Të gjitha trajtimet në dispozicion për retinopatinë diabetike

Një ekzaminim i plotë okulologjik kryhet për të zgjedhur një metodë të trajtimit. Nëse ekzaminimi i fundusit zbuloi ënjtje të nervit optik, mikroaneurizma të arterieve, por nuk ka mbirje të enëve të reja dhe hemorragji të gjera në retinë, atëherë kjo fazë është faza fillestare. Quhet jo-përhapës, me të mund të bëhet trajtim kompleks i ilaçeve.

Grupet kryesore të barnave:

 • insulinë. Skema e administrimit të intensifikuar për diabetin tip 1, kombinim me tableta për uljen e sheqerit për llojin 2;
 • fonde për korrigjimin e çrregullimeve metabolike, vitaminave;
 • angioprotektorët (mbroni anijet nga dëmtimi);
 • hipotension me presion të lartë të gjakut;
 • agjentë antiplomatikë (pengojnë formimin e mpiksjes së gjakut);
 • injeksione të ilaçeve që pengojnë rritjen e enëve të gjakut.

Për përdorim afatgjatë, përgatitjet e tilla tregohen:

 • fonde për normalizimin e kolesterolit, triglicerideve: statinat "Vazilip", "Zokor", fibrat "Lipofen", "Tricor";
 • vitamina në kombinim me antioksidantë: komplekse me grupin B "Neurovitan", vitaminë E, acid lipoik "Tiogamma", "Mexidol", ekstrakt boronice, "Antocyan Forte";
 • ilaçe antihipertensive: Frenuesit e ACE "Lisinopril", "Prenesa" rekomandohen të mbajnë presionin e gjakut në një nivel jo më të lartë se 130/85 mm RT. Art. Ulni rrezikun e retinopatisë me 30% dhe përgjysmoni përparimin e tij;
 • angioprotektorët "Tanakan", "Doksium" përmirësojnë gjendjen e retinës, zvogëlojnë ënjtjen, rrisin mprehtësinë vizuale, promovojnë resorbimin e hemoragjive të pikës.

Vazodilatorët përdoren me kujdes. Për shkak të rrezikut të hemoragjisë, agjentët antiplumbetikë Aspirin dhe Curantil gjithashtu përshkruheshin më pak për retinopatinë.

Bateritë përdoren vetëm në trajtime komplekse. Më shpesh përdorni "Emoksipin". Ai forcon muret e enëve të gjakut, zvogëlon përshkueshmërinë e tyre, parandalon formimin e mpiksjes së gjakut, mbron retinën nga dëmtimet, ndihmon në resorbimin e hemoragjisë. Rekomandohet gjithashtu të rritet rezistenca ndaj urisë së oksigjenit.

Pas operacionit ose koagulimit me lazer, një oftalmolog mund të rekomandojë pika anti-bakteriale Tobradex. Nëse retinopatia diabetike çoi në formimin e glaukomës sekondare, atëherë "Timolol" përdoret për të ulur presionin intraokular. Për ekzaminimin e fundusit dhe me terapi lazer, nxënësi Tropicamid është dilatuar.

Faktori i rritjes endoteliale shkakton procesin e mbirjes së anijeve të reja. Për të ndaluar atë, administrohen frenuesit. Në fazën fillestare, ato gjithashtu zvogëlojnë ënjtjen e diskut të nervit optik. "Ailia", "Avastin" dhe "Lucentis" futen në trupin qelqor (intravitreal).

Kursi i injeksioneve të ilaçit Wessel due F përmirëson rrjedhën e gjakut, forcon muret vaskulare dhe normalizon presionin e gjakut. Efektive në fazat e hershme dhe të vonë të retinopatisë, por me anijet e formuara rishtas përshkruhet pas koagulimit me lazer.

"Retinalamine" është një ekstrakt nga retinat e derrit. Ai stimulon qelizat e retinës, përmirëson ndërveprimin e tyre me neuronet, ndihmon në rivendosjen e indeve të dëmtuara, mbron muret e enëve të gjakut nga shkatërrimi. Ajo administrohet intramuskulare dhe pas zverkut të syrit.

Injeksion intravitreal (injeksion i ilaçeve në sy)

Retinopatia diabetike proliferative karakterizohet nga:

 • mbirje e fibrave të indit lidhës;
 • ngjeshja dhe shkatërrimi i arterieve të gjakut;
 • formimi i anijeve të reja të hollë që shpërthejnë me tension të lehtë me formimin e gjakderdhjes masive – hemophthalmus;
 • membrana retikulare është tërhequr, e ngjeshur ose e shtrirë, e cila mund të shoqërohet me delaminim dhe humbje të shikimit.

