Simptomat e diabetit, komplikimet dhe trajtimi

Disa diabeti

B. Diabeti është i sëmurë në mënyrë kronike, karakterizohet nga prania e glukozës në gjak, ose përqendrimi i glukozës në gjak, e cila është disi në gjendje shëndetësore dhe madje edhe normale.
Në këtë rast, gjendja e hiperglicemisë është kogato krvnata zakhar nadvishava 110 mg / dl në të qetë ose 140 mg / dl dy orë nga ruajtja. Kjo gjendje mund të shkaktohet nga një funksion ose defekt në prodhimin e insulinës, sekretimi i hormonit nga pankreasi, i zvarritur për metabolizmin nga zachary, dhe përbërësit e tjerë të leckave të ruajtura, dhe kjo shndërrohet në energji për muskujt dhe organizmat.

Varja e fushës së misrit në glukozë në një mënyrë të prirur zvogëlon favorin tuaj për diabetin dhe komplikimet kronike. Ndjehet i dëmtuar nga burbiciti, retinata, nervat periferit dhe sardinokardi (mish i papërpunuar dhe arterie).

diabeti tip

Ima tre lloje të diabetit:. diabeti tip 1, diabeti tip 2 dhe diabeti gestacional.

diabeti tip 1 (akronimi DM1 ose T1DM)

diabeti tip 1 (ose diabeti i varur nga insulina) është patologji kronike, autoimune, por pankreatiti nuk mund të prodhohet insulinë. Diabeti i tipit 2 është i sëmurë në mënyrë kronike për shkak të numrit ose funksionit të insulinës, i cili karakterizohet me glukozë të lartë misri në ditë. Forma Tovar për diabetin, e cila është mbizotëruese në fëmijëri dhe rini (midis moshës 2-25 vjeç gjatë periudhës, përcakton diabetin e fëmijërisë), Doris nuk është i rrallë, i pjekur, i moshës 40 vjeç. Unë u shfaqa sinqerisht papritmas, duke pasur simptoma të kato kubub në teglo, duke rritur prodhimin në urinë dhe ndjenjën e etjes, të dehidratuar.

Në rast të diabetit tip 1, përgjigja është sistemi imununatë kim koito që shkatërron shpejt qelizën, vuan insulinën, njerëzit që vuajnë nga diabeti janë infektuar tip 1, lecka dhe insulina merren pas një doze, përpara sasisë së saktë, po në prodhim, sekretimi fiziologjik është fiziologjik.

diabeti tip 2 (DM2 në shkurtim ose T2DM)

për diabetin e tipit 2 (insulinë), është i sëmurë kronik, dlzhi në një rënie të madhësisë, ose funksion në insulinë, i karakterizuar nga një misër i lartë në glukozë në krva. Kjo është një formë e diabeteve, të paktën, diabeti i moshuar është identifikuar gabimisht ose diabeti është i ruajtur, ndërsa një gjurmë e moshës 40 vjeç është veçanërisht e dukshme në mbipeshën ose fytyrën e penduar.

L ”fillimi është pa simptoma, ose nëse dikush duket se ka një model të ngjashëm me simptomën e diabetit tip 1, por në të njëjtën formë dhe është i ngjashëm me evolucionin, është pak si diabeti që shkatërron gradualisht aftësinë dhe kontrollon ekuilibrin krvnata zahar. Në fazën e parë të diabetit, diabeti tip 2 është një leckë dhe të gjitha kontrolluesit me të gjithë dhe insulinë, dhe më pas merrni glukozë në kafaz. Pasi të keni hyrë në fazën e dytë në pankreas, është e vështirë të kontrolloni procesin e prodhimit dhe të lëshoni pak insulinë, është e nevojshme të ndërpritet në mënyrë komerciale për procesin ose përmes rezistencës së insulinës dhe nevojës për të, dhe për të ndihmuar pankreasin, të bëni sasitë e nevojshme. Në përballjen me barnat, është e mundur që ata të marrin rezultate të rëndësishme për shkak të një ndikimi në teglo dhe ushtrime.

Lexoni artikullin:  Mund diabetikët të hanë xhenxhefil

diabeti gestacional

diabeti është gestacional ose diabeti gestacional është diabeti tip 2, një incidencë prej afro 10% e barrës përsëritet gjysmës ose trimescencës së fundit, dhe ekziston një tendencë për t’u zhdukur kur shkurtohet nga njëri-tjetri, doria është një prishje e rrezikut nga zhvillimi i presionit të diabetit vijon një vit.

