Wort e Shën Gjonit në trajtimin e diabetit

Në diabetin mellitus, në kombinim me terapinë tradicionale, përdoren metoda të mjekësisë tradicionale. Një nga mjetet efektive për të ulur sheqerin në gjak është hipericum. Nga bima bëni një zierje, infuzion ose çaj. Me përdorim të rregullt, proceset metabolike përmirësohen, pesha e trupit normalizohet dhe prodhimi i insulinës nga pankreasi rikthehet. Efektiviteti i një bime medicinale rritet nëse hani mirë dhe ushtroheni. Wort e Shën Gjonit me diabet tip 1 dhe 2 duhet të merret, duke iu përmbajtur disa rregullave.

Efikasiteti Hypericum për Diabetin

Ka më shumë se 450 lloje të kësaj bime. Mjekët vërejnë ndikimin e madh të substancave biologjike aktive në përbërjen e lëndëve të para në proceset biokimike në trup. Bima normalizon veprimtarinë e sistemit endokrin. Përbërja përmban përbërës që normalizojnë funksionimin e sistemit nervor dhe rregullojnë proceset jetësore.

Më e zakonshme është Hypericum perforatum. Përdoret për të përmirësuar sistemin e tretjes, frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut. Prodhimi i insulinës nga pankreasi përmirësohet, metabolizmi i lipideve dhe proteinave rikthehet. Karakteristikat e dobishme të bimës janë për shkak të përbërësve të vlefshëm të përfshirë në përbërje, siç janë:

 • hypericin;
 • flavonoids;
 • vajra esenciale;
 • substanca rrëshinore;
 • karotene;
 • acid askorbik;
 • tannins;
 • karbohidratet;
 • alkool cetil;
 • esterët e acidit izovalerik;
 • terpenes;
 • vitaminat E dhe P;
 • alkaloide;
 • komponimet minerale.

Vaji i Shën Gjonit ndihmon në diabetin dhe efektet e tij. Si rezultat, thithja e glukozës nga indet normalizohet, dhe përqendrimi i sheqerit në gjak zvogëlohet. Një pije nga lëndët e para shuan në mënyrë të përsosur etjen, lehtëson përgjumjen dhe nxit shërimin e gërvishtjeve dhe plagëve. Mjet parandalon shfaqjen e hiperglicemisë dhe hipoglikemisë.

Me përdorim të rregullt dhe afatgjatë në doza të vogla ditore, rreziku i humbjes së peshës zvogëlohet.

Karakteristikat e marrjes së një bime

Në farmaci mund ta bleni produktin në formën e një ekstrakti të përqendruar ose tabletash. Shtë e nevojshme të pranohet sipas udhëzimeve të bashkangjitura. Karakteristikat shëruese të bimës ruhen gjatë përgatitjes së tinkturave të alkoolit. Ju do të keni nevojë për lule të freskëta bimore, të cilat futen në një shishe qelqi dhe janë mbushur me alkool. Ruhet në një vend me diell për 14 ditë. Merrni 15-30 pika 3 herë në ditë para ngrënies.

Ju gjithashtu mund të blini lule të thata bimore në farmaci. Ato janë të nevojshme për përgatitjen e një supë shëruese, infuzion ose çaji.

Me diabet tip 2

Në diabetin tip 2, përdoret koleksioni bimor. Do të duhen 10 g rrënjë rodhe, gjethe boronice, leh dhe hithër të Shën Gjonit. Derdhni 2 gota ujë dhe vendosni një zjarr të vogël. Silleni në një çiban. Hiqeni dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta. Tendosni dhe pini gjysmë gote tri herë në ditë. Ju mund të bëni zierje të bimëve të tilla si çikore, gjethe thupre, gjethe delli, rrënjët elecampane, cinquefoil, nenexhiku, qafa e trëndafilit dhe çanta e bariut.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i lartë i gjakut tek fëmijët shkakton, simptoma, trajtim

Me diabet tip 1

Me diabet tip 1, infuzion më efektiv. Shtë e nevojshme të merrni 2 tbsp. l. barishte dhe derdhni 1 gotë ujë të nxehtë. Mbajeni nën kapak të mbyllur për 1,5 orë. Pini 1/3 filxhan dy herë në ditë. Për të bërë çaj duhet të merrni 1 lugë. bimë bimësh dhe derdh një gotë ujë të valë. Mos u mbulo. Lëreni të krijojë 2-3 minuta. Mund të shtoni pak mjaltë dhe mund të pini 1 gotë në ditë.

