Simptomat kryesore, parandalimi dhe trajtimi i diabetit te macet

Përshkrimi i sëmundjes

Diabeti quhet një patologji në të cilën pankreasi ose nuk prodhon insulinë, ose trupi thjesht "nuk e sheh atë". Një dështim i tillë çon në faktin se glukoza nuk mund të hyjë në qelizë dhe vazhdon të mbetet në sistemin e qarkullimit të gjakut. Meqenëse kursi normal i proceseve ndërqelizore është i pamundur pa glukozë, kjo është e mbushur me ndërprerje serioze në funksionimin e organeve të brendshme, si dhe sistemet e mbështetjes së jetës.

Vlen të përmendet se kafshët shtëpiake në moshën pesë ose më shumë vjet janë në rrezik nëse sëmundja nuk është e një natyre gjenetike. Për më tepër, macet, dhe jo macet, janë më shpesh të prirur për sëmundje.

Përkufizimi i sëmundjes endokrine

Llojet dhe simptomat e diabetit

Në qen dhe mace, ndryshe nga njerëzit, diabeti është i ndarë në tre lloje.

Lloji i parë

Extremelyshtë jashtëzakonisht e rrallë, shpesh në kafshët e moshës 3-6 vjeç. Me këtë formë të sëmundjes, pankreasi nuk prodhon në mënyrë të pavarur një hormon, i cili çon në akumulimin e glukozës në gjak. Pa injeksione të rregullta të insulinës, macja zhvillon ketoacidozë, e cila bëhet shkaku kryesor i vdekjes së kafshëve shtëpiake. Lloji i parë mund të njihet nga simptomat e mëposhtme:

 • humbje e mprehtë e peshës;
 • etje e vazhdueshme;
 • urinim i shpeshtë;
 • rritja e oreksit;
 • erë acetoni nga goja.

Në mënyrë që të mos humbasë fillimin e sëmundjes, monitoroni me kujdes sjelljen e ngrënies së maceve. Alert duhet të jetë humbje peshe intensive me oreks të tepruar, si dhe pirje e shpeshtë.

Lloji i dytë

Shpesh ndodh në sfondin e mbipeshes te macet mbi moshën 6 vjeç. Pankreasi prodhon insulinë, por sasia e tij nuk është e mjaftueshme për të ruajtur nivelin e kërkuar të glukozës. Kafshët diabetike të tipit XNUMX gjithashtu kanë nevojë për injeksione në insulinë, por rreziku i komplikimeve ose vdekja e kafshëve shtëpiake është minimale. Shenjat kryesore të sëmundjes janë:

 • letargji;
 • rënie në ton;
 • etje e vazhdueshme;
 • obeziteti;
 • oreks i tepruar.

Diabet tip 2

Ky lloj diabeti është i fshehtë, pasi nuk manifestohet në fazat fillestare. Për të diagnostikuar patologjinë sa më shpejt të jetë e mundur, kushtojini vëmendje frekuencës së pirjes së kafshës suaj.

Lloji i tretë

Si rregull, është pasojë e trajtimit të patologjive të pankreasit. Përdorimi i rregullt i barnave në shënjestër shpesh shkakton diabetin. Shpesh sëmundja largohet pas përfundimit të kursit të ilaçeve, por ndonjëherë kafshët mbeten të varura nga injeksione insulinë për jetën. Simptomat e tipit të tretë janë mjaft të paqarta dhe të ngjashme me ato të mëparshme:

 • urinim i shpeshtë;
 • etje e vazhdueshme;
 • oreks i rritur.
Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus - mjekë dhe klinika në Novosibirsk

Video "Të gjitha në lidhje me diabetin në mace"

Në këtë video, veterinerët flasin se si sëmundja diagnostikohet dhe kurohet.

Arsyet e zhvillimit të patologjisë

Absolutisht të gjitha macet rrezikojnë nga diabeti. Në disa, shkaku është një predispozitë trashëgimore, në të tjerët, faktorë të jashtëm.

mbipeshë

Obeziteti shpesh është rezultat i mbipeshës së një kafshe ose çrregullime metabolike. Sa më shumë inde dhjamore, aq më e ulët është ndjeshmëria e trupit ndaj insulinës. Veçanërisht të prekur janë kafshët në të cilat yndyra formohet në stomak dhe në organet e brendshme.

Mbipesha është shkaku kryesor i patologjisë

Dietë e pabalancuar

Me çdo vakt, macja duhet të marrë saktësisht sa më shumë lëndë ushqyese sa duhet. Ushqyerja e një kafshë shtëpiake nga tryeza e pronarit është e mbushur me çrregullime metabolike, të cilat mund të çojnë në zhvillimin e shumë sëmundjeve.

Jeta e ulur

Kafshët pasive kanë tendencë të mbipesha. Nëse në të njëjtën kohë macja nuk merr vitaminat dhe mineralet që i duhen, proceset patologjike fillojnë të zhvillohen në trup. Lojërat aktive dhe dieta do të ndihmojnë në minimizimin e rrezikut.

