Simptomat e sheqerit në gjak të ulët

Sheqeri i ulët i gjakut (ose hipoglikemia) është një gjendje e rrezikshme në të cilën niveli i glukozës është mjaft i ulët. Hipoglikemia nuk është më pak e rrezikshme sesa sheqeri i lartë në gjak. Në nivele të ulëta të glukozës, organet nuk marrin ushqim, dhe truri preket kryesisht. Furnizimi i menjëhershëm i glukozës në tru bën që truri të “fiket” dhe personi bie në gjendje kome.

Shkaqet e sheqerit në gjak të ulët

Në përgjithësi pranohet që kujdesi për sheqerin në gjak është prerogativë e pacientëve me diabet. Ky gjykim është pjesërisht i vërtetë. Në trupin e një diabetiku, niveli i glukozës është i ndjeshëm, nganjëherë treguesit mund të arrijnë një nivel kritik. Shumë njerëz me diabet janë të vetëdijshëm për këtë veçanti të trupit të tyre, kështu që ata kanë një ambulancë të gatshme në dorë – një karamele ose një pjesë të sheqerit.

Sidoqoftë, ka situata kur në trupin e njerëzve absolutisht të shëndetshëm niveli i sheqerit bie në minimumin e rrezikshëm. Pse po ndodh kjo?

 • Arsyeja kryesore për sheqerin e ulët është një dietë e kufizuar. Një dietë e rreptë varfëron rezervat e brendshme të trupit, kryesisht duke përfunduar me karbohidrate – burimi kryesor i energjisë.
 • Pushime të mëdha midis vakteve. Së bashku me ushqimin, karbohidratet hyjnë në trup, por metabolizmi shpejt prish karbohidratet. Disa prej tyre janë përdorur, dhe disa janë kthyer në energji. Nëse një person nuk përmbahet të hajë për 8 orë, atëherë ka të ngjarë që sheqeri në gjak të jetë i ulët. Për të njëjtën arsye, sheqeri i ulët i gjakut në mëngjes është i mundur, pasi natën një person nuk hante, dhe nuk kishte konsum të karbohidrateve.
 • Aktivitet fizik intensiv. Edhe me ushqimin e duhur, një rënie e niveleve të sheqerit mund të ndodhë nëse një person është i përfshirë në sport. Ekziston një mungesë e energjisë, sepse niveli i karbohidrateve të konsumuara është më i lartë se ai i konsumuar.
 • Etsmbëlsirat e tepërta në dietë. Ushqimet me një indeks të lartë glicemik (ëmbëlsirat, çokollata me qumësht, pasta të ëmbla) po shkaktojnë rritjen e nivelit të glukozës në gjak. Megjithatë, pas një rritje të shpejtë, nivelet e sheqerit gjithashtu po bien me shpejtësi. Pije alkoolike ose sode sheqeri kanë saktësisht të njëjtin efekt.
Lexoni artikullin:  Si të kurohet diabeti

Simptomat e sheqerit në gjak të ulët

Hipoglikemia mund të jetë e një natyre të ndryshme. Ndonjëherë sheqeri i ulët në gjak vërehet vetëm në mëngjes, në këtë rast manifestimet e jashtme janë me ton të ulët, përgjumje, dobësi dhe nervozizëm. Nëse e matni nivelin e sheqerit në gjak me një glukometër, atëherë me siguri treguesi do të jetë nën 3,3 mmol / L. Në këtë rast, mjafton që një person i shëndetshëm të hajë mëngjes në mënyrë që niveli i sheqerit të normalizohet dhe simptomat e pakëndshme të zhduken.

