Chaga për diabetin

Të dhënat nga studimet klinike të barnave me bazë chaga janë konfirmuar shkencërisht – ato në mënyrë efektive ulin nivelin e glukozës në gjak dhe janë efektive në trajtimin e diabetit.

Niveli i glukozës në gjak zvogëlohet tashmë në orën e tretë pas fillimit të marrjes së brendshme të barnave, dhe niveli i sheqerit zvogëlohet ndjeshëm – me 15-30% në pacientë të ndryshëm.

Mjekësia tradicionale për trajtimin plotësues të diabetit rekomandon ilaçin më të zakonshëm nga chaga – një pije. Përdoret vetëm pjesa e brendshme e kërpudhave, lëvorja nuk ndikon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Pjesa e brendshme e kërpudhave është e shtypur, derdhet me ujë në një raport 1: 5, nxitet dhe nxehet në një temperaturë prej 500C në nxehtësi të ulët. Nuk është e nevojshme të silleni në një çiban, dhe pija e përfunduar injektohet për dy ditë, pas së cilës uji kullohet dhe precipitati shtrydhur përmes leshit.

Nëse infuzioni është i trashë, mund ta holloni me ujë të ngrohtë të zier në vëllimin fillestar. Infuzioni ruhet në një vend të freskët për një maksimum prej tre ditësh.

Ilaçi nga chaga për diabet merret tre herë në ditë 30 minuta para ngrënies – një gotë secila. Kursi i përgjithshëm i trajtimit zgjat një muaj, nëse është e nevojshme, kursi mund të përsëritet.

Kur përdorni ilaçe të bazuara në chaga për diabet mellitus, është e nevojshme respektimi i rreptë i një diete, e cila nuk është vetëm një pjesë integrale e trajtimit, por edhe elementi i saj shumë i rëndësishëm. Për këtë periudhë, konsumimi i mishit yndyror dhe shpendëve (vetëm mish i ligët), ushqime të konservuara dhe mish të tymosur, ushqime të pasura me karbohidrate, fruta dhe manaferra të ëmbla (fiq, banane, hurma, rrush) janë përjashtuar plotësisht. Ju nuk mund të hani yndyrna gatimi, marinada, pije me aromë, të gazuara dhe të ëmbla.

Farmacitë edhe një herë dëshirojnë të fitojnë para për diabetikët. Ekziston një ilaç i ndjeshëm modern evropian, por ata heshtin për këtë. Kjo.

Lexoni artikullin:  Simptomat dhe trajtimi i ezofagitit candida me ilaçe

Diabetikët që nuk mund të bëjnë pa pjekje mund të përdorin bukë, proteinë ose bukë thekre, ose ata mund të gatuajnë bukë me shumicë. Në vend të frutave të ëmbël, këshillohet të hani perime të freskëta.

Rekomandohet të shtoni një zierje të luleve të tërfilit livadh në infuzion – 1 lugë çaji të tërfilit të thatë për 1 gotë ujë të ftohtë, të sjellë një çiban dhe të ziejë për 10 minuta, insistoni 40 minuta dhe pije. Ju mund të përdorni një përzierje të infuzioneve të chagës dhe gjethe delli: një lugë gjelle chaga dhe 2 gjethe të thata të dellinës derdhen me dy gota ujë të vluar, injektohen për 30 minuta dhe merren një lugë gjelle tre herë në ditë para ngrënies.

Paralelisht me përdorimin e zierjeve dhe infuzioneve për diabetin, ju mund të merrni banjot në të cilat shtohen disa pika vaj chaga.

Shtë e rëndësishme të mbani mend që kur merrni ilaçe nga kërpudhat, glukoza intravenoze dhe përdorimi i penicilinës, të cilët janë antagonistë të kërpudhave, janë të përjashtuara.

Cilat mjete të tjera juridike popullore (barishte, tarifa, zierje) ndihmojnë kundër diabetit?

Sipas shumë rishikimeve të diabetikëve, "aaji Monastik" jep një efekt të mirë në trajtimin e diabetit. Itshtë krijuar, krijuar nga murgjit e manastirit në Bjellorusi. Ky ilaç i mrekullueshëm është bërë nga barishte që normalizojnë sasinë e glukozës në gjakun e një diabetiku. Përbërja e koleksionit shërues përfshin domosdoshmërisht shtatë bimë medicinale të zgjedhura me kujdes, të cilat janë të përziera në proporcione të kërkuara. Komponentët, duke qenë në bashkëveprim të ngushtë me njëri-tjetrin, fitojnë veti maksimale terapeutike, duke siguruar një efekt sinergjik në trajtimin e diabetikëve.

Për shkak të përbërjes së tij unike, koleksioni për asticajin Monastik nga diabeti ka veti unike që lejojnë që ai të ketë një efekt efektiv në trupin e një diabeti:

  1. Përmirësimi i metabolizmit, pija rikthen plotësisht metabolizmin e karbohidrateve, që në të gjithë diabetikët është shkaku i sheqerit në rritje.
  2. Normalizon shpejt nivelin e glukozës në gjak të dabetic
  3. Rrit thithjen e insulinës nga indet e trupit
  4. Ndihmon për të rivendosur pankreasin, përmirëson funksionin e tij sekretues
  5. Ndihmon në rivendosjen e imunitetit të pacientit
  6. Përdoret në mënyrë efektive për të ulur peshën, pasi ndihmon në uljen e oreksit
  7. Aktet si një profilaktikë për njerëzit që kanë një tendencë për të zhvilluar diabet
Lexoni artikullin:  Tërshëra për diabetin

Efektiviteti i çajit Monastik terapeutik në diabet tashmë është provuar nga mjekët. Testimi tregoi se nga një mijë njerëz që kishin diabet, sulmet e hipoglikemisë u ndalën në 87%. 42% e pacientëve u shpëtuan plotësisht nga diabeti dhe ishin në gjendje të refuzonin insulinë. Të gjithë pjesëmarrësit në këtë eksperiment u përmirësuan ndjeshëm; kishte besim se sëmundja ishte ende e shërueshme.

Komentet dhe komentet

Kam diabet të tipit 2 – i varur nga insulina. Një mik këshilloi uljen e sheqerit në gjak me DiabeNot. Kam porositur përmes Internetit. Filloi pritja. Unë ndjek një dietë jo të rreptë, fillova të ecja 2-3 kilometra çdo mëngjes. Gjatë dy javëve të fundit, vërej një ulje të qetë të sheqerit në njehsor në mëngjes para mëngjesit nga 9.3 në 7.1, dhe dje madje në 6.1! Vazhdoj kursin parandalues. Unë do të abonoj në lidhje me sukseset.

Margarita Pavlovna, edhe unë jam ulur tani në Diabenot. SD 2. Në të vërtetë nuk kam kohë për një dietë dhe shëtitje, por nuk abuzoj me ëmbëlsirat dhe karbohidratet, mendoj XE, por për shkak të moshës, sheqeri është akoma i lartë. Rezultatet nuk janë aq të mira sa tuajat, por për 7.0 sheqeri nuk del për një javë. Me cilin glukometër matni sheqerin? A ju tregon plazma apo gjak të tërë? Dua të krahasoj rezultatet nga marrja e drogës.

Recetat janë në dispozicion, të mira, unë do t'i kontrolloj.

Diabetus Shqipëri