Në këtë fazë, kryhet terapi me insulinë, dhe trajtimi specifik konsiston në koagulimin me lazer dhe operacionet.

Lexoni artikullin:  Mund diabetikët të hanë xhenxhefil

Terapia me lazer është trajtimi më i popullarizuar. Përdoret për të parandaluar ndryshimet e retinës. Më shpesh cauterizojnë enët e gjakut, nga të cilat gjaku derdhet në retinë. Si rezultat, zonat me mikroaneurizma janë të kompaktuara, dhe këputja e tyre parandalohet. Duhet të theksohet se me një lazer me retinopati është e pamundur të rivendosni shikimin e humbur, rekomandohet të parandaloni përparimin e sëmundjes.

Së bashku me kauterizimin fokal (pikë), përdoret gjithashtu një rreze e shpërndarë. Kjo procedurë quhet koagulim lazer panretinal. Ndihmon në ngjeshjen dhe rritjen e mëtejshme të anijeve të reja të brishta dhe të lirshme. Mund të duhen më shumë se dy seanca. Brenda disa ditësh, mund të ketë një pamje të paqartë, e cila më pas rikthehet.

Nëse ka mpiksje në sy, lind një pengesë për kalimin e rrezes lazer. Pacientë të tillë u tregohet shkatërrim i ftohtë – kriopeksi. Azoti i lëngshëm forcon retinën për të parandaluar shkëputjen e tij.

Kursi i rëndë i retinopatisë në diabet është i ndërlikuar nga hemophthalmus, tërheq kokën e nervit optik dhe shkëputje të retinës. Pacientët u përshkruhet trajtimi kirurgjik – vitrektomia. Gjaku hiqet nga syri, kordonet fibroze janë disekcionuar dhe enët e ndryshuara që zbardhin, cauterizojnë trupin qelqor, cauterizohen. Në vend të kësaj, futet një xhel me silikon.

Ilaçi bimor mund të rekomandohet vetëm për ata pacientë që, përkundër sfondit të diabetit, nuk kanë asnjë ndryshim në fundus, mprehtësia vizuale nuk zvogëlohet. Për përdorim profilaktik:

 • lëng nga gjethet e aloe. Ata së pari duhet të mbahen në frigorifer për 10 ditë, të mbështjellura në letër të trashë. Pastaj shtrydhni lëngun dhe pini një lugë çaji dy herë në ditë;
 • 5 g polen agjërimi;
 • lëng boronice: 2 tbsp. l. boronica e freskët është terren me gjysmë lugë çaji fruktozë ose xylitol dhe derdh një gotë ujë të ngrohtë. Pini tre herë në ditë në vend të çajit;
 • infuzion nga një lugë gjelle fitosompozimi: lëvore shelg, gjethe lingonberry, arre në aksione të barabarta dhe një gotë ujë të valë. Merrni një të tretën e një gote gjysmë ore para ngrënies për dy muaj.

Lexoni më shumë në artikullin tonë mbi trajtimin e retinopatisë diabetike.

Indikacionet për terapinë me ilaçe

Një ekzaminim i plotë okulologjik kryhet për të zgjedhur një metodë të trajtimit. Nëse ekzaminimi i fundusit zbuloi ënjtje të nervit optik, mikroaneurizma të arterieve, por nuk ka mbirje të enëve të reja dhe hemorragji të gjera në retinë, atëherë kjo fazë është faza fillestare. Quhet jo-përhapës, dhe me të mund të administrohet ilaçe komplekse.

Grupet kryesore të barnave:

 • insulinë: një regjim i intensifikuar i administrimit për diabetin tip 1, kombinim me tableta për uljen e sheqerit për llojin 2;
 • fonde për korrigjimin e çrregullimeve metabolike, vitaminave;
 • angioprotektorët (mbroni anijet nga dëmtimi);
 • ilaçe antihipertensive me presion të lartë të gjakut;
 • agjentë antiplomatikë (pengojnë formimin e mpiksjes së gjakut);
 • injeksione të ilaçeve që pengojnë rritjen e enëve të gjakut.
Lexoni artikullin:  Cila është norma e glukozës në gjak tek burrat dhe cilat tregues janë një devijim

Dhe këtu flitet më shumë për retinopatinë diabetike.

