Ushqimi për diabetin

 • Efektiviteti: efekt shërues pas 14 ditësh
 • Datat: vazhdimisht
 • Kostoja e produkteve: 1300-1400 rubla në javë

Rregullat e përgjithshme

Diabeti mellitus është një sëmundje që shfaqet kur pamjaftueshmëria e pankreasit është e pamjaftueshme. Arsyeja kryesore për të është overeating dhe konsumimi i sasive të mëdha të yndyrnave dhe karbohidrateve. Kjo bën që pankreasi, i cili pëson një “sulm me karbohidrate”, “të punojë deri në kufi”. Kur nivelet e sheqerit rriten pas ngrënies, hekuri rrit lëshimin e insulinës. Baza e sëmundjes janë çrregullimet e metabolizmit të karbohidrateve: marrja e dëmtuar e glukozës nga indet dhe formimi i saj i rritur nga yndyrnat dhe glikogjeni.

Më e zakonshme është diabeti tip 2, i cili zhvillohet më shpesh tek të rriturit mbi 40 vjeç dhe tek të moshuarit. Numri i pacientëve është veçanërisht në rritje pas 65 vjetësh. Pra, përhapja e sëmundjes është 8% në moshën 60 vjeç dhe arrin 23% në 80 vjeç. Tek njerëzit e moshuar, ulja e aktivitetit fizik, një ulje në masën e muskujve që përdor glukozën, dhe mbipesha e barkut përkeqësojnë rezistencën ekzistuese të insulinës. Në moshën e vjetër, metabolizmi i glukozës përcaktohet nga ndjeshmëria e indeve ndaj insulinës, si dhe nga sekretimi i këtij hormoni. Rezistenca ndaj insulinës është më e theksuar tek të moshuarit me mbipeshë, dhe sekretimi i zvogëluar mbizotëron tek individët obezë, gjë që lejon një qasje të diferencuar ndaj trajtimit. Një tipar i sëmundjes në këtë moshë është kursi asimptomatik, derisa të shfaqen komplikime.

Kjo formë e diabetit është më e zakonshme tek gratë dhe gjasat e shfaqjes së saj rriten me moshën. Prevalenca e përgjithshme e sëmundjes tek gratë e moshës 56-64 vjeç është 60-70% më e lartë se tek burrat. Dhe kjo është për shkak të çrregullimeve hormonale – fillimi i menopauzës dhe mungesa e estrogjenit aktivizon një kaskadë reaksionesh dhe çrregullimesh metabolike, e cila shoqërohet me shtim në peshë, dëmtim të tolerancës së glukozës dhe shfaqje të dislipidemisë.

Zhvillimi i sëmundjes mund të përfaqësohet nga skema: mbipesha – rritur rezistencën e insulinës – rritje të nivelit të sheqerit – rritje të prodhimit të insulinës – rritje të rezistencës ndaj insulinës. Rezulton një rreth i tillë i egër, dhe një person që nuk e di këtë, konsumon karbohidrate, zvogëlon aktivitetin e tij fizik dhe merr dhjamë çdo vit. Qelizat beta funksionojnë për konsum dhe loti, dhe trupi ndalon së reaguari në sinjalin që dërgon insulina.

Simptomat e diabetit mellitus janë mjaft tipike: goja e thatë, etja e vazhdueshme, nxitja për të urinuar, lodhja, lodhja, humbja e pashpjegueshme e peshës. Karakteristika më e rëndësishme e sëmundjes është hiperglicemia – sheqeri i lartë në gjak. Një simptomë tjetër karakteristike është një ndjenjë e urisë në diabet mellitus (polifag) dhe kjo është shkaktuar nga uria e glukozës së qelizave. Edhe duke pasur një mëngjes të mirë, pacienti ka një ndjenjë urie në një orë.

Rritja e oreksit shpjegohet me faktin se glukoza, e cila shërben si “lëndë djegëse” për indet, nuk futet në to. Insulina është përgjegjëse për shpërndarjen e glukozës në qeliza, të cilave pacientët ose u mungon ose nuk janë të ndjeshëm ndaj saj. Si rezultat, glukoza nuk hyn në qeliza, por hyn në rrjedhën e gjakut dhe grumbullohet. Qelizat pa ushqim dërgojnë një sinjal në tru, duke stimuluar hipotalamusin, dhe personi fillon të ndjehet i uritur. Me sulme të shpeshta të polifagisë, mund të flasim për diabetin labil, i cili karakterizohet nga një amplituda e madhe e luhatjeve të glukozës gjatë ditës (0, 6 – 3, 4 g / l). Shtë e rrezikshme për zhvillimin e ketoacidosis dhe komës diabetike.

