Si të trajtoni shtresat e shtratit tek pacientët me diabet

Një tipar i zhvillimit të plagëve të presionit tek pacientët me diabet mellitus është një rënie në mbrojtjen e trupit dhe mbizotërimi i proceseve destruktive mbi ato reparative. Diabeti mellitus është një sëmundje serioze endokrine e karakterizuar nga një rritje e sasisë së glukozës në gjakun e njeriut. Shkaku mund të jetë mosfunksionimi i veshkave, çekuilibri hormonal, kequshqyerja e zgjatur, trashëgimia, etj. Pavarësisht nga etiologjia e sëmundjes, ajo manifestohet në çrregullime të rënda metabolike. Kjo çon në një reagim të të gjitha indeve dhe organeve, në veçanti, ka një përkeqësim të ndjeshëm në proceset e të ushqyerit, restaurimin dhe rigjenerimin e indeve. Ulcerat e presionit formohen si rezultat i trazirave lokale në trofizëm dhe furnizimit me gjak. Në prani të ngjeshjes së zgjatur, vërehet ishemi në enët e vogla të gjakut. Kjo çon në stanjacion dhe nekrozë. Diabeti mellitus është një nga faktorët që provokojnë zhvillimin e plagëve të presionit tek një pacient.

Karakteristikat e zhvillimit të sëmundjes

Me diabetin, shtretërit e shtretërve ndodhin jo vetëm në pacientët me shtrat. Shkelja e proceseve metabolike provokon furnizimin e pamjaftueshëm të gjakut dhe ushqimin e indeve. Edhe shtrydhja e lehtë në vendet e zgjatjeve të eshtrave mund të shkaktojë iskemi dhe nekrozë.

Klasifikimi i thellësisë

Në varësi të thellësisë së lezionit, dallohen 4 faza të zhvillimit të plagëve të presionit, përfshirë diabeti mellitus:

 • Stadi I karakterizohet nga hiperemia e lëkurës, skuqja nuk zhduket me presion. Lokalisht, mund të ketë një humbje të vogël të ndjeshmërisë.
 • Faza II fillon me shfaqjen në lëkurën e fshikëzave dhe erozioneve të vogla që nuk shtrihen përtej epidermës.
 • Faza III karakterizohet nga shfaqja e një plage të thellë, procesi shkon në yndyrën nënlëkurore. Skajet e plagës janë të privuara nga epidermë, fundi është i mbuluar me pllakë nekrotike.
 • Faza IV karakterizohet nga thellësia e lezionit. Nekroza përhapet në indet e muskujve, ndonjëherë ndikon në kockat themelore. Dëmtime të mundshme në tendons, enët e gjakut, gjakderdhje arrosive.
Lexoni artikullin:  Trajtimi kirurgjik i diabetit tip 2

Në neuropatinë diabetike, procesi lëviz shpejt nga faza I dhe II në III dhe IV, ndërsa pacienti nuk vëren dhimbje të forta. Një rënie në ndjeshmëri është shkaktuar nga një shkelje e intrigimit dhe vdekja e mbaresave nervore.

Klasifikimi sipas shtrirjes së lezionit

Unë kategorizoj bedsores në një pacient me diabet duke marrë parasysh madhësinë e zonës së prekur. Zgjedhja e metodës së trajtimit varet nga shtrirja e nekrozës.

Llojet e shtretërveDiametri i lezionit
i vogëlDeri në 5 cm
mesatareNga 5 në 10 cm
i madhNga 10 në 15 cm
gjigantMë shumë se 15 cm

Më vete, zhvillohet nekroza, e cila zhvillohet në shtresat e thella dhe shoqërohet me formimin e një fistule. Forma fistulare e plagëve të presionit është karakteristike për pacientët me sheqer të lartë në gjak dhe shpesh është e komplikuar nga osteomieliti i kockës themelore.