Ekziston një hipoglikeminë e përgjigjes, në të cilën përqendrimi i sheqerit në gjak zvogëlohet pas ngrënies – niveli bie në proporcion të drejtpërdrejtë me kohën e agjërimit. Hipoglikemia e reagimit mund të tregojë zhvillimin e diabetit mellitus. Për fat të mirë, sheqeri në gjak mund të ulet gradualisht, kështu që është e rëndësishme të "kapni" shenjat e mëposhtme paralajmëruese:

 • nervozizëm, dobësi, lodhje e rëndë;
 • dridhje e duarve, të dridhura, në raste të rralla – një nxitim i nxehtësisë;
 • djersitje në rritje;
 • dhimbje koke, marramendje;
 • dobësi e muskujve, rëndim në këmbë ose mpirje e gjymtyrëve;
 • shqetësime vizuale janë të mundshme – një vello e bardhë para syve, mizat, errësimi në sy;
 • të përzier;
 • një ndjenjë e fortë e urisë.

Këto reagime të trupit diktohen nga truri, sepse është ai që tani vuan nga mungesa e energjisë. Në këtë rast, rekomandohet të matni nivelin e sheqerit në gjak me një glukometër të lëvizshëm, dhe nëse treguesi është nën 3 mmol / l, menjëherë duhet të hani ushqim, mundësisht me karbohidrate të tretshëm. Nëse kjo nuk është bërë, atëherë gjendja do të përkeqësohet, reagimet e mëposhtme të pakëndshme janë të mundshme:

 1. konvulsionet;
 2. vëmendje e hutuar;
 3. të folurit joherente (si me dehjen e alkoolit);
 4. ecje e paqëndrueshme.

Nëse mbështetja e glukozës nuk i ofrohet trupit në këtë moment, atëherë një person mund të humbasë vetëdijen, të bie në një sulm konfiskimi (duket si një konfiskim epileptik), nganjëherë zhvillohet një goditje dhe ndodh dëmtim serioz i trurit. Njerëzit me diabet në këtë gjendje mund të bien në gjendje kome. Shtë e rëndësishme ta parandaloni këtë, pasi një gjendje kome diabetike është jashtëzakonisht e rrezikshme dhe mund të çojë në vdekje.

Lexoni artikullin:  Standardet e kujdesit për diabetin tip 1 dhe tip 2

Trajtimi i sheqerit në gjak të ulët

Trajtimi kryesor për sheqerin e ulët është parandalimi i sulmeve të hipoglikemisë. Për këtë, njerëzit me diabet duhet të llogaritin saktë dozën terapeutike të insulinës, veçanërisht nëse është planifikuar aktivitet fizik. Gjithashtu, mos merrni ilaçe që ulin sheqerin tuaj pa u konsultuar më parë me një mjek.

Për të shmangur një rënie të sheqerit në gjak, duhet t'i përmbaheni një diete të caktuar dhe dietë të duhur. Karakteristika kryesore e kësaj diete është përdorimi i ushqimeve me një indeks të ulët glicemik. Këto përfshijnë ushqime deti, perime (tranguj, domate, kunguj të njomë dhe të tjerë), produkte të qumështit.

Ekziston një listë e tërë e produkteve që kanë një indeks glicemie të ulët ose të mesëm, dhe kjo mund të përfshijë produkte miell, për shembull, bukë me drithëra. Gjë është se kur këto produkte thithen, ata lëshojnë sheqerin në trup gradualisht, dhe nivelet e glukozës gjithashtu rriten ngadalë. Ulja e sheqerit në gjak ndodh pa probleme, nuk arrihet një shenjë kritike.

Ju duhet të hani pas një periudhe të vogël kohe, atëherë doza e karbohidrateve do të hahet rregullisht, gjë që do të zvogëlojë mundësinë e zhvillimit të hipoglikemisë. Alkooli kërkon trajtim të kujdesshëm – alkooli nuk mund të konsumohet në stomak bosh, përndryshe mund të shkaktohet një sulm i hipoglikemisë.

Edhe njerëzit plotësisht të shëndetshëm duhet të lidhen saktë sasinë e ushqimit të konsumuar me sasinë e energjisë së shpenzuar gjatë stërvitjes ose aktiviteteve sportive. Ky paralajmërim është veçanërisht i vërtetë për gratë që janë në dietë dhe me ndihmën e aktivitetit fizik kërkojnë të forcojnë efektin e humbjes së peshës.

Diabetus Shqipëri