Ulcerat trofike në metodat e trajtimit të diabetit 4

Me diabetin, marrja e glukozës është e dëmtuar, kështu që niveli i tij i gjakut rritet. Nëse dieta nuk ndiqet dhe nëse trajtimi nuk është i disponueshëm, mund të zhvillohen komplikime që përkeqësojnë ndjeshëm rrjedhën e sëmundjes dhe parandalojnë që pacienti të jetojë një jetë normale. Një nga këto ndërlikime të diabetit janë ulcerat e këmbëve.

Pse shfaqen ulcerat e këmbëve?

Një patologji e tillë ndodh për shkak të një rritje të zgjatur të sheqerit, prandaj është kaq e rëndësishme të ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut që merr pjesë.

Duke qenë në përqendrim të lartë, glukoza fillon të kristalizohet, dhe kristalet dëmtojnë enët dhe nervat. Demtimet vaskulare quhen angiopatia diabetike. Para së gjithash, enët e vogla të gjakut preken, ato bëhen më të holla, bëhen të brishta dhe humbasin elasticitetin. Më vonë, anijet e mëdha gjithashtu vuajnë; pllaka aterosklerotike formohet në to.

Dëmtimi nervor quhet neuropati diabetike. Ata janë dëmtuar për dy arsye:

 1. Kapilarët e prekur nuk e kryejnë funksionin e tyre sa duhet, si rezultat, nervat furnizohen dobët me gjak dhe përjetojnë uri oksigjeni.
 2. Me sheqer të ngritur vazhdimisht, formohen një numër i madh i trupave të ketonit dhe substancave të tjera toksike, ato dëmtojnë drejtpërdrejt mbathjet nervore.

Anijet dhe nervat e prekur nuk mund të përballojnë punën e tyre, si rezultat, ushqimi i indeve vuan. Lëkura humbet elasticitetin, atrofitë, thahet, lëvozhgat, bymehet dhe kruhet. Ky është një sinjal që urgjentisht duhet të bëhet trajtim, përndryshe ulcerat do të fillojnë të shfaqen.

Si duket ulçera?

Ulçera është një defekt i lëkurës. Meqenëse në diabet ato formohen si rezultat i kequshqyerjes së indeve, ata quhen trofikë. Me këtë sëmundje, ato lokalizohen më shpesh në ekstremet e poshtme, në rajonin e këmbëve dhe këmbëve.

ulçerë

Para shfaqjes së defektit, lëkura fillon të shkëlqejë dhe hollohet, bëhet e mbuluar me njolla pigmentimi, më vonë formohet një ulçerë e dhimbshme e rrumbullakosur në vendin e tyre, e cila gradualisht rritet në madhësi pa trajtim.

Shtë shumë e rëndësishme kur një ndjesi e pazakontë shfaqet në gjymtyrë, për shembull, milingonat zvarritëse, mpirje ose ndryshimi i pamjes së lëkurës, menjëherë këshillohuni me një specialist. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të ulcerave në diabet në një fazë të hershme.

Komplikimi më i fundit i diabetit është sindroma diabetike e këmbës. Ky është një kombinim i dëmtimit të lëkurës, indeve të buta, eshtrave dhe nyjeve. Ulçera formohet në këmbë, nyjet bëhen të deformuara. Rreziku qëndron në faktin se diabeti ndikon në ndjeshmërinë e lëkurës, kështu që pacientët mund të mos vërejnë se fërkojnë këpucë ose ka lëndime. Me fjalë të thjeshta, një diabetik mund të humbasë fillimin e sëmundjes, dhe kjo është e rrezikshme me një kurs më të rëndë të sëmundjes me zhvillimin e gangrenës dhe amputimit.

Lexoni artikullin:  Diabeti si një ndërlikim i pankreatitit

Komplikon ndjeshëm rrjedhën e infeksionit, i cili shpesh shoqëron ulcerat. Kur defekti është i infektuar, lëkura përreth tij kthehet e kuqe dhe bymehet, përmbajtja purulente lëshon nga plaga, temperatura e trupit mund të rritet dhe këmba praktikisht humbet funksionin e saj mbështetës. Një ulçerë e acaruar kërkon kujdes urgjent mjekësor, përndryshe ju mund të humbni gjymtyrën tuaj.

