7 shenja të diabetit tip 2

Personat me diabet tip 2 shpesh nuk kanë simptoma. Kur ka simptoma, ato shpesh injorohen, pasi ato nuk duken serioze. Sidoqoftë, diabeti i hershëm është diagnostikuar, aq më e madhe është gjasat që mund të shmangen komplikime serioze që mund të vijnë nga diabeti. Simptomat e diabetit tek gratë, burrat dhe fëmijët janë pothuajse identikë.

1. Ju jeni mbipeshe. Edhe të kesh vetëm 10-15 kg peshë të tepërt mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2. Nëse fëmija juaj ka mbipeshë, sigurohuni që pediatri të kontrollojë diabetin, pasi diabeti i tipit 2 është në rritje tek fëmijët. Lajmi inkurajues është se humbja e vetëm 5% – 7% e peshës trupore mund të zvogëlojë rrezikun tuaj për të zhvilluar diabet. Testimi zakonisht përfshin kontrollimin e niveleve të larta të glukozës (sheqerit) në gjak. Nëse niveli juaj i sheqerit është shumë i lartë, mund të keni diabet ose tip 1 ose tip 2. Mjeku juaj do të jetë në gjendje të bëjë një diagnozë të saktë bazuar në moshën dhe simptomat tuaja.

2. Ju vraponi vazhdimisht në tualet. Nëse trupi juaj nuk bën insulinë të mjaftueshme (një hormon që bart glukozën në qelizat për t'u dhënë atyre energji), e cila mund të ndodhë me diabetin tip 1 ose tip 2, glukoza ndërtohet në rrjedhën e gjakut dhe del jashtë përmes urinës. Për shkak se urinoni shumë, gjithashtu do të keni shumë etje dhe do të pini më shumë se zakonisht.

3. Vizioni juaj është i paqartë. Sheqeri i lartë në gjak bën që glukoza të rritet në thjerrëzat e syve tuaj, gjë që e bën më të vështirë koncentrimin tuaj. Kjo mund të thotë që ju keni diabet tip 1 ose tip 2.

4. Ju humbni peshë pa ndonjë arsye të dukshme. Kjo zakonisht është një simptomë e diabetit tip 1, por ndonjëherë ndodh me llojin 2. Kur trupi nuk mund të prodhojë insulinë, glukoza (sheqeri) nga ushqimi nuk mund të përdoret nga qelizat e trupit për energji ose ruhet. Përveç kësaj, yndyra fillon të prishet, duke bërë që të humbni më shumë peshë.

Lexoni artikullin:  Komplikimet e diabeteve (2)

5. Një unazë e errët rreth qafës. Kur trupi juaj fillon të pompojë shumë insulinë – e cila është e zakonshme me tipin 2 – receptorët në palosjet e lëkurës reagojnë duke bërë pigmente shtesë.

6. Ju shpesh merrni infeksione. Kjo mund të ndodhë me llojin 1 ose tip 2, pasi akumulimi i glukozës mund të çojë në një rritje të baktereve tepër të shpejtë. Simptomat shpesh përfshijnë kruajtje vaginale dhe rrjedhje të trashë. Mbani në mend se fëmijët e vegjël mund të marrin skuqje të pelenave, dhe djemtë mund të marrin urethrit, një infeksion i traktit urinar.

7. Ju jeni 45 vjeç ose më i vjetër. Rreziku i diabetit rritet me moshën, kjo është arsyeja pse Shoqata Ruse e Diabetit rekomandon ekzaminimin të paktën çdo tre vjet, duke filluar në moshën 45 vjeç.

    Artikujt e mëparshëm nga kategoria: Diabeti tip 2
  • Diabeti i tipit 2 – 10 këshilla për t'i ndihmuar gratë të shmangin Gardnerellosis

Infeksionet bakteriale të vaginës (ose vaginoza bakteriale), sëmundja më e zakonshme infektive e vaginës, ajo zakonisht shkaktohet nga riprodhimi i tepërt i një […]

Farë mund të çojë në diabet tip 2?

Shumica e shkencëtarëve pajtohen që këta faktorë ndikojnë në rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2. Disa prej tyre mund të lidhen me […]

Bimë medicinale për parandalimin e diabetit tip 2

Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë tre bimë që bëjnë të mundur trajtimin ose parandalimin e diabetit tip 2: kanellë, kamomil […]

Terapia me insulinë e diabetit tip 2

Jo aq raste të rralla kur diabeti tip 2 kërkon përdorimin e preparateve të insulinës, përkohësisht ose përgjithmonë. Përkohësisht […]

sweeteners

Në diabet, karbohidratet lehtësisht të tretshëm, përfshirë sheqerin, përjashtohen nga dieta. Në vend të saharozës, substancat e tjera përdoren me […]

Përshëndetje Shoku i tij më i mirë u diagnostikua me diabet gjashtë muaj më parë. Dyshimi i sëmundjes u shfaq pas humbjes në peshë të qëndrueshme. Vetë një mik këmbëngul që ai u sëmur sepse u largua nga pirja e duhanit një vit më parë. Mjekët thonë se kjo nuk është e mundur. A ka hasur dikush në diçka të ngjashme?

