A mund të përdor xhenxhefil për diabet

Nëse produktet merrnin çmime për kontributin e tyre në shërimin e trupit, xhenxhefili mund të bëhej një kampion i vërtetë: për disa shekuj, ajo ka qenë në gjendje të ndikojë pozitivisht jo vetëm në imunitetin dhe sistemin e tretjes, por edhe në qarkullimin e gjakut dhe madje edhe epsh! Vërtetë, siguria e përdorimit të çdo produkti vihet në pikëpyetje kur bëhet fjalë për një sëmundje kaq serioze si diabeti. Le të kalojmë në deklaratat kryesore që ndoshta keni dëgjuar tashmë për të kuptuar nëse xhenxhefili ia vlen në rastin tuaj.

Xhenxhefili ka shumë veti pozitive

Ky produkt vërtet vlerësohet për efektin e tij pozitiv në pothuajse të gjitha sistemet e trupit, por për diabetikët do të jetë i dobishëm për disa veti specifike shëruese:

 • Efekt i djegies së dhjamit. Shumë receta për kokteje për humbje peshe marrin këtë rrënjë shëruese, e cila ka aftësinë për të përshpejtuar metabolizmin, si bazë. Për diabetin e tipit XNUMX, ky është një efekt shumë i vlefshëm!
 • Efekt pozitiv në aparatin tretës. Ju gjithashtu mund të shpëtoni nga xhenxhefili me diabet me dispepsi. Do të ndihmojë për të përballuar ngarkesën e pankreasit dhe do të sjellë tretjen përsëri në normalitet.
 • Lehtësimi i mëlçisë dhe veshkave. Një manifestim i shpeshtë që shoqëron diabetin është një mosfunksionim në mëlçi dhe veshkë. Xhenxhefili mund të ndihmojë në këtë rast.
 • Forcimi i enëve të gjakut. Nëse, në sfondin e sëmundjes, vini re se enët e gjakut janë dobësuar, është koha të provoni recetën e pijeve me xhenxhefil për t'i forcuar ato.
 • Pengimi i kataraktave. Oftalmologjia është një vend i lënduar për diabetikët, dhe katarakti prapë do ta bëjë veten të ndihet me kalimin e kohës. Por manifestimi i tij mund të vonohet shumë dhe të dobësohet duke konsumuar xhenxhefil.
 • Shërimi. Nëse plagët dhe dermatozat për shkak të diabetit shërohen për një kohë të gjatë, xhenxhefili do të ndihmojë në shpejtimin e proceseve rigjeneruese.
Lexoni artikullin:  Parandalimi i pikëpamjes së endokrinologut të diabetit mellitus

Xhenxhefili ul sheqerin në gjak

Të gjithë insistojnë që xhenxhefili në diabet ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, por rrallë dikush e di se si funksionon. Por kjo është shumë e rëndësishme për të kuptuar se sa e dobishme është rrënja për diabetin.

Si fillim, xhenxhefili nuk mund të zëvendësojë kurrë insulinën dhe nuk mund të prish sheqerin në gjak më vete. E tëra çfarë ai bën është të stimulojë prodhimin e insulinës dhe të rrisë thithjen e glukozës nga qelizat e muskujve për shkak të veprimit të substancës "xhenxhefil". Kjo është, së pari, për të marrë një efekt hipoglikemik, pankreasi juaj duhet të jetë në gjendje të prodhojë insulinë të mjaftueshme. Dhe së dyti, që muskujt të kërkojnë energji nga glukoza, ju duhet t'i ngarkoni ato të paktën pak, përndryshe asnjë xhenxhefil nuk do t'i bëjë ata të humbin energji.

Rezulton se rrënja e xhenxhefilit është me të vërtetë e dobishme, por vetëm për diabetin tip 2, ku trajtimi me ilaç bimor është akoma i lejueshëm. Për më tepër, këshillohet që kombinimi i tij të kombinohet me një dietë të përgjithshme dhe aktivitet fizik, përndryshe efekti nuk do të shqiptohet sa duhet.

Këshillë: Për të përgatitur një pije medicinale, ju duhet të fshini xhenxhefilin në një rende, shtrydhni lëngun përmes ëmbëlsirave dhe shtoni disa pika në një gotë ujë të pastër. Nëse dëshironi, rrënjëja e grirë mund t’i shtohet çajit, sallatave, pjatave kryesore ose supave.

Xhenxhefili ka shumë kundërindikacione

Duket se një produkt i tillë i dobishëm nuk duhet të ketë kundërindikacione dhe efekte anësore, dhe megjithatë, xhenxhefili ka mjaft prej tyre.