Me diabet insipidus të shoqëruar me çrregullime në sistemin nervor qendror, vërehen simptoma të ngjashme (rritur etjen, një rritje në sasinë e urinës që ekskretohet deri në 6 litra, lëkurë të thatë, humbje peshe), por simptoma kryesore nuk është – një rritje e sheqerit në gjak.

Autorët e huaj janë të prirur të besojnë se dieta e pacientëve që marrin terapi zëvendësuese nuk duhet të kufizojë karbohidratet e thjeshta. Sidoqoftë, mjekësia shtëpiake ruan metodën e mëparshme për trajtimin e kësaj sëmundje. Ushqimi i duhur në diabet është një faktor terapeutik në fazën fillestare të sëmundjes, pika kryesore e diabetit me ilaçe për uljen e glukozës orale dhe të domosdoshme për diabetin e varur nga insulina.

Dietfarë diete duhet të respektohet nga pacientët? Atyre u caktohet Dieta Nr.9 ose variantet e saj. Ky ushqim diete normalizon metabolizmin e karbohidrateve (ju lejon të ulni sheqerin në gjak dhe ta stabilizoni atë në një nivel afër normales, dhe parandalon çrregullimet e metabolizmit të yndyrës. Parimet e terapisë dietë në këtë tryezë bazohen në një kufizim të mprehtë ose përjashtim të karbohidrateve të thjeshta dhe përfshirjen e karbohidrateve komplekse deri në 300 g në ditë.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit tek gratë (2)

Sasia e proteinave është brenda normës fiziologjike. Sasia e karbohidrateve rregullohet nga mjeku në varësi të shkallës së rritjes së sheqerit, peshës së pacientit dhe sëmundjeve të ngjashme.

Ushqimi për diabetin tip 2

Diabeti i tipit 2 zhvillohet pas 40 vjetësh dhe zakonisht shoqërohet me mbipeshë. Një nga kushtet më të rëndësishme për trajtim efektiv është vetë-monitorimi, i cili ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të sheqerit në gjak. Kjo është një mënyrë e besueshme për të parandaluar komplikimet diabetike. Trajtimi për diabetin tip XNUMX fillon me terapi diete, e cila arrin të normalizojë peshën dhe të kontrollojë nivelin e sheqerit.

Cila duhet të jetë dieta për diabetikët e tipit 2? Zakonisht, në peshë normale, Tabela kryesore nr.9 caktohet me një konsum kalori deri në 2500 kcal dhe një sasi karbohidrate 275-300 g, e cila shpërndahet nga mjeku midis bukës, drithërave dhe perimeve.

Preferenca u jepet produkteve me një indeks minimal glicemik, një përmbajtje të lartë të fibrave bimore dhe, mundësisht, që nuk i nënshtrohen gatimit ose t'i nënshtrohen përpunimit minimal. Tabela kryesore tregohet për përdorim të vazhdueshëm te pacientët me diabet tip 2 me ashpërsi të butë deri në mesatare te pacientët me peshë normale.

Ushqyerja në prani të mbipeshes ka një rëndësi të madhe, pasi humbja e peshës ka një efekt pozitiv në rrjedhën e sëmundjes. Në trashje, varietetet janë të përshkruara – dieta të reduktuara (me një përmbajtje të reduktuar të kalorive) që përmbajnë 225 g, 150 g ose 100 g karbohidrate në ditë.

Para së gjithash, dieta e 9-të për diabetin e tipit 2 eliminon përdorimin e karbohidrateve lehtësisht të tretshëm, të cilat thithen shpejt dhe lehtë (pas 15 minutash), rrisin ndjeshëm sheqerin dhe nuk krijojnë një ndjenjë të ngopjes:

 • sheqeri;
 • mjaltë;
 • bllokime, reçel, bllokim;
 • ëmbëltore;
 • shurupe;
 • akullore;
 • bukë e bardhë;
 • perime dhe fruta të ëmbla, fruta të thata;
 • makarona.

Kufizimi i përdorimit është parashikuar:

 • patatja si një produkt me shumë niseshte;
 • panxhar, e cila ka një indeks të lartë glicemik;
 • bukë, drithëra, misër, makarona dhe produkte soje.

