A është e mundur të vendosni shushunjat për diabetin

Diabeti mellitus është një grup sëmundjesh endokrinologjike që shoqërohet me marrje të dëmtuar të glukozës.

Kjo gjendje zhvillohet për shkak të prodhimit të pamjaftueshëm të insulinës, hormoni përgjegjës për uljen e glukozës në gjakun e njeriut.

Diabeti është një sëmundje serioze që ndërlikon jetën e një pacienti.

Për fat të mirë, metodat moderne të trajtimit zbutin simptomat e sëmundjes dhe i japin pacientit mundësinë për të shijuar jetën.

Në trajtimin e diabetit, kombinime të provuara të drogave përdoren për të zvogëluar sheqerin në gjak, për të prodhuar më shumë insulinë dhe për të mbështetur sistemin kardiovaskular dhe tretës. Por së bashku me ilaçet, ndonjëherë përdoren metoda alternative të mjekësisë. Për shembull, hirudoterapia, ose ndryshe – trajtimi me shushunjat.

Kush tregohet për hirudoterapi

Për procedurën e hirudoterapisë, përdoren shushlaqet mjekësore. Gjëndrat e tyre të pështymës prodhojnë një substancë të veçantë, hirudin. Kur futet në gjakun e viktimës, ngadalëson shkallën e mpiksjes.

Më shpesh, hirudoterapia rekomandohet për pacientët me diabet tip 2. Në mesin e të gjithë diabetikëve, diabeti mellitus tip 2 ndodh në 90% të rasteve. Kjo sëmundje shfaqet kryesisht për shkak të jetesës jo të duhur dhe një rritje të fortë të peshës së trupit. Diabeti tip 1 ka më shumë të ngjarë të konsiderohet një anomali gjenetike, dhe kjo diagnozë bëhet në fëmijërinë e hershme.

Diabeti i tipit 2 ndryshe quhet i pavarur nga insulina, dhe ky është ndryshimi kryesor i tij nga diabeti i tipit 1. Kjo gjë varet nga prodhimi i insulinës në trup dhe karakterizohet me hiperglicemi të rritur.

Hirudoterapia ndonjëherë kryhet për trajtimin e llojit 1. Por kjo ndodh për qëllime shkencore, dhe nuk ka të dhëna të sakta mbi efektin e procedurës në trupin e njeriut.

Përveç diabetit, hirudoterapia mund të përdoret në një numër rastesh të tjera:

 • rritje e vazhdueshme e presionit;
 • venat me variçe;
 • thrombophlebitis;
 • ateroskleroza;
 • sëmundje ishemike të zemrës;
 • goditje;
 • infarkt miokardi;
 • sëmundjet reumatike;
 • patologjia e sistemit nervor
 • sëmundjet e sistemit të tretjes (gastriti, pankreatiti, duodeniti);
 • urolithiasis.

Shumë nga këto sëmundje janë komplikime të diabetit tip 2. Kjo vërteton edhe një herë se hirudoterapia është e dobishme për një diabetik.

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

Shtë e rëndësishme të mbani mend se megjithëse hirudoterapia është në gjendje të përmirësojë gjendjen e përgjithshme të pacientit, ajo kurrë nuk do të bëhet një zëvendësim i plotë i barnave.

Lexoni artikullin:  Si mund të trajtoni plagët në diabet

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

Kundërindikacionet në procedurë

Para emërimit të seancave të trajtimit me shushunjat, mjeku kryen diagnostifikime shtesë për të zbuluar se pacienti mund t'i nënshtrohet kësaj procedure.

Kundërindikimet përfshijnë:

 • hemofili;
 • periudha akute e goditjes;
 • shtatzënisë;
 • anemi e rëndë;
 • presionin e ulët të gjakut;
 • leucemia;
 • reagimi alergjik;
 • faza akute e një sulmi në zemër;
 • neoplazmat malinje.

Nëse të paktën një nga këto kundërindikacione është e pranishme në historinë e pacientit, atëherë hirudoterapia nuk rekomandohet. Këto kushte komplikojnë rrjedhën e diabetit mellitus, dhe trajtimi me shushunjat vetëm mund të përkeqësojë situatën.