Ulçerat trofike me diabet kanë një veçanti – ato janë shumë të vështira për tu trajtuar dhe nuk shërohen mirë. Kjo për faktin se defektet e lëkurës formohen nën ndikimin e shumë faktorëve dhe për të promovuar shërimin, është e nevojshme të punoni për të gjitha këto arsye. Por për të rivendosur rrjedhën e plotë të gjakut dhe nervat e dëmtuar është pothuajse e pamundur, prandaj është shumë më e lehtë të parandaloni formimin e ulcerave sesa t'i trajtoni ato.

Komplikimet e ulcerave trofike

Ulçera që kanë mbetur pa mbikëqyrje mund të çojnë në pasoja të rënda, për shkak të të cilave ju mund të humbni gjymtyrën dhe madje jetën.

Komplikimet infektive: eritipelat, gëlbazën, celulitin, tromboflebitin, infeksionin anaerob, osteomielitin, artritin dhe të tjerët. Një patologji e tillë pa trajtim mund të çojë në sepsë dhe përfundimisht në vdekje.

Malinjësia, domethënë një defekt ulçeroz mund të shndërrohet në një tumor malinj.

Kur kaloni pranë ulçerës së një anijeje të madhe, mund të zhvillohet gjakderdhje kërcënuese për jetën. Para së gjithash, kjo ka të bëjë me plagë të thella.

Parandalimi i ulcerave trofike

Patientdo pacient duhet të dijë se si të parandalojë zhvillimin e komplikimeve, kjo garanton një kurs më të lehtë të diabetit dhe një jetë të plotë.

  Matësi i glukozës në gjak

Para së gjithash, duhet të monitoroni rreptësisht nivelin e glukozës. Për këtë, çdo diabetik kërkohet të blini një glukometër. Me një rritje të sheqerit, duhet të kontaktoni një endokrinolog për të rregulluar trajtimin.

 • Shtë e nevojshme t'i përmbaheni rreptësisht rregullave të ushqimit, kur shtoni një produkt të ri në dietë, këshillohet të konsultoheni me një mjek.
 • Mos mjekoni veten dhe sigurohuni që të merrni ilaçet e përshkruara.
 • I nënshtrohen ekzaminimeve të rregullta mjekësore, përfshirë ultrazërit e enëve të ekstremiteteve të poshtme.
 • Monitoroni lëkurën dhe, nëse shfaqen shenjat e para të dëmtimit, këshillohuni me një mjek.
 • Bëni shëtitjet e përditshme në ajër të pastër, kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në këmbë dhe do të ngopë indin me oksigjen. Gjimnastika dhe masazhi i ekstremiteteve të poshtme do të jenë të dobishme.
 • Vishni veshje dhe këpucë të rehatshme të bëra nga pëlhura natyrale, pa frymë. Këpucët nuk duhet të mbërthehen kurrë!
 • Sigurohuni që të vëzhgoni higjenën e këmbëve dhe bëni një dush të përditshëm.
 • Për të shmangur dëmtimin e lëkurës, duhet të mbahet mend se çdo gërvishtje në diabet mellitus shërohet shumë dhe mund të shndërrohet në ulçerë. Për të njëjtën arsye, nuk keni nevojë të krehni lëkurën kur shfaqen kruajtje.
 • Edhe gërvishtjet e vogla duhet të trajtohen me zgjidhje antiseptike, siç është klorheksidina. Zelenka, jodi dhe alkooli janë kundërindikuar në diabet, pasi ato kanë veti tanike.
 • Duhet të hiqni dorë nga pirja e duhanit, pasi nikotina shkakton vazospazëm, dhe kjo prish më tej rrjedhën e gjakut dhe përkeqëson situatën.
 • Do ditë duhet të ekzaminoni këmbët dhe këmbët. Nëse gjenden edhe defekte të vogla, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek.
 • Gjithashtu, ju duhet të kontrolloni këpucët çdo ditë për të përjashtuar praninë e një shtrojë të thërrmuar, gurë dhe objekte të tjera të huaja. Pacientët me diabet thjesht nuk mund ta ndiejnë këtë, dhe presioni i vazhdueshëm i ushtruar në lëkurë kontribuon në formimin e ulcerave.
 • Këshillohet që të normalizoni peshën, kjo do të zvogëlojë ngarkesën në këmbë.
 • Shtë e nevojshme të monitorohet niveli i kolesterolit, pasi pllakat aterosklerotike komplikojnë rrjedhën e gjakut edhe më shumë.
Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak tek burrat pas 40, 50, 60 vjet

Diagnoza e ulcerave trofike

Nuk është e vështirë të diagnostikosh një “ulçer trofik”, por është e nevojshme të përjashtohen shkaqet e tjera të formimit të tyre, sepse defektet e tilla shfaqen jo vetëm në diabetin mellitus.