Për humbje peshe, përmbajtja kalorike e dietës zvogëlohet në 1700 kcal për shkak të kufizimit të karbohidrateve në 120 g në ditë, me normën e proteinave (110 g) dhe yndyrës (70 g). Rekomandohet që të mbahen ditët e agjërimit. Përveç rekomandimeve të mësipërme, ushqimet me kalori të lartë përjashtohen:

 • vajra (krem dhe perime), salcë kosi, margarinë, majonezë, përhapet;
 • thekë, salcice, salcice, salcice, mish të tymosur, mish yndyror dhe peshk, mish pule me lëkurë, ushqim të konservuar në vaj;
 • djathra yndyror, gjizë, krem;
 • arra, fara, pasta, majonezë, pije alkoolike.

Konsumi i perimeve në formën e pjatave anësore po rritet:

 • patëllxhan;
 • kastravecat;
 • lulelakër;
 • zarzavate me gjethe;
 • marule të kuqe (të pasura me vitamina);
 • rrepë, rrepkë;
 • kunguj, kungull dhe kungull, të cilat ndikojnë në mënyrë të favorshme në metabolizmin e karbohidrateve.

Dieta duhet të jetë e larmishme, por të përmbajë më pak kalori. Kjo është e realizueshme nëse më shumë ushqime me kalori të larta (për shembull, salcice ose salcice) zëvendësohen me një sasi të barabartë të mishit të ligët të zier, dhe vajin në sanduiç me kastravec ose domate. Kështu, ndjenja e urisë është shuar, dhe keni konsumuar më pak kalori.

Me diabet që nuk varet nga insulina, ju duhet të zvogëloni përdorimin e ushqimeve që përmbajnë "yndyrna të fshehura" (salcice, salcice, arra, fara, salcice, djathëra). Me këto produkte, ne marrim diskrete marrim një sasi të madhe të kalorive. Meqenëse yndyrnat janë shumë të larta në kalori, edhe një lugë gjelle vaj perimesh të shtuar në një sallatë do të zvogëlojë përpjekjet për humbje peshe. 100 g fara ose arra përmbajnë deri në 600 kcal, por ne nuk i llogarisim ato si ushqim. Një fetë djathë me yndyrë të lartë (mbi 40%) është shumë më kalori sesa një copë bukë.

Lexoni artikullin:  20 arsye për luhatje të mprehta në glukozën e gjakut

Meqenëse karbohidratet duhet të jenë të pranishëm në dietë, është e nevojshme që të përfshihen karbohidratet e përthithura ngadalë me një përmbajtje të lartë të fibrave dietike: perime, bishtajore, bukë me drithëra, drithëra integrale. Ju mund të përdorni zëvendësuesit e sheqerit (xylitol, stevia, fruktoza ose sorbitol) dhe t’i numëroni ato në sasinë totale të karbohidrateve. Xylitol është ekuivalent me sheqerin e zakonshëm në ëmbëlsi, kështu që doza e tij është 30 g.Fruktoza është e mjaftueshme 1 lugë. për shtimin e çajit. Vlen të jepet përparësi për ëmbëlsuesin natyror të stevia.

Për pacientët është shumë e rëndësishme të njohin indeksin e glicemisë (GI) të të gjitha produkteve. Kur hani ushqime me GI të lartë, shfaqet hiperglicemia, dhe kjo shkakton rritjen e prodhimit të insulinës. Produktet me GI të mesëm dhe të ulët prishen gradualisht dhe pothuajse nuk shkaktojnë rritje të sheqerit. Ju duhet të zgjidhni fruta dhe perime me një indeks deri në 55: kajsi, kumbulla qershi, grejpfruta, lingona, boronicë, pjeshkë, mollë, kumbulla, buckthorn e detit, rrush pa fara të kuqe, qershi, patëllxhanë, kastravecë, brokoli, bizele jeshile, lulelakër, pjeshkë, mollë, kumbulla, frutash deti, currants kuqe, qershi, patëllxhanë, kastravec, brokoli, bizele jeshile, lulelakër, qumësht, shqeme, bajame , kikirikë, soje, fasule, bizele, thjerrëza, marule. Ato lejohen të konsumohen në sasi të kufizuar (fruta jo më shumë se 200 g për shërbim). Duhet mbajtur mend se trajtimi i nxehtësisë rrit GI. Proteinat dhe yndyrnat e zvogëlojnë atë, kështu që ushqimi i pacientëve duhet të përzihet.

