Simptomat e gjendjes prediabetike, dieta, trajtimi, ushqimi

Trajtimi – Gjendja Prediabetike: simptomat, dieta, trajtimi, ushqimi

Gjendja prediabetike: simptomat, dieta, trajtimi, ushqimi – Trajtimi

Në vetëm disa dekada, diabeti është bërë një problem serioz për shoqërinë moderne dhe ka marrë në një shkallë pothuajse epidemiologjike. Të gjithë njerëzit të prirur ndaj kësaj sëmundje monitorojnë me kujdes nivelet e tyre të sheqerit në gjak, duke marrë rregullisht teste të përshtatshme. Por një mënyrë jetese moderne me dieta të parregullta jo të shëndetshme, ushqim të shpejtë dhe greva të urisë për shkak të punësimit provokon çrregullime në trup që rezultojnë me sëmundje të tilla si diabeti.

Simptomat e para të diabetit ndihmojnë për të diagnostikuar saktë dhe në kohë sëmundjen, në mënyrë që të fillojë luftën kundër tij që nga ditët e para.

Pra, si ta identifikoni fazën fillestare të diabetit – prediabetes?

Sheqeri para-diabeti

Gjendja prediabetike manifestohet kur indeksi i sheqerit të pacientit disa herë me radhë, gjatë analizës, tregon një nivel të ngritur. Simptomat karakteristike të kësaj gjendje janë mjaft të paqarta, pasi niveli i glukozës është shumë i paqëndrueshëm për arsye të ndryshme.

Niveli optimal i sheqerit është 3,9-5 mmol / L. Pas ngrënies, duhet të rritet për një maksimum prej 0,5 mmol / L.

Gjendja e diagnostikuar prediabetike nuk është fjali. Do të thotë vetëm se pacienti është në radhët e përparme të zonës së rrezikut, dhe trupi i tij është i predispozuar për diabet. Gjëja kryesore në këtë fazë është trajtimi dhe dieta e saktë e përshkruar nga endokrinologu.

Simptomat e para-diabetit

Ekziston një listë e përgjithshme e simptomave karakteristike kur një gjendje prediabetike tashmë është formuar, por diabeti është ende larg nga i plotë.

 • dëshira e vazhdueshme për të pirë ujë;
 • bazuar në kërkesën e mëparshme, të rregullt të shpeshtë për të urinuar;
 • dëmtimi pamor i paqëndrueshëm – ekziston një efekt i përkohshëm i astigmatizmit;
 • lodhja kronike, melankolia dhe fillimet e një gjendje depresive.
Lexoni artikullin:  Mund të lulëzojë me diabet - kuron diabetin

Këto janë simptomat kryesore të një gjendje prediabetike, por ato janë thjesht të përgjithshme. Ekzistojnë manifestime individuale me të cilat mjeku gjithashtu mund të diagnostikojë sëmundjen. Gjatë kësaj periudhe, është shumë e rëndësishme të filloni të merrni masa për të hequr qafe sëmundjen. Dhe sa më shpejtë, aq më mirë. Një qëndrim i pakujdesshëm ndaj manifestimit paraprak të diabetit do të rezultojë në pasoja të trishtueshme në formën e një formimi të plotë të patologjisë.

Pasi të keni vërejtur simptomat e prediabetes, menjëherë duhet të kontaktoni një endokrinolog.

Dieta e diabeteve

Kjo sëmundje manifestohet tek njerëzit që janë mbipeshë apo edhe obez. Prandaj, para së gjithash, pasi të zbuloni diabetin paraprak, duhet të humbni 10-15% minimum. Anydo ushqyes do t'ju ndihmojë të llogaritni shkallën tuaj personale të peshës.

Në rastin e yndyrës së vogël të trupit, do të jetë e mjaftueshme të kaloni në një dietë dhe stërvitje të shëndetshme. Dieta nuk duhet të jetë shumë e rreptë dhe e papritur. Trupi duhet të përgatitet gradualisht për regjimin e ri. Ndryshimet do të ndikojnë pozitivisht jo vetëm në gjendjen fizike, por edhe në atë emocionale.

Ushqimi i duhur për para-diabetin

 1. Ndalim i plotë i alkoolit.
 2. Ushqimi i ekuilibruar i fraksioneve: deri në 6 vakte në ditë në pjesë të vogla.
 3. Një refuzim kategorik i ushqimeve të pasura me karbohidrate të shpejta dhe yndyrna.
 4. Përdorimi i kripës është vetëm në moderim dhe për t’i dhënë shijen minimale gjellës.
 5. Përdorimi i ushqimeve që nuk provokojnë një rritje të glukozës në gjak:
  • gjizë me yndyrë të ulët;
  • mish i ligët dhe peshk – dietë;
  • fasule të ziera;
  • qepë në çfarëdo forme, përveçse të ziera;
  • lakër në çdo formë, duke përjashtuar lakrën e zier;
  • patëllxhan i pjekur;
  • selino;
  • zarzavate kopshtesh;
  • domate;
  • kastravecat;
  • kërpudha – thjesht jo turshi;
  • spinaq;
  • Piper bullgar;
  • Kastrati pa sheqer.

Këto produkte mund të hahen të papërpunuara ose të gatuara me trajtim minimal të nxehtësisë. Pjatat e skuqura ose me erëza janë të ndaluara.

Lexoni artikullin:  Trajtimi dhe dieta e diabetit tip 2

Menyja më e mirë për para-diabetin

 • çaj ose kafe e nxehtë, por pa sheqer dhe qumësht. Mund të përdoren ëmbëlsuesit për diabetikët;
 • dietë syrniki nga gjizë pa yndyrë dhe me një minimum miell. Pa sheqer dhe çfarëdo topthi tjetër si reçel, reçel, çokollatë, qumësht i kondensuar, etj.
 • bukë thekre
 • perime të papërpunuara në një sallatë pa luledielli ose vaj ulliri;
 • vezë e zierë e pulës.
 • mish pule të zier ose mish tjetër dietik me një minimum kripe;
 • pjatë anësore e perimeve të ziera, të ziera ose të papërpunuara. Karotat janë vetëm të papërpunuara.
 • peshk i zier pa yndyrë, i zierë;
 • pjatë anësore;
 • një zierje e vitheve të trëndafilit ose çaj jeshil të pangopur.

Rostiçeri para gjumit:

 • kefir – 200 ml (përmbajtja e yndyrës jo më shumë se 1%).

Lejimi i diabetit paraprak të zhvillohet i plotë, ata humbasin mundësinë për të vuajtur sëmundjen me dëmtime minimale të trupit. Simptomat përkeqësohen me kalimin e kohës, dhe patologjia bën më shumë siklet dhe dëm. Diabeti nuk do të zhduket plotësisht, ai vetëm do të shërohet në një gjendje në të cilën ju duhet të ruani një sheqer të qëndrueshëm në gjak gjatë gjithë kohës. Kjo është një sëmundje kronike.

Shëndeti është mbi të gjitha, ju nuk duhet ta trajtoni atë nga pakujdesia!

Diabetus Shqipëri