Forma Mezhdinni

Disa forma të diabetit janë autoimune, shfaqja e diabetit tip 1 vonohet, prodhimi i insulinës vonohet, zhvillimi i sëmundjes është i ngjashëm me diabetin tip 2, dhe ka shumë ndershmëri midis rasteve dhe mundësinë e marrjes gjatë gjithë kohës

arsyet e diabetit dhe faktorët e rrezikut

Përkundër faktit se diabeti është tip 2, për më tepër, simptomat janë të dukshme, zhvillimi i tyre është shumë më argëtues dhe nuk lejon që diagnoza të diagnostikohet, si dhe ata që mund të mbesin të pakënaqur gjatë një muaji ose një viti. Zbuloni thelbësisht simptomat, përveç këtij lloji të diabetit për tipin 1 përfshijnë

 • polifagia (e lëmuar intensive);
 • izdzhenzh zaglazhenny vizdane;
 • ulcera; Th lekuva me kurs;
 • prania e urinata zachart
 • Mravuchek në krakata

Metodat për parandalimin e diabetit

Diabeti tip 1 nuk mund të parandalohet. por thjesht mos i falni rregullat në bark, përgjithësisht formoni diabet për diabetin, mbase mund ta ndihmoni dhe menaxhoni me mirësi me ta:

 • dobësoni akstën me një gjendje dërrmuese teglost;
 • Darga Niva mbi Nalyagan dhe kolesterolin nën kontroll;
 • e ndjekur nga një dietë e përshtatshme,
 • kam është një aktivitet i rrallë fizik,
 • marrja e ilaçeve është e rrallë;
 • nepushachi,
 • duke drejtuar vitin e inspektimit organi është në shënjestër të diabetit;
 • duke vendosur çdo vit të vaksinimit
 • izstvat krakata all den, Padyshim i tillë mes jush, gjurmët lahen me ujë dhe nga vetja e tij nga karburanti, por më pas kushtojini vëmendje që të shfaqeni në mehuri, plagë të vogla, të djegura.

Përpara diabetit

Nëse keni një parafabrikatë në rast paraqitjeje, karakterizoni simptomat e diabetit mellitus, mund të ofroni një vlerësim për një specialist. Diabetikët shërohen.Përcaktohet një diagnozë e saktë e diabetit dhe qasja e duhur terapeutike.

Diagnoza për diabetin

Diagnoza për diabetin është për shkak të testit. Testi bazë:

 • krvna zakhar sutrin vëzhgimi në gjunjë 8 orë pa probleme. Qëndrueshmëria, Barazia ose Golemi nga 126 mg / dl mund të tregohen për diabetin;
 • kimoglobina gliciran (HbA1c) qm notë mesatare për kvnata zahar pres zgjasin 2-3 muaj. nga qëllimet nga qëndrueshmëria prej 6.5%, mund të ketë prova për diabetin;
 • nga testi i glukozës, natovarvane, i cili gjithashtu vlerësoi gjurmën e pijeve, që përmbante 75 gram glukozë: për një distancë prej dy orësh glukozë, të barabartë ose të barabartë me golemin nga 200 mg / dl, dëshmi e diabetit.
Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus, llojet 1 dhe 2, shenjat, simptomat, trajtimi

komplikime të diabetit

Diabeti tip 1. mund të çojë në shumë komplikime akute dhe kronike.Në korin e ri me diabet, diabeti tip 1. është i sigurt.Hipoglikemia, d.m.th. Papritur duke rënë në sheqerin në gjak me glukozë në ujë me 70 mg / dl, dikush është miqësor nga djersitja, dridhjet, ndihet i qetë, mbase duhet të shtoni sarcebiena, për ushqim, është i dobët. Ako pranoje, che zahar, Lëng, Mjaltë ose një pije të ëmbël, lesh prej nivoto kvvnata zhar dhe mos pusho në ramkit për një minutë. Pranimi në lecka zachari dhe pastaj përsëriteni, një herë, matur në mënyrë të përsëritur për ngecje, duke mos arritur në 100 mg / dl.

Komplikimi i dytë është hiperglicemia, për ndonjë arsye, ju mund ta shkruani atë si rezultat i ruajtjes, disa njerëz janë goxha të bollshëm ose ju lutemi konsumatorit nëse dëshironi ta mbani të sigurt, ju lutemi tregohuni të rehatshëm me terapinë, ose ju lutemi terapisë. Në rastin e hiperglicemisë kambanite, janë të pranishëm leshterikët dhe kontrolli në kohë i kvvnata zahar dhe ketoni në urinata sa: shikimi është i mjegulluar, nervozizmi, gryka dhe urinera në mënyrë të ndershme, etje të fortë, vështirësi dhe vështirësi të përqendrimit. Si një parim nga një Diabetolog, akvivoto ruan mbi 250 mg / dl, është e rëndësishme që të merrni një dorëzim shtesë të insulinës dhe të paralajmëroni ilaçin.

për diabetin tip 2, mogat po dhe komplikimet në organizma të ndryshëm dhe mogat po bdat osakatyavane, megjithatë, nuk janë fatale:

