Cila është kura më e mirë dhe më efektive për gripin dhe ftohjet

Me fillimin e motit të ftohtë, numri i ftohjeve rritet ndjeshëm. Banorët e Rusisë çdo vit shpenzojnë sasi të konsiderueshme në barna të dizajnuara për të luftuar infeksionet virale, dhe problemi i zgjedhjes së ilaçit të duhur të gripit është veçanërisht i mprehtë gjatë epidemive vjetore. Në fund të fundit, duke shkuar në farmaci, shumë janë të humbur në shumëllojshmërinë e barnave, dhe nuk e dinë se cilin ilaç t'i jepet përparësi. Ne ju paraqesim vëmendjen tuaj një përmbledhje të mjeteve juridike më të mira për gripin, të cilat do t'ju ndihmojnë të kuptoni se cili ilaç do të jetë më i miri në luftën kundër infeksionit.

Sot, të gjithë e dinë se gripi është shumë më i lehtë për tu parandaluar sesa për t'u trajtuar. Prandaj, shumë njerëz marrin një grip çdo vit, duke shpresuar se vaksina do t'i mbrojë ata nga infeksioni. Një pjesë tjetër e popullsisë nuk i beson kësaj metode të parandalimit dhe mbështetet në një përzgjedhje të gjerë të barnave të dizajnuara për të luftuar virusin.

Por në të njëjtën kohë ata harrojnë se shumë ilaçe kanë efekte anësore serioze dhe përdorimi i tyre mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Prandaj, është kaq e rëndësishme të zgjidhni një ilaç me të vërtetë efektiv që nuk provokon komplikime të padëshirueshme.

Mjekimi i gripit – çfarë duhet të dini për to

Para se të merrni një kurë për gripin dhe ftohjet, duhet të siguroheni që ky është një mjet zyrtar që ka dëshmuar efektivitetin. Fakti është se vitet e fundit ka pasur shumë agjentë të rinj, të reklamuar gjerësisht nga gripi, që rezultojnë të jenë mashtrues për verifikim dhe nuk kanë efektin e dëshiruar terapeutik.

Kjo situatë shpjegohet me faktin se prodhuesi, duke iu referuar rezultateve të studimeve dhe testeve, ka përfitime të mëdha tregtare nga shitja e barnave të dyshimta, me një efekt të pretenduar antiviral. Media të tilla, të cilat përmbytën raftet e farmacive dhe reklamuan nga media, në fakt nuk janë as ilaçe. Këto janë shtesa të ndryshme dietike ose gjenerika me cilësi të ulët të ilaçeve të njohura.

Prandaj, mos u besoni thirrjeve reklamuese, veçanërisht kur bëhet fjalë për shëndetin e fëmijëve. Një mjek duhet të përshkruajë një ilaç për gripin ose ftohjet. Pacienti duhet të ndjekë qartë të gjitha rekomandimet dhe të mos marrë mjete të dyshimta, përndryshe ndërlikime serioze janë të mundshme, të cilat nuk janë të rralla në infeksionet virale.

Grupet antivirale

Foto: Grupet antivirale

Të gjitha ilaçet e gripit dhe ARVI me efikasitet klinik të provuar mund të ndahen në disa grupe kryesore:

 1. Vaksinat janë ilaçe profilaktike, veprimi i të cilave ka për qëllim rritjen e prodhimit të antitrupave ndaj virusit të gripit dhe formimin e imunitetit që parandalon infeksionin.
 2. Agjentët antiviral. Veprimi i tyre ka për qëllim drejtpërdrejt në neutralizimin dhe shtypjen e vetë virusit.
 3. Agjentët imunostimulues. Barnat që promovojnë prodhimin e interferoneve dhe shkurtimisht rrisin imunitetin jo specifik.
 4. Ilaçet simptomatike të gripit.

Shumica e ilaçeve antivirale për gripin janë zhvilluar jo shumë kohë më parë dhe janë përdorur për 10-40 vjet. Kjo nuk është aq shumë kohë për të gjykuar pasojat e mundshme afatgjata të përdorimit të barnave të tilla.

Por tashmë tani, mjekët po paralajmërojnë për efekte anësore serioze nga përdorimi i ilaçeve të tilla dhe thonë se ato duhet të përshkruhen me kujdes, veçanërisht tek personat e moshuar që kanë sëmundje serioze të njëkohshme.