 • Alergji. Nëse keni një tendencë ndaj reaksioneve alergjike, ai ka shumë të ngjarë ta fillojë atë.
 • Urth dhe dispepsi. Për shkak të ashpërsisë, djegia e zemrës mund të ndodhë, dhe nëse e teproni me rrënjën, atëherë efekti pozitiv në aparatin tretës do të zëvendësohet nga një stomak i mërzitur.
 • Ulçera dhe gastriti. Me këto sëmundje, nuk rekomandohet përdorimi i produktit.
 • Feeding. Gjatë laktacionit, nënat nuk duhet të hanë xhenxhefil, megjithëse thonë se është edhe e dobishme gjatë shtatëzanisë.
 • Në stomak bosh. Pasi të keni ngrënë madje edhe pak rrënjë në stomak bosh, do të ndjeni një protestë në stomak.
 • Presioni i lartë i gjakut ose problemet e zemrës. Një efekt tonik mund të rrisë presionin dhe të shpejtojë rrahjet e zemrës, e cila me një zemër të pashëndetshme është plotësisht e padobishme.
Lexoni artikullin:  Shkalla e glukozës në gjak, tek burrat, tek fëmijët, gjatë shtatëzanisë

Ata gjithashtu nuk rekomandojnë të hani xhenxhefil gjatë marrjes së ilaçeve për uljen e sheqerit, por ne do ta konsiderojmë këtë deklaratë në detaje.

Xhenxhefili nuk duhet të kombinohet me ilaçe

Ekziston një mendim se nuk mund të hani xhenxhefil dhe të merrni pilula në të njëjtën kohë, nëse nuk dëshironi të merrni një hipoglicemi të mprehtë, të shoqëruar me zbehje ose konvulsione. Në fakt, një deklaratë e tillë është pak e ekzagjeruar. Nuk ka pse të kesh frikë të sezonit supën me rrënjë xhenxhefili ose të shtoni një majë në çaj ndërsa jeni në ilaçe nëse ju pëlqen. Nga porcione të vogla dy herë në javë, asgjë nuk do të ndodhë me ju. Për më tepër, xhenxhefili ka një indeks të ulët glicemik në mënyrë të habitshme, që do të thotë se nuk do të ketë kërcim të mprehtë në nivelet e sheqerit me zbehje të frikshme dhe gjakderdhje për shkak të fajit të tij.

Por në të njëjtën kohë, nuk duhet të presim një efekt "të dyfishtë" nga përdorimi sistematik i xhenxhefilit dhe ilaçeve në llojin e dytë të diabetit. Kështu që ju me të vërtetë rrezikoni të merrni nivele të ulëta të sheqerit në baza të vazhdueshme, gjë që gjithashtu nuk do të përmirësojë cilësinë e jetës. Sidoqoftë, një strategji duhet të zbatohet në luftën kundër diabetit, dhe një zgjedhje duhet të bëhet ose në favor të ilaçeve, ose në favor të mjeteve juridike popullore dhe ilaçeve bimore.

Këshillë: Kini kujdes sheqerin kur hani rrënjë. Nuk ka recetë universale për të gjithë, kështu që ju duhet të llogaritni dozën optimale dhe mundësinë e kombinimit me ilaçe vetë.

Xhenxhefili nuk rekomandohet për llojin e parë të diabetit.

Ata thonë se marrja e këtij produkti me ilaçe të rrepta është absolutisht e pamundur, dhe kjo deklaratë ka një thelb racional. Duke pasur parasysh që doza e insulinës dhe dieta për llojin e varur nga insulina janë zgjedhur individualisht, nuk do të dëshiroja të shqetësoja ekuilibrin e brishtë, të zgjedhur me shumë vështirësi.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut gjatë shtatëzënësisë (2)

Por nga ana tjetër, problemi nuk është aq shumë sa xhenxhefili do të dëmtojë, por që nuk do të ketë përfitim të madh. Në diabetin tip 1, qelizat që prodhojnë insulinë janë shkatërruar, domethënë, xhenxhefili nuk ka asgjë për të stimuluar, dhe thithja pak e rritur e muskujve të glukozës nuk do të ndryshojë shumë situatën. E vërtetë, gjithçka është shumë individuale. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të mbash gjurmët e performancës.

Këshillë: bettershtë më mirë të përdorni rrënjë të freskët në të gjitha recetat. Bothshtë edhe më e shijshme dhe më e shëndetshme, dhe do të jetë më e lehtë të zgjidhni një dozë.

Edhe pse diabeti nuk mund të shërohet plotësisht për momentin, kursi i tij mund të kontrollohet, dhe për shumë njerëz, xhenxhefili është bërë një mjet efektiv në luftën për të përmirësuar mirëqenien. Nëse do ta zbatoni apo jo, varet nga ju, por shpresojmë se artikulli ynë do t'ju ndihmojë të analizoni situatën dhe të bëni zgjedhjen e duhur.

Diabetus Shqipëri