Baza e të ushqyerit duhet të jetë perimet dhe ushqimet me pak yndyrë. Një dietë shembullore përfshin:

 • Sallata me perime të freskëta, perime të ziera ose të pjekura. Mundohuni të kufizoni panxharët dhe patatet (mund t’i eliminoni plotësisht).
 • Mishi dhe peshku me pak yndyrë në formë të zier, pasi që përmbajtja kalorike e ushqimeve të skuqura rritet me 1,3 herë.
 • Buka e trashë, një sasi e moderuar e drithërave (orizi dhe kokrra gruri janë të përjashtuara).
 • Produkte qumështore me pak yndyrë.

Sheqeri përjashtohet me një shkallë të butë të sëmundjes, dhe në sfondin e terapisë me insulinë të një sëmundje të moderuar deri në të rëndë, lejohet përdorimi i 20-30 g sheqer në ditë. Kështu, terapia dietike e një mjeku ndryshon në varësi të ashpërsisë së sëmundjes, peshës, intensitetit të punës së pacientit dhe moshës.

Pacientët gjithashtu rekomandohet një rritje e aktivitetit fizik. Aktiviteti fizik kërkohet sepse rrit ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës, ul rezistencën ndaj insulinës, si dhe ul presionin e gjakut dhe zvogëlon aterogjenitetin e gjakut. Mënyra e ngarkesës zgjidhet individualisht, duke marrë parasysh sëmundjet e njëkohshme dhe ashpërsinë e komplikimeve. Mundësia më e mirë për të gjitha moshat do të jetë ecja në orë çdo ditë ose çdo ditë tjetër. Ushqimi i duhur dhe një mënyrë jetese e lëvizshme do të ndihmojë për të luftuar një ndjenjë të rritur të urisë.

Dieta e Diabeteve Tipi 1

Kjo formë e diabetit është më e zakonshme në moshë të re dhe tek fëmijët, një tipar i së cilës është një shfaqje e papritur me çrregullime akute metabolike (acidozë, ketoza, dehidrim). Establishedshtë konstatuar se shfaqja e këtij lloji të diabetit nuk shoqërohet me një faktor ushqyes, por është shkaktuar nga shkatërrimi i qelizave B të pankreasit, gjë që çon në mungesë absolute të insulinës, përdorim të dëmtuar të glukozës dhe një rënie në sintezën e proteinave dhe yndyrës. Të gjithë pacientët kanë nevojë për terapi gjatë gjithë kohës me insulinë, nëse doza e saj është e pamjaftueshme, zhvillohet ketoacidoza dhe koma diabetike. Po aq e rëndësishme, sëmundja çon në paaftësi dhe vdekshmëri të lartë për shkak të komplikimeve mikro – dhe makroangiopatike.

Ushqyerja për diabetin tip 1 nuk ndryshon nga një dietë normale e shëndetshme dhe sasia e karbohidrateve të thjeshta është rritur në të. Pacienti është i lirë të zgjedhë një meny, veçanërisht me terapi intensive me insulinë. Tani pothuajse të gjithë ekspertët besojnë se mund të hani gjithçka, përveç sheqerit dhe rrushit, por duhet të dini sa dhe kur të hani. Në fakt, dieta zbret për të llogaritur saktë sasinë e karbohidrateve në ushqime. Ekzistojnë disa rregulla të rëndësishme: jo më shumë se 7 njësi bukë mund të konsumohen në të njëjtën kohë, dhe pijet e ëmbla (çaji me sheqer, limonadë, lëngje të ëmbla) përjashtohen kategorikisht.

Lexoni artikullin:  Norma e qelizave të bardha të gjakut tek gratë - një tabelë e moshave të ndryshme

Vështirësitë qëndrojnë në llogaritjen e saktë të njësive të bukës dhe përcaktimin e nevojës për insulinë. Të gjitha karbohidratet maten në njësitë e bukës dhe sasia e tyre e marrë me ushqim në një kohë është përmbledhur. Një XE korrespondon me 12 g karbohidrate dhe përmbahet në 25 g bukë – pra emri. Një tabelë e veçantë është përpiluar në njësitë e bukës të përfshira në produkte të ndryshme dhe mund të llogarisë me saktësi sasinë e karbohidrateve të konsumuara.