Përshkrimi i Procedurës

Para fillimit të procedurës, mjeku zgjedh shushunjat mjekësore dhe vlerëson gjendjen e tyre. Lafrat duhet të jenë të moshës mesatare, por jo shumë të vjetra.

Pas zgjedhjes së lehave, mund të filloni të përgatisni pacientin. Ato vende ku do të instalohen shushunjat duhet të trajtohen. Ekspertët rekomandojnë të fshini një pjesë të trupit me diçka të ëmbël – kjo do të tërheqë një shushunjë, do ta bëjë një pickim shumë më shpejt. Gjithashtu, pacienti duhet të kujdeset për heqjen e flokëve nga vendi i duhur.

Mjeku duhet të jetë i kujdesshëm që të mos vendosni shushunjat në zona me lëkurë të trashë, si dhe pranë arterieve dhe venave të mëdha.

Në mënyrë që terapia të prodhojë efektin më të mirë, duhet të instaloni shushunjat sipas skemës së mëposhtme:

 • zona e legenit – maja e coccyx dhe pjesët e sipërme të sakramentit;
 • midis vertebrës 11 dhe 12 të kraharorit;
 • midis 1 vertebrës lumbale dhe 12 kraharorit;
 • në zonën e gjoksit 4 cm nën procesin xiphoid të sternumit;
 • në kufirin e djathtë të poshtëm të gjoksit, në mëlçi.

Ju mund t'i instaloni ato në të njëjtën kohë ose sekuenciale për disa seanca.

Para instalimit, shushunja vendoset në një tub provë ose shiringë, dhe pastaj sillet në zonën në të cilën duhet të mbillet. Nëse kafshimi shkoi ashtu si duhet, dhe leva fiksohej fort, atëherë pjesa e saj e kokës do të prodhojë lëvizje të valës. Një copë e vogël leshi pambuku të pastër është vendosur nën krimb.

Lexoni artikullin:  Barnat e reja të diabeteve

Pricemimi preferencial për pacientët me diabet!

Një plagë do të mbetet në vendin e kafshimit. Sapo lehja të jetë ngopur plotësisht me gjak, ajo vetë do të ndahet nga lëkura e njeriut. Mos kini frikë nëse plaga rrjedh gjak pas ndarjes. Ky është një reagim normal ndaj një sekreti të sekretuar nga shushunjat terapeutike. Nga rruga, ata nuk duhet të harrohen të futen në një kavanoz të mbyllur me ujë pak të kripur. E gjithë procedura mund të zgjasë nga 20 deri në 40 minuta.

Për të mbrojtur plagën nga infeksioni, një salcë sterile zbatohet në vendin e kafshimit, në krye të së cilës mund të aplikoni edhe mbrojtje të tjera nga ndikimet e jashtme. Derisa plaga në lëkurë të shërohet, është kundërindikuar që pacienti të vizitojë saunën. Gjithashtu duhet të përjashtojë hyrjen e ujit dhe kozmetikës në zonën e dëmtuar, mos e krehni lëndimin.

Që pacienti të shohë rezultatin e procedurave, kërkohen nga 7 deri në 10 seanca. Midis çdo seance, është e rëndësishme të bëni një pushim deri në 5-6 ditë.

Gjatë secilës procedurë, specialisti përdor jo më shumë se katër shushunja. Nëse trajtimi ka treguar rezultate pozitive, atëherë mund të përsërisni terapinë çdo gjashtë muaj, gjë që do të ndihmojë në mbajtjen e një rezultati të qëndrueshëm.

Efikasiteti i diabetit

Parimi i hirudoterapisë është si vijon: në vendin ku u instalua lehja, aktivizohet imuniteti lokal. Për shkak të kësaj, qarkullimi i gjakut rritet, dhe në të gjithë organet e brendshme fillojnë proceset e vetë-rregullimit.

Zakonisht pacienti ndjen efektin pozitiv të shushunjat pas disa seancave. Diabetikët thonë se qarkullimi i tyre i gjakut përmirësohet dhe këmbët e tyre janë të mpirë. Personat me këmbën diabetike janë më të kënaqur me rezultatin.

