Trajtimi dhe dieta e diabetit tip 2

Diabeti mellitus i tipit 2, dieta dhe trajtimi duhet të përdoren gjithmonë së bashku, pasi vetëm një qasje e tillë për luftën kundër sëmundjes do të zvogëlojë manifestimet e saj në minimum. Diabeti i tipit 2 është më shpesh një sëmundje e të moshuarve, e karakterizuar nga një rënie e ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës. Një shkelje e tillë çon në faktin se glukoza në hyrje nuk është zhytur plotësisht dhe shfaqen patologji dhe mosfunksionime të organeve të brendshme.

Farë jep një dietë për diabetin tip 2

Diabeti mellitus zhvillohet mjaft ngadalë dhe nëse sëmundja diagnostikohet në fazat fillestare të saj, atëherë mund të bëni pa marrë ilaçe për uljen e sheqerit. Por në të njëjtën kohë, ju duhet të maksimalizoni ndryshimin e dietës tuaj të zakonshme dhe stilit të jetës. Një dietë e zgjedhur mirë dhe një grup ushtrimesh fizike çdo ditë do të ndihmojnë në kontrollimin e luhatjeve të glukozës.

Qëllimi i terapisë dietë për diabetin e llojit të dytë është që të normalizohen të gjitha llojet e metabolizmit duke përdorur ushqimin dhe humbjen e peshës, e cila do të çojë në një rritje të ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës. Endokrinologu trajtues duhet të ndriçojë në lidhje me tiparet ushqyese të një pacienti me një sëmundje, rekomandimet kryesore përfshijnë:

 • Marrja proporcionale dhe e rregullt e ushqimit, duhet të mësoni të hani në të njëjtën kohë të ditës. Racionet nuk duhet të jenë shumë të mëdha, dhe numri i vakteve rekomandohet të sillet deri në 6 herë.
 • Kur zgjidhni një meny, gjithmonë duhet të përqendroheni në indeksin glicemik të produkteve. Minimizoni përdorimin e ushqimeve me GI më të lartë të mundshëm.
 • Përmbajtja kalorike e enëve nuk duhet të kalojë 1800 kcal.
 • Shtë e nevojshme të kufizoni marrjen e kripës, ushqime shumë të yndyrshme.
 • Refuzimi i alkoolit është i nevojshëm.
 • Ushqimi, nëse është e mundur, duhet të jetë plotësisht i natyrshëm dhe të plotësojë furnizimin e nevojshëm të elementëve gjurmë dhe vitaminave.
Lexoni artikullin:  Ulçera shputash për diabetin

Ndjekja e një diete të zgjedhur posaçërisht do të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të glukozës, dhe ky është kushti kryesor për numrin më të vogël të ndërlikimeve. Ushqimi i duhur për diabetikët duhet të bëhet baza e jetës, do të duhet t'i përmbaheni vazhdimisht, por kjo nuk do të thotë që diabetikët nuk marrin kënaqësi nga ushqimi. Duke pasur parasysh produktet e lejuara, ju mund të gatuani enët mjaft të shijshme që do të ruajnë funksionimin e trupit në nivelin e duhur dhe do të siguroni krijimin e një qëndrimi pozitiv.

Farë ju duhet të hiqni nga pushteti

Dieta dhe trajtimi i diabetit mellitus tip 2 fillojnë me refuzimin e ushqimeve të larta në karbohidrate. Ky grup përfshin sheqer dhe pothuajse të gjitha ëmbëlsirat, ëmbëlsirat, pasta. Përveç këtyre llojeve të ushqimit, duhet të përmbaheni nga ngrënia:

 • Pjekja nga drithërat. Lejohet vetëm të hajë bukë nga mielli i trashë.
 • Llojet e ëmbla të frutave janë banane, pjeshkë, rrush dhe luleshtrydhe.
 • Perime me një përmbajtje të lartë të niseshtës – patate, bizele, fasule, panxhar.
 • Ushqime të shpejta dhe ushqime komoditeti.
 • Ushqime të pasura me yndyrë. Në këtë grup bëjnë pjesë gjalpi, mishi yndyror, qumështi i plotë, mishi i lagësht.
 • Makarona të klasës së lartë.

Do të jetë gjithashtu e nevojshme të kufizohet përdorimi i gjizës, kosit, djathit. Lëngjet e frutave mund të konsumohen, por vetëm në një hollim me ujë 1: 3. Duhet të ketë më shumë ushqime të pasura me fibra në dietën tuaj. Ato kontribuojnë në heqjen e toksinave, përmirësojnë proceset metabolike, zvogëlojnë sasinë e kolesterolit të keq.

Ushqimi i një diabetiçi duhet të zgjidhet në fillim të trajtimit në mënyrë që të çojë në humbje peshe. Shtë vërtetuar se humbja e madje disa kilogramëve ul nivelin e glukozës me disa pika.

Rezultati i përgjithshëm: 5 Votuar: 7

konsulent

Nigmatullina Leila, terapiste, kardiologe, përkthyese.

Universiteti Shtetëror i Mjekësisë në Bashkir. Fakulteti: Mjekësi, Janar 1999 – Janar 2005

Hyrje të tjera

Nëna ime ka diabet tip 2. Po, kur ndoqa ushqimin e duhur, sheqeri dhe pesha u ulën. Tani jo gjithmonë përmbahet. Filloi të shfaqet në neurologji – zhurma në kokë vazhdimisht, dhimbje në duar. Për të cilën neurologu tha: “Epo, ju ende keni shumë me diabet tip 2 – 8 vjet pa ndërlikime. Së shpejti gjymtyrët do të bien krejt! Bëhuni gati! ”

Lexoni artikullin:  Limon me diabet ne kujtojmë pika të rëndësishme

Kam rezistencë ndaj insulinës. Pesha është e madhe dhe në asnjë mënyrë nuk u ul. Në rastin më të mirë, qëndronte i qetë. Derisa provova një dietë me keto. Në këtë dietë, insulina ime u bë normale dhe pesha menjëherë filloi të bie. Për 2 muaj kam humbur 10 kg. Megjithëse dikur isha në gjendje të humbja një maksimum prej 1-2 kg në muaj në një PP të ekuilibruar, unë dyshoj se këta ishin muskuj dhe ujë dhe më pas gjithçka kthehej. Dhe këtu, për gjysmë viti, pesha është mbajtur pas dietës Keto. Kam në plan ta përsëris. Sigurisht që ka efekte anësore – pas një muaji, dietat e venave filluan të dhembin dhe enët e gjakut dobësohen. Kam lexuar se atyre u duhen vetëm karbohidrate. Dhe në Keto ka vetëm 20 gramë në ditë në dhoma ushqyese.

Diabetus Shqipëri