Sëmundjet e enëve dhe sistemit të zemrës

Hipertensioni arterial ose patologjitë e muskujve të zemrës shpesh bëhen shkaku kryesor i diabetit. Presioni i lartë i gjakut dhe funksionimi i dobët i zemrës jo vetëm që ndikon negativisht në funksionimin e organeve të brendshme, por gjithashtu zvogëlon ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Stresi kronik

Stressdo stres ndikon negativisht në shëndetin e kafshës shtëpiake. Macja humbet oreksin ose, anasjelltas, ha gjithçka, nuk lëviz shumë, fle keq, dhe vazhdimisht është në eksitim nervor. E gjithë kjo zvogëlon rezistencën e përgjithshme të trupit, gjë që shpesh çon në një numër të patologjive serioze.

Një mënyrë jetese e ulur çon në sëmundje

Infeksionet virale

Në sëmundjet infektive, sistemi imunitar vuan shpesh, i cili funksionon në kufirin e aftësive të tij për të përballuar patogjenët. Kjo është arsyeja pse një kafshë e dobësuar është më e ndjeshme ndaj diabetit se të tjerët.

Sëmundjet kronike të organeve të brendshme

Sëmundjet kronike që kafshët shtëpiake vuajnë për një kohë të gjatë, jo vetëm imunitetin më të ulët, por gjithashtu shkaktojnë patologji shoqëruese. Rreziku më i lartë për t'u bërë diabetik zakonisht gjendet te macet me sëmundje të veshkave, mëlçisë, zemrës dhe pankreasit.

Efektet diabetogjene të ilaçeve

Do ilaç i drejtuar ka efekte anësore që ndikojnë në punën e koordinuar të trupit. Ilaçet diuretike dhe hormonale janë veçanërisht të rrezikshme, dhe për këtë arsye dhënia e tyre një kafshe pa u konsultuar me një mjek është kundërindikuar në mënyrë rigoroze.

Diagnoza e diabetit

Shtë e pamundur të bëni një diagnozë të saktë më vete, dhe aq më tepër të përshkruani një kurs të trajtimit, përveç nëse jeni veteriner. Meqenëse simptomat e diabetit janë shumë të ngjashme me sëmundjet e tjera, macja ka nevojë për një seri testimesh shtesë:

 • urine;
 • gjaku (i përgjithshëm dhe biokimik);
 • ekzaminimi me ultratinguj.
Lexoni artikullin:  Sheqeri i ulët në gjak, shkaqet, trajtimi

Sheqeri i gjakut

Trajtimi për diabetin tek macet

Shumë shpesh, pronarët bëjnë një gabim të madh – trajtoni kafshët e tyre, si dhe veten e tyre. Mos harroni se vetëm një veteriner mund të sigurojë ndihmë të kualifikuar.

Regjimi i trajtimit

Do lloj diabeti ka karakteristikat e veta, dhe për këtë arsye protokollet e trajtimit janë disi të ndryshme:

– injeksione të rregullta të insulinës;

– një kurs i injektimit të insulinës;

– humbje peshe;

– ilaçe që stabilizojnë nivelin e glukozës në gjak.

– injeksione insuline nëse është e nevojshme;

– ilaçe që ulin sheqerin;

– eleminimi i patologjisë themelore që çon në diabet.

Nëse një mace ishte diagnostikuar me ketoacidosis, trajtimi kryhet në një spital me droppers që synojnë stabilizimin e gjendjes së përgjithshme të kafshës.

Përgatitjet e insulinës

Si rregull, për trajtimin e diabetit, veterinerët përdorin ilaçet e mëposhtme:

 • "Metformin" – ul përmbajtjen e sheqerit në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe mëlçisë;
 • "Glipizide" – bën që qelizat aktive të prodhojnë më shumë insulinë;
 • "Glycvidon" – stimulon pankreasin për të prodhuar hormonin e vet;
 • "Miglitol" – bllokon ndarjen e karbohidrateve komplekse në glukozë;
 • "Caninsulin" – stabilizon metabolizmin e karbohidrateve.

Pasojat e mungesës së insulinës

Injeksion në insulinë

Strictlyshtë rreptësisht e ndaluar të injektoni ilaçe të destinuara për njerëzit tek kafshët tuaja. Fakti është se insulina e maces, dhe ndryshe nga njeriu, prodhohet në bazë të pankreasit të derrit ose gjedhit. Në këtë rast, ilaçi ndahet në tre lloje:

 • veprim i shkurtër (1-3 injeksion / ditë);
 • e mesme (2-3 injeksion / ditë);
 • e zgjatur (1-2 injeksion / ditë).

Injeksione me veprim të shkurtër të insulinës zakonisht u jepen maceve me llojin e parë të diabetit. Shiringat me vëllime 40, 100 dhe 500 njësi / ml shiten në farmacitë veterinare. Ato janë të pajisura me hala të hollë për të zvogëluar sikletin e injeksionit.