Sa i përket agjentëve imunostimulues, ato duhet të përdoren rreptësisht sipas indikacioneve, pasi ato kanë efekte serioze të vonuara, dhe administrimi i tyre rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve autoimune ose onkologjike në të ardhmen.

vaksinat

Kurimi më i mirë për gripin, i cili ju lejon të mos sëmureni fare, ose ta transferoni sëmundjen virale shumë më lehtë, është një vaksinë. Një vaksinim i vetëm me tendosjen e gripit që është i zakonshëm këtë sezon ndihmon në mbrojtjen kundër infeksionit dhe komplikimeve të mundshme. Zakonisht, në mes të vjeshtës, vaksinimi falas i të gjithë ardhurve fillon në poliklinika.

Lexoni artikullin:  Diabeti në insulinë

Vaksinimi i detyrueshëm u bëhet mjekëve, punonjësve të institucioneve arsimore, personelit ushtarak, fëmijëve (parashkollorëve dhe fëmijëve të shkollës) pas marrjes së pëlqimit nga prindërit e tyre. Rekomandohet shumë që të merrni vaksinën e gripit për studentët, të moshuarit dhe ata që profesioni i të cilëve është i lidhur me kontaktin e përditshëm me njerëzit. Deri më tani, vaksinat më të njohura dhe efektive të gripit janë:

Droga antivirale

Foto: Antiviralë

Ilaçet antivirale kanë efektin më të madh në orët e para të sëmundjes, kështu që duhet të filloni t’i merrni ato në simptomat e para alarmuese, të cilat gjithashtu tregojnë se keni grip (përkeqësimi i mirëqenies, një rritje e mprehtë e temperaturës, dhimbje koke, dhimbje të nyjeve).

Ilaçet antivirale janë kurat më efektive për gripin, sepse ato parandalojnë shumimin e virusit dhe mund të shtypin dhe dobësojnë manifestimet e tij. Fatkeqësisht, një ilaç universal për të përballuar llojet e ndryshme të gripit nuk është shpikur ende.

Virusi është në gjendje të mutated dhe të përshtatet me ilaçe të ndryshme, kështu që krijimi i një ilaçi që do të ishte 100% efektiv është i pamundur. Për momentin, shumica e ilaçeve antiviralë përballojnë vetëm gripin A dhe B.

Ju duhet t'i merrni ato në fazën fillestare të sëmundjes, pasi pas 5 ditësh sëmundje, mjekimi nuk do të ketë më efektin e nevojshëm terapeutik. Këtu është një listë e ilaçeve antivirale për gripin:

Remantadina është ilaçi më i njohur, i lirë për gripin, veprimi i të cilit ka për qëllim shtypjen e virusit të gripit A. Marrja e ilaçit ndihmon për të ndaluar zhvillimin e proceseve inflamatore, lehtëson simptomat e sëmundjes dhe parandalon rrezikun e komplikimeve të mundshme. Një ilaç me efekt të drejtpërdrejtë antiviral i përket një grupi ilaçesh me efektivitet të provuar. Me fillimin me kohë të terapisë, gjasat e zhvillimit të bronkitit zvogëlohen për 3 herë, pneumonia – me 6 herë. Ilaçi mund të përdoret si për trajtim ashtu edhe për parandalimin e infeksioneve virale. Përbërja terapeutike e Rimantadine është më pak toksike sesa ilaçet e tjera me një efekt të ngjashëm. Ilaçi shpejt trajton simptomat kryesore të gripit dhe zvogëlon shkallën e dehjes së trupit. Rimantadina është në dispozicion në formën e tabletave me përqendrim të substancës aktive prej 50 dhe 100 mg. Ekziston një formë dozimi e ilaçit në formën e një shurupi të destinuar për fëmijët. Kostoja mesatare e paketimit të një ilaçi (20 tableta) është nga 50 në 60 rubla.

Arbidol – shtyp në mënyrë aktive shumëzimin e viruseve të influencës A dhe B, si dhe disa patogjene të infeksioneve virale të frymëmarrjes akute, ndihmon në përmirësimin e funksioneve të sistemit imunitar duke stimuluar prodhimin e interferoneve. Arbidol mund të përdoret si pjesë e terapisë komplekse të infeksioneve të zorrëve rotavirus. Ilaçi, i prodhuar në formën e kapsulave, eliminon shpejt simptomat e sëmundjeve virale dhe parandalon ndërlikimet pasuese. Arbidol rekomandohet për grupmosha të ndryshme dhe mund të përdoret në fëmijët e moshës 2 vjeç e më të vjetër. Ilaçi gjithashtu mund të përdoret si një profilaktik në sezonin e epidemive të gripit. Në të njëjtën kohë, gjykimet për këtë ilaç në shumë qendra mjekësore nuk kanë përfunduar, kështu që çështja e sigurisë dhe efektivitetit të këtij ilaçi mbetet e hapur. Disa pacientë të trajtuar me Arbidol konfirmojnë efektin e tij antiviral, dhe disa tregojnë dobinë e këtij ilaçi. Ekzistojnë gjithashtu informacione rreth efekteve anësore nga marrja e ilaçit – këto janë reaksione alergjike, manifestime të dermatitit, dhimbje në epistragium. Mimi mesatar i Arbidol varion nga 180 në 450 rubla, në varësi të numrit të kapsulave në paketë.