Përgatitjet në tableta me retinopati jo-proliferative

Për përdorim afatgjatë tregohen:

 • fonde për normalizimin e kolesterolit, triglicerideve: statinat "Vazilip", "Zokor", fibrat "Lipofen", "Tricor". Ata janë njëkohësisht në gjendje të pengojnë formimin e anijeve të reja në retinë, mbrojnë indet nga dëmtimet nga radikalet e lira, ruajnë strukturën e neuroneve, zvogëlojnë shkallën e inflamacionit;
 • vitamina në kombinim me antioksidantë: komplekse me grupin B (Neurovitan), vitaminë E, acid lipoik (Thiogamma), Mexidol, ekstrakt boronice, Anthocyan Forte;
 • ilaçe antihipertensive: Frenuesit e ACE ("Lisinopril", "Prenesa") rekomandohen të mbajnë presionin e gjakut në një nivel jo më të lartë se 130/85 mm RT. Art. Kur përshkruhen për parandalimin e komplikimeve vaskulare, ato zvogëlojnë rrezikun e retinopatisë me 30% dhe përgjysmojnë përparimin e tij;
 • angioprotektorët ("Tanakan", "Doksium") përmirësojnë gjendjen e retinës, zvogëlojnë ënjtjen, rrisin mprehtësinë vizuale dhe promovojnë resorbimin e hemoragjive të pikës.

Vazodilatorët përdoren me kujdes, pasi ato mund të stimulojnë kalimin e pjesës së lëngshme të gjakut dhe qelizave të kuqe të gjakut nga lumeni i anijes në retinë. Kjo çon në rritje të ënjtjes dhe gjakderdhjes që dëmtojnë shikimin. Për shkak të rrezikut të hemoragjisë, agjentët antiplumbetikë Aspirin dhe Curantil gjithashtu përshkruheshin më pak për retinopatinë.

pika

Ato përdoren vetëm në trajtime komplekse, pasi dëmtimi i syrit është një sëmundje vaskulare sistemike që nuk mund të mjekohet me ilaçe lokale. Më shpesh përdorni "Emoksipin". Ai forcon muret e enëve të gjakut, zvogëlon përshkueshmërinë e tyre, parandalon formimin e mpiksjes së gjakut, mbron retinën nga dëmtimet, ndihmon në resorbimin e hemoragjisë. Rekomandohet gjithashtu të rritet rezistenca ndaj urisë së oksigjenit.

Pas operacionit ose koagulimit me lazer, një oftalmolog mund të rekomandojë pika anti-bakteriale Tobradex. Nëse retinopatia diabetike çoi në formimin e glaukomës sekondare, atëherë "Timolol" përdoret për të ulur presionin intraokular. Për ekzaminimin e fundusit dhe me terapi lazer, nxënësi Tropicamid është dilatuar.

injeksione

Faktori i rritjes endoteliale shkakton procesin e mbirjes së anijeve të reja. Për të ndaluar këtë proces, i cili çon në një rënie të mprehtë të shikimit, hemorragji, frenuesit e këtij faktori futen në retinë. Në fazën fillestare, ato gjithashtu zvogëlojnë ënjtjen e diskut të nervit optik. "Ailia", "Avastin" dhe "Lucentis" futen në trupin qelqor (intravitreal).

Kursi i injeksioneve të ilaçit Wessel due F përmirëson rrjedhën e gjakut, forcon muret vaskulare dhe normalizon presionin e gjakut. Efektive në fazat e hershme dhe të vonë të retinopatisë, por me anijet e formuara rishtas përshkruhet pas koagulimit me lazer.

Injeksion intravitreal

"Retinalamine" është një ekstrakt nga retinat e derrit. Ai stimulon qelizat e retinës, përmirëson ndërveprimin e tyre me neuronet, ndihmon në rivendosjen e indeve të dëmtuara, mbron muret e enëve të gjakut nga shkatërrimi. Ajo administrohet intramuskulare dhe pas zverkut të syrit.