Kundërindikimet dhe efektet anësore të mundshme

Marrja e medikamenteve me bazë bimore është kundërindikuar në gratë shtatzëna, gratë laktatuese, fëmijët nën 15 vjeç, pacientët me ethe të lartë dhe hipertension. Ndalohet marrja me ndjeshmëri të shtuar individuale. Për çrregullimet mendore këshillohuni me një mjek.

Duhet pasur kujdes që të merrni ilaçe me bazë bimore me ilaçe. Në të njëjtën kohë, efekti i marrjes së antikoagulantëve, estrogjeneve dhe progestinave, antidepresantëve sintetikë, ilaçeve për epilepsi, antibiotikët është zvogëluar.

Ju nuk duhet të merrni infuzion, zierje ose çaj nga wort të Shën Gjonit për një kohë të gjatë për shkak të efekteve të dobëta toksike në trup. Simptomat mund të përfshijnë dhimbje në bark, rritje të nervozizmit mendor, hidhërim në gojë, skuqje ose ulje të dëshirës seksuale. Në simptomat e para, është e nevojshme të ndaloni trajtimin, dhe gjendja kthehet në normale.

Shqyrtime të pacientëve dhe mjekëve

Anna, 37 vjeç, Moskë

Analiza përcaktoi një rritje të përqendrimit të sheqerit në gjak dhe urinë. Filloi të merrte në mënyrë të pavarur infuzionin nga bima. Sasia e rekomanduar është gjysmë gotë dy herë në ditë para ngrënies. Mund të shtoni pak mjaltë. Pas 1,5 muajve të pranimit, ajo vuri në dukje një përmirësim. Unë arrita të shpëtoj nga një rritje e mprehtë e glukozës. Përgjumja e përditshme, etja dhe nervozizmi nuk mundojnë.

Konstantin, 25 vjeç, Kursk

Ai mori një zierje për diabetin tip 2. Pas 2 javësh administrimi, ndjesi shpimi gjilpërash në krah dhe këmbë u zhduk dhe pesha filloi të ulet. Sipas rezultateve të ekzaminimit, gjendja e pankreasit është përmirësuar. Ilaçet bazuar në një fabrikë shëruese ndihmojnë në normalizimin e sistemit endokrin. Si rezultat, është shumë më e lehtë të kontrollohet përqendrimi i glukozës në gjak.

Lexoni artikullin:  Niveli i glukozës në gjak

Evelina, 30 vjeç, Magnitogorsk

Unë do të ndaj recetën për një zierje universale të kreshtës së Shën Gjonit, e cila është e dobishme në diabetin tip 1 dhe tip 2. Merrni në sasi të barabarta bari elekampani, lythat e Shën Gjonit, vargun, kamomilin, nenexhikun, reçelin, trëndafilin e egër. Shtoni gjethe boronice. Derdhni ujë të valë në një raport 1: 2 dhe lëreni të krijojë për 40 minuta. Merrni enën e Shën Gjonit për 1/3 filxhan tre herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Rekomandohet të përdorni vetëm pasi të këshilloheni me mjekun.

Maxim, terapist, Krasnodar

Karakteristikat e dobishme të bimës janë për shkak të pranisë së përbërjeve biologjikisht aktive në përbërje që kontribuojnë në prodhimin e insulinës. Kjo është veçanërisht e nevojshme për diabetikët tip 2 dhe tip 1,5. Bima përmban elementë të tillë të vlefshëm gjurmësh si bakri, kromi, mangani, zinku, hekuri dhe nikeli. Pijet me bazë diabeti në bimë parandalojnë mungesën e vitaminave dhe mineraleve. Këshillohet që të merren zierje dhe infuzione të bazuara në bimë në kurse prej 2 javësh me një pushim prej XNUMX-XNUMX muajsh.

Antonina, endokrinolog, Voronezh

Trajtimi i diabetit me legenin e Shën Gjonit praktikohet në mungesë të intolerancës individuale. Nëse brenda një jave pas fillimit të trajtimit, pacienti nuk ka pasur efekte të tilla anësore si një hundë me erë të keqe, skuqje të syve, kollë, gulçim ose skuqje, atëherë terapia mund të vazhdohet. Shtë e nevojshme të filloni me një dozë minimale 1 herë në ditë. Shtë e nevojshme të vëzhgohen nga një mjek dhe të bëni teste të glukozës disa herë në muaj për të monitoruar rrjedhën e trajtimit.

Diabetus Shqipëri