Parandalimi i plagëve

Në pacientët me diabet mellitus, vdekja e indeve ndodh intensivisht, por trajtimi zgjat një kohë të gjatë dhe jep një efekt të dobët. Prandaj, vëmendja kryesore duhet t'i kushtohet masave parandaluese:

 • Shmangni një rritje të sheqerit në gjak;
 • Monitoroni me kujdes higjenën e pacientëve;
 • Shmangni efektet traumatike në lëkurë;
 • Ndryshimi i pozicionit të trupit të një pacienti në shtrat çdo 60-80 minuta;
 • Masazhe të lehta të rekomanduara që stimulojnë qarkullimin e gjakut duke përdorur vajra hidratues dhe ushqyes;
 • Vëzhgoni dietën, regjimin e pirjes;
 • Në rast të djersitjes së tepërt, përdorni pluhur për fëmijë, pluhur trupi ose niseshte.

E rëndësishme! Gjendja e lëkurës së një pacienti në shtrat me një diagnozë të diabetit mellitus kontrollohet çdo ditë, duke marrë parasysh të gjitha masat paraprake, duke shmangur fërkimin e liri në lëkurë ose zhvendosjen e lëkurës në raport me indet themelore.

Trajtimi i plagëve të presionit për neuropatinë diabetike

Një parakusht në trajtimin e plagëve të presionit tek një pacient me diabet është kontrolli i niveleve të sheqerit. Rritja e sheqerit rrit procesin e nekrotizimit dhe ngadalëson rigjenerimin e indeve. Pjesa tjetër e trajtimit varet nga faza e lezionit dhe nga gjendja e përgjithshme e pacientit.

Lexoni artikullin:  Edemë në trajtimin e diabetit mellitus tip 2

Terapia e ilaçeve

Trajtimi lokal tek pacientët me diabet ka për qëllim eliminimin e inflamacionit, pastrimin e plagëve dhe stimulimin e epitelizimit dhe shërimit.

Në fazat fillestare të lezionit, një efekt i mirë fitohet duke trajtuar vendin e hiperemisë me zgjidhje antiseptike dhe përdorimin e agjentëve keratoplastikë (epitelizues).

Efektive janë ointments bazuar në jonet e argjendit, për shembull Sulfargin – ka një efekt antiseptik dhe anti-inflamator, promovon shërimin. Për trajtimin e fazës I dhe II, përdoret vaji i zinkut, ai lubrifikon zonën e prekur të paravendosur me antiseptikë. Nëse fshikëzat shfaqen në lëkurë, vaji aplikohet nën një fashë.

E rëndësishme! Në trajtimin konservator të shtretërve të shkallës III dhe IV, është e nevojshme terapi e përgjithshme simptomatike dhe anti-inflamatore. Kur merrni antibiotikë, duhet të konsultoheni me një endokrinolog me mjekun tuaj, pasi disa ilaçe në këtë grup janë kundërindikuar për pacientët me diabet mellitus.

Trajtimi i shtretërve të thellë përbëhet nga tre faza:

 • Pastrimi dhe trajtimi antiseptik – zgjidhje të klorheksidinës, furatsillina;

 • Largimi i reaksionit inflamator – Levomekol, Sinaflan, Liniment Vishnevsky;

 • Stimulimi i proceseve të rigjenerimit – Actovegin, Solcoseryl, Methyluracil.

Një efekt i shkëlqyer sigurohet nga veshjet e gatshme të xhelit ose alginate – Suprasorb, Sorbalgon.

Trajtimi kirurgjik dhe mjekësia tradicionale

Ulçera presioni në një pacient me diabet mund t’i nënshtrohet trajtimit kirurgjik, por duke marrë parasysh specifikat e sëmundjes, operacioni kryhet me shumë kujdes dhe vetëm në një spital. Nekroza excizohet brenda indeve të shëndetshme, në disa raste plaga është qepur. Anshtë përshkruar një trajtim anti-inflamator.

Trajtimi kirurgjik tregohet në prani të ulcerave jo shëruese në fazat III dhe IV të zhvillimit të plagëve të presionit.

Mjetet juridike popullore japin një efekt të mirë dhe përdoren në çdo fazë të zhvillimit të sëmundjes. Një efekt i theksuar anti-inflamator dhe shërues i plagëve zotërohet nga produkte të bazuara në produkte të bletarisë, infuzion të luleve të calendula, gjethe aloe, Kalanchoe, zierje të bimëve medicinale.

Si një profilaktik, përdoren niseshte patatesh, kamfure, vaj ulliri, vaj deti i buckthorn.

Diabetus Shqipëri