Retinopatia Diabetike Proliferative

Nëse ndryshimet në retinë nuk zbulohen në një fazë të hershme dhe nuk kryhet një kurs i terapisë parandaluese, atëherë pas fazës jo-përhapëse, ndodh ajo tjetër – ndodh përhapja (përhapja). Karakterizohet nga:

 • mbirje e fibrave të indit lidhës;
 • ngjeshja dhe shkatërrimi i arterieve të gjakut;
 • formimi i anijeve të reja të hollë që shpërthejnë me tension të lehtë me formimin e gjakderdhjes masive – hemophthalmus;
 • mbështjellja e rrjetës është tërhequr, ngjeshur ose shtrirë. Kjo mund të shoqërohet me eksfolim dhe humbje të shikimit.
Lexoni artikullin:  Vitaminat për diabetin

Retinopatia Diabetike Proliferative

Në këtë fazë, kryhet terapi me insulinë, dhe trajtimi specifik konsiston në koagulimin me lazer dhe operacionet.

Trajtimi me lazer

Terapia me lazer është metoda më e njohur. Përdoret për të parandaluar ndryshimet në retinë, pikat aplikohen në formën e një grilë në pjesët e largëta të fundusit. Më shpesh, anijet bëhen të kujdesshme për këtë, nga e cila gjaku derdhet në retinë. Si rezultat, zonat me mikroaneurizma janë të kompaktuara, dhe këputja e tyre parandalohet.

Duhet të theksohet se me një lazer me retinopati është e pamundur të rivendosni shikimin e humbur, rekomandohet të parandaloni përparimin e sëmundjes.

Së bashku me kauterizimin fokal (pikë), përdoret gjithashtu një rreze e shpërndarë. Kjo procedurë quhet koagulim lazer panretinal. Ndihmon në ngjeshjen dhe rritjen e mëtejshme të anijeve të reja të brishta dhe të lirshme. Mund të duhen më shumë se dy seanca. Brenda disa ditësh pasi ato mund të jenë shikimi i paqartë, i cili më pas rikthehet.

Nëse ka mpiksje në sy, lind një pengesë për kalimin e rrezes lazer. Pacientë të tillë u tregohet shkatërrim i ftohtë – kriopeksi. Azoti i lëngshëm forcon retinën për të parandaluar shkëputjen e tij.

Operacion

Kursi i rëndë i retinopatisë në diabet është i ndërlikuar nga hemophthalmus, tërheq kokën e nervit optik dhe shkëputje të retinës. Pacientët u përshkruhet trajtimi kirurgjik – vitrektomia. Gjaku hiqet nga syri, kordonet fibroze janë disekcionuar dhe enët e ndryshuara që zbardhin, cauterizojnë trupin qelqor, cauterizohen. Në vend të kësaj, futet një xhel me silikon.

Vitrektomia. Gjaku hiqet nga syri

Trajtimi me mjete popullore

Retinopatia është një ndërlikim vaskular i diabetit mellitus që është i vështirë për tu trajtuar, madje edhe me ilaçe. Ilaçi bimor mund të rekomandohet vetëm për ata pacientë që, përkundër sfondit të diabetit, nuk kanë asnjë ndryshim në fundus, mprehtësia vizuale nuk zvogëlohet.

Për përdorim profilaktik:

 • lëng nga gjethet e aloe. Ata së pari duhet të mbahen në frigorifer për 10 ditë, të mbështjellura në letër të trashë. Pastaj shtrydhni lëngun dhe pini një lugë çaji dy herë në ditë;
 • 5 g polen agjërimi;
 • lëng boronice: dy lugë boronica të freskëta janë tokë me gjysmë lugë çaji fruktoza ose xylitol dhe derdhni një gotë ujë të ngrohtë. Pini tre herë në ditë në vend të çajit;
 • infuzion nga një lugë gjelle fitosompozicioni: lëvore shelg, një gjethe lingonberry, arre në pjesë të barabarta për gotë ujë të valë. Këmbëngulni një orë, tendosni dhe merrni një të tretën e gotës gjysmë ore para ngrënies për dy muaj.

Dhe këtu flitet më shumë për trajtimin e okulistikës endokrine.

Retinopatia diabetike e fillimit të hershëm trajtohet me tableta, injeksione dhe pika. Ata kanë një efekt hipoglikemik, hipotensiv, kolesterol të ulët dhe viskozitet të gjakut. Mjetet tregohen për forcimin e mureve vaskulare, duke penguar rritjen e anijeve të reja. Me përparimin e sëmundjes, përshkruhen koagulim lazer dhe vitrektomia. Mjetet juridike popullore përdoren në mungesë të ndryshimeve në fundus.

Video të dobishme

Shikoni videon në retinopatinë diabetike:

Diabetus Shqipëri