Shtë e nevojshme të përjashtohen sëmundje të tilla si:

 • aterosklerozë obliterans;
 • venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme;
 • limfostazi;
 • dermatit kronik;
 • sindromi antifosfolipid.

Për të sqaruar diagnozën, ju nevojitet një ekzaminim i specializuar, teste të përgjithshme klinike të gjakut dhe urinës, dopplerografi me ultratinguj, angiografi MSCT, rrjedhës lazer.

Trajtimi i ulçerit trofik diabetik

Siç u përmend më lart, trajtimi i ulcerave trofike në diabet nuk është një detyrë e lehtë. Nevojitet një ndikim gjithëpërfshirës në çdo faktor shkakor. Gjithashtu, metoda e trajtimit varet nga neglizhenca e procesit.

Trajtimi i përgjithshëm

Para së gjithash, ilaçet që normalizojnë nivelin e glukozës janë të përshkruara ose skema e përshkruar tashmë është rregulluar.

Për të përmirësuar përcjelljen nervore, përdoren ilaçe të bazuara në vitaminat B, ato kontribuojnë në rivendosjen e fibrave.

Janë përshkruar gjithashtu ilaçe për përmirësimin e rrjedhës së gjakut, përfshirë Pentoxifylline, Trental, Cavinton, Actovegin dhe të tjerët.

Kur bashkohet një infeksion bakterial, ilaçet antibakteriale janë të detyrueshme, kryesisht cefalosporinat 3-4 gjeneruese dhe fluoroquinolones. Por do të jetë më e saktë marrja e përmbajtjes nga plaga në kulturën bakteriale dhe, sipas rezultateve të antibiotikut, të zgjidhni ilaçin e duhur.

Trajtimi lokal

Para së gjithash, ulcerat duhet të lahen me zgjidhje antiseptike, të tilla si klorheksidina ose peroksidi i hidrogjenit. Pas kësaj, aplikohet një salcë sterile dhe një vaj me një ilaç antibakterial (Levomekol).

Kur ulçera në diabet ka pushuar të acarohet dhe pastrohet, këshillohet që të filloni të përdorni ointments që përmirësojnë rigjenerimin dhe kontribuojnë në shërimin e defektit, Solcoseryl i referohet ilaçeve të tilla.

fizioterapi

Si një trajtim shtesë, përdoren metoda fizike të ekspozimit, siç janë terapia me lazer, rrezatimi ultraviolet, oksigjenimi hiperbarik dhe të tjerët. Besohet se ato kontribuojnë në rinovimin e indeve, përshpejtojnë shërimin dhe përmirësojnë efektin e trajtimit lokal.

Lexoni artikullin:  Shqyrtime të trajtimit të diabetit

trajtim kirurgjikale

Me ulcerat jo shëruese, të cilat, përkundër trajtimit, vetëm rriten, shpesh duhet të përdorin ndërhyrjen kirurgjikale.

Ekzistojnë dy fusha të trajtimit kirurgjik, e para që ka për qëllim rivendosjen e rrjedhës së gjakut (operacioni vaskular), e dyta në vetë ulçerin. Defekti është i ngacmuar dhe i sanitizuar, ndoshta duke mbyllur plagën me inde të marra nga pjesë të tjera të trupit.

Në raste të rënda, me zhvillimin e gangrenës ose lezioneve purulente masive, duhet të kryhet amputimi i gjymtyrëve.

Por gjithçka nuk është aq e frikshme sa mund të duket në shikim të parë. Së pari, ulcerat trofike në diabet mellitus ndodhin me nivele të ngritura të glukozës afatgjata, kur një person nuk shkon te mjeku për vite me rradhë dhe nuk merr ilaçe për uljen e sheqerit. Së dyti, defektet e ulçerave të vërejtura në kohë trajtohen me sukses pa përdorimin e metodave kirurgjikale. Prandaj, duhet të jeni të vëmendshëm ndaj shëndetit tuaj dhe të dëgjoni rekomandimet e mjekëve.

Diabetus Shqipëri