 • angina kataraktine, sulmi në zemër, goditje në tru, ateroskleroza në nivoto mbi arteritin në krakë;
 • Sëmundje false, retinopatia katastrofike, kataraktet dhe glaukoma;
 • neuropatia, me dëmtime Addictive në nervore, simptomat manifestohen nga rraskapitje, djalë, namalavan në ndjeshmëri në vetëm një gjurmë krakat, kapen spastrimi i stalpalotos dhe kraka; Ata që janë në gjendje të hanë, por nëse shihni diarre ose tavë, bastard dhe povrashchane dhe mosfunksionim ngrerë me purenë,
 • nefropatia, mungesa spontane e kato,
 • amputimet si rezultat i një seri infeksionesh nga një skelë, e shkaktuar nga këpucë të ngushta ose të zvarritura në një instrument për pedikyr infektiv;
 • hipoglikemia dhe hiperglicemia, siç është rasti për diabetin tip 1

rreziku i këtyre komplikimeve mund të zvogëlohet në minimum përmes mbështetjes për një kontroll të mirë në zakhar parëndësishëm dhe faktorë të tjerë të rrezikut, të tilla si nolagani shumë i lartë dhe kolesterolit në tempuj.

terapi diabeti

terapitë me diabet të tipit 1 përfshihen në insulinën integrale, duke vazhduar të administrohet në mënyrë subkutane te injektorët çdo ditë ose të pandreqshëm, duke përdorur një shiringë me një gjilpërë të vogël ose shkrues të insulinës. Pajisjet e pompës së insulinës Kato për administrim intravenoz të insulinës në formën e një doze dhe në përcaktimin e efektit imitues në insulinë prodhohen nga shpejtësia e pankreasit nga lënda e jo diabetikëve, kompensohet një lloj kompensimi për cilësinë e stomakut.
Diabeti i tipit 2 mund të kontrollohet nga hipo-glikemia orale dhe nëse është më efektive ose e ndërlikuar, i shtohet insulinës. Ilaçet hipoglikemike bazike i përkasin dy kategorive:

 • insulinë e ndjeshme, kështu që ndihmoni për nevojat e insulinës Namalyavane (pronë ose edhe bashkëngjitje);
 • stimulues i insulinës, ndihmë coito në pankreas dhe insulinë të mjaftueshme për të shpërndarë në ruajtje
Lexoni artikullin:  Poliuria në diabet

Para trajtimit mjekësor, është e rëndësishme që dieta dhe praktika e sportit të jenë të shëndetshme.

fuqia e pacientit me

diabeti dhe për silatën, një grua me diabet tip 1 dhe tip 2, jo mut dhe jo shumë nga vlechidrati, zarn, fetus, zelenchutsy dhe jo-sofistikuar, nuk e heq me parashikim, të gjitha paketoni vglehidrati mogat dhe ndikojnë në mbajtjen e glicemisë.
Në kundërshtim me mallin, zgjedhja e leckave është ende e sigurt dhe indeksi është në një nivel të ulët glicemik. Në tozi ai buzëqeshi, makaronat për preferencë dhe një bukë, dhe, veçanërisht, ngrirja, e cila u konsumua më pas nën impulsin dhe qëllimin e grurit. Dieta e përditshme e karkalecave dhe arrave përfshin meso, brinjë dhe vezë të të gjitha denave, një burim proteine, vitamina dhe minerale, të kufizuara në mbajtjen me një depozitë të lartë për kafshët e kafshëve, me një depozitë të lartë për kolesterolin. Osshtë i butë dhe i kuruar, osigureni, por është mirë ta ruajmë atë për daub (është diçka si një sirenë e vjetër) dhe shtohet i njëjti emër (është pelte ose çokollatë ose çokollatë)

Ekziston një përgatitje e tillë për bimët, është e pasur me vitamina, minerale dhe vlakna. Konsumimi i ëmbël dhe i alkoolit është i kufizuar në pjesë të vogla herë pas here.
Fetusi Dory është i rëndësishëm për një dietë me diabet, por lecka dhe madje edhe konsumues në moderim, mbrojtës dhe tepricë të vitaminave, mineraleve, kripës dhe ujit. Përkundrazi, duhen shmangur pijet e ëmbla dhe pijet jo alkoolike.

aktiviteti fizik në një pacient me diabet

Ushtrimet L 'për të praktikuar për 30-60 minuta në seancë, 3-4 javë në të njëjtën kohë kanë një rëndësi parësore për menaxhimin e diabetit. Në përgjithësi, një pjesë e studimit epidemiologjik është tregues i faktit se duhet të zvarriteni nga ushtrimi aerobik i kuq i nxehtë për një pacient me diabet tip 1, të hani cato-tezi për pacientët jo diabetikë. Për një pacient me diabet të tipit 2, zakonisht është e nevojshme të krijoni një ushtrim për të parandaluar hipergliceminë dhe sindromën metabolike.

E Mërkurë e veprimtarisë:. pluwen, rritje barzo, biçikleta, valle, bjagan skish, tenisi, thertore e artit. Por hidhëroni, në pjesën më të madhe, ushtrime për forcimin e muskujve (ushtrime me siguri, ushtrime ab, etj.) Dhe zare (basketboll, volejboll, të shkarkuar në hyrje, etj.). Në vend të tova te se shvatvat :. sportet e therjes, vdigane mbi mirësinë, gmurkane

Të dyja të rëndësishme, që të dy, ushtroni ushtrimet në përputhje me ilaçin tuaj, gjurmët e marrjes së një çertifikate për datën e skadencës. ilaçi juaj
Nga detajet:

Diabetus Shqipëri