Përdorimi i shushunjeve ndihmon për të ndaluar vdekjen e indeve, dhe madje fillon procesin e rigjenerimit të tyre.

Lëkura përmirëson sistemin e qarkullimit të gjakut dhe ndihmon në luftimin e hemoragjive të mundshme në organet e brendshme, rreziku i të cilave shpesh vërehet te diabetikët.

Diabeti ndikon keq në të gjitha proceset metabolike të trupit. Trajtimi me shushunjat vetëm aktivizon këto procese. Dhe hirudina, e përfshirë në pështymën e krimbave mjekësorë, përmban një substancë të ngjashme me insulinën. Kjo do të thotë që është në gjendje të ulë sheqerin në gjak.

Lexoni artikullin:  Metodat e testit të gjakut për sheqerin, si të përgatiteni për analiza dhe deshifroni rezultatin vetë

Efekt terapeutik

Studimet tregojnë se shushunjat ndikojnë në mënyrë të dobishme në trupin e një diabeti:

 • normalizoni presionin e gjakut;
 • aktivizojnë punën e imunitetit të tyre;
 • zvogëloni mundësinë e mpiksjes së gjakut;
 • ulin treguesit e kolesterolit të keq;
 • forcojnë muret e enëve të gjakut.

E gjithë kjo mund të arrihet vetëm pasi të keni kaluar kursin e plotë të trajtimit.

Përputhshmëria e drogës

Ilaçet moderne janë në përputhje me hirudoterapinë. Por ka situata kur hirudoterapia mund të jetë e pasigurt.

Nëse pacienti merr ilaçe që ngadalësojnë shkallën e koagulimit të gjakut, atëherë instalimi i shushunjeve mund të provokojë gjakderdhje.

Ndërsa i nënshtrohet terapisë, pacienti duhet të refuzojë të marrë ilaçe anti-inflamatore. Vlen gjithashtu të harrohet për analgjezikët, por nëse pacienti ndjen një nevojë urgjente për ta, atëherë është më mirë të jepet përparësi ndaj ilaçeve të grupit paracetamol.

Një tjetër kufizim është përdorimi i kortikosteroideve. Përdorimi i tyre i kombinuar me hirudoterapinë rrit rrezikun e shfaqjes së një infeksioni.

Për të treguar në detaje se cilat ilaçe dhe shtesa dietike duhet të përjashtohen, vetëm mjeku juaj mund. Ai është i njohur me pamjen klinike të sëmundjes, njeh të gjitha ilaçet e përdorura dhe do të vlerësojë rreziqet e komplikimeve të ndryshme.

Parandalimi dhe rekomandimet

Shtë e rëndësishme të mbani mend se hirudoterapia nuk do të jetë mënyra e vetme për të trajtuar diabetin. Kjo masë do të lehtësojë simptomat e sëmundjes dhe do të zvogëlojë rreziqet e komplikimeve, por ajo nuk do të jetë në gjendje të shpëtoj përgjithmonë nga diabeti.

Hirudoterapia mund të përshkruhet vetëm nga mjeku që merr pjesë, i cili di për të gjitha ndërlikimet e rrjedhës së sëmundjes dhe e kupton nëse ia vlen apo jo.

Nëse mjeku e konsideron hirudoterapinë të përshtatshme, atëherë ajo tregon rezultate të mira dhe ka një efekt të dobishëm në trup. Procedura nuk kërkon shumë kohë, dhe mund të kryhet rregullisht – 2 herë në vit.

Në trajtimin e diabetit mellitus, duhet të ndiqni udhëzimet e mjekut në mënyrë rigoroze dhe të mbështeteni në ndjenjat tuaja në mënyrë që të ndiqni me kohë shfaqjen e komplikimeve. Pranimi i ilaçeve antidiabetik, regjimi i saktë me një ushtrim fizik të lehtë, si dhe lidhja e hirudoterapisë – një skemë pune për të siguruar një jetë të plotë të pacientit.

Diabetus Shqipëri