Dhe cilat receta të shijshme të kungullit janë për diabetikët

Kungulli është një produkt i gjithanshëm që ka shumë veti pozitive. Kjo perime përmban një sasi të madhe niseshte, por relativisht pak kalori, e cila ndihmon diabetikët të kontrollojnë peshën dhe ulin glukozën.

Recetat e kungullit për diabetikët janë shumë të larmishëm, sepse mund të hani jo vetëm pulpë, por edhe rrënjë, lëng dhe madje edhe fara. Mund të gatuani pjatat e para dhe të dyta, ushqimet e shijshme dhe ëmbëlsirat nga një perime e pasur me vitamina dhe mikroelemente, të cilat do ta mbushin trupin me një ndjenjë mbushjeje dhe kënaqësie të plotë.

Receta për sallatë me kunguj për diabetikët tip 1 dhe tip 2

Të gjithë ata që dinë se si kungulli i dobishëm është për diabetikët, recetat e sallatës zgjidhen nga të gjitha llojet e kombinimeve.

Kunguj dhe selino

Për këtë sallatë do t'ju duhet:

 • Kungull, 400 gr.
 • Karrota, 2 copë.
 • Rrënjë selino, 2 copë.
 • Vaj perimesh, 150 gr.
 • gjelbërim

Për gatimin, bluajeni selino, karrota dhe kunguj, përzieni dhe lyeni me vaj. Nëse dëshironi, dekoroni me çdo gjelbërim.

Për të bërë një sallatë do t'ju duhet:

 • Kungull, 400 gr.
 • Mollë, 200 gr.
 • Qepë, 1 kokë
 • Mjaltë, 50 gr.
 • Lëng limoni, 50 gr.
 • Vaj perimesh, 50 gr.

Së pari ju duhet të zhvisheni kungullin dhe ta preni në kube. Derdhni vaj në fundin e tiganit, shtoni ujë dhe derdhni kungullin e copëtuar, ziejini për 10-15 minuta. Tjetra, shtoni mollët e qëruara dhe të prera hollë. Pas disa minutash, vendosni qepë të copëtuar imët në një tigan, derdhni një përzierje me mjaltë dhe lëng limoni dhe vazhdoni të ziejni 5-7 minuta të tjera. Kjo sallatë shërbehet nxehtë.

Ju mund të gatuani enët e mrekullueshme të kungullit për diabetikët në një kazan të dyfishtë. Kjo ju lejon të kurseni sasinë maksimale të vitaminave dhe vetive të dobishme të vetë kungullit dhe përbërësve të lidhur.

Lexoni artikullin:  Propolisi për diabet

Enët me kunguj ëmbëlsirë për diabetin

Farmacitë edhe një herë dëshirojnë të fitojnë para për diabetikët. Ekziston një ilaç i ndjeshëm modern evropian, por ata heshtin për këtë. Kjo.

Për të përgatitur një ëmbëlsirë me vitaminë në një kazan të dyfishtë, do t'ju duhet përbërësit e mëposhtëm:

Kungulli duhet pastruar dhe avulluar derisa të gatuhet, pastaj të ftohet dhe copëtohet në një masë homogjene duke përdorur një blender. Rrihni vezën me një zëvendësues sheqeri veç e veç dhe shtoni gjizën. Kombinoni të gjithë përbërësit në një tas dhe përzieni plotësisht. Ju keni nevojë për të gatuar këtë ëmbëlsirë për një orë, pastaj hiqeni atë nga myku dhe spërkatni me arra.

Tavë me kunguj është një pjatë e përzemërt dhe e shijshme për çdo diabetik!

Tavë me lule frutash dhe perimesh janë pjatat me shije të preferuar, dhe tavë kungulli me të drejtë mund të konsiderohet lider në numrin e elementëve gjurmë të përfshira në të. Për të përgatitur një pjatë të shijshme dhe të shëndetshme do t'ju duhet një sasi e vogël e përbërësve të disponueshëm në çdo kuzhinë, siç janë:

 • Kungull, 1 kg.
 • Mollë, 5-6 copë.
 • Zëvendësuesi i sheqerit, 2 lugë gjelle. lugë.
 • Ketrat prej 4 vezësh.