Po! Ekzistojnë rreziqe të tilla. Janë bërë studime që konfirmojnë që një person që lë pirjen e duhanit mund të zhvillojë diabet tip 2. Dhe ky rrezik është 70% më i lartë në krahasim me atë që nuk pi duhan kurrë!
Kjo është për shkak të shtimit të peshës, e cila shpesh ndodh kur ndaloni pirjen e duhanit.
Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të vazhdoni të pini duhan … ?

Lexoni artikullin:  Cila është kura më e mirë dhe më efektive për gripin dhe ftohjet

Dhe akumulimi i peshës së tepërt është për faktin se nikotina ndikon në nivelet e glukozës dhe metabolizmit të energjisë. Por këtu shterrja e pankreasit, për të cilën nikotina është helm, mund të luajë rolin e saj. Ndoshta thjesht përkoi me ndërprerjen e pirjes së duhanit, nëse një person nuk kujdesej për pastrimin e trupit të tij nga helmet e akumuluara të duhanit.

Unë nuk jam dakord me ju, heqja dorë nga pirja e duhanit në vetvete nuk çon në shfaqjen e peshës së tepërt. Dhe rreziku i diabetit mellitus lind nga fakti se njerëzit që braktisin duhanin zëvendësojnë procesin e pirjes së duhanit. Ngrënia e ëmbëlsirave, farave, etj. Dhe kjo është një rrugë e drejtpërdrejtë për sëmundjen.

Mosfunksionimi i vetëm një hormoni të gjëndrave endokrine çon në probleme që hasen më shpesh në jetë. Ata gjithmonë thonë se parandalimi është më i mirë se kurimi. Dhe trajtimi është i përshkruar sipas shenjave! Kjo do të thotë, derisa të sëmureni, FIG-të do të kuptojnë se si të trajtohen. Ishte, dhe më shumë se një herë. Zgjidhni një mënyrë jetese të shëndetshme! Po, rrethana të ndryshme …
Atje shkoni! Nëse menaxhoni, sëmureni, kapni diçka, shikoni nga afër jetën tuaj, mbase duhet të ndryshoni diçka? Faleminderit për vëmendjen tuaj

Përshëndetje Ju lutem më tregoni, gjyshi im ka diabet. Kam dëgjuar që me një sëmundje të tillë, plagët, prerjet shërohen dobët dhe në përgjithësi kjo mund të çojë në amputim. Ai ka një punë shumë traumatike. Edhe pse sa herë ai vetë pa të gjitha plagët dhe prerjet shërohet shumë shpejt. Ndoshta kjo është një diagnozë e gabuar?

Kur babai u diagnostikua me diabet, e shikova. Dhe jo një simptomë e përshkruar më lart, ai nuk u vërejt. Vizioni i tij që nga fëmijëria është 3.0 ± në të dy sytë. Dhe diagnoza u bë në 50 vjet. Kështu që ju duhet të përqendroheni jo vetëm në simptoma, por edhe t'i nënshtroheni një ekzaminimi mjekësor vjetor.

Lexoni artikullin:  Angiopatia diabetike

mund të flisni shumë për shenjat e sëmundjes, diçka të ngjashme, por diçka jo. Në ditët e sotme, ju nuk mund ta mbroni timbolizmin nga diabeti siç është diabeti. ’shtë shumë e frikshme kur jeni i sëmurë, por për ndonjë arsye nuk është ju e vini re atë ose e vini re edhe më keq, por ju hiqni dorë nga ajo duke thënë se gjithçka do të jetë mirë, dhe se nuk mund të ndodhë sidoqoftë … Sidomos shpesh njerëzit me diabet që kanë mbipeshë e kanë të vështirë të jetojnë … i afërmi im e gjeti atë vonë ose thjesht jo i kushtoi vëmendje simptomave ndërsa ai kishte një tendencë ndaj sëmundjeve të lëkurës, të cilat ishin sistematikisht jo të shëndetshme dhe vnof … nuk mund të jetoni me të, ju duhet ta luftoni atë ditë për ditë, në mënyrë që suksesi dhe një e ardhme e ndritshme t'ju presin në përfundim, dhe kjo nuk është një botë e thjeshtë dhe e fshehtë …

Gjeni në internet ilaçin e vërtetuar popullor të Indonezisë për diabetin – ilaçin "Diapil" dhe trajtohuni për shëndetin!

Në diabet mellitus të llojit të dytë, rekomandohet një ushqim i papërpunuar – perime të papërpunuara dhe fruta në një vëllim të madh. Minimizoni ushqimet e tjera derisa simptomat e diabetit të zhduken. Dhe sigurisht, refuzoni mishin dhe ushqimet e skuqura, hani më pak vajra. Dr. Torsunov foli për këtë, thirrni në YouTube.

Gjyshja ime zbuloi diabetin vetëm në unazën e errët rreth qafës, dhe ajo mendoi se ajo tashmë po prish, ajo shkoi të raportonte! Sigurisht, kjo nuk ndihmoi, por një nga psikikët tha që ishte diabeti, kështu që ata erdhën në spital! Por tani kjo unazë ka kaluar dhe pesha është normalizuar që ajo pi pi

Diabetus Shqipëri