdesuni dhe mos stresoni veten. Përvojat e tepërta nuk janë shkaku i shumë telasheve.
 3. Sporti është një ndihmës i shkëlqyeshëm në luftën kundër niveleve të larta të sheqerit. Sa më shumë që lëvizni, aq më shpejtë konsumohet glukoza dhe zvogëlohet sheqeri në gjak.

Mjekët rekomandojnë aktivitete të ndryshme fizike, dhe ju mund të zgjidhni llojin që ju përshtatet personalisht.

Si të stabilizohet sheqeri në gjak me sportet?

Lista e ushtrimeve efektive:

 • not;
 • vrapim i paqartë;
 • çiklizmit ose bllokimit të rrugëve;
 • akuzuar;
 • gjimnastikë ose yoga;
 • shëtitjet e rregullta me një ritëm të ndryshëm.

Ushqimi i duhur, një mënyrë jetese e shëndetshme, sporti dhe shëndeti emocional janë parandalimi më i mirë i sheqerit në gjak të lartë! Por nëse vëreni simptoma të një rritje të nivelit të glukozës, këshillohuni me një mjek dhe sigurohuni që të bëni një test gjaku. Jini të vëmendshëm për shëndetin tuaj!

Diabetus Shqipëri