Para së gjithash, ju duhet të përgatisni përbërësin më themelor të tavë – kungull. Ajo duhet të jetë e qëruar, e grirë dhe e gatuar duke zierë nxehtësinë e ulët.

Ndërsa përgatitni përbërësin kryesor, mund t’i zhvisheni dhe prerë mollët në feta ose kube të vogla. Më vete, ju duhet të përgatisni proteinën, duke e fshirë atë me një zëvendësues të sheqerit derisa të shkrihet një shkumë e trashë.

Kombinoni mollët dhe kungullin në një enë për pjekje dhe hidhni sipër të bardhëve. Piqeni këtë gjellë jo më shumë se 25 minuta.

Kështu, mund të themi me siguri që enët me kunguj për diabet nuk janë vetëm të mundshme, por edhe të domosdoshme për mirëqenien dhe ngopjen e trupit me substanca të dobishme.

Lexoni artikullin:  Urinoterapia për diabet mellitus tip 2 si të trajtohet një sëmundje me urinë të zhveshur

Komentet dhe komentet

Kam diabet të tipit 2 – i varur nga insulina. Një mik këshilloi uljen e sheqerit në gjak me DiabeNot. Kam porositur përmes Internetit. Filloi pritja. Unë ndjek një dietë jo të rreptë, fillova të ecja 2-3 kilometra çdo mëngjes. Gjatë dy javëve të fundit, vërej një ulje të qetë të sheqerit në njehsor në mëngjes para mëngjesit nga 9.3 në 7.1, dhe dje madje në 6.1! Vazhdoj kursin parandalues. Unë do të abonoj në lidhje me sukseset.

Margarita Pavlovna, edhe unë jam ulur tani në Diabenot. SD 2. Në të vërtetë nuk kam kohë për një dietë dhe shëtitje, por nuk abuzoj me ëmbëlsirat dhe karbohidratet, mendoj XE, por për shkak të moshës, sheqeri është akoma i lartë. Rezultatet nuk janë aq të mira sa tuajat, por për 7.0 sheqeri nuk del për një javë. Me cilin glukometër matni sheqerin? A ju tregon plazma apo gjak të tërë? Dua të krahasoj rezultatet nga marrja e drogës.

Për të krijuar një tavë, ne kemi nevojë për pulpën e një kungulli. Merrni mbretëreshën tonë të kuqe, zhvishem dhe zhvishem, lani dhe prerë në kube. Pastaj vendosim tiganin me dimensionet e nevojshme dhe vendosim sobën. Pasi të krijojë zierja, gatuajeni për 20 minuta. Pastaj përdorim parimin e përgatitjes së patateve me pure: provoni me një pirun për gatishmëri, nëse copat janë të buta – kullojeni ujin dhe gatuajeni deri në konsistencën e patateve pure. Kur kungulli të ketë fituar një gjendje të rëndë, le të ftohet. Ndërkohë, radha e mollëve. Ne pastrojmë çdo frut nga lëkura dhe farat, i grijmë me një rende të madhe. Pastaj në një enë të veçantë rrihni vezët, kripën dhe sheqerin e grirë. Sheqeri i vaniljes, gjalpi i shkrirë dhe bollgur i shtohen kungullit pure që është ftohur në temperaturën e dhomës. Llokoçis. Ne prezantojmë vezët e rrahura atje dhe përzihen përsëri. Në formën e yndyrshme vendosni brumin që rezulton. Piqeni enën në 200 ° C për gjysmë ore.

Lexoni artikullin:  Glukoza e gjakut është normë tek gratë, tek burrat, sipas moshës, shkaqe të sheqerit të lartë ose të ulët, si

Më pëlqen shumë enët me kunguj, por kam pasur pak frikë, sepse kam diabet tip 2. Dikush tha që mund të hani një kungull për diabet, dikush – jo! Faleminderit për sqarimet dhe recetat!

Diabetus Shqipëri