Simptomat dhe trajtimi i rezistencës ndaj insulinës

Rezistenca ndaj insulinës zhvillohet kur qelizat "nuk perceptojnë" insulinën. Reagimi biologjik i indeve të trupit ndaj veprimit të insulinës është i ndërprerë. Në të njëjtën kohë, nuk ka asnjë ndryshim: insulina prodhohet në trup ose vjen në formën e injeksioneve.

Insulina rregullon metabolizmin e jo vetëm karbohidrateve, por edhe yndyrnave dhe proteinave, proceseve mitogjenike (rritja dhe riprodhimi i qelizave), dhe sinteza e shumë substancave të rëndësishme. Si rezultat, për shkak të rezistencës ndaj insulinës, sheqeri nuk depërton në inde, gjasat e mpiksjes së gjakut, zhvillimi i arteriosklerozës rritet.

Si manifestohet rezistenca ndaj insulinës?

Ndër simptomat e rezistencës ndaj insulinës, më karakteristikat janë:

 • trashje,
 • hipertension,
 • Copa lëkure me lëkurë të ashpër, të hiperpigmentuar nën gjëndrat gjumit, në sqetull, në qafë, në bërryla,
 • Numërimi i dobët i gjakut për kolesterolin dhe trigliceridet,
 • Proteina në urinë.

Një cikël i mbrapshtë lind në trup. Meqenëse insulina nuk depërton në qelizat, trupi e prodhon atë edhe më shumë, me shpresën se kjo do të zgjidhë problemin. Por asgjë nuk ndryshon. Nivelet e sheqerit luhaten shumë. Shkakton lodhje kronike, ulje të vitalitetit. Në momentet kur sheqeri është ulur shumë, një person ha shumë. Veçanërisht mbështeten në karbohidratet. Një rritje e sheqerit shkakton gjithashtu një rritje të prodhimit të insulinës. Insulina e tepërt kontribuon në depozitimin e yndyrës.

Pandjeshmëria e trupit ndaj insulinës nuk është gjithmonë patologjike. Gjatë shtatëzënësisë, gjatë gjumit të natës, gjatë pubertetit, zbulohet rezistencë ndaj insulinës. Në këto raste, është fiziologjike. Rezistenca patologjike ndaj insulinës zbulohet në situatat vijuese:

 • Dekompensimi i diabetit tip XNUMX
 • Diabeti tip XNUMX
 • trashje,
 • kequshqyerja,
 • alkoolizmi,
 • Sëmundjet endokrine (tirotoksikoza, hipotiroidizmi dhe disa të tjera).

Shumë shpesh, rezistenca ndaj insulinës mbetet e pa diagnostikuar derisa të fillojnë ndryshimet metabolike.

Provokuesit e rezistencës ndaj insulinës mund të jenë:

 • Ndryshimet e moshës
 • Aktivitet i ulët fizik
 • dietë të pahijshme,
 • Trajtimi me ilaçe të caktuara
 • Pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin.

Më shpesh, një person me rezistencë ndaj insulinës është një burrë apo grua në moshë mesatare. Ai ka trashje abdominale (dmth, yndyra grumbullohet kryesisht në bark). Për të vërtetuar faktin e mbipeshes abdominale është mjaft e thjeshtë. Ju duhet të matni ijet dhe belin dhe të ndani treguesin e dytë me të parën. Për burrat, norma është 1, për gratë 0,8. Nëse treguesi është më i lartë, atëherë tashmë ka yndyrë të tepërt në bark dhe mbipesha e barkut është e pranishme në një shkallë ose një tjetër.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut nga 17 në 17,9 mmol; cfare do te thote

Diagnostics

Diagnoza e rezistencës ndaj insulinës mund të bazohet në një ekzaminim të jashtëm të pacientit. Tejkalimi i raportit të lejueshëm të zgavrës së barkut dhe belit tashmë mund të konsiderohet si një simptomë e mbipeshes abdominale dhe mundësia e rezistencës ndaj insulinës. Pikat e përafërta të pigmentit gjithashtu mund të tregojnë këtë problem.

Metodat e diagnostikimit laboratorik:

 • Insulinë e agjëruar
 • Sheqeri i agjëruar
 • Testi i tolerancës së glukozës,
 • Hemoglobina glikoziluar,
 • Peptid C
 • Treguesit e metabolizmit të yndyrës.

Bazuar në treguesit e marrë, llogaritet indeksi i rezistencës ndaj insulinës dhe aterogjenitetit (raporti i substancave "të dëmshme" dhe "jo të dëmshme" të depozituara në muret e enëve të gjakut). Tjetra, një diagnozë është bërë tashmë dhe ofrohet trajtim.

Trajtimi i rezistencës ndaj insulinës

 • Dietë e ulët karboni
 • Aktiviteti fizik.

Këto dy metoda sot mund të lehtësojnë ndjeshëm gjendjen dhe të përmirësojnë mirëqenien. Dieta për rezistencën ndaj insulinës duhet të përmbajë një sasi të vogël të karbohidrateve. Me ushqimin e duhur, shëndeti përmirësohet pas 3-4 ditësh, dhe pas 1-2 muajsh, edhe شمimet e gjakut përmirësohen. Në veçanti, i ashtuquajturi kolesterol "i keq" është zvogëluar. Kjo do të thotë që mundësia e zhvillimit të arteriosklerozës dhe sëmundjeve kardiovaskulare është zvogëluar. Me një dietë të ulët karboni, pesha e trupit gradualisht zvogëlohet, dhe kjo gjithashtu përmirëson mirëqenien dhe numërimin e gjakut. Rrit ndjeshmërinë e insulinës.

Nëse problemi shkon thellë, mund të përshkruhet një ilaç siç është metformina. Ky është ilaçi bazë për diabetikët e tipit 2 që kanë rezistencë ndaj insulinës. Ndihmon në uljen e insulinës dhe sheqerit në gjak, nuk shkakton hipoglicemi dhe ndihmon në uljen e peshës.

Ushtrimi është një pjesë po aq e rëndësishme e trajtimit. Fakti është se 80% e receptorëve të insulinës janë në muskuj. Puna e muskujve shkakton punën e receptorëve, gjë që rrit ndjeshëm ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës.

Ju mund të aplikoni trajtimin e rezistencës ndaj insulinës me mjete juridike popullore. Ilaçi më i thjeshtë dhe më i shijshëm është boronica. Ushqimi i kësaj kokrra të kuqe ul nivelin e sheqerit dhe rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës. Në të njëjtën kohë, sasia e substancave të rrezikshme që prodhojnë indet dhjamore është zvogëluar.

Diabetus Shqipëri