Tamiflu. Një agjent antiviral, veprimi i të cilit ka për qëllim shtypjen e viruseve të gripit A dhe B. Me ARVI, ky ilaç nuk është efektiv. Ky është një ilaç zviceran që prodhohet që nga viti 1996. Ilaçi është mjaft toksik, në praktikë doli që shkakton efekte anësore të ngjashme me simptomat e gripit. Ky është një pengesë e rëndësishme, pasi ndërlikon rrjedhën e sëmundjes dhe nuk parandalon dehje serioze të trupit. Përveç kësaj, ka shumë komente negative për efektet anësore të marrjes së drogës, të cilat manifestohen nga dhimbja e kokës, sistemi i tretjes i dëmtuar, të vjellat, psikoza. Për qëllime profilaktike, Tamiflu është i paefektshëm. Përveç kësaj, është shumë e shtrenjtë. Pricemimi i tij mesatarisht 1300 rubla për paketë.

Ingavirin është një agjent antiviral dhe anti-grip që është i efektshëm kundër llojeve të gripit A dhe B, parainfluenza, adenovirus dhe infeksioneve të frymëmarrjes. Për më tepër, ilaçi aktivizon sintezën e interferonit dhe shfaq një efekt imunomodulues. Hasshtë prodhuar që nga viti 2008 në formën e kapsulave, të cilat shpërndahen nën veprimin e lëngut të stomakut. Komponentët aktivë të ilaçit shpejt integrohen në gjenomin e virusit dhe e shkatërrojnë atë nga brenda. Ingavirin ka disa kundërindikacione. Kjo është mbindjeshmëri ndaj substancës aktive dhe mosha është deri në 18 vjet. Përdorimi i ilaçit zvogëlon ndjeshëm ashpërsinë e simptomave të gripit dhe zvogëlon kohëzgjatjen e sëmundjes. Mimi mesatar i Ingavirin është rreth 420 rubla.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit mellitus tip 2, trajtimi dhe dieta

Tsitovir 3 është një ilaç kompleks me veti antivirale dhe imunomoduluese. Veprimi i tij ka për qëllim luftimin e virusit të gripit, rritjen e sintezës së interferoneve dhe rritjen e rezistencës së trupit ndaj infeksionit viral. Substancat aktive janë timogjeni dhe bendazoli. Ndër përbërësit shtesë është acidi askorbik, i cili ndihmon në forcimin e enëve të gjakut dhe uljen e reaksioneve inflamatore. Ndër efektet anësore të marrjes së ilaçit është një ulje e presionit të gjakut. Ndër kundërindikacionet janë mosha e fëmijëve (deri në 1 vit), shtatzënia, diabeti, ulçera e stomakut. Kostoja mesatare e ilaçit është nga 250 në 550 rubla.

Kagocel është një ilaç me një efekt kompleks, i cili ka për qëllim shkatërrimin e virusit dhe forcimin e imunitetit. Mostshtë më efektive nëse filloni ta merrni brenda 24 orësh pas shfaqjes së simptomave të para të gripit. Ilaçi është në dispozicion në tableta, mund të përdoret si për trajtim ashtu edhe për parandalimin e infeksioneve virale. Nga efektet anësore, vërehen reaksione alergjike. Kagocel rekomandohet për përdorim tek të rriturit dhe fëmijët mbi 3 vjeç. Kostoja e drogës është nga 180 në 280 rubla.

Gripi i gjeneratës së re dhe ilaçi i ftohtë

Ky grup ilaçesh përfshin ilaçet e reja antivirale Oseltamivir dhe Zanamivir. Ilaçet janë të destinuara për parandalimin dhe trajtimin e gripit, ato përballen mirë me llojet e gripit A dhe B.

Barnat e gjeneratës së re mund të merren si masë parandaluese dhe për trajtimin e tij. Ilaçet lehtësojnë shpejt manifestimet e sëmundjes, eliminojnë temperaturën, ethe, dhimbje të fytit, kokën, nyjet dhe kontribuojnë në një shërim të shpejtë.