Macet me një tip të dytë dhe të tretë të diagnostikuar përshkruhen injeksione me veprim të mesëm ose të gjatë. Injeksione të tilla mund të jenë një zëvendësim për tableta ose një ilaç të pavarur. Mos harroni se me përdorimin e rregullt të insulinës, duhet të rregulloni periodikisht dozen, e cila mund të përcaktohet vetëm nga një veteriner.

dietë

Në shumë aspekte, suksesi i trajtimit varet nga një dietë e ekuilibruar siç duhet. Kafsha nuk duhet të vuajë nga mungesa e proteinave, por sasia e karbohidrateve duhet të reduktohet në minimum. Pas diagnostikimit të diabetit, kafshët shtëpiake transferohen më së miri në burime të specializuara, të tilla si Hills W / D ose Pro Plan DMB MENAXHIMI I DIABETS DM.

Nëse nuk doni të hiqni dorë nga ushqimi natyral, atëherë do të duhet të bëni vetë dietë. Përveç kësaj, numri i vakteve do të duhet të reduktohet në dy herë në ditë ose pjesët duhet të zvogëlohen, por vetëm në mënyrë që macja të mos vdes nga uria.

Ushqimet e mëposhtme lejohen për kafshët shtëpiake diabetike:

 • mish ligët;
 • peshk i ligët;
 • shpendët ose mishi i detit.
Lexoni artikullin:  Diabeti gestacional mellitus gjatë dietës së shtatëzanisë, simptomat dhe trajtimi i GDM

Ndalohet rreptësisht dhënia e produkteve të qumështit dhe qumështit të thartuar, makaronave dhe drithërave. Gjithashtu sigurohuni që macja të mos hajë ushqim nga tryeza juaj.

Kujdesi për mace për diabetin

Kafshët shtëpiake të sëmura janë shumë të prekshme, dhe për këtë arsye kanë nevojë për vëmendje dhe kujdes të shtuar. Gjendja e tyre shëndetësore duhet të monitorohet vazhdimisht, duke regjistruar çdo ndryshim në sjellje. Në simptomat e para alarmuese, menjëherë duhet të kontaktoni veterinerin tuaj.

Në mënyrë që të kontrolloni më mirë dietën dhe të mos harroni për marrjen e medikamenteve, merrni një fletore të veçantë. Atje shkruani treguesit e nivelit të sheqerit, dozën e ilaçit, kohën e injeksioneve, sasinë e ushqimit të ngrënë.

Këshilla të dobishme për ushqimin e kafshëve shtëpiake

Vështirësia më e madhe për fillestarët është futja e insulinës. Gjëja kryesore është që të llogaritet doza e saktë, përndryshe një ekzagjerim i normës mund të çojë në hipoglicemi. Shenjat e para të tij janë konvulsione, koordinim i dëmtuar i lëvizjeve, letargji. Nëse manar nuk është marrë me mjekun në kohë, macja do të bjerë në një gjendje kome diabetike, e cila shpesh përfundon në vdekje.

Përveç një diete të ekuilibruar, futni aktivitetin e përditshëm fizik. Luaj më shpesh me kafshën tuaj, bëjeni që ai të lëvizë më shumë, por mos e teproni.

Komplikime të mundshme dhe prognozë

Fatkeqësisht, diabeti shpesh shkakton sëmundje shoqëruese. Ndër më të zakonshmet janë:

 • ketoacidosis;
 • neuropati;
 • hypoglycemia;
 • angiopati;
 • nefropati;
 • ulcerat trofike.

Muajt ​​e parë pas diagnostikimit të diabetit janë më të vështirat jo vetëm për kafshën, por edhe për pronarin e saj. Ju nuk mund të kaloni injeksione, të shkelni regjimin dhe dietën. Sidoqoftë, mos e humbni shpresën, sepse nëse ndiqen të gjitha rekomandimet e mjekut, macja mund të jetojë në një moshë shumë të vjetër, dhe në disa raste madje edhe të shërohet plotësisht nga sëmundja.

Theelësi i terapisë së suksesshme është respektimi i rreptë i rrjedhës së trajtimit dhe kujdesi i shtuar për kafshën tuaj.

Parandalimi i sëmundjes

Për të parandaluar sëmundjen është gjithmonë më e lehtë sesa të përballosh një sëmundje ekzistuese. Për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të diabetit, duhet të ndiqni këto rregulla të thjeshta:

 • ushqimi natyror duhet të jetë i ekuilibruar, por është më mirë të jepni përparësi për prurjet speciale të gatshme;
 • ndryshoni stilin e jetës tuaj të maceve në aktive, shpesh luani lojëra në natyrë me të;
 • kur blini një kotele, studioni me kujdes modelin e saj për të eliminuar rrezikun e një predispozicioni gjenetik ndaj sëmundjes;
 • Vizitoni rregullisht klinikën tuaj veterinare për një kontroll rutinë.

Ekzaminimet e rregullta nga një veteriner parandalojnë zhvillimin e patologjisë

Edhe pse diabeti është një sëmundje mjaft komplekse, ju mund të jetoni me të normalisht, dhe ndonjëherë edhe plotësisht të shërohen. Nëse manar juaj ka marrë këtë diagnozë, mos hiqni dorë, por ndiqni me përpikëri rekomandimet e veterinerit dhe rrethoni kafshën me kujdes shtesë.

Diabetus Shqipëri