Kur përpiloni menunë, mund të ndryshoni produktet pa e tejkaluar sasinë e karbohidrateve të përshkruara nga mjeku. Për përpunimin e 1 XE, mund t'ju duhet 2-2,5 IU insulinë për mëngjes, 1,5-2 IU për drekë dhe 1-1,5 IU për darkë. Kur përpiloni një dietë, është e rëndësishme të mos konsumoni më shumë se 25 XE në ditë. Nëse dëshironi të hani më shumë, do t'ju duhet të futni insulinë shtesë. Kur përdorni insulinë të shkurtër, sasia e XE duhet të ndahet në 3 vakte kryesore dhe 3 vakte shtesë.

Një XE përmbahet në dy lugë të çdo qull. Tre lugë makarona janë të barabarta me katër lugë oriz ose qull hikërror dhe dy copë bukë dhe të gjitha përmbajnë 2 XE. Sa më shumë ushqime të jenë zier, aq më shpejt ato përthithen dhe sheqeri ngrihet më shpejt. Bizelet, thjerrëzat dhe fasulet nuk mund të merren parasysh, pasi që 1 XE përmbahet në 7 lugë të këtyre bishtajoreve. Perimet fitojnë në këtë drejtim: një XE përmban 400 g tranguj, 350 g marule, 240 g lulelakër, 210 g domate, 330 g kërpudha të freskëta, 200 g piper jeshil, 250 g spinaq, 260 g lakër lule, 100 g karrota dhe 100 panxhar g.

Para se të hani ëmbëlsirat, duhet të mësoni se si të përdorni një dozë adekuate të insulinës. Lejoni ëmbëlsirat për ata pacientë që kontrollojnë sheqerin në gjak disa herë në ditë, janë në gjendje të numërojnë sasinë e XE dhe, në përputhje me rrethanat, të ndryshojnë dozën e insulinës. Shtë e nevojshme të kontrolloni nivelin e sheqerit para dhe pas marrjes së ushqimeve të ëmbla dhe të vlerësoni dozën adekuate të insulinës.

Numri i Dietës 9B tregohet për pacientët me një formë të rëndë të sëmundjes që marrin doza të mëdha insuline, dhe karakterizohet nga një përmbajtje e shtuar e karbohidrateve (400-450 g) – lejohen më shumë bukë, drithëra, patate, perime dhe fruta. Sasia e proteinave dhe yndyrës është rritur pak. Dieta është e ngjashme në përbërje me tabelën e përgjithshme, lejohen 20-30 g sheqer dhe ëmbëlsues.

Nëse pacienti merr insulinë në mëngjes dhe pasdite, atëherë 70% e karbohidrateve duhet të jenë në këto vakte. Pas një injeksioni të insulinës, duhet të hani dy herë – pas 15 minutash dhe pas 3 orësh, kur shënohet efekti i tij maksimal. Prandaj, me diabetin e varur nga insulina, ushqimit të pjesshëm i jepet një rëndësi e madhe: një mëngjes i dytë dhe rostiçeri pasdite duhet të bëhet 2,5-3 orë pas vaktit kryesor dhe domosdoshmërisht duhet të përmbajë ushqim me karbohidrate (qull, fruta, patate, lëngje frutash, bukë, biskota me krunde ). Me futjen e insulinës në mbrëmjen para darkës, duhet të lini pak ushqim gjatë natës për të parandaluar reagimet hipoglikemike. Menyja javore për diabetikët do të paraqitet më poshtë.

Dy studimet më të mëdha kanë vërtetuar bindshëm përfitimet e kontrollit të metabolizmit të karbohidrateve në drejtim të parandalimit të zhvillimit të komplikimeve mikrovaskulare dhe makrovaskulare. Nëse niveli i sheqerit tejkalon normën për një kohë të gjatë, atëherë zhvillohen komplikime të ndryshme: ateroskleroza, degjenerimi yndyror i mëlçisë, por më i formuari është nefropatia diabetike (dëmtimi i veshkave).

Proteinuria është shenja e parë e këtij procesi patologjik, por shfaqet vetëm në fazën IV, dhe tre fazat e para janë asimptomatike. Pamja e saj tregon që 50% e glomerulave janë sklerozuar dhe ekziston një proces i pakthyeshëm. Që nga fillimi i proteinuritia, dështimi i veshkave përparon, gjë që përfundimisht çon në zhvillimin e dështimit kronik renal terminali (zakonisht 5-7 vjet pas shfaqjes së proteinurizmit të vazhdueshëm). Me diabetin, sasia e kripës është e kufizuar (12 g në ditë), dhe me nefropatinë e veshkave, sasia e saj zvogëlohet edhe më shumë (3 g në ditë). Trajtimi dhe ushqimi për goditje janë rregulluar gjithashtu.

Diabetus Shqipëri