Përdorimi i tyre ndihmon për të shmangur zhvillimin e komplikimeve dhe më lehtë transferimin e infeksionit. Droga Oseltamivir është në dispozicion në tableta, Zanamivir përdoret në mbytje.

Përgatitjet e interferonit

Ilaçet e mëposhtme i përkasin këtij grupi të barnave:

Viferon. Alfa e drogës – interferon e marrë nga inxhinieri gjenetike. Efektive për ftohjet dhe gripin. Në dispozicion në formën e qirinjve me përqendrime të ndryshme të përbërësit aktiv. Për pacientët e vegjël (nga 1 deri në 7 vjeç), 1 supozitor (150000 ME) përshkruhet dy herë në ditë. Kursi i trajtimit është 5 ditë. Për të rriturit me të njëjtën kohëzgjatje dhe frekuencë të përdorimit, përdoren qirinj në një dozë prej 500000ME. Ilaçi tolerohet mirë dhe ka një minimum të kundërindikacioneve. Nga efektet anësore, reagimet alergjike janë të mundshme. Supozitorët Viferon kushtojnë nga 250 në 800 rubla.

Cycloferon është një ilaç me veti imunomoduluese, anti-inflamatore dhe antivirale, efekti i të cilit bazohet në forcimin e sintezës së interferonit nga trupi. Cikloferoni përshkruhet në trajtimin e gripit, infeksioneve akute të frymëmarrjes virale, hepatitit viral, patologjive urologjike, klamidisë. Cycloferon është në dispozicion në disa forma dozimi: vaj, tableta, injeksion. Përdoret te të rriturit dhe fëmijët nga mosha 4 vjeç. Nga efektet anësore, vërehen reaksione alergjike, një kundërindikacion për përdorimin e ilaçit është shtatzënia, laktacioni, mbindjeshmëria ndaj përbërësve aktivë të Cycloferon. Kostoja mesatare e tabletave të cikloferonit është nga 180 në 350 rubla.

Grippferon, Inferon janë ilaçe të bazuara në interferon rekombinues alfa-2, i cili nuk përmban gjak njerëzor. Për trajtimin e gripit dhe SARS, ilaçet lëshohen në formën e pikave të destinuara për futje në hundë. Përdorimi i ilaçeve parandalon përhapjen e viruseve të gripit, të cilët depërtojnë në trup nga pikat e ajrit dhe aktivizojnë trupin për të luftuar infeksionin duke rritur imunitetin. Përgatitjet e këtij grupi janë absolutisht të padëmshme, ato lejohen të përdoren për fëmijë dhe gra shtatzëna. Pika Grippferon kushton nga 260 në 300 rubla.

Kurë e re për gripin nga grupi i interferoneve është Neovir. Ata e lëshojnë atë në formën e injeksioneve. Ilaçi është efektiv për gripin, SARS, infeksionin nga virusi herpes.

Ilaç gripi për fëmijë

Foto: ilaç gripi për fëmijë

Lexoni artikullin:  Sugarfarë sheqeri konsiderohet normale pas ngrënies

Për fëmijët e vegjël, agjentët antiviralë janë në dispozicion në formën e shurupave të ëmbël ose pezullimeve. Për fëmijët më të vjetër, në formën e tabletave ose kapsulave. Këtu është një listë e ilaçeve më efektive të gripit për fëmijë:

 • Anaferon për fëmijë (grykë);
 • Vifergon (supozitorë me efekte antivirale dhe imunomoduluese);
 • Aflubin (pika homeopatike);
 • Grifferon (pika me veti anti-inflamatore dhe imunomoduluese);
 • Fëmijët Arbidol (kapsula, tableta)
 • Rimantadine (shurup);
 • Orvirem (shurup);
 • Tsitovir (shurup).

Ka shumë forma të fëmijëve për ilaçet antivirale, prindërit duhet të mbajnë mend një rregull të rëndësishëm. Ju mund të përdorni ilaçe për fëmijë vetëm siç përshkruhet nga një mjek, vetë-mjekimi është i papranueshëm. Vetëm një specialist mund të bëjë diagnozën e saktë dhe të zgjedhë ilaçin më efektiv që është i sigurt për fëmijën.

Ilaçet për trajtimin simptomatik të gripit

Foto: Ilaçet për trajtimin simptomatik të gripit

Këto përfshijnë ilaçe me veprim analgjezik, antipiretik, anti-inflamator, restaurues, ekspektentues. Ato kanë për qëllim të lehtësojnë simptomat kryesore të një infeksioni viral (dhimbje koke, dhimbje muskulore, ethe, ethe, të lehtësojnë frymëmarrjen e hundës, të zbusin kollën dhe të eleminojnë një hundë të ndezur).

Si ilaçe antipiretike dhe anti-inflamatore, ilaçe të tilla si:

Coldrex është veçanërisht i popullarizuar me paracetamolin, fenilfrinën dhe acidin askorbik. Ilaçi lëshohet në formën e një pluhuri në qese. Duhet të shpërndahet në ujë të valë. Rezulton një pije e nxehtë me shije të ndryshme (limon, kokrra të kuqe, mjaltë), e cila lehtëson shpejt gjendjen e pacientit dhe eliminon simptomat kryesore të dhimbshme të sëmundjes.

Teraflu – një ilaç i bazuar në panadol. Ndihmon me dhimbje të fytit, ethe, dridhura, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve. Në dispozicion në formë pluhuri (në çanta), të destinuara për përgatitjen e pijeve të nxehtë. Rekomandohet të merrni 1 pako Teraflu tri herë në ditë.

Një efekt i mirë jep pritja e Anvimax. Ky produkt ka për qëllim të luftojë simptomat e ftohjes dhe gripit dhe është i disponueshëm në pluhur me shije të ndryshme (limon, fruta).

Përbërja e ilaçit përfshin rimantadinë (e cila lufton në mënyrë aktive virusin e gripit), paracetamol (i cili eliminon ethe dhe ethe), acid askorbik (forcon enët e gjakut dhe rrit mbrojtjen e trupit), një përbërës antihistamine, rutin dhe glukonat kalciumi që rregullojnë proceset metabolike.

Përveç kësaj, mjeku mund të përshkruajë antihistaminë që ndihmojnë për të përballuar procesin inflamator, lakrimimin, kruajtjen dhe ënjtjen e mukozave (Pheniramine, Chlorphenamine). Përveç kësaj, me një hundë të errët, bllokimi i hundës, ënjtja e mukozave, ilaçet me një efekt vazokonstriktor mund të ndihmojnë. Zakonisht lëshohen në formën e pikave të hundës. Një mjet i përshtatshëm do t'ju ndihmojë të zgjidhni një mjek.

Shikoni videon: Trajtimi i gripit, SARS dhe ftohja: këshilla të thjeshta. A kam nevojë të pi antibiotikë ose pilula gripi

Shikoni videon: Cila është veçantia e virusit të gripit dhe si ta trajtoni atë?

Shqyrtime të aplikacionit

shqyrtuar №1

Në shenjën e parë të një ftohjeje, unë marr Remantadin, me dhimbje të fytit e pi Teraflu. Këto ilaçe gjithmonë ndihmojnë, lehtësojnë simptomat e pakëndshme dhe shkurtojnë kohëzgjatjen e sëmundjes.

Nëse filloni të pini Remantadine në kohën e duhur, atëherë sëmundja është shumë më e lehtë të tolerohet. Në temperaturë të lartë marr Paracetamol. Një trajtim i tillë ndihmon në vetëm disa ditë për të përballuar sëmundjen.

shqyrtuar №2

Mundohem të mos marrë ilaçe toksike. Me grip, në rastin më të mirë pi një pije të nxehtë. Për ta bërë këtë, blini sachets Coldrex, Antigrippin dhe produkte të tjera që ndihmojnë për të ulur shpejt temperaturën, për të hequr një hundë me erë dhe dhimbje të fytit.

Deri më tani, imuniteti im është mjaft i fortë, dhe kjo është e mjaftueshme për të përballuar sëmundjen në disa ditë dhe për t'u rikthyer në jetën time të zakonshme.

shqyrtuar №3

Vajza ime shpesh vuan nga ftohjet, gjatë dimrit ne mjekohemi disa herë. Infeksionet virale janë gjithmonë të rënda, me një temperaturë të lartë, atëherë duhet të shëroheni për një kohë të gjatë.

Kohët e fundit, ata kishin grip, me të gjitha simptomat karakteristike, dhimbje koke, ethe, dhimbje muskulore, hundë dhe kollë. Përveç Anaferon, mjeku këtë herë ka përshkruar supozitorë Viferon që stimulojnë sistemin imunitar. Si rezultat, ne kemi arritur të përballojmë manifestimet e sëmundjes shumë më shpejt